Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
οταν εισαι 12-14 χρονων και βαφεσαι σαν 17αρα ή σαν 20αρα τοτε ειναι πολυ υπερβολικο. γιατι να προσπαθεις να γινεις κατι που δεν εισαι?? φτασε στην σωστη ηλικια και βαψου ενταξει αλλα σε τετοια ηλικια ειναι αποκρουστικο. ασε κι ολας που οι "νεαρες" εφηβες βαζουν ενα τονο μακιγιαζ και κανουν την κατασταση χειροτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παιδία εγώ πιστεύω πως σε τέτοιες ηίκίες είναι κρίμα να χάνεται η φυσικήομορφία κάτω από τόνους make up και φανταχτερές σκιές! Και βέβαια πιστεύω πως υπάρχει το αντικιμενικά όμορφο δηλαδή δεν γίνεται να δεις έναν κούκλο ψηλό πρασινομάτη γυμνασμένο με μαυρισμένο δέρμα και να τον βγάλει κανένας άσχημο. Απλά υπάρχει το "ναι μεν είναι όμορφος απλά δεν μ'αρέσει" μου έχει τύχει πολλές φορές! Απλά το λέω για να πω την γνώμη μου σε αυτό το αντικείμενο. Τώρα για τ βάψιμο σε αυτή την ηλικία ας αρκεστούμε στη μάσκαρα λίγο μολύβι και άντε λίγο make up αν θα καλύψεις κάννα σπυράκι,λίγο lipgloss σεγηινες αποχρώσεις και φτάνει! Όχι σκιές και τόνους make up, με φανταχτερά lip gloss! Και πιστεύω πως απλά για τους άντρες/αγόρια όσο πιο πολύ γυμνό τόσο πιο sexy! Βέβαια υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις!Στο τέλος θα πρέπει να γίνουμε όλες Τζουλια Αλεξανδράτου! haha! Όπως και να έχει πιστεύω πως η φυσική ομορφία είναι η καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η ομορφιά βρίσκεται στην απλότητα.
Βέβαια σε ειδικές περιστάσεις το λίγο βάψιμο δε βλάπτει :)
Εντούτοις, θεωρώ κι εγώ υπερβολικό το βάψιμο σε καθημερινή βάση και ιδιαίτερα στο σχολείο!
"Μέτρον άριστον" σε όλα ;)

Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε και το πόσο επιβαρυντικά είναι για το δέρμα μας όλα αυτά :)
Συμφωνώ 100%!

Κι εγώ φοράω ελάχιστο έως καθόλου make-up, και αυτό πάλι σε περιστάσεις εκτός σχολείου.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Eγω πιστευω τα κοριτσια που ντυνονται προκλητικα προσπαθωντας να μεγαλοδειξουν αισθανονται κομπλεξιμο για τον εαυτο τους γι'αυτο καταληγουν και κει...δεν νομιζεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε θα το έλεγα ότι είναι θέμα κομπλεξισμού, απλά θέλουν κάτι από τον κόσμο των μεγάλων.
Και τα αγόρια που σαν έφηβοι χρησιμοποιούν μηχανάκια δε θεωρώ πως είναι κομπλεξικά, βιάζονται να μεγαλώσουν και νομίζουν πως έτσι ''πουλάνε μούρη''.

Τι έχετε να πείτε για το μακιγιάζ στο σχολείο; Εσείς βάφεστε/βαφόσασταν στο σχολείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δε θα το έλεγα ότι είναι θέμα κομπλεξισμού, απλά θέλουν κάτι από τον κόσμο των μεγάλων.
Και τα αγόρια που σαν έφηβοι χρησιμοποιούν μηχανάκια δε θεωρώ πως είναι κομπλεξικά, βιάζονται να μεγαλώσουν και νομίζουν πως έτσι ''πουλάνε μούρη''.

Τι έχετε να πείτε για το μακιγιάζ στο σχολείο; Εσείς βάφεστε/βαφόσασταν στο σχολείο;
Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και οπως το θελει οποτε αν βαφεται η οχι καποια δεν αφορα τις υπολοιπες.Μπορει καποια να βαφεται γιατι ετσι της αρεσει.Δεν καταλαβαινω με ποιο κριτηριο οι υπολοιπες λενε οτι αυτες που βαφονται ειναι κομπλεξικες.Ουτε οταν βαφεσαι "πουλας μουρη".Δηλαδη αν σε δει καποιος βαμενη θα σου πει "Που 'σαι ρε αλανι?" :P Το θεμα με τα μηχανακια ειναι εντελως αλλο πραγμα μιας και εκει κινδυνευουν ζωες.Εγω make up χρησιμοποιουσα συνηθως στο λυκειο οποτε εκρινα οτι το χρειαζομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει και οπως το θελει οποτε αν βαφεται η οχι καποια δεν αφορα τις υπολοιπες.Μπορει καποια να βαφεται γιατι ετσι της αρεσει.Δεν καταλαβαινω με ποιο κριτηριο οι υπολοιπες λενε οτι αυτες που βαφονται ειναι κομπλεξικες.Ουτε οταν βαφεσαι "πουλας μουρη".Δηλαδη αν σε δει καποιος βαμενη θα σου πει "Που 'σαι ρε αλανι?" :P Το θεμα με τα μηχανακια ειναι εντελως αλλο πραγμα μιας και εκει κινδυνευουν ζωες.Εγω make up χρησιμοποιουσα συνηθως στο λυκειο οποτε εκρινα οτι το χρειαζομουν.
Το ''πουλάς μούρη'' πάει στα μηχανάκια.
Δεν είναι τόσο διαφορετικό, είναι κάτι που γίνεται στην εφηβεία.
Τα όποια σχόλια, νομίζω, γίνονται για το αντιαισθητικό-υπερβολικό βάψιμο, aka σοβάντισμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Το ''πουλάς μούρη'' πάει στα μηχανάκια.
Δεν είναι τόσο διαφορετικό, είναι κάτι που γίνεται στην εφηβεία.
Τα όποια σχόλια, νομίζω, γίνονται για το αντιαισθητικό-υπερβολικό βάψιμο, aka σοβάντισμα. :P
Ναι αλλα με τα μηχανακια χανονται ζωες ενω με το βαψιμο οχι!Θελω να πω πως τα 2 αυτα θεματα δεν εχουν στην ιδια σημαντικοτητα-σοβαροτητα!:) Χαχα! Ειχαμε και εμεις φαινομενα "σοβαντισματος" στο σχολειο και επεφτε δουλεμα στα κοριτσια αυτα κυριως απο τα αγορια!Νταξει το μονο που μπορουμε να πουμε ειναι πως οσες δεν τα καταφερνουν πρεπει να ζητησουν την γνωμη ενος ειδικου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σίγουρα και με το βάψιμο μπορεί να συντρέχουν κίνδυνοι. Ωστόσο, αυτό με τα μηχανάκια το ανέφερα όσο αφορά το θέμα του κομπλεξισμού. Όπως και να το κάνουμε η πλειονότητα των αγοριών-εφήβων ασχολούνται με μηχανάκια ενώ τα κορίτσια με το βάψιμο (ή και με το σοβάντισμα:P).

Όταν είσαι μικρός βιάζεσαι να μεγαλώσεις και τούμπαλιν. (όχι δε βιάζεσαι να μικρύνεις αλλά αρχίζεις να κρύβεις χρόνια :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
μαρεσει να βλεπω νεανικες φατσουλες χωρις να ειναι παστωμενες με ενα κιλο μεικ απ. δεν ειμαι ουτε υπερ του τελειους αβαφτου. λιγο μολυβακι, λιγη μασκαρα και λιπ γκλος ειναι οτι πρεπει για φρεσκα και δροσερα προσωπακια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
βαφομαι και γουσταρω!!
θα με ενοχλησει να δω ενα 12χρονο σαν καραγκιοζη
δεν θα με ενοχλησει και το εντελως αβαφτο αλλα καλο θα ηταν εστω λιγο πουδρα ή ρουζ να μπει
επισης λεω οχι στο μολυβι ...
αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Διαβαζοντας καποιες παλιες αναρτησεις ειδα πως το θεμα αυτο ''καιει΄΄αρκετο κοσμο ..αγορια και κοριτσια μιας και στις μερες μας αυτο που κοιταμε συνηθως ειναι η εξωτερικη εμφανιση(κακως ή καλως)so, τι λετε εσεις ????:alljumpy::closed::pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η περιποίηση δε νομίζω να είναι κάτι το αρνητικό. Αρκεί να μιλαμε για περιποίηση και όχι για το σοβάντισμα.
Δεν μπορώ να συγκρίνω μεταξύ αυτών των δύο, μάλλον τείνω προς το μακιγιάζ αλλά με ορισμένες προϋποθέσεις.
Κάποιες από αυτές:
- Βάψιμο ανάλογο της ηλικίας αλλά και σε νορμάλ ηλικία, όχι από τα 10
- Ο χώρος, όχι στο σχολείο
- Να ταιριάζει στη κοπέλα, να μην είναι κλόουν
- Να μην υπερβάλει
- Πάω να φάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χαχαχ συμφωνω απολυτα μαζι σου...στις μερες μας δυστυχως ολα τα κοριτσακια εχουν απο 8 χρονων κοκκινα νυχια και το γνωστο και μη εξαιρετεο lip glos (οπως και αν γραφετε:Pστα διαλα)...αναρωτιεμαι πως μπορουν τα lip glos και τα κραγιον...εγω νιωθω λες και εχω φαει κατι και μου εχουν μεινει ψυχουλα ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχ συμφωνω απολυτα μαζι σου...στις μερες μας δυστυχως ολα τα κοριτσακια εχουν απο 8 χρονων κοκκινα νυχια και το γνωστο και μη εξαιρετεο lip glos (οπως και αν γραφετε:Pστα διαλα)...αναρωτιεμαι πως μπορουν τα lip glos και τα κραγιον...εγω νιωθω λες και εχω φαει κατι και μου εχουν μεινει ψυχουλα ...:worry:

χαχαχαχαχα
τρελή περιγραφή...!!!!!!

πάντως τα μικρά έχουν ξεφύγει!Οι γονείς τους δεν τα βλέπουν έτσι όπως φεύγουν βαμμένα....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την theodora. Το μακιγιάζ είναι για να τονίσεις τα όμορφα χαρακτηριστικά και να κρύψεις/καμουφλάρεις τυχόν ατέλειες. Εννοείται ότι το να έχεις make up πάχους 2 cm πάνω στο δέρμα σου δεν είναι ότι καλύτερο, και από άποψη αισθητική αλλά και από άποψη υγείας. Η δική μου άποψη είναι ότι το διακριτικό μακιγιάζ είναι το καλύτερο για μια γυναίκα. Κλασικό παράδειγμα η Juliette Binoche:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χου νοους(who knows)????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,881 μηνύματα.
πάντως τα μικρά έχουν ξεφύγει!Οι γονείς τους δεν τα βλέπουν έτσι όπως φεύγουν βαμμένα....?

Ποιοι γονείς; Μην ξεχνάς ότι πολλοί γονείς είναι τυπικά γονείς σύμφωνα με τον νόμο. ;) Εξάλλου οι γονείς είναι στον κόσμο τους λόγω πιεστικής καθημερινότητας. Εδώ χρόνο για την ερωτική ζωή τους δεν έχουν οι γονείς, χρόνο για συμβουλές θα έχουν; :hmm:Πολλοί γονείς είναι σε άλλο πλανήτη...και συνεννοούνται με σημειώματα πάνω στο ψυγείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιοι γονείς; Μην ξεχνάς ότι πολλοί γονείς είναι τυπικά γονείς σύμφωνα με τον νόμο. ;) Εξάλλου οι γονείς είναι στον κόσμο τους λόγω πιεστικής καθημερινότητας. Εδώ χρόνο για την ερωτική ζωή τους δεν έχουν οι γονείς, χρόνο για συμβουλές θα έχουν; :hmm:Πολλοί γονείς είναι σε άλλο πλανήτη...και συνεννοούνται με σημειώματα πάνω στο ψυγείο.

Ίσως και οι γονείς θα έπρεπε να περνάνε από εξετάσεις!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Συμφωνώ!! Είμαι υπέρ του πολύ ελαφρού μακιγιάζ που καλύπτει κάποια μικροατέλεια και αναδεικνύει διακριτικά τα φυσικά χαρακτηριστικά της κάθε κοπέλας!! Το σοφάτισμα είναι για τις οικοδομές κι όχι για το πρόσωπο-δέρμα!! Όσο για τους γονείς, θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν ξεχάσει το ρόλο τους... Ευτυχώς οι δικοί μου δε τον έχουν ξεχάσει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top