Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Με μεγαλη μου τιμη μπορω πλεον να πω πως δεν εχω πατησει το ποδι μου σε καμια απολυτως παρελαση ολα τα σχολικα μου χρονια. Παιδια δεν ειναι αναγκαστικο σε καμια ταξη μη σαν λενε ιστοριουλες. Πειτε το κλασσικο θα φυγω τριήμερο με τους γονεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παρελάσεις είναι ένας φόρος τιμής σε όλους όσους πολέμησαν για να είμαστε σήμερα ελεύθεροι. Όχι δεν βλέπω κανέναν λόγο που πρέπει να καταργηθούν, εκτός και αν μια βολτούλα 2 φορές το χρόνο κουράζει τόσο πολύ τους μαθητές. Τι να που κι αυτοί που κάναν βολτούλα στα βουνά της Αλβανίας δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,256 μηνύματα.
Σύνταγμα τωρα ξεκινάμε την παρέλαση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,256 μηνύματα.
Είμαστε 200 σχολεία στο Σύνταγμα και ακόμα εδώ είμαστε έλεος . Αφήστε που πάνω από το πουκάμισο φοράω μια κόκκινη μπλούζα αμάνικη ( στολη του σχολείου )και έχω σκάσει oh mon dieu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σε μας βάζουν κανονικά απουσίες αν δεν πας. .
Ακόμα και αν πεις πως θα λείπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,256 μηνύματα.
Τελειωσαμε λοιπον συνολικα απο την εκτη δημοτικου μεχρι τωρα στην β λυκειου εχω παει σε επτα παρελασεις , λοιπον ηταν η καλυτερη παρελαση ever ουτε οταν ημουν σημαιοφορος στην εκτη δημοτικου και στην τριτη γυμνασιου δεν ηταν τοσο ωραια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μας βάζουν κανονικά απουσίες αν δεν πας. .
Ακόμα και αν πεις πως θα λείπεις.
Εμένα συνέχεια μου ζητάνε και τους αρνούμαι, αλλά δεν έχω επιπτώσεις. Δύναμη.:boxing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ των παρελάσεων γιατί βγαίνουν λυκειοκόριτσα με μίνι φούστες και παίρνουμε μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πάντως και πιο παιδαγωγικά ενδεδειγμένοι τρόποι να αποτίσουμε φόρο τιμής, τρόποι που απευθύνονται σε νέα παιδιά και όχι σε στρατιωτάκια που εκτελούν εντολές. Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις που συνήθως περιβάλλουν τις παρελάσεις, οι σχολικές γιορτές κλπ αρκούν. Γιατί καλύτερα να μαθαίνεις κάτι και να δημιουργείς, από το να λουφάρεις στις πρόβες, να ανταγωνίζεσαι για την σημαία και να συμμετέχεις σε ένα σόου προσωπικής επίδειξης ευτελίζοντας την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πάντως και πιο παιδαγωγικά ενδεδειγμένοι τρόποι να αποτίσουμε φόρο τιμής, τρόποι που απευθύνονται σε νέα παιδιά και όχι σε στρατιωτάκια που εκτελούν εντολές. Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις που συνήθως περιβάλλουν τις παρελάσεις, οι σχολικές γιορτές κλπ αρκούν. Γιατί καλύτερα να μαθαίνεις κάτι και να δημιουργείς, από το να λουφάρεις στις πρόβες, να ανταγωνίζεσαι για την σημαία και να συμμετέχεις σε ένα σόου προσωπικής επίδειξης ευτελίζοντας την ημέρα.
Ότι έχει καταντήσει σόου η κάθε παρέλαση, δεν σημαίνει ότι χρειάζεται και να τις καταργήσουμε, αλλά να εργαστούμε πάνω σε αυτές και να παρελεύνουν όσοι είναι πατριώτες και όχι καλοί μαθητές ή εθελοντές*. Πιστεύω πως κάποια πατριωτικά στοιχεία πρέπει να μας μείνουν. Ναι, να καταργηθούν όσα είναι ανάξια να υπάρχουν, αλλά επειδή εκσυγχρονιστήκαμε δεν σημαίνει πως πρέπει να χάσουμε και κάθε τι παλιό.
*[Με την έννοια ότι αυτοί δεν είναι ΠΑΝΤΑ πατριώτες και εξαιτίας τους αρκετές φορές γίνονται αηδιαστικές οι παρελάσεις, επειδή αρκετοί από αυτούς επιδιώκουν την προσωπική ανάδειξη.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πάντως και πιο παιδαγωγικά ενδεδειγμένοι τρόποι να αποτίσουμε φόρο τιμής, τρόποι που απευθύνονται σε νέα παιδιά και όχι σε στρατιωτάκια που εκτελούν εντολές. Οι πολιτιστικές εκδηλώσεις που συνήθως περιβάλλουν τις παρελάσεις, οι σχολικές γιορτές κλπ αρκούν. Γιατί καλύτερα να μαθαίνεις κάτι και να δημιουργείς, από το να λουφάρεις στις πρόβες, να ανταγωνίζεσαι για την σημαία και να συμμετέχεις σε ένα σόου προσωπικής επίδειξης ευτελίζοντας την ημέρα.

Γιατί τι το αντιπαιδαγωγικό έχει μια παρέλαση και μια κατάθεση στεφάνων δυο φορές το χρόνο δεν κατάλαβα? Το ότι παιδιά λυκείου και γυμνασίου έχουν κάνει τις παρελάσεις σόου και πολλά δεν ξέρουν καν το λόγο που παρελαύνουμε και τι συμβολίζει όλο αυτό το πράγμα δείχνει πόσο ωραία έχουν διαπαιδαγωγηθεί από τους δασκάλους τους όλα αυτά τα χρόνια. Το να ανταγωνίζεσαι για την σημαία επίσης δεν ξέρω γιατί είναι κακό, αλλά δεν μου φαίνεται περίεργο καθώς η αριστεία είναι ρετσινιά πλέον.

Τέλος πάντων, είναι πάσης γνωστόν πως οι ιδεολογικοί οπαδοί της αριστεράς ανέκαθεν προσπαθούσαν να σαμποτάρουν οποιαδήποτε προβολή της έννοιας του έθνους και αν κρίνουμε από το πως συμπεριφέρονται τα παιδιά στις παρελάσεις το έχουν καταφέρει σε αρκετά μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει μικρά παιδιά να εκτελούν στρατιωτικές ασκήσεις. Να ντύνονται και να κινούνται ομοιόμορφα, να εκτελούν εντολές. Και αυτό ικανοποιεί κάποιους περισσότερο από το να χόρευαν, να τραγουδούσαν, να έπαιζαν θέατρο και να διάβαζαν. Να έκαναν έστω πορεία όλοι μαζί, όχι χωρισμένοι σε αγόρια-κορίτσια και σχολεία, χωρίς στρατιωτικό βήμα και εκλεκτούς παραστάτες. Η σημαία επίσης είναι σύμβολο, δεν μπορεί να υποβαθμίζεται σε αντικείμενο διεκδίκησης ανάμεσα σε παιδιά και σε λάφυρο στον "καλύτερο". Αυτό φαντάζομαι το ασπάζονται και οι αυτοαποκαλούμενοι "πατριώτες" κι όχι μόνο εμείς οι ανθέλληνες, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει μικρά παιδιά να εκτελούν στρατιωτικές ασκήσεις. Να ντύνονται και να κινούνται ομοιόμορφα, να εκτελούν εντολές. Και αυτό ικανοποιεί κάποιους περισσότερο από το να χόρευαν, να τραγουδούσαν, να έπαιζαν θέατρο και να διάβαζαν. Να έκαναν έστω πορεία όλοι μαζί, όχι χωρισμένοι σε αγόρια-κορίτσια και σχολεία, χωρίς στρατιωτικό βήμα και εκλεκτούς παραστάτες.

Ο στρατός είναι συνυφασμένος με το έθνος-κράτος και κάθε άντρας πολίτης είναι ταυτόχρονα και στρατιώτης και καλείται να υπηρετήσει όταν και αν ποτέ χρειαστεί. Να φανταστώ τα 15χρονα και τα 17χρονα που είτε πολέμησαν στα βουνά το 40 μαζί με το στρατό είτε βοηθούσαν τους αντιστασιακούς μετά ήταν όλοι "πατριώτες" και φασίστες κατ εσέ και έτσι ένα παιδί αν παρευλαύσει σήμερα υπό στρατιωτικό βήμα αμέσως έγινε φασίστας.Το να τρέχουν τα πιτσιρίκια στις πορείες δεν σε πειράζει βέβαια γιατί άμα είναι αριστερή η παρέλαση είναι οκ.

Η σημαία επίσης είναι σύμβολο, δεν μπορεί να υποβαθμίζεται σε αντικείμενο διεκδίκησης ανάμεσα σε παιδιά και σε λάφυρο στον "καλύτερο". Αυτό φαντάζομαι το ασπάζονται και οι αυτοαποκαλούμενοι "πατριώτες" κι όχι μόνο εμείς οι ανθέλληνες, έτσι;

Ναι υποβαθμίζεται η σημαία γιατί την κρατάει ο καλύτερος μαθητής. Τι άλλο θα ακούσουμε σήμερα ρε φίλε. Ε να την καταργήσουμε τελείως τη σημαία για να μην υποβαθμίζεται. Άλλωστε τι τα θέλουμε τα εθνικά σύμβολα εν έτη 2017. Αυτά είναι φασιστικά κατάλοιπα.

Το 1% του τσαγανού και του φρονήματος αυτονών που τιμάμε να είχαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει μικρά παιδιά να εκτελούν στρατιωτικές ασκήσεις. Να ντύνονται και να κινούνται ομοιόμορφα, να εκτελούν εντολές. Και αυτό ικανοποιεί κάποιους περισσότερο από το να χόρευαν, να τραγουδούσαν, να έπαιζαν θέατρο και να διάβαζαν. Να έκαναν έστω πορεία όλοι μαζί, όχι χωρισμένοι σε αγόρια-κορίτσια και σχολεία, χωρίς στρατιωτικό βήμα και εκλεκτούς παραστάτες. Η σημαία επίσης είναι σύμβολο, δεν μπορεί να υποβαθμίζεται σε αντικείμενο διεκδίκησης ανάμεσα σε παιδιά και σε λάφυρο στον "καλύτερο". Αυτό φαντάζομαι το ασπάζονται και οι αυτοαποκαλούμενοι "πατριώτες" κι όχι μόνο εμείς οι ανθέλληνες, έτσι;
Σωστό αυτό. Ο "καλύτερος σε βαθμολογία" δεν σημαίνει πως είναι πιο "πατριώτης" από κάποιον άλλο. Εάν το θέμα μας είναι το στρατιωτικό πλαίσιο, ίσως και να έχεις δίκιο. Πάντως, η κατάργηση των παρελάσεων θα μας οδηγήσει σε μία ακόμα απόρριψη της εθνικής μας ταυτότητας, πιστεύω. Το γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.
Ναι υποβαθμίζεται η σημαία γιατί την κρατάει ο καλύτερος μαθητής. Τι άλλο θα ακούσουμε σήμερα ρε φίλε. Ε να την καταργήσουμε τελείως τη σημαία για να μην υποβαθμίζεται. Άλλωστε τι τα θέλουμε τα εθνικά σύμβολα εν έτη 2017. Αυτά είναι φασιστικά κατάλοιπα.

Το 1% του τσαγανού και του φρονήματος αυτονών που τιμάμε να είχαμε...
Δεν πιστεύω πως υποβαθμίζεται, αλλά αυτό που είπα πιο πάνω περί πατριωτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σημαία είναι η μεγαλύτερη τιμή, δεν την κρατάει ο πιο πατριώτης, την κρατάει ο πιο άριστος. Και στο σχολείο ο πιο άριστος είναι αυτός με τον καλύτερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σημαία είναι η μεγαλύτερη τιμή, δεν την κρατάει ο πιο πατριώτης, την κρατάει ο πιο άριστος. Και στο σχολείο ο πιο άριστος είναι αυτός με τον καλύτερο βαθμό.
Όταν λες "ο πιο άριστος";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εξηγώ στην αμέσως επόμενη πρόταση. Ο πιο άριστος είναι ο καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εξηγώ στην αμέσως επόμενη πρόταση. Ο πιο άριστος είναι ο καλύτερος.
Ναι, ξέρω ελληνικά. Αλλά αυτό λες πως συμβαίνει σε όλα τα σώματα που παρελαύνουν, πέρα κι από τους μαθητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, ξέρω ελληνικά. Αλλά αυτό λες πως συμβαίνει σε όλα τα σώματα που παρελαύνουν, πέρα κι από τους μαθητές;

Δεν ξέρω με τι κριτήρια δίνουν την σημαία άλλα σώματα. Ξέρω πως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές την κρατά ο πρώτος κάθε τελευταίου έτους και πως στο στρατό αν υπάρχει παρασημοφορημένος στρατιώτης την κρατά αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω με τι κριτήρια δίνουν την σημαία άλλα σώματα. Ξέρω πως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές την κρατά ο πρώτος κάθε τελευταίου έτους και πως στο στρατό αν υπάρχει παρασημοφορημένος στρατιώτης την κρατά αυτός.
Ωραία.
Και λέω εγώ τώρα: εάν ο (εξαιτίας του βαθμού του) σημαιοφόρος, σπούδασε, έφυγε από την χώρα (ξεχνώντας και παράλληλα την ύπαρξή της), δούλεψε σε άλλο κράτος για το κράτος τους, ενισχύοντάς το με τους φόρους που πληρώνει, άξιζε τη σημαία, μονάχα επειδή ήταν άριστος μαθητής; :hmm:Ή μήπως την άξιζε αυτός που έμεινε στη χώρα, την ενίσχυσε και την πόνεσε όταν χρειάστηκε;
Δεν σου λέω να αλλάξουμε γενικά τις παρελάσεις, αλλά στην περίπτωση των μαθητικών, δεν σημαίνει πως όλοι οι μαθητές/παραστάτες/σημαιοφόροι είναι και πατριώτες, αλλά τα άλλα σώματα από τη φύση τους αποτελούνται από άτομα που επέλεξαν να υπερασπιστούν την πατρίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top