Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
σις δίκιο έχεις σε αυτα που λες όπως και συ άννα δεν διαφωνώ σίγουρα είναι σημαντικό να είσαι αυτό που είσαι και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι μέσα από την μόδα να σαι κάνουν να είσαι κλπ κλπ όπως και όσο και όμορφη να είναι η εξωτερική εμφάνιση ο χαρακτήρας παίζει ρόλο γαιτί όπως είπες αννα τι να το κάνεις το καρπούζι οσο ωραιο και να 'ναι αν μέσα είναι μαπα?και το θέμα είναι να υπάρχουν όλα με μέτρο και θα καλλωπιστούμε αλλά μέχρι ενός σημείου για να μην φτάσουμε να γίνουμε σαν καραγκιόζηδες είμαι υπέρ του βαψίματος αλλά χωρίς υπερβολές και όχι πολλά πολλά στο σχολείο...και προσωπικά το μεικ απ στο σχολείο τα βάζω γιατί το πρόσωπο μου είναι κίτρινο(λόγω έλλειψης σιδήρου και χαμηλου αιματοκρίτη)και δεν το μπορώ αυτό ενώ με το απαλό μεικ απ ροζίζει τώρα την μάσκαρα την βάζω επειδή μου αρέσει και αν δεν βάλω μια μέρα δεν θα πεθάνω κιόλας....απλά γενικά μου αρέσει το βάψιμο και όχι μόνο σε μένα αλλα μου αρέσει να βάφω και άλλους(τις φιλες μου και τη μαμα μου) όταν τελειώνω το διάβασμα μου αρέσει να απασχολούμαι με αυτό...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Mάθε και λίγο από χιούμορ...;)
δεν μιλάμε πάντα σοβαρά εδώ μέσα

φιλικά..

χαιρομαι αν δεν το εννουσες,γιατι υπαρχουν εκει εξω μερικοι ,που τα λενε αυτα ....και τα πιστευουν;)
οσο αφορα το χιουμορ εχω,αλλα εκει που πρεπει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η γοητεία δεν είναι ούτε το βάψιμο, ούτε τα ρούχα. Είναι η συμπεριφορά και η προσωπικότητα. Αυτό φαίνεται μέσα από τη συζήτηση. Επίσης με απωθούν προσωπικά οι υπερβολικές "επεξεργασίες", δηλαδή όταν χάνεται τελείως η φυσικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η γοητεία δεν είναι ούτε το βάψιμο, ούτε τα ρούχα. Είναι η συμπεριφορά και η προσωπικότητα. Αυτό φαίνεται μέσα από τη συζήτηση. Επίσης με απωθούν προσωπικά οι υπερβολικές "επεξεργασίες", δηλαδή όταν χάνεται τελείως η φυσικότητα.

Συμφωνώ μαζί σου.. Γιατί αν βαφόμαστε και ντυνόμαστε τώρα υπερβολικά, όταν θα είμαστε 40 -50 μέσα στις ρυτίδες και τα παχάκια τι θα κάνουμε?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BYG123

Νεοφερμένος

Ο BYG123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν ξερω παιζει να ειμαι και απο τους μονους αλλα οι κοπελιες οταν βαφονται παντα ομως μου φαινονται πιο ασχημες απο οταν ειναι το φυσικο τους και συμφωνω με αυτους που μιλανε για νορμαλ περιποιηση αν και οτι θελει ο καθενας θα κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου.. Γιατί αν βαφόμαστε και ντυνόμαστε τώρα υπερβολικά, όταν θα είμαστε 40 -50 μέσα στις ρυτίδες και τα παχάκια τι θα κάνουμε?:/:

Η απάντηση είναι προφανής. Πλαστικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakis26234

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κορίτσια πιστέψτε με η φυσική ομορφία μιας κοπέλας δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα βάψιμο!!! Επιπλέον, νομίζω ότι με έλκουν περισσότερο κοπέλες που είναι αυτό που ορίζει η ηλικία τους και δεν προσπαθούν να μεγαλοδείξουν. Όπως και να το κάνουμε, μια γλυκιά απλή κοπελίτσα είναι σίγουρα καλύτερη από κάποια που (λόγω ανασφάλειας και κόμπλεξ) προσπαθεί να το παίξει "ενήλικη" σοβατίζοντας αδιάκοπα το πρόσωπό της και φλερτάροντας 25άρηδες και πάνω. Κάποιοι αυτό το λένε σεξουαλική ωριμότητα. Εγώ το λέω ωριμοφάνεια. Και ο νοών νοείτω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
+1 στον Γιωργακη...

Και εμενα προσωπικα ποτε δεν μου αρεζαν οι κοπελες που βαφονται πολυ.Βασικα ποτε δεν με ελκυαν οχι δεν μου αρεζαν.Βεβαια και η πρωτη μου κοπελα τιγκα στο μακιγιαζ ειναι και ηταν.Παντως θεωρω πως ολα τα κοριτσια της εφηβικης ηλικιας καλυτερα να μην βαφονται.Σε αυτην την φαση ολα τα κοριτσια ειναι στην ηλικια που εχουν το πιο ωραιο δερμα,βεβαια σε μερικες κοπελες καποια σπυρακια και η ακμη της ηλικιας ειναι κατι πολυ ασχημο και πρεπει να σουλουπωθει,ετσι θεωρουν τουλαχιστον.Παντα μιλαω για ακραιες περιπτωσεις και οχι για πολυ λιγο βαψιμο...Γενικοτερα προτιμαω το κοριτσια που κρατουν το προσωπο τους οπως ειναι και δεν βαφονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η καθε κοπελα αισθανεται ανετα σε διαφοπετικα ρουχα, παπουτσια κ.α. αλλα οπως λετε και σεις οι περισσοτερες εχουν παρασυρθει απο τα ΜΜΕ. τα τακουνια δινουν αερα αλλα εγω προσωπικα εχω νιωσει και πιο θυλικη με σπορτεξ παρα με τακουνια(πονανε και τα ποδια μου)... επισης το βαψιμο των κοριτσιων στις εφηβικες ηλικιες ειναι καπως υπερβολικο... θεωρω οτι με μασκαρα κονσιλερ και ρουζ εισαι μια χαρα... δεν χρειαζεται να βαζεις make up και ολη την παλετα με τις σκιες και το μολυβι που σε κανει να φαινεσαι σαν ζομπι στο τελος της μερας.... Ασε που φοβιζεις και τα αγορια με το εντονο βαψιμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλλαγή!

Νεοφερμένος

Ο Αλλαγή! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά εγώ είμαι αντίθετος σε όλες αυτές τις σαχλαμάρες για οποιαδήποτε ηλικία.Ούτε καν που έπρεπε να ασχολούμασταν με τέτοια θέματα.Ο κόσμος μας έχεις τόσες ανάγκες και γενικώς όλοι καθόμαστε και προσέχουμε ΜΟΝΟ εξωτερικά τον εαυτούλη μας και τους χέζουμε όλους τους άλλους.Δεν είμαι και γυναίκα για να έχω εμπειρία σε μακιγιάζ και τέτοια αλλά και στον κόσμο των αντρών υπάρχουν παρεμφερείς γελοιότητες.Επίσης,ως άντρας κοιτάω τον εσωτερικό κόσμο μιας γυναίκας και ίσα-ίσα που η εξωτερική εμφάνιση της με απωθεί πολλές φορές εάν είναι τόσο <<περιποιημένη>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μου αρέσει μια κοπέλα να είναι ο εαυτός της και η ηλικία της και όχι να προσπαθεί να δείξει 40άρα στο βάψιμο, στην συμπεριφορά (ομιλία, κινήσεις) και στο ντύσιμο. Μου αρέσει και το casual ντύσιμο (φόρμα, σπορτεξ,...κ.α.). Πιστεύω ότι της τονώνει την θηλυκότητα και την ομορφιά. Αν μια κοπέλα είναι εκ φύσεως όμορφη (ωραία μάτια, ωραίο χαμόγελο,...κ.α.) τότε ότι και να φορέσει πάλι ωραία θα είναι...:redface:

σωστος.Κατα τη δική μου αποψη το ομορφοτερο που εχει μια γυναικα ειναι το φυσικό της.Έιτε μιλαμε για προσωπο,ειτε για μαλλιά,ειτε για συμπεριφορά.Και στο ντυσιμο οχι υπερβολές.Δεν μπαινω καν στον κοπο να σχολιασω το θεμα της ηληκιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ναι αλλά στην εφηβεία όλοι πειραματιζόμαστε έστω και λίγο με την εμφάνιση μας....σίγουρα οι κοπέλες είναι πιο όμορφες εκ του φυσικού αλλά από την φύση μας μας αρέσει το όμορφο ( που θεωρούμε ότι είναι όμορφο τέλος πάντων ) και το κάνουμε..... δεν μπορώ προσωπικά να κατακρίνω και το απλό βάψιμο στα κορίτσια αλλά κατακρίνω τα υπερβολικά πράγματα και από μικρές ηλικίες ειδικά ( γιατί γνωρίζω κορίτσια που στα 12 τους θέλουν να πάνε στο ψιλικατζίδικο βαμμένες. αυτό είναι τραγικότατο) ...... τα αγόρια έχετε ξεφύγει στο θέμα εμφάνισης αφού πλέον μας δείχνετε το σώβρακο σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
ποιο σώβρακο δείχνουν; μήπως υπερβάλλεις; ή μήπως εγώ νιώθω ότι ανήκω σε άλλη γενιά παρ' όλο που είμαι 22; :P

Κοπέλες, σκεφτείτε ότι μέχρι τα 35 σας θα έχετε προσωπάκι χωρίς ρυτίδα. Οπότε γιατί φοβάστε; Γιατί προσπαθείτε να καλύψετε την ανασφάλειά σας με αϊλάϊνερς και άλλα μαραφέτια που στο κάτω κάτω απλά επιταχύνεται την γήρανση του δέρματος και την αύξηση της τρυχοφυϊα σας; Μη ξεχνάτε ότι όλα αυτά περιέχουν "έλαια" αμφιβόλου προέλευσης. Παλιά είχε ξεσπάσει το σκάνδαλο με τις διοξίνες, νόσος των τρελών αγελάδων,...κ.α και όλα αυτά σαν παράγωγα ζωϊκών ελαίων ήταν πιθανά υποψήφια. Το δέρμα δεν έχει ανάγκη χημικές αλοιφές και χημικά χρώματα για να "δειχθεί" και να "αναζωογονηθεί". Για αναζωογώνιση πιείτε νεράκι. Νεράκι μπόλικο. Αν κάποια κοπέλα είναι όμορφη και με ελάχιστο μακιγιάζ πάλι όμορφη θα είναι. Προσοχή! Όχι πολύ. Το πολύ μακιγιάζ ή τρομάζει ή δείχνει καρναβάλι. Η άλλη αν είναι άσχημη ακόμη και να σπατουλαριστεί πάλι φρικιό θα είναι. Η φύση έτσι είναι. Υπάρχουν όμορφες και άσχημες για αισθητική ισορροπία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ναι αλλά στην εφηβεία όλοι πειραματιζόμαστε έστω και λίγο με την εμφάνιση μας....σίγουρα οι κοπέλες είναι πιο όμορφες εκ του φυσικού αλλά από την φύση μας μας αρέσει το όμορφο ( που θεωρούμε ότι είναι όμορφο τέλος πάντων ) και το κάνουμε..... δεν μπορώ προσωπικά να κατακρίνω και το απλό βάψιμο στα κορίτσια αλλά κατακρίνω τα υπερβολικά πράγματα και από μικρές ηλικίες ειδικά ( γιατί γνωρίζω κορίτσια που στα 12 τους θέλουν να πάνε στο ψιλικατζίδικο βαμμένες. αυτό είναι τραγικότατο) ...... τα αγόρια έχετε ξεφύγει στο θέμα εμφάνισης αφού πλέον μας δείχνετε το σώβρακο σας!!

γενικευεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη... λεω αυτο που βλεπω και ναι γινομαι γενικη γαιτι μιλαω για την πλειονοτητα (θεωρω τουλαχιστον)! και συμφωνω απολυτα με τον φοιτητη 22 για οτι λεει σχετικα με το μακιγιαζ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη... λεω αυτο που βλεπω και ναι γινομαι γενικη γαιτι μιλαω για την πλειονοτητα (θεωρω τουλαχιστον)! και συμφωνω απολυτα με τον φοιτητη 22 για οτι λεει σχετικα με το μακιγιαζ!!!

Πόσο αδικο θα το θεωρουσες αληθεια να γενικευα με τον ιδιο τροπο για το φυλο σου,λεγοντας πχ κατι του στυλ εσεις τα κοριτσια πλεον τα πετατε ολα εξω,πως να σας δει καποιος σοβαρα?Ειναι ακριβως το ιδιο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οκ με επεισες .... εχεις δικιο ισως δεν ειναι τοσο γενικο.. τελος παντων επαναδιατυπωνω "μερικα αγορια στην εφηβεια μας δειχνουν το σωβρακο τους!!" και μερικα κοριτσια στην εφηβεια τα πετανε ολα εξω γιατι αυτο που ειπες ειναι μεγαλη αληθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οκ με επεισες .... εχεις δικιο ισως δεν ειναι τοσο γενικο.. τελος παντων επαναδιατυπωνω "μερικα αγορια στην εφηβεια μας δειχνουν το σωβρακο τους!!" και μερικα κοριτσια στην εφηβεια τα πετανε ολα εξω γιατι αυτο που ειπες ειναι μεγαλη αληθεια!!

I know,το θεμα ειναι εσυ τι κριτηρια εχεις για τον εαυτο σου και τους αλλους κατ'επεκταση,αλλα τωρα το θεμα ξεφευγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κατα πολυ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Η ομορφιά βρίσκεται στην απλότητα.
Βέβαια σε ειδικές περιστάσεις το λίγο βάψιμο δε βλάπτει :)
Εντούτοις, θεωρώ κι εγώ υπερβολικό το βάψιμο σε καθημερινή βάση και ιδιαίτερα στο σχολείο!
"Μέτρον άριστον" σε όλα ;)

Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε και το πόσο επιβαρυντικά είναι για το δέρμα μας όλα αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top