Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εννοείς μαθητές να φανταστώ? :)
Πάντως από τους καθηγητές, στην παρέλαση πάνε μόνο οι γυμναστές (δεν πειράζει, όλο τον υπόλοιπο χρόνο δεν κάνουν τίποτα) και οι διευθυντές που πρέπει να βρίσκονται στην πασαρέλα των επισήμων (μαζί με το δήμαρχο και το παπαδαριό).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Πιστευω πως θα επρεπε να εχουν καταργηθει χρονια τωρα (μαζι με αλλα πολλα αλλα ας μην πλατιαζω:P)
Πρωτον, η παρελαση θα πρεπει να γινεται απο στρατιωτες και οχι απο μαθητες
Δευτερον, αυτο που γινεται στις μερες μας δεν ειναι παρελαση.
Και τριτον, ειναι ακρως ρατσιστικη εκδηλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εννοείς μαθητές να φανταστώ? :)

Δεν το έγραψα εγώ! Σας το παρέθεσα αυτούσιο, δίχως αλλαγές! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Χαχαχαχα υπάρχουν άτομα που θέλουν να καταργηθούν οι παρελάσεις.....και μάλιστα ουκ ολίγα...Τελικα η άγνοια έγινε ο κανόνας ενώ η συνείδηση, η γνώση και τα ιδανικά η εξαίρεση...!!! Καθένας μας μπορεί να κάνει πως βαριέται να κάνει παρέλαση γιατί είναι και πολύ κουλ...και να χαρακτηρίζει όλα αυτά ως απαρχαιωμένα...απομεινάρια εθνικιστικών αντιλήψεων...ο καθένας μπορεί να το παίζει κάποιος!!....Τα κόμπλεξ όμως δεν θα σας πάνε πουθενά....Κοιτάξτε να εκτιμήσετε κάποια πράγματα βασικά....πρέπει να ξέρετε πως ό.τι ζητάτε πρέπει και να το παρέχετε εσείς οι ίδιοι...Δεν είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι κάποια πράγματα δεν μασ αφορούν μόνο και μόνο επειδή δεν τα ζήσαμε εμείς...Ακόμα και αν κρύβεται απο πίσω το οποιοδήποτε συμφέρον...η οποιαδήποτε σκοπιμότητα...οφείλουμε να διδασκόμαστε από την ιστορία...(καλώς ή κακώς δεν είναι όλοι το ίδιο έξυπνοι ώστε να βρήσκουν τις σωστές επί τόπου λύσεις)...και η ιστορία θα ξεχαστεί αφού είναι σύνηθες το φαινόμενο ολο και να λιγοστεύουν οι μαθητές που διαβάζουν και το μάθημα στο σχολείο να γίνεται όλο και χειρότερο...ώστε να απωθεί τα παιδιά!!Με την παρέλαση η ιστορία μένει στο μυαλό έστω και αμυδρά...έστω και συγκεχυμένα...!!!Όλοι το έχουν πιστέψει πια οτι είναι νέοι...φιλελεύθερα πνεύματα...αντιδραστικοί και νεωτεριστές...πρέπει οπωσδήποτε και πάνε κοντρα σε αυτά που ισχύουν γιατί έτσι κάνουν οι νέοι....Έχω κουραστεί να βλέπω όλους να νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα....παρακμή...αλλά δεν μπορείς να ζητάς παραπάνω από όσα καθείς δύναται να αντιληφθεί! :whistle: :clapup:

By any means,το ironymeter βαράει κόκκινο όταν διαβάζω για γνώση από κάποιον που αρθρώνει λόγο σε ένα κείμενο με μικρότερη συνοχή και συνεκτικότητα από παιδί πρώτης δημοτικού στην πρώτη του έκθεση.

καλα ρε παιδια....σχεδον ολοι μεσα εδω κατακρινουν τα κοριτσια τα οποια ντυνονται-βαφονται-φαιρονται ετσι...αλλα να θεσω ενα ερωτημα ????ολοι εμεις λεμε οτι ειναι βλακειες αλλα εξω απο το pc,στις παρεες ...τι γινεται ???τι λεμε ???...........τιποτα...γτ πολυ απλα οι περισσοτεροι εχουμε συμβιβαστει μεσα μας με αυτη την καλη ,κακη δεν ξερω πραγματικοτητα..

Εγώ δεν τις κατακρίνω,να σημειωθεί αυτό.Την πλειοψηφία εδώ μέσα κατακρίνω που κατακρίνουν τον κόσμο επειδή ντύνεται όπως γουστάρει.No particular reason που το λέω αυτό,απλά ήθελα να το πω I guess. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
μα για αυτο κανουμε γιορτη στις 24 για να θυμομαστε η παρελαση ειναι περιττη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
μα για αυτο κανουμε γιορτη στις 24 για να θυμομαστε η παρελαση ειναι περιττη

Όσο περιττή είναι η παρέλαση άλλο τόσο είναι και η γιορτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Όσο περιττή είναι η παρέλαση άλλο τόσο είναι και η γιορτή.

για ολους αυτους τους λογους που πρεπει να γινεται παρελαση γινεται η γιορτη
αρα γιατι να γινεται και παρελαση???και μην ξεχνας οτι η γιορτη γινεται σε μερα εργασιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
(σ)κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
για ολους αυτους τους λογους που πρεπει να γινεται παρελαση γινεται η γιορτη
αρα γιατι να γινεται και παρελαση???και μην ξεχνας οτι η γιορτη γινεται σε μερα εργασιμη
Χμ..
Δεν κατάλαβα το σχόλιο αλλά το προσπερνώ.

“για όλους αυτούς τους λογούς που πρέπει να γίνεται η παρέλαση..”
Ποιος είπε ότι πρέπει να γίνεται παρέλαση? Ποιοι είναι όλοι αυτοί οι λόγοι? Και ποιος/ποιοι έβαλαν αυτό το πρέπει που μου πέταξες?
Όπως δεν βρίσκω πλέον λόγο ύπαρξης αυτής της πράξης που αποκαλείται παρέλαση άλλο τόσο δεν βρίσκω λόγο και αυτής της “γιορτής”που γίνεται την προηγούμενη μέρα.

“άρα γιατί να γίνεται παρέλαση?”
Ποιος είπε να γίνεται?

“μη ξεχνάς ότι η γιορτή γίνεται σε μέρα εργασιμη”
ΚΑΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
στο γυμνασιο νομιζω πως ειναι υποχρεωτικη, εμας μας εδειξε και χαρτι ο γυμνασιαρχης (μην χεσω! βασικα καλα εκανε γαιτι αλλιως σιγα μην τον πιστευα) και πηρανε και απουσιες οσοι λειπανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το θέμα είναι να ξέρουμε ποιοι είμαστε, από που ήρθαμε, πως φτάσαμε ως εδώ, ποιοι θυσίασαν τη ζωή τους για να έχουμε ότι έχουμε σήμερα και που πηγαίνουμε. Το επιτυγχάνει αυτό η παρέλαση; Εγώ πιστεύω πως όχι. Τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν ούτε τους τιμά, ούτε τους σπιλώνει αυτή καθ' εαυτή η παρέλαση. Εμείς οι ίδιοι τους λησμονήσαμε και αυτό φαίνεται από το ότι οι μισοί φοβούνται ότι θα αφήνει όλους ασυγκίνητους η εθνική γιορτή χωρίς την παρέλαση, και το ότι οι άλλοι μισοί την πέρασαν για πασαρέλα.

Αν θέλουμε να θυμόμαστε το παρελθόν μας και την ιστορία μας με σοβαρότητα, ας βρούμε καλύτερους και ουσιαστικότερους τρόπους όπως θεατρικά, συναυλίες (χωρίς κλαρίνα απαραίτητα), συζητήσεις. Το κίνητρο θα το δώσει το σχολείο, η κοινωνία και μερικοί δυναμικοί μαθητές, αν το θελήσουν.

Τέλος η παρέλαση ανήκει στο στρατό, στον οποίο τα άτομα λειτουργούν ως ομάδα που πρέπει να δέχονται εντολές και να τις εκτελούν χωρίς ελεύθερη βούληση, ώστε να είναι αποτελεσματικά. Εκεί, ναι, η παρέλαση είναι χρήσιμη! Το σχολείο δεν είναι έτσι όμως! Το σχολείο πρέπει να διαμορφώνει, η καλύτερα να αφήνει να διαμορφώνονται οι προσωπικότητες των μαθητών και όχι να μαζοποιούνται. Η παρέλαση απλά δεν ταιριάζει στο πνεύμα του σχολείου.

Ας κάνει παρέλαση μόνο ο στρατός ρε παιδί μου, να μας κάνουν και κανένα κολπάκι με τις καραμπίνες.

ΥΓ Btw εγώ έχω κάνει καμία 15αριά παρελάσεις στη ζωή μου και θα κάνω πολλές ακόμα ως μέλος της φιλαρμονικής μπάντας. Έχω να πω ότι γουστάρω τρελά κάθε φορά και θα λυπηθώ αν σταματήσει αυτό, αλλά παραμένω σταθερός στις απόψεις μου! Έτσι για να μη πει κανένας ότι πάω κόντρα μόνο για να πάω κόντρα στο σύστημα και στο κατεστημένο κι άλλα τέτοια χαζά εφηβικά κολλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Είμαι υπερ της κατάργησής τους.Λογικά,η αίσθηση του έθνους θα έπρεπε να καλλιεργείται μέσω άλλων διαδικασιών στους μαθητές εν ώρα μαθήματος ή με άλλα μέσα.Και η παρέλαση θα ήταν απλώς το κερασάκι στην τούρτα.Ομως εφόσον δεν καλλιεργείται τπτ, δλδ λείπει όλη η τούρτα,τι θα προσφέρεις?Το κερασάκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Είμαι κατά των παρελάσεων γιατί πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα και σε αυτούς που παρακολουθούν την παρέλαση αλλά και σε αυτούς που είναι μέρος της παρέλασης. Ή μάλλον όχι, για την δεύτερη κατήγορια προσφέρει κάτι...2 μέρες χωρίς σχολείο (αν μετρήσουμε και την σχολική γιορτη την προηγούμενη μέρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατί πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα και σε αυτούς που παρακολουθούν την παρέλαση
εισαι σιγουρη?:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
εισαι σιγουρη?:P


Οι λόγοι για να μη καταργηθούν είναι πραγματικά δελεαστικοί...αν ήμουν λεσβία ή άντρας. :P
Εμείς τα καημένα δεν έχουμε τίποτα να θαυμάσουμε την ώρα της παρέλασης :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η παρέλαση δεν είναι για την μαθητική κοινότητα γιατί απλά ένα από τα πιο σημαντικά ερεθίσματα που έχει να σου προσφέρει το σχολείο είναι ότι ναι μεν, είσαι ένα μέρος μια πολιτικής κοινωνίας, αλλά ταυτόχρονα είσαι μια οντότητα ολότελα διαφορετική από όλους τους υπόλοιπους. Και αυτή η διαφορετικότητα είναι κάτι το αναμενώμενο και φυσιολογικό, γιατί οι άνθρωποι δεν ταυτίζονται απόλυτα μεταξύ τους.
Αυτό ωστόσο, καταργείται μέσω των μαθητικών παρελάσεων, που εν τέλει μόνο φανατίζουν κάποιους άμυαλους και ήδη ρέποντες προς τον κλασικό ... ελληναρισμό μαθητές. Υποχρεώνοντας τον μαθητή να φορέσει κάτι ολόιδιο με τους άλλους, να στοιχηθεί και να αρχίσει να βηματίζει ρυθμικά σαν ένα πιόνι, σίγουρα δεν του μαθαίνεις ότι η διαφορετικότητά του είναι πολύτιμη...
Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα ήταν αυτά που ανέκαθεν προσπαθούσαν να ενισχύσουν τη δύναμη της ... Μάζας!

Υ.Γ: Έχω κάνει πολλές παρελάσεις - μόνο αυτή την τελευταία χρονιά είπα οτι αρνιόμουν να κάνω. Η γυμνάστρια - με την οποία είχα και έχω εξαιρετικές σχέσεις αφού ήταν και προπονήτριά μου επί χρόνια - με έστειλε στον διευθυντή και εκείνος μου είπε αυτολεξεί "Είναι κρίμα να χαλάσεις τον βαθμό σου για μια παρέλαση..." και απλά το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσουν το βαθμό μου στη γυμναστική!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η παρέλαση δεν είναι για την μαθητική κοινότητα γιατί απλά ένα από τα πιο σημαντικά ερεθίσματα που έχει να σου προσφέρει το σχολείο είναι ότι ναι μεν, είσαι ένα μέρος μια πολιτικής κοινωνίας, αλλά ταυτόχρονα είσαι μια οντότητα ολότελα διαφορετική από όλους τους υπόλοιπους. Και αυτή η διαφορετικότητα είναι κάτι το αναμενώμενο και φυσιολογικό, γιατί οι άνθρωποι δεν ταυτίζονται απόλυτα μεταξύ τους.
Αυτό ωστόσο, καταργείται μέσω των μαθητικών παρελάσεων, που εν τέλει μόνο φανατίζουν κάποιους άμυαλους και ήδη ρέποντες προς τον κλασικό ... ελληναρισμό μαθητές. Υποχρεώνοντας τον μαθητή να φορέσει κάτι ολόιδιο με τους άλλους, να στοιχηθεί και να αρχίσει να βηματίζει ρυθμικά σαν ένα πιόνι, σίγουρα δεν του μαθαίνεις ότι η διαφορετικότητά του είναι πολύτιμη...
Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα ήταν αυτά που ανέκαθεν προσπαθούσαν να ενισχύσουν τη δύναμη της ... Μάζας!

Υ.Γ: Έχω κάνει πολλές παρελάσεις - μόνο αυτή την τελευταία χρονιά είπα οτι αρνιόμουν να κάνω. Η γυμνάστρια - με την οποία είχα και έχω εξαιρετικές σχέσεις αφού ήταν και προπονήτριά μου επί χρόνια - με έστειλε στον διευθυντή και εκείνος μου είπε αυτολεξεί "Είναι κρίμα να χαλάσεις τον βαθμό σου για μια παρέλαση..." και απλά το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσουν το βαθμό μου στη γυμναστική!;)

ποιο βαθμό αφού η γυμναστική δε μετράει στο ΜΟ
LOL:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ τα είπα με τον υποδιευθυντή και αυτός δεν μπόρεσε να βρει επιχειρήματα για να κάνω παρέλαση οπότε ήταν ένα win για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εμείς τα καημένα δεν έχουμε τίποτα να θαυμάσουμε την ώρα της παρέλασης :/:
δεν πειραζει..

αφηστε να σας θαυμαζουμε εμεις:smoke::smoke::shifty::shifty:

παντως εμενα δεν μου αρεσαν καθολου,,και στο λυκειο δεν πηγαινα καθολου,,παρολο που επαιζα μεσα εξω στους παραστατες..
τη σημαια την ειχα χασει απο καιρο..

αλλα δεν μπορω να καλα ρουχα,την εκθεση στον κοσμο..
απλα δεν μπορω,,το τζερτζελο..

ασε που στις παρελασεις παντα εβρεχε,,
προτιμουσα να ειμαι στο ζεστο σπιτι και να βλεπω την παρελαση στην αθηνα με τα στρατά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλά, Αύγουστο μήνα "πιάσατε" τις παρελάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top