Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να γινονται μαθητικες παρελασεις!
Και εννοειται πως πρεπει να γινονται οπως γινονταν παλαιοτερα και οχι για χαβαλε..

Ειναι σημαντικο διοτι στην παρελαση ο μαθητης μαθαινει πως να ειναι λειτουργικο μερος ενος συνολου και βασικα καλλιεργουνται στο μαθητη αισθηματα φιλοπατριωτικα και προσφορας προς την πατριδα οποτε αυτο κριθει αναγκαιο..

Η ιστορια εχει αποδειξει οτι εθνη χωρις στρατιωτικη ισχυ εξαφανιζονται.
δεν μπορώ να σε καταλάβω. Για ποιον λόγο τα κράτη πρέπει να έχουν στρατιωτική ισχύ, δεν μπορούμε να ζούμε ειρηνικά?
Αξίζει να σκοτώνονται άνθρωποι για κάποια συμφέροντα? εχθροί μας δεν είναι πχ: οι Τούρκοι εχθροί μας είναι αυτοί που μας λένε να αρπαχτούμε. θα αφήσω τον Νικόλα άσιμο να τα εξηγήσει:
Σαν θα με καλέσει η πατρίδα, να πάω τον οχτρό να πολεμήσω
Θα τους πω, δεν έχω ʽγω πατρίδα, ούτε θυσιάζομαι ποτές
Για των μπουρζουάδων τα μεράκια, για των μπουρζουάδων τα σαγόνια.

Θα τους πω, δεν βαστώ, δεν περνάει το παραμύθι
Δεν με μπλέκουν εμένα μʼ αδερφούς μου να σφαχτώ
Οι οχτροί μου είστε ʽσεις που μας θέτε νʼ αρπαχτούμε
Τα αισχρά συμφέροντά σας ματωβάφουνε τη γη
Η κεφαλαιοκρατία πάει πια έχει σαπίσει
Κι οι φαντάροι που ξυπνήσαν άλλο πια δεν πολεμούν.

Τα ντουφέκια μας τα θέμε, τα θέμε, για τα στήθεια τα, τα στήθεια τα δικά σας.
Κι οι λαοί αδέ..., λαοί αδελφωμένοι, θα σας στήσουνε, σας στήνουνε στον τοίχο.
Σαν κινήσετε, κινήσετε πολέμους
Τότε η μάχη θε να γίνει ταξική
Τότε η μάχη στα κεφάλια σας θα πέσει
Τότε η μάχη θα γυρίσει ταξική
Τούρκοι, Έλληνες, Άραβες και νέγροι
Όλοι επανά..., όλοι επανά..., όλοι επανά-επαναστατήσαν
Και η νίκη μας ζυγώνει κάθε μέρα που περνά.

Σαν θα με καλέσει η πατρίδα, να πάω τον οχτρό να πολεμήσω
Θα τους πω, δεν έχω ʽγω πατρίδα, μόνʼ τα χέρια μου έχω για δουλειά.

Και αυτά τα δυο μας χέρια σαν σηκώσουμε σφιγμένα
Θα γιομίσουνε οι δρόμοι απʼ ανθρώπινες ζωές.
Που οι βοές τους θα συντρίβουν κάθε σας τσανακοκλέφτη.
Τίποτα, τίποτα, τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει
Δεν μπορεί, δεν μπορεί να σταματήσει, τις φωνές, τις φωνές
Των πεινασμένων, τις φωνές, τις φωνές των σκλαβωμένων,
Που διψάν, που διψάν για λευτεριά, που διψάν, που διψάν
Αδελφωσύνη, που διψάν, που διψάν ελευτεριά.
Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
Της γης οι κολασμένοι, της γης οι κολασμέ...
Της γης οι προλετά..., οι προλετάριοι
Της γης οι προλετάριοι σαν βρούνε τους οχθρούς τους
Σα βρούνε τους οχθρούς τους, δεν κάνουν βήμα πίσω
Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει το διάβα μας.
Ο καιρός, ο καιρός είναι μαζί μας
Και η επανάσταση θα γίνει
Κάθε μικρούλα σπίθα φουντώνει σε φωτιά.

Τα ντουφέκια μας τα θέμε, τα θέμε
Για τα στήθεια τα, τα στήθεια τα δικά σας
Κι οι λαοί αδέ-λαοί αδερφωμένοι
Θα σας στήσουνε, σας στήσουνε στον τοίχο.

Αυτοίνοι που χωρίσανε το βιος τους σε πατρίδα
Σε σύνορα μας μάντρωσαν σαν ζώα σε κλουβιά
Σε κάθε μας εξέγερση απάντησαν με βία
Κάτω το κεφάλαιο. Ρε κάτω η δουλειά
Η επανάστασή μας, θα γίνει, θα γίνει
Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.

Το ξέρουμε, το μάθαμε, δεν έχουμε πατρίδα
Τους καθοδηγητάδες της κρεμά η εργατιά
Η επανάστασή μας θα γίνει, θα γίνει
Το μεγάλο άλμα για τη λευτεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κατα..!Τσαμπα τις κανουνε ... Υποτιθεται οτι μεσω του συγκεκριμενου θεσμου ο μαθητης μαθαινει την ιστορια της χωρας του και παρελαυνει γι αυτη..Πλεον οχι μονο η πλειοψηφεια των μαθητων δεν ξερει την τυφλα της αλλα το μονο που σκεφτεται ειναι πως θα χασει μαθημα και θα εχει χαβαλε.Δε λεω πως δεν υπαρχουν μαθητες που δε γνωριζουν πραγματα σε σχεση με το θεμα αλλα ειναι ελαχιστοι.Προσωπικα σε καθε παρελαση που γινεται το μονο που βλεπω ειναι μαναδες να τσακωνονται γιατι ο γιος/κορη τους δεν ηταν μπροστινος παραστατης , γιατι τη σημαια την κρατουσε παιδι αλλης χωρας¨ και παιδια να ξεφτιλιζονται στο σταρ οταν τους ρωτανε ποια επανασταση εγινε και απαντανε ο,τι να 'ναι ...για να μη σχολιασω τις φουστες - ζωνες ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Η άποψή μου στο θέμα είναι η ίδια με το θέμα της πρωινής προσευχής.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2361979#post2361979
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Και φυσικά πρεπει να παραμείνουν οι μαθητικές παρελάσεις.......δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να καταργηθούν για μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να γινονται μαθητικες παρελασεις!
Και εννοειται πως πρεπει να γινονται οπως γινονταν παλαιοτερα και οχι για χαβαλε.. Ειναι σημαντικο διοτι στην παρελαση ο μαθητης μαθαινει πως να ειναι λειτουργικο μερος ενος συνολου και βασικα καλλιεργουνται στο μαθητη αισθηματα φιλοπατριωτικα και προσφορας προς την πατριδα οποτε αυτο κριθει αναγκαιο..Η ιστορια εχει αποδειξει οτι εθνη χωρις στρατιωτικη ισχυ εξαφανιζονται.
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά αυτά που λες και όπως τα λες, μου φαίνονται αστεία. Μου θυμίζεις κάποιον συμμαθητή μου στο γυμνάσιο που συνέχεια αγόραζε πολεμικά περιοδικά που δίνανε δώρο CD με αυθεντικούς ήχους από τανκς και αντιαεροπορικά. Επίσης αστείο μου φαίνεται το avatar σου με τη σημαία της Ελλάδας, το σήμα της "χρυσής αβγής" (επίτηδες το γράφω με β) και τα ρητά στα ...αγγλικά. Υποψιάζομαι ότι κάνεις πλάκα. Αν πίστευες αυτά τα στατο+++++κά που γράφεις, θα ήσουν ο πρώτος που θα ζητούσε να καταργηθούν οι παρελάσεις, γιατί από τα βαρύγδουπα που λες, το μόνο που τους έχει μείνει είναι ο χαβαλές.
- - - - - - - - - - - - - - -
Για όσους λένε να καταργηθούν οι παρελάσεις:
Εντάξει ρε παιδιά!! Δίκιο έχετε με τη λογική για τις παρελάσεις. Είναι γελοίο, χουντικό κλπ κλπ. Όμως πέρα από τη λογική εγώ συναισθηματικά με τις παρελάσεις την καταβρίσκω. 3 χρόνια στο γυμνάσιο και 2 στο λύκειο βλέπω την παρέλαση σαν γλέντι. Στο γυμνάσιο ήμουν σημαιοφόρος και θα είμαι κατά λάθος και φέτος (επειδή πήρε μετάθεση ο πατέρας της 1ης). Οι πρόβες και ο χαβαλές τους άλλο πράγμα!! Και τη μέρα της παρέλασης όλο το κλίμα είναι άπαιχτο. Η πλάκες, η βαβούρα, οι γνωριμίες με τα άλλα σχολεία, το καμάκι, τα στραγάλια και τα κέρματα 1c, τα συνθήματα των άλλων είναι φοβερά. Και μετά η βόλτα και ο καφές όλοι μαζί. Σύμφωνοι εσείς έχετε το δίκιο και αυτά που λέω δεν είναι λόγος για να γίνονται παρελάσεις αλλά εγώ έτσι νοιώθω τι να κάνουμε?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά αυτά που λες και όπως τα λες, μου φαίνονται αστεία. Μου θυμίζεις κάποιον συμμαθητή μου στο γυμνάσιο που συνέχεια αγόραζε πολεμικά περιοδικά που δίνανε δώρο CD με αυθεντικούς ήχους από τανκς και αντιαεροπορικά. Επίσης αστείο μου φαίνεται το avatar σου με τη σημαία της Ελλάδας, το σήμα της "χρυσής αβγής" (επίτηδες το γράφω με β) και τα ρητά στα ...αγγλικά. Υποψιάζομαι ότι κάνεις πλάκα. Αν πίστευες αυτά τα στατο+++++κά που γράφεις, θα ήσουν ο πρώτος που θα ζητούσε να καταργηθούν οι παρελάσεις, γιατί από τα βαρύγδουπα που λες, το μόνο που τους έχει μείνει είναι ο χαβαλές.
- - - - - - - - - - - - - - -
Για όσους λένε να καταργηθούν οι παρελάσεις:
Εντάξει ρε παιδιά!! Δίκιο έχετε με τη λογική για τις παρελάσεις. Είναι γελοίο, χουντικό κλπ κλπ. Όμως πέρα από τη λογική εγώ συναισθηματικά με τις παρελάσεις την καταβρίσκω. 3 χρόνια στο γυμνάσιο και 2 στο λύκειο βλέπω την παρέλαση σαν γλέντι. Στο γυμνάσιο ήμουν σημαιοφόρος και θα είμαι κατά λάθος και φέτος (επειδή πήρε μετάθεση ο πατέρας της 1ης). Οι πρόβες και ο χαβαλές τους άλλο πράγμα!! Και τη μέρα της παρέλασης όλο το κλίμα είναι άπαιχτο. Η πλάκες, η βαβούρα, οι γνωριμίες με τα άλλα σχολεία, το καμάκι, τα στραγάλια και τα κέρματα 1c, τα συνθήματα των άλλων είναι φοβερά. Και μετά η βόλτα και ο καφές όλοι μαζί. Σύμφωνοι εσείς έχετε το δίκιο και αυτά που λέω δεν είναι λόγος για να γίνονται παρελάσεις αλλά εγώ έτσι νοιώθω τι να κάνουμε?


Μια παρατήρηση:Αν ειχες το κινητό εκείνου του φιλου σου,οταν σε επαιρνε ακουγόταν το "Τη Υπερμάχων"!" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι της άποψης να μήν καταργηθούν οι παρελάσεις... !! συμφωνώ με τον απο πάνω για όσα λέει, αλλα και με τους προηγούμενους που είναι υπέρ της παρέλασης και θέλω να προσθέσω το εξής : στην παρέλαση δέν είναι μόνο παιδάκια που περπατάνε σε έναν δρόμο και ζητοκραυγάζουν οι γονείς-συγγενείς-συγχωριανοι-συμπολιτες... χάρη στην παρέλαση όμως, δραστηροποιούνται και οι χορευτικοί συλλόγοι καθώς στο χωριό μου (δέν ξέρω για αλλού) μετά την παρέλαση έχει κάτι σαν "γλέντι" με χορευτικούς συλλόγους... και επίσης κατα την διάρκεια της παρέλασης παίζει η φιλαρμονική του χωριού μου (όπου ανήκω κιόλας).. γιαυτό θα μπορούσαμε έστω να δούμε την παρέλαση-παρελάσεις- σαν αφορμή για δραστηριοποίηση !!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι της άποψης να μήν καταργηθούν οι παρελάσεις... !! συμφωνώ με τον απο πάνω για όσα λέει, αλλα και με τους προηγούμενους που είναι υπέρ της παρέλασης και θέλω να προσθέσω το εξής : στην παρέλαση δέν είναι μόνο παιδάκια που περπατάνε σε έναν δρόμο και ζητοκραυγάζουν οι γονείς-συγγενείς-συγχωριανοι-συμπολιτες... χάρη στην παρέλαση όμως, δραστηροποιούνται και οι χορευτικοί συλλόγοι καθώς στο χωριό μου (δέν ξέρω για αλλού) μετά την παρέλαση έχει κάτι σαν "γλέντι" με χορευτικούς συλλόγους... και επίσης κατα την διάρκεια της παρέλασης παίζει η φιλαρμονική του χωριού μου (όπου ανήκω κιόλας).. γιαυτό θα μπορούσαμε έστω να δούμε την παρέλαση-παρελάσεις- σαν αφορμή για δραστηριοποίηση !!!!!!!!!!!!

Αυτα το χωριο σου και καθε χωριο θα μπορουσε να τα οργανωνει και ανεξαρτητως παρελασης. Γλεντι γινεται και τον 15Αυγουστο....Και οσον αφορα τη <<δραστηριοποιηση>> της Ελλαδας στα γλεντια δε νομιζω να πηγαινει και πολυ πισω. Η ουσια της παρελασης παντως δεν πιστευω πως ειναι να δημιουργουνται γλεντια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Να καταργηθούν.Δεν προσφέρουν τίποτα αυτά τα υπολλείματα της ΕΟΝ απ'τη δικτατορία Μεταξά.Ομογενοποίηση των μαθητών,ρατσιστικές διακρίσεις (οι ψηλοί και ωραίοι μπροστά κλπ) δεν είναι παρά το όνειρο κάθε στρατόκ**λου δικτάτορα.Μαθητές που περπατάνε σαν ρομπότ,απόλυτα πειθαρχημένοι,οι "καλύτεροι της ράτσας" με σκοτωμένη την πρωτοβουλία και τη δημιουργικότητά τους.Δεν είναι υγιές ένα νέο παιδί να περπατάει μηχανικά,αποκρουστικό είναι.Οι νέοι άνθρωποι έχουν ενέργεια,φαντασία,δυναμισμό,ενθουσιασμό,όλα αυτά τα στοιχεία προόδου που η στρατιωτική ατμόσφαιρα καταπνίγει.Ας μην ξεχνάμε ότι κάπως έτσι,σκληρή,οραματιζόταν και ο Αδόλφος Χίτλερ τη νεολαία του.
Όσο για το σόφισμα περί εκμάθησης της ιστορίας,κανείς δε μαθαίνει ιστορία απ'τις παρελάσεις.Εκεί τα παιδιά απλώς φανατίζονται,στο ίδιο πλαίσιο και με τη γενικότερη ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία μας,υπό το συναισθηματικό μυθιστορηματικό πρίσμα των "καλών" και "παλλικαράδων" Ελλήνων και όλων των "κακών" που ήθελαν να τους "φάνε".Η ιστορία είναι επιστήμη και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται,ως μία αλληλουχία αιτίων και αποτελεσμάτων.

ΥΓ:Αν κάποιος θέλει να δει μπούτια,ας πάει στην παραλιακή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Και τώρα που το θέμα γίνεται ξανά επίκαιρο....
με κάλυψε απόλυτα ο παραπάνω κύριος!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ναι να καταργηθουν γιατι αν ειναι ενα παιδι 1.40 και το βαζει στην πρωτη σειρα στη θεση ενος παιδιου που ειναι 1.70 μονο και μονο επειδη ειναι τρελλη η γυμναστρια ή ο γυμναστης!!!
τι μου θυμησες! :D
τι εχουμε δει εκει μεσα...!

τελοσπαντων... φυσικα δεν ειναι αυτος λογος για να καταργηθουν...

λογοι ομως υπαρχουν...
ολοι αυτοι οι καυγαδες για τα σημαιοφοριλικια και η αποψη οτι αμα πας σημαιοφορος ανεβαινεις σαν ανθρωπος ή ξερω γω τι αλλο με εκνευριζουν ...
και ουσιαστικα δεν βλεπω λογο να γινονται! εκτος βεβαια απο το να φαινεται οτι ετσι αποδιδουμε τιμη και καλα σε εκεινους που αγωνιστηκαν...
γιατι μονο αυτο δεν γινεται αν παρατηρησει κανεις ολη την διαδικασια... αλλα αυτο ειναι το θεμα μας! οτι θελουν να ζουν σε μια ψευδαισθηση ασχετα με το τι συμβαινει πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ρεεε εισται καλα...ακους εκει να καταργη8ουν οι παρελασεις...οχι μονο δεν πρεπει να καταργη8ουν αλλα επιτελους 8α πρεπει να αναβα8μιστουν και να ξερουν επιτελους για πιο λογο τις κανουν....δεν ειναι χαβαλες και ενας τροπος να βγαλεις γκομενα η γκομενο...(μαθητικες παρ) . Ειναι ενας τροπος να μεταλαμπαδευεται η ενδοξη ιστορια του εθνους μας.ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΕΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρεεε εισται καλα...ακους εκει να καταργη8ουν οι παρελασεις...οχι μονο δεν πρεπει να καταργη8ουν αλλα επιτελους 8α πρεπει να αναβα8μιστουν και να ξερουν επιτελους για πιο λογο τις κανουν....δεν ειναι χαβαλες και ενας τροπος να βγαλεις γκομενα η γκομενο...(μαθητικες παρ) . Ειναι ενας τροπος να μεταλαμπαδευεται η ενδοξη ιστορια του εθνους μας.ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΕΣ...

Αγορίνα,έχεις δει τι κάνουν οι Αμερικάνοι στις 4 Ιουλίου?Μάθαμε τώρα μια λέξη ("αμερικανιά") και την πετάμε παντού.Οι Ρεπουμπλικανοί (ναι,αυτοί που υποστηρίζουν το δόγμα της..."coca cola",απ'τους οποίους προέκυψε και ο όρος "αμερικανιά"),είναι οι πρώτοι που καυλώνουν με "έθνη","πατριώτες","σημαίες","παρελάσεις" και τύμπανα να βαράνε στρατιωτικά εμβατήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
καταργηση μαθητικης παρελασης! μονο στρατιωτικα ταγματα,ερυθρος σταυρος , προσκοποι και απο σχολεια συμβολικα η εξαδα(σημαιοφορος παραστατες).

ΥΓ
οι παρελασεις κατα την δικτατορια μεταξα ξεκινησαν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
οχι μονο δεν πρεπει να καταργη8ουν αλλα επιτελους 8α πρεπει να αναβα8μιστουν
Τί είδους αναβάθμιση προτείνεις, καπετάν Μανούτσο*;



*(Από το Ανδρούτσο :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
μακαρι να καβλωναμε με σημαιες παρελασεις και οχι με το χρημα....στην Αμερικη το μονο πραγμα που τους ενδιαφερει ειναι το ποσα βγαζεις...γεγονος που εχει προωθηθει παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
μακαρι να καβλωναμε με σημαιες παρελασεις και οχι με το χρημα....στην Αμερικη το μονο πραγμα που τους ενδιαφερει ειναι το ποσα βγαζεις...γεγονος που εχει προωθηθει παντου.

και στην Ελλάδα το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι το πόσα τρως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μακαρι να καβλωναμε με σημαιες παρελασεις και οχι με το χρημα....στην Αμερικη το μονο πραγμα που τους ενδιαφερει ειναι το ποσα βγαζεις...γεγονος που εχει προωθηθει παντου.

I don't like to consider myself a capitalist,αλλά χίλιες φορές χρήμα,παρά παρελάσεις και λοιπές μεταφυσικές/ιδεαλιστικές παπαρδέλες περί έθνους που μόνο στον σκοταδισμό και την οπισθοδρόμηση οδηγούν.

και στην Ελλάδα το μόνο πράγμα που τους ενδιαφέρει είναι το πόσα τρως

Μα αφού μαζί τα φάγαμε!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...τις ημερες εκεινες ο κοσμος να πηγαινει στην δουλεια μην τυχον και δεν παρει το αφεντικο την καινουργια την πορσε...τα παιδια στο σχολειο...οι τηλεορασεις να εχουν τατιανα..λαμπιρι..και να μας πληροφορουν για τις νεες τασεις της μοδας..και για την 8εα τον ψινακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ...τις ημερες εκεινες ο κοσμος να πηγαινει στην δουλεια μην τηχον και δεν παρει το αφεντικο την καινουργια την πορσε...τα παιδια στο σχολειο...οι τηλεωρασεις να εχουν τατιανα..λαμπιρι..και να μας πληροφορουν για τις νεες τασεις της μοδας..και για την 8εα τον ψινακη...

Αν δεν κάνω λάθος την ημέρα πριν τις παρελάσεις γίνονται γιορτές στα σχολεία, δηλαδή δε μας φτάνει αυτό, πρέπει να βλέπουμε και τους μαθητές να κάνουν σαν στρατιωτάκια κιόλας; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να τονωθεί η εθνική μου συνείδησή με το να βλέπω το μαθητή να κάνει λες και πάει για πόλεμο.
( επίσης εκείνη την ημέρα θεωρείται αργία, άρα no school, no work)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top