Μαθητικές Καταλήψεις

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αυτήν την στιγμή είμαι ενας απο τους πιο μισητούς μαθητές του 1ου γυμνασίου Μυτιλήνης.
Θα σας πώ γιατί. Το σχολείο έκανε κατάληψη (για λόγους που τους βρίσκω γελοίους) και εγω δεν ήθελα να συμμετάσχω.
Το 15μελές του σχολείου μας είπε όποιος είναι Υπέρ της κατάληψης να πάει δεξιά όποιος είναι κατά να πάει αριστερά.
Εγω ήμουν αριστερά δηλαδή κατά μαζί με άλλους δυο ενω όλο το σχολείο ήταν δεξιά. Μετα με ρώτησαν γιατι δεν θες να κάνεις κατάληψη εγω είπα "to σχολείο δεν ανήκει σε εμάς είναι δημόσια περιουσία και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κάνουμε κατάληψη. Εϊναι παράνομη πράξη και σίγουρα θα υπάρξουν συνέπειες.‘‘ Μετά όλοι έλεγαν τι π**αριες λέει αυτος ο μα***ας και με θεωρούσαν τρελό.
Εγω πιστεύω οτι η κατάληψη είναι μια τρέλλα και πρέπει να διαμαρτυρηθούμε πιο ειρηνικά για να μας εκπληρώσουν τα αιτήματα οι καθηγητές. Αλλα δυστηχώς οι άλλοι έχουν άλλη άποψη. Σίγουρα οι περισσότεροι το κάνουν για να χάσουν μάθημα χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες. Μάλλον μόνο τρείς είναι λογικοί στο σχολειό μας.

Κοίτα, αν τα αιτήματά σας δεν είναι σοβαρά, καλά έκανες και ψήφισες κατά. Κι εγώ όταν πήγαινα γυμνάσιο γούσταρα να κάνω κατάληψη (ήμασταν μικροί και δεν ξέραμε τι μας γινόταν). Οταν θα μεγαλώσουν όμως αυτοί που ψήφισαν υπέρ θα πουν "Τι μαλακίες καθόμασταν και κάναμε". Το βλέπω απο πολλά παιδιά. Αυτοί που τότε στο γυμνάσιο ψήφιζαν υπέρ, τώρα γελάνε με τον εαυτό τους και με τις παιδιαρίστικες μαλακίες που έκαναν, προκειμένου να χάσουν μάθημα. Θα το συνειδητοποιήσεις όταν τελειώσεις το σχολείο κ εσύ.
Εξάλλου στο γυμνάσιο το 70% των καταλήψεων είναι για να χάσουν μάθημα. Υπάρχουν όμως σχολεία που κάνουν κατάληψη για πραγματικούς λόγους.
πρέπει να διαμαρτυρηθούμε πιο ειρηνικά για να μας εκπληρώσουν τα αιτήματα
Στο σχολείο μου δεν είχαμε αίθουσες. Είχαν διαλύσει κάποιες τουαλέτες, πήραν ένα χώρο απ' τον διάδρομο και έκαναν μια τάξη. Αλλοι έκαναν μάθημα στα εργαστήρια, άλλοι στις αίθουσες πληροφορικής, άλλοι σε κάτι -ο θεος να της κάνει- αίθουσες στο υπόγειο... με λίγα λόγια, ήμασταν χάλια. Επι πόσα χρόνια, οι μαθητές αλλά και ο σύλλογος ζητούσε "ειρηνικά" όπως λες κι εσύ να μας φέρουν αίθουσες Kibo (click), και μας έγραφαν στα παπάρια τους.
Κάναμε κατάληψη 1 μήνα περίπου, και μετά απο 2-3 εβδομάδες μας τα έφεραν...
Σε ένα άλλο γυμνάσιο της περιοχής μου, το γυμναστήριο ήταν ετοιμόρροπο. Αν το έβλεπες πραγματικά δε θα τολμούσες να μπεις μέσα. Τι και αν ζήτησαν "ειρηνικά"... τα 3 πήραν. Με μια ωραιότατη κατάληψη (δε θυμάμαι πόσο κράτησες, σίγουρα πάνω απο μήνα), το γυμναστήριο είναι μια χαρά, και απ' τα καλύτερα της περιοχής :)
Που θέλω να καταλήξω; Οτι αν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα, η κατάληψη βοηθάει. ;)
to σχολείο δεν ανήκει σε εμάς είναι δημόσια περιουσία και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κάνουμε κατάληψη
Εδώ είσαι λίγο fail. Δες παραπάνω και θα καταλάβεις.

Τα ΕΠΑΛ της περιοχής μου όμως έχουν χαζοαιτήματα, πχ καπότες στο κυλικείο. Πολύ γαμιάδες την είδαν :P

και εγω ψηφιζα παντα ναι!
μετα πηγαιναμε internet cafe, και lineage2..
:( :/

ποσα κομπλεξ εχεις αραγε ?
Οχι φίλε μου, δεν έχει κόμπλεξ. Απλά είναι πολύ ώριμος για την ηλικία του. Μακάρι να σκεφτόμασταν όλοι έτσι στο γυμνάσιο.
Απ' οτι φαίνεται, δεν τον ενδιαφέρει μόνο η πλάκα, το χαβαλέ και το χάσιμο μαθήματος.
Οκ, γυμνάσιο είναι, δεν δίνει πανελλαδικές οπότε και να χάσει μάθημα στα @@ του. Το θέμα είναι το εξής: Είναι σωστό να γίνεται κατάληψη για ανούσια θέματα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά σου πανε τι θα πει δεν είναι νόμιμη; να φανταστώ ότι εσύ χτυπάς πάντα εισιτήριο στα ΜΜΜ; οι γονείς σου δηλώνουν τα πάντα στην εφορία; ζητάς παντού αποδείξεις; δε βάζεις ποτέ δυνατή μουσική σε ώρες κοινής ησυχίας; Τη νομιμότητα την επικαλούμαστε εκεί που μας συμφέρει. Σε περπτώσεις δε, που υποτίθεται πως αγωνίζεσαι εναντια σε αυτό που ορίζει τη νομιμότητα ( το σύστημα ) είναι γελοίο να την επικαλείσαι.

θα μπορούσες απλά να πεις "γιατί τα αιτήματα είναι γτπ" και θα το βούλωναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
να φανταστώ ότι εσύ χτυπάς πάντα εισιτήριο στα ΜΜΜ; οι γονείς σου δηλώνουν τα πάντα στην εφορία; ζητάς παντού αποδείξεις; δε βάζεις ποτέ δυνατή μουσική σε ώρες κοινής ησυχίας; Τη νομιμότητα την επικαλούμαστε εκεί που μας συμφέρει.

Ναι,πολύ πιθανό να ανήκει σ'αυτή την κατηγορία των πολιτών,όπως κι εγώ και όλη μου η οικογένεια...το ξέρεις από χθες το παλικάρι;

Έχει πολύ πλάκα το πως έχετε την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες είναι σαν τα μούτρα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι,πολύ πιθανό να ανήκει σ'αυτή την κατηγορία των πολιτών,όπως κι εγώ και όλη μου η οικογένεια...

Έχει πολύ πλάκα το πως έχετε την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες είναι σαν τα μούτρα σας!

Τελικα η μαλακια ειναι κληρονομικη.Το ηξερα ο ατιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλά σου πανε τι θα πει δεν είναι νόμιμη; να φανταστώ ότι εσύ χτυπάς πάντα εισιτήριο στα ΜΜΜ; οι γονείς σου δηλώνουν τα πάντα στην εφορία; ζητάς παντού αποδείξεις; δε βάζεις ποτέ δυνατή μουσική σε ώρες κοινής ησυχίας; Τη νομιμότητα την επικαλούμαστε εκεί που μας συμφέρει. Σε περπτώσεις δε, που υποτίθεται πως αγωνίζεσαι εναντια σε αυτό που ορίζει τη νομιμότητα ( το σύστημα ) είναι γελοίο να την επικαλείσαι.

θα μπορούσες απλά να πεις "γιατί τα αιτήματα είναι γτπ" και θα το βούλωναν.

Λόγο όμως αυτής της νοοτροπίας η χώρα μας έφτεσε εδώ που είναι.

Στο θέμα μας τώρα. Το παλικάρι είχε μια άποψη και την εξέφρασε. Κανείς δεν μπορεί να του ζητήσει τον λόγο για την οποία την έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Λόγο όμως αυτής της νοοτροπίας η χώρα μας έφτεσε εδώ που είναι.

Ελεος με αυτο το παραμυθι.
Καλη η καραμελα,αλλα ας ανοιξουμε και κανα βιβλιο οικονομικων να μαθουμε για την κριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι,πολύ πιθανό να ανήκει σ'αυτή την κατηγορία των πολιτών,όπως κι εγώ και όλη μου η οικογένεια...το ξέρεις από χθες το παλικάρι;

Έχει πολύ πλάκα το πως έχετε την εντύπωση ότι όλοι οι Έλληνες είναι σαν τα μούτρα σας!

εσύ αυτό κατάλαβες;


Λόγο όμως αυτής της νοοτροπίας η χώρα μας έφτεσε εδώ που είναι.

Στο θέμα μας τώρα. Το παλικάρι είχε μια άποψη και την εξέφρασε. Κανείς δεν μπορεί να του ζητήσει τον λόγο για την οποία την έχει.

γιατί τι θα πάθουμε; ο καθένας μπορεί να πει αναφερόμενος στον άλλο ότι "λες μαλακίες"

αλλά το πάτε πολύ μακριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τα ίδια...έτσι όπως γίναν τα πράγματα ,η κατάληψη είναι πλέον μια αντίδραση που έχουν υπονομεύσει οι ίδιοι οι μαθητές και που κανείς δεν την παίρνει στα σοβαρά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Έχει γίνει θεσμός.

Κάθε χρόνο τέτοιο καιρό λαμβάνει χώρα στα περισσότερα σχολεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εχει χασει την ισχυ της το εργαλειο των μαθητων και αυτο μαντεψτε σε ποιον ειναι μειον.
Εχει γινει οπλο αλλων κοινωνικων ομαδων για την ικανοποιηση δικων τους συνφεροντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ελεος με αυτο το παραμυθι.
Καλη η καραμελα,αλλα ας ανοιξουμε και κανα βιβλιο οικονομικων να μαθουμε για την κριση.
Ενώ η νοοτροπία "Να με εγώ καλά και ας γαμ**ει ο κόσμος!" δεν έχει παίξει κανένα ρόλο.
γιατί τι θα πάθουμε; ο καθένας μπορεί να πει αναφερόμενος στον άλλο ότι "λες μαλακίες"
αλλά το πάτε πολύ μακριά

Ο καθένας μπορεί να κρίνει τα λεγόμενα του άλλου αλλά δεν μπορεί να του ζητήσει τον λόγο για τον οποίο τα πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulukitsa

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και οτι η κατάληψη είναι παράνομη δεν είναι ο μόνος λόγος που είμαι κατά. Σιγά μην κάθομαι όλη μέρα στα κάγκελα να φωνάζω σαν κάτι μελλοντικούς εγκληματίες που το μόνο που τους νοιάζει είναι να χάσουν μάθημα. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται καταλήψεις αφου το κράτος δεν έχει χρήματα να εκπληρώσει τα αιτήματα των μαθητών. Οτι και να γίνει το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο το κράτος θα μας γράφει στα @@του και ούτε οι τουαλέτες θα φτιάξουν ούτε οι τοίχοι θα βαφτούν. Οι μαθητές θέλουν να κάνουν κατάληψη επειδή το σχολείο είναι χάλια. Αλλα δεν το χάλασαν οι καθηγητές που κάθονταν όλη μέρα κρεμασμένοι από τα κάγκελα και τους βρίζανε. Το χαλάσανε οι ίδιοι οι μαθητές. Αν θέλανε να είναι το σχολείο καλύτερο να μην το χαλούσαν. Να μην γράφανε στους τοίχους. Να μην χαλούσαν τις τουαλέτες. Αυτο ισχύει και για όλλα τα άλλα γυμνάσια και λύκεια της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτά γίνανε σήμερα στο σχολείο μου περίπου στις 7:00 το πρωί...


https://www.karpouzia.com/2012/10/1973.htmlhttps://www.karpouzia.com/2012/10/1973.html
πραγματικά απαράδεκτος ο άνθρωπος...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οι μαθητικες καταληψεις κατα κυριο λογο γινονται, γιατι οι μαθητες δεν γουσταρουν να ξυπνανε στις 8 το πρωι, και να καθονται 7 ωρες, σαν καθυστερημενα σε μια καρεκλα! με αλλα λογια γιατι θελουν να χασουν μαθημα, να αραζουν τα βραδια με τους συμμαθητες τους στην ταρατσα, πινοντας μπυρες!
μονο εμενα μου φαινεται απολυτα υγιες κατι τετοιο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
οι μαθητικες καταληψεις κατα κυριο λογο γινονται, γιατι οι μαθητες δεν γουσταρουν να ξυπνανε στις 8 το πρωι, και να καθονται 7 ωρες, σαν καθυστερημενα σε μια καρεκλα! με αλλα λογια γιατι θελουν να χασουν μαθημα, να αραζουν τα βραδια με τους συμμαθητες τους στην ταρατσα, πινοντας μπυρες!
μονο εμενα μου φαινεται απολυτα υγιες κατι τετοιο ??
Ναι.Δεδομενων των παθογενειων της 2οβαθμιας ειναι απλα ΛΟΓΙΚΟ, υγιες σε καμια περιπτωση.

Αν και το κυριο προβλημα με τις μαθητικες καταληψεις, ειναι οτι μερικοι δεν εχουν την απαιτουμενη νοημοσυνη να αφησουν τις νοοτροπιες του Γυμνασιου-Λυκειου στο ....Γυμνασιο και το Λυκειο και τις κουβαλανε και στο πανεπιστημιο, με τα γνωστα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι.Δεδομενων των παθογενειων της 2οβαθμιας ειναι απλα ΛΟΓΙΚΟ, υγιες σε καμια περιπτωση.

Αν και το κυριο προβλημα με τις μαθητικες καταληψεις, ειναι οτι μερικοι δεν εχουν την απαιτουμενη νοημοσυνη να αφησουν τις νοοτροπιες του Γυμνασιου-Λυκειου στο ....Γυμνασιο και το Λυκειο και τις κουβαλανε και στο πανεπιστημιο, με τα γνωστα αποτελεσματα.

στο πρωτο σκελος θα παραμεινω στην αποψη μου, πως ειναι υγιες σαν κινηση, και ειναι λογικη σαν συνεπεια !

και στο δευτερο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, ειναι ενα ζητημα που τριγυρναει διαρκως στ κεφαλι μου, τις τελευταιες μερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ενώ η νοοτροπία "Να με εγώ καλά και ας γαμ**ει ο κόσμος!" δεν έχει παίξει κανένα ρόλο.

Και τι σχεση εχει αυτο με τα κινηματα των πολιτων ''δεν πληρωνω''?
Και οχι,αυτος ο ατομικισμος μπορει να επηρεασει διαπροσωπικες σχεσεις,μεταξυ των ανθρωπων,οχι να χαραξει οικονομικη πορεια,ας μη γενικευουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της κατάληψης. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτού του κτιρίου που λέγεται σχολείο. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στους μαθητές. Σπαταλάμε κάθε μέρα 7 ώρες της ζωής μας εκεί, που θα μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε αλλιώς. Οποίος θέλει να μάθει κάτι, η μόνη λύση είναι να ασχοληθεί μόνος του και να μην περιμένει από το σχολείο. Επίσης, ας μην ξεχνάμε πως τις περισσότερες καταλήψεις τις οργανώνουν καθηγητές που βαριούνται να κάνουν μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Και οτι η κατάληψη είναι παράνομη δεν είναι ο μόνος λόγος που είμαι κατά. Σιγά μην κάθομαι όλη μέρα στα κάγκελα να φωνάζω σαν κάτι μελλοντικούς εγκληματίες που το μόνο που τους νοιάζει είναι να χάσουν μάθημα. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται καταλήψεις αφου το κράτος δεν έχει χρήματα να εκπληρώσει τα αιτήματα των μαθητών. Οτι και να γίνει το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο το κράτος θα μας γράφει στα @@του και ούτε οι τουαλέτες θα φτιάξουν ούτε οι τοίχοι θα βαφτούν. Οι μαθητές θέλουν να κάνουν κατάληψη επειδή το σχολείο είναι χάλια. Αλλα δεν το χάλασαν οι καθηγητές που κάθονταν όλη μέρα κρεμασμένοι από τα κάγκελα και τους βρίζανε. Το χαλάσανε οι ίδιοι οι μαθητές. Αν θέλανε να είναι το σχολείο καλύτερο να μην το χαλούσαν. Να μην γράφανε στους τοίχους. Να μην χαλούσαν τις τουαλέτες. Αυτο ισχύει και για όλλα τα άλλα γυμνάσια και λύκεια της χώρας.


Δηλαδή όποιος κάνει κατάληψη είναι μελλοντικός εγκληματίας; Μη τρελαθούμε τελείως...

Προσωπικά είμαι υπέρ της κατάληψης. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτού του κτιρίου που λέγεται σχολείο. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στους μαθητές. Σπαταλάμε κάθε μέρα 7 ώρες της ζωής μας εκεί, που θα μπορούσαμε να τις αξιοποιήσουμε αλλιώς. Οποίος θέλει να μάθει κάτι, η μόνη λύση είναι να ασχοληθεί μόνος του και να μην περιμένει από το σχολείο. Επίσης, ας μην ξεχνάμε πως τις περισσότερες καταλήψεις τις οργανώνουν καθηγητές που βαριούνται να κάνουν μάθημα.
Τότε γιατί πας λύκειο; Η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι μέχρι το γυμνάσιο...
Αν δε γουστάρεις να πας σχολείο, μην πας. Δε σ' αναγκάζει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τότε γιατί πας λύκειο; Η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι μέχρι το γυμνάσιο...
Αν δε γουστάρεις να πας σχολείο, μην πας. Δε σ' αναγκάζει κανείς.

Υπάρχει τρόπος να δώσω πανελλήνιες χωρίς να κάνω τις 3 τάξεις του λυκείου? Θα προτιμούσα να κάνω μόνο φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top