Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δία, δεν το είπα για κακό. Ούτε υπονόησα κάτι για εθνικισμό...κλπ, δεν χρειαζόταν όλη αυτή η επεξήγηση, πάντως μπράβο στο διευθυντή σας που ενδιαφέρεται τόσο για το σχολείο.

(Σε μας αντίθετα, απ' ότι μαθαίνω τώρα που έφυγα, το σχολείο μου έχει γίνει...μπάτε σκύλοι αλλέστε. Θυμάσαι τότε που έλεγα για μέρος των χρημάτων που δίνουν τα παιδιά για τις περιβαλλοντικές ότι το χρησιμοποιούν κάποιοι καθηγητές για να πηγαίνουν τζάμπα; Ε, μάλλον είναι αλήθεια. Όσο για το 15μελές έμαθα από τα παιδιά ότι εκλέχθηκε με νοθεία και τα άτομα που το απαρτίζουν είναι γενικώς στον κόσμο τους.... Τι να πω...:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
"Surfάροντας" στο διαδίκτυο, πέρασα από το site της αξιότιμης υπουργού ιδιωτικής παιδείας, δια βίου στούρνευσης και προσηλυτισμού.

Πρώτη-πρώτη εμφανίζεται η δήλωση της για την 25η Μαρτίου:
"Συγχαρητήρια στους μαθητές, τις μαθήτριες και τους καθηγητές τους. Σήμερα καμαρώσαμε τη μαθητική νεολαία, καμαρώσαμε τα παιδιά μας, για τα οποία όλοι ενωμένοι έχουμε να δώσουμε ένα μεγάλο αγώνα.
Οι Έλληνες ενωμένοι αποδείξαμε ότι μπορούμε να κάνουμε θαύματα, που αφήνουν τον κόσμο άφωνο. Αυτό αποτυπώνεται στο 1821, που καταφέραμε να ρίξουμε μια άτρωτη αυτοκρατορία.
Σήμερα έχουμε να υπερβούμε μια κρίση που φαίνεται ανυπέρβλητη. Θα τα καταφέρουμε, όπως πάντα. Είναι στο χέρι μας."

Δε θα πω ψέματα, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο. Απλά μου φάνηκε τόσο προκλητικό, που έπρεπε να το ποστάρω.

Αυτοί είναι που σας ζητούν να κάνετε παρέλαση και σας κοροϊδεύουν κιόλας μετά μπροστά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω θα ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο να καταργηθουν?μεσα σο ολη την αθλιοτητα της χωρας μας υπαρχουν καποις συγκεκρινενες μερες μια φορα το χρονο για να τιμαμαι τους ανθρωπους που δωσανε τη ζωη τους για την ελευθερια χωρις να σκεφτουν την ζωη τους...αυτοι οι ανθρωποι πολεμησαν και εδωσαν ενα δωρο στις επονενες γενιες..τωρα τα πραγματα θα μπορουσανε να ητν διαφορετικα και να μην ειχαμε την πολυτελεια να γραφουμε π.χ την γνωμη μας στο διαδυκτιο..πως μπορουμε να λεμε λοιπον οτι πρεπει να καταργηθει η παρελαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Χαχαχαχα υπάρχουν άτομα που θέλουν να καταργηθούν οι παρελάσεις.....και μάλιστα ουκ ολίγα...Τελικα η άγνοια έγινε ο κανόνας ενώ η συνείδηση, η γνώση και τα ιδανικά η εξαίρεση...!!! Καθένας μας μπορεί να κάνει πως βαριέται να κάνει παρέλαση γιατί είναι και πολύ κουλ...και να χαρακτηρίζει όλα αυτά ως απαρχαιωμένα...απομεινάρια εθνικιστικών αντιλήψεων...ο καθένας μπορεί να το παίζει κάποιος!!....Τα κόμπλεξ όμως δεν θα σας πάνε πουθενά....Κοιτάξτε να εκτιμήσετε κάποια πράγματα βασικά....πρέπει να ξέρετε πως ό.τι ζητάτε πρέπει και να το παρέχετε εσείς οι ίδιοι...Δεν είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι κάποια πράγματα δεν μασ αφορούν μόνο και μόνο επειδή δεν τα ζήσαμε εμείς...Ακόμα και αν κρύβεται απο πίσω το οποιοδήποτε συμφέρον...η οποιαδήποτε σκοπιμότητα...οφείλουμε να διδασκόμαστε από την ιστορία...(καλώς ή κακώς δεν είναι όλοι το ίδιο έξυπνοι ώστε να βρήσκουν τις σωστές επί τόπου λύσεις)...και η ιστορία θα ξεχαστεί αφού είναι σύνηθες το φαινόμενο ολο και να λιγοστεύουν οι μαθητές που διαβάζουν και το μάθημα στο σχολείο να γίνεται όλο και χειρότερο...ώστε να απωθεί τα παιδιά!!Με την παρέλαση η ιστορία μένει στο μυαλό έστω και αμυδρά...έστω και συγκεχυμένα...!!!Όλοι το έχουν πιστέψει πια οτι είναι νέοι...φιλελεύθερα πνεύματα...αντιδραστικοί και νεωτεριστές...πρέπει οπωσδήποτε και πάνε κοντρα σε αυτά που ισχύουν γιατί έτσι κάνουν οι νέοι....Έχω κουραστεί να βλέπω όλους να νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα....παρακμή...αλλά δεν μπορείς να ζητάς παραπάνω από όσα καθείς δύναται να αντιληφθεί! :whistle: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγω ειμαι υπερ των παρελασεων αλλα δεν με αρεσει να κανω εγω...
και συνφωνω στο οτι με τις παρελασεις τιμαμε τους ανθρωπους που δωσαν τη ζωη τους για να ειμαστε εμεις ελευθεροι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και συνφωνω στο οτι με τις παρελασεις τιμαμε τους ανθρωπους που δωσαν τη ζωη τους για να ειμαστε εμεις ελευθεροι!!!

μια διευκρίνιση, δεν ξέρω αν η επανάσταση τότε έγινε για έθνη, ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μάάάλλον όταν ο άλλος σήκωνε τη χαντζάρα δεν σκεφτόταν εμάς μετά από 200 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
μια διευκρίνιση, δεν ξέρω αν η επανάσταση τότε έγινε για έθνη, ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μάάάλλον όταν ο άλλος σήκωνε τη χαντζάρα δεν σκεφτόταν εμάς μετά από 200 χρόνια.

Οταν πυροβολούσε είχε περισσότερο χρόνο να σκεφτει όμως....ελεος!!! Μα πολεμουσανε γιατι περνουσαν τοσο καλα στην Τουρκοκρατια...που βαρεθηκαν και είπαν να το διασκεδασουν λιγο παραπανω :hmm: πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οταν πυροβολούσε είχε περισσότερο χρόνο να σκεφτει όμως....ελεος!!! Μα πολεμουσανε γιατι περνουσαν τοσο καλα στην Τουρκοκρατια...που βαρεθηκαν και είπαν να το διασκεδασουν λιγο παραπανω :hmm: πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

Δεν είπα αυτό. Λέω ότι είναι χαζό να νομίζουμε ότι ο άλλος πολεμούσε τότε για το μικρό Κωστάκη που θα μπορεί να ζει "ελεύθερος" 200 χρόνια μετά, ελληνικά δε μιλάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό. Λέω ότι είναι χαζό να νομίζουμε ότι ο άλλος πολεμούσε τότε για το μικρό Κωστάκη που θα μπορεί να ζει "ελεύθερος" 200 χρόνια μετά, ελληνικά δε μιλάω;

Α όχι αγγλικά? :P!!! Και εσύ που το ξέρεις? ησόυν εκεί και κάνατε συζήτηση?! Σιγουρα πολεμούσαν για την ελευθερία η οποία ωφέλησε και εμάς αναπόφευκτα...σε κάθε περίπτωση είτε το ηθελαν είτε όχι...είτε σκέφτονταν να ΄σωσουν μόνο την οικογένεια τους είτε όλο το έθνος...ο Καποδίστριας που ήρθε από τη Ρωσία και τον δολοφόνησαν τον επόμενο χρόνο παρά τα καλά π εκανε....πππφφφφ τι έκανε? τον εαυτούλη του σκεφτόταν και αυτος? κρατησε καμία χατζάρα? :O!!! o Yψληνάντης? και αυτός τον εαυτούλη του? π είχε και εγω δεν ξέρω πόσα προνόμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Α όχι αγγλικά? :P!!! Και εσύ που το ξέρεις? ησόυν εκεί και κάνατε συζήτηση?! Σιγουρα πολεμούσαν για την ελευθερία η οποία ωφέλησε και εμάς αναπόφευκτα...σε κάθε περίπτωση είτε το ηθελαν είτε όχι...είτε σκέφτονταν να ΄σωσουν μόνο την οικογένεια τους είτε όλο το έθνος...ο Καποδίστριας που ήρθε από τη Ρωσία και τον δολοφόνησαν τον επόμενο χρόνο παρά τα καλά π εκανε....πππφφφφ τι έκανε? τον εαυτούλη του σκεφτόταν και αυτος? κρατησε καμία χατζάρα? :O!!! o Yψληνάντης? και αυτός τον εαυτούλη του? π είχε και εγω δεν ξέρω πόσα προνόμια?

όχι δεν ήμουν εκεί να κάνω καμιά συζήτηση, αλλά προσπαθώ να το δω λογικά. Αυτοί που περιγράφεις ναι, δεν σκέφτονταν μόνο τους εαυτούς τους, αλλά δε νομίζω να έβλεπαν τόσο μακριά. Εγώ σήμερα αν γινόταν ένας πόλεμος και πήγαινα να πολεμήσω, θα το έκανα για την τωρινή Ελλάδα, άντε και τα παιδιά μου. Ποσώς με ενδιαφέρει ποια θα είναι η κατάσταση της Ελλάδας 100 χρόνια αφότου έχω πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ειμαι υπερ των παρελασεων,αρκει να ειναι κοσμιες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,860 μηνύματα.
κάτι παθαίνω να βλέπω την πολιτειακή και πολιτική ηγεσία να βγάζει στημένους κενούς λόγους περί εθνικής επαγρύπνισης...
και ειδικά από ανθρώπους που δεν έχουν πάει ούτε μια μέρα στρατό να μιλάνε για τις μάχες των Ελλήνων στρατιωτών σε μεγάλες ιστορικές στιγμές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι μισοί που κάνουν παρέλαση δεν ξέρουν καν γιατί κάνουν και τι ακριβώς έγινε, τα κορίτσια βγαίνουν με μίνι φούστες και τα αγόρια για να κοιτάξουν αυτά τα κορίτσια και στο τέλος κάνουν "παρέλαση" σαν να πηγαίνουν βόλτα και καταλήγουν σε μια καφετέρια. Τι τιμητικός τρόπος(!) για να δείξουμε τον σεβασμό μας σε εκείνους που πέθαναν για να ελευθερωθεί η Ελλάδα.
Είμαι ουδέτερος ως προς την παραμονή/κατάργηση των παρελάσεων αλλά πιστεύω πως ένα ποίημα και στεφάνι για αυτούς τους ανθρώπους θα ήταν πολύ πιο τιμητικά για αυτούς από την παρέλαση που κάνουμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειμαι υπερ των παρελασεων αλλα δεν με αρεσει να κανω εγω...
εκει ειμαι και εγω περιπου..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ειμαι υπερ των παρελασεων,αρκει να ειναι κοσμιες....
ακριβως...τωρα πανε τα κοριτσια να κανουν παρελαση με μινι φουστες και 12ποντες γοβες και τα αγορια κοιτανε..τι τιμη για ους ανθρωπους που πεθαναν για τη χωρα μας...αν ειναι δυνατον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,860 μηνύματα.
παιδιά μην σας κάνει περιέργεια...
όλα είναι θέμα παιδείας σε τούτη την χώρα
ο καθένας ότι κάνει σε οποιονδήποτε τομέα, αντικατοπτρίζει την παιδεία που έχει (και δεν εννοώ μόνο τα γράμματα)

ήθελα να ξέρω σε τι επενδύουμε σε αυτήν την χώρα;
γιατί σε γνώσεις βλέπω έναν πολιτισμικό και νοητικό αναλφαβητισμό (δυστυχώς τα ολοκληρώματα ή η αντιγόνη, δεν δείχνουν κάποιο είδος παιδείας)
γιατί σε παιδεία βλέπω μια κοινωνική ανεπάρκεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καλα ρε παιδια....σχεδον ολοι μεσα εδω κατακρινουν τα κοριτσια τα οποια ντυνονται-βαφονται-φαιρονται ετσι...αλλα να θεσω ενα ερωτημα ????ολοι εμεις λεμε οτι ειναι βλακειες αλλα εξω απο το pc,στις παρεες ...τι γινεται ???τι λεμε ???...........τιποτα...γτ πολυ απλα οι περισσοτεροι εχουμε συμβιβαστει μεσα μας με αυτη την καλη ,κακη δεν ξερω πραγματικοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
καλα ρε παιδια....σχεδον ολοι μεσα εδω κατακρινουν τα κοριτσια τα οποια ντυνονται-βαφονται-φαιρονται ετσι...αλλα να θεσω ενα ερωτημα ????ολοι εμεις λεμε οτι ειναι βλακειες αλλα εξω απο το pc,στις παρεες ...τι γινεται ???τι λεμε ???...........τιποτα...γτ πολυ απλα οι περισσοτεροι εχουμε συμβιβαστει μεσα μας με αυτη την καλη ,κακη δεν ξερω πραγματικοτητα..
εγω τα λεω και μες τα μουτρα τους...δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω τα λεω και μες τα μουτρα τους...δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα!!!!

κι εγω..δυστυχως ομως οι περισσοτεροι δεν το καταλαβαινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
κι εγω..δυστυχως ομως οι περισσοτεροι δεν το καταλαβαινουν
δεν με απασχολει ιδιαιτερα...εμενα αν δεν με αρεσει κατι το λεω και τελειωσα..αν νομιζουν οτι αυτα που κανουν ειναι μαγκες τι να πω???ας το νομιζουν...!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top