Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά των παρελάσεων γιατί αποτελούν χουντικό κατάλοιπο και μπορούμε διαφορετικά να τιμήσουμε τους ήρωές μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
δεν πειραζει..

αφηστε να σας θαυμαζουμε εμεις:smoke::smoke::shifty::shifty:

παντως εμενα δεν μου αρεσαν καθολου,,και στο λυκειο δεν πηγαινα καθολου,,παρολο που επαιζα μεσα εξω στους παραστατες..
τη σημαια την ειχα χασει απο καιρο..

αλλα δεν μπορω να καλα ρουχα,την εκθεση στον κοσμο..
απλα δεν μπορω,,το τζερτζελο..

ασε που στις παρελασεις παντα εβρεχε,,
προτιμουσα να ειμαι στο ζεστο σπιτι και να βλεπω την παρελαση στην αθηνα με τα στρατά..

Μόνο μέχρι το δημοτικό πήγαινα. Μετά σταμάτησα, αν και με είχαν απειλείσει πολλές φορές ότι θα φάω αποβολή, ειδικά στο λύκειο είχε γίνει ολόκληρη φασαρία μεταξύ εμένα και της γυμνάστριας μου επειδή δεν ήθελα.
Τι επιχείρημα μου έδωσε; Οτι θα μου κατεβάσει τον βαθμό!
μεταξύ μας όμως, ποτέ δεν τον κατέβαζε

Κοίτα, εγώ ανέκαθεν είχα ένα μικρό -να, τόσο δα- προβληματάκι με τις φούστες. Ρε, δε τις μπορούσα καθόλου, ειδικά αυτό το μπλέ από κάτω, άσπρο από πάνω; Απαπαπαπα, μακριά από εμάς :P

Όχι σε εμάς πολύ λίγες φορές είχε βρέξει, και αυτό ήταν μόνο ψιχάλες...
Εγώ πάλι, προτιμούσα να κοιμάμαι...ήταν πιο ευχάριστο :P

add: Αμ, το άλλο; Που μας πάνε και στην εκκλησία;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Φυσικά και είμαι κατά...

Αυτό που γίνεται δεν είναι παρέλαση για να τιμήσουμε τους προγόνους μας, είναι διαγωνισμός "Ποια θα φορέσει την πιο μίνι φούστα και το πιο μεγάλο τακούνι;"

Έλεος... Αν αυτό γινόταν σωστά φυσικά και θα ήμουν υπέρ, αν και μου σπάει τα νεύρα όλο αυτό, πρόβες, να συζητάμε για βαθμούς και για το ποιός από μας θα μπει στη σημαία και γενικώς εκείνες τις ημέρες όλο το σχολείο βρίσκεται σε μια αναστάτωση που δεν μου αρέσει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μου αρέσει που λέτε οτι τάχα ναι θέλετε να τιμήσετε τους προγόνους, αλλα απο την άλλη βαριέστε να πάτε στην παρέλαση οπότε είστε κατα.
το θέμα είναι οτι για να τιμήσεις κάποιον πρέπει να κάνεις και κάτι.
Με ωραία λόγια για τάχα εκδηλώσεις και ποιήματα και απο το σπίτι στην τηλεώραση δέν γίνεται..

ο μόνος λόγος που οι μαθητές δέν θέλουν αν κάνουν παρέλαση είναι η απίστευτη βαρεμάρα. σημείο των καιρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν και με είχαν απειλείσει πολλές φορές ότι θα φάω αποβολή, ειδικά στο λύκειο είχε γίνει ολόκληρη φασαρία μεταξύ εμένα και της γυμνάστριας μου επειδή δεν ήθελα.
σε μενα δεν δημιουργηθηκε προβλημα,,υπηρχαν ηδη αρκετα παιδια για παρελαση,,και ετσι δεν ηταν αυστηροι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
μου αρέσει που λέτε οτι τάχα ναι θέλετε να τιμήσετε τους προγόνους, αλλα απο την άλλη βαριέστε να πάτε στην παρέλαση οπότε είστε κατα.
το θέμα είναι οτι για να τιμήσεις κάποιον πρέπει να κάνεις και κάτι.
Με ωραία λόγια για τάχα εκδηλώσεις και ποιήματα και απο το σπίτι στην τηλεώραση δέν γίνεται..

ο μόνος λόγος που οι μαθητές δέν θέλουν αν κάνουν παρέλαση είναι η απίστευτη βαρεμάρα. σημείο των καιρών.

:clapup::clapup::clapup::clapup: Επικό post!

Αντί για εκδηλώσεις ας βγαίνουμε έξω με τον στρατό να κάνουμε παρέλαση λοιπόν! Θα τιμηθούν περισσότεροι έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μου αρέσει που λέτε οτι τάχα ναι θέλετε να τιμήσετε τους προγόνους, αλλα απο την άλλη βαριέστε να πάτε στην παρέλαση οπότε είστε κατα.
το θέμα είναι οτι για να τιμήσεις κάποιον πρέπει να κάνεις και κάτι.
Με ωραία λόγια για τάχα εκδηλώσεις και ποιήματα και απο το σπίτι στην τηλεώραση δέν γίνεται..

ο μόνος λόγος που οι μαθητές δέν θέλουν αν κάνουν παρέλαση είναι η απίστευτη βαρεμάρα. σημείο των καιρών.
ενω κανοντας παρελαση θα τιμηθουν ολοι οι προγονοι μας και θα μας χειροκροτησουν αυτοι οι αξιοι διαδοχοι των επιτευγματων των προγονων μας..οι πολιτικοι της καθε πολης που γινονται οι παρελασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε και το παπαδαριό στους επίσημους! Και αυτοί πρέπει να τιμηθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σημαιοφόρος ποιος γίνεται ρε παιδιά? Αυτός με μεγαλύτερο βαθμό ε? Αλλά οι παρελάσεις είναι 2, ο σημαιοφόρος παραμένει ο ίδιος ή στην δεύτερη παρέλαση κάνει αυτός με τον 2ο μεγαλύτερο βαθμό? Αν μπορείτε απαντήστε πριν την παρέλαση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Άντε να φουντώνει το θέμα μέρες που 'ναι!
Αντί να συζητιέται μέσα το χρόνο και να υπάρχουν αποφάσεις τέτοιο καιρό, να γίνεται κουτσομπολιό.


μου αρέσει που λέτε οτι τάχα ναι θέλετε να τιμήσετε τους προγόνους, αλλα απο την άλλη βαριέστε να πάτε στην παρέλαση οπότε είστε κατα.
το θέμα είναι οτι για να τιμήσεις κάποιον πρέπει να κάνεις και κάτι.
Με ωραία λόγια για τάχα εκδηλώσεις και ποιήματα και απο το σπίτι στην τηλεώραση δέν γίνεται..

ο μόνος λόγος που οι μαθητές δέν θέλουν αν κάνουν παρέλαση είναι η απίστευτη βαρεμάρα. σημείο των καιρών.

Αν θέλεις να τιμήσεις κάποιον δεν το θυμάσαι μια φορά το χρόνο, το κάνεις κάθε μέρα, και με τρόπο (πράξεις) που αποδίδει κάποια τιμή.

Καμία τιμή δεν είναι οι μαθητές να φέρονται σαν στρατιωτάκια, ούτε για κανένα πρόγονο, ούτε για τους ίδιους, ούτε για τους "παιδαγωγούς" που τους απειλούν με αποβολές.

Κι αν θες να κάνεις πατριωτικό μάθημα στους άλλους, σταμάτα εσύ και οι φίλοι σου να φυλάτε τα αφεντικά σας που κατάργησαν την εθνική κυριαρχία και ασυλία και ξεπουλάνε τη χώρα, κι έλα μετά να μιλήσεις σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Η γνώμη μου: να καταργηθούν... Υποτίθεται ότι το κάνουμε για τους προγόνους μας που πολέμησαν για να ήμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι... αλλά αυτόν τον χαιρετισμό στους επισήμους τι τον θέλουν;;; :hmm: Από ότι ξέρω φέτος (τουλάχιστον εκεί που μένω) δεν υπάρχει ούτε ένα σχολείο (εκτός από τα δημοτικά) που θα χαιρετίσει τους επισήμους, ούτε καν που θα τους δώσουμε σημασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.




Ακόμα δε καταργήθηκαν .. πωω .. ευκαιρία για rl τρολλάρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οι παππουδες μας δεν πηγαν στον πολεμο βηματιζοντας.... οταν οι προγονοι μας σκοτωνονταν για ελευθερια δεν περιμεναν να τους θυμομαστε με τοσο στενομυαλο τροπο.... Ειναι καραγκιοζιλικι να περνανε απο ενα δρομο διμοιριες παιδιων με ρουχα που ακομα και τις αποκριες θα προκαλουσαν γελιο.... και αν μη τι αλλο μονο τιμη στους αγωνιστες δεν αποδιδει... Ξερετε για μενα ποια ειναι αυτη τη στιγμη η τιμη για την ελληνικη αντισταση που εχει γινει???
Το μουσειο Βρελλη!!!
Εχω δει φωτογραφικα λευκωματα και οπωσδηποτε καποια στιγμη θελω να το επισκεφτω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πιστεύω οτι παρελάσεις πρέπει να γίνονται αλλά όχι υποχρεωτικά. Δηλαδή να μη σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για να συμμετάσχεις. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εγω πιστευω πως δεν πρεπει με τιποτα να καταργηθουν οι παρελασεις.Αυτη ειναι η ιστορια μας οσο κι αν δεν μας αρεσει!!!αυτο που χαιρεταμε τους επισημους δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
εγω πιστευω πως δεν πρεπει με τιποτα να καταργηθουν οι παρελασεις.Αυτη ειναι η ιστορια μας οσο κι αν δεν μας αρεσει!!!αυτο που χαιρεταμε τους επισημους δεν ξερω αν ειναι σωστο ή οχι

Η ιστορία απ' ό,τι ξέρω είναι στα βιβλία και στα μουσεία,όχι στις παρελάσεις...
Λες και δε μπορείς να μάθεις βήμα και να λες οτι 28η Οκτωβρίου τη πέσαμε στους Τούρκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μα δε σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό.

Τίποτα δεν είναι πολύ υποχρεωτικό στα ελληνικά σχολεία, μόνο άμα φοβάσαι (ή καυλ.. εε, γουστάρεις), κάνεις ό,τι σου ζητείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου, οι παρελασεις δεν πρεπει να καταργηθουν. Ειμαι κατα της υποχρεωτικης. Η παρελαση ειναι ενας τροπος να τιμησεις τους ηρωες, να εκφρασεις σεβασμο σε αυτους, που πολεμησαν και πεθαναν για να κοιμομαστε εμεις σημερα ησυχα τα βραδια. Περα απο αυτο, η παρελαση ειναι πιο πολυ επιδειξη δυναμης μια χωρας, και ετσι οπου φτασαμε σημερα, να πεθαινει η πατριδα μας, τουλαχιστον να δειξουμε στους Ευρωπαιους με αυτον τον τροπο πως η Ελλαδα ειναι ακομα ζωντανη και δυνατη στρατιωτικα παρα της κρισης. Οποιος κανει παρελαση ας σκεφτει πως δε κανει για τα λαμογια, ουτε και για τους επισημους που πανε για μοστρα εκει, ας μη το βλεπει ως πασαρελα, αλλα για να εκφρασει ενα σεβασμο προς τους ηρωες και οτι ποτε δε ξεχναει τις θυσιες τους. Βεβαια ετσι οπως ειναι σημερα, η πλειοψηφια κανει για να χασει μαθημα στις δοκιμαστικες και απο τους οποιους μερικοι ουτε πανε την ημερα της γιορτης. Στο σχολειο μου, εχουμε εθελοντες, και κανουμε μια χαρα παρελαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Οι παρελάσεις, τελικά, δεν είναι άσχημες. Άσχημος είναι ο μιλιταριστικός χαρακτήρας τους, ο στρατιωτικός βηματισμός, οι σφυρίχτρες, το εν δυο εν δυο, οι επίσημοι και οι γραβάτες. Εντάξει, οι γραβάτες είναι ωραίες, αλλά όχι οι μονόχρωμες μπλε!

Κατα τη γνώμη του εαυτού μου, και κατά συνέπεια και δικιά μου, οι παρελάσεις θα έπρεπε να αποκτήσουν πιο εορταστικό χαρακτήρα, με ελεύθερο βήμα, γελαστά πρόσωπα, ριγωτές γραβάτες, περισσότερα λάβαρα, σημαίες, περισσότερος κόσμος, λιγότεροι κουτσομπόληδες που κρίνουν τη μοικάνα του μαθητή.

Και οι ''επίσημοι'', όταν κάνουν καλά τη δουλειά τους, θα έχουν και το σεβασμό μας . Αλλιώς να μας κοιτάν απ τα ψηλά μπαλκόνια, οι εξέδρες δεν είναι γι αυτούς.

Έτσι πρέπει, οι μαθητές να παρελαύνουν σαν μαθητές, και οι φαντάροι σαν φαντάροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top