[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Να ρίξετε μια ματιά εδώ όσοι πιστεύετε ότι έχουμε δημοκρατία.
https://www.avopolis.gr/news/default.asp?ID=9581
Κατά τη γνώμη μου τέτοια φαινόμενα δεν θέλουν μόνο καταλήψεις. Τι να πω πια... Πως έχουμε γίνει έτσι βρε παιδί μου??

Ναι,ενώ οι κουκουλοφόροι σου μιλάνε κάπως έτσι:
-Συγγνώμη κύριε,το Toyota είναι δικό σας?
-Ναι...
-Μπορείτε να το μετακινήσετε γιατί θα ρίξουμε μολότωφ στη διπλανή Mercedes?
-Επίσης,αν μπορείτε πείτε στον κυρ-Μήτσο τον περιπτερά να μην βγάλει στο πεζοδρόμιο το ψυγείο με τα παγωτά γιατί μπορεί να λιώσουν από τη ζέστη της φωτιάς που θα βάλουμε στον παρακείμενο κάδο!:/:

Δεν μας χ*ζεις ρε Νταλάρα,λέω εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ξεκινάω με το ps σου...κι αν ήσουν κνίτης τι μ'αυτό?
Στη δημοκρατία όλοι έχουν δικαίωμα στη άποψη!(Κατά ορισμένους αριστερούς μόνο οι αντίθετοί τους δεν έχουν).

Καλά κάνεις και δεν τσουβαλιάζεις όλους τους αστυνομικούς, κι εγώ διαφωνώ με την αίσθηση εξουσίας ορισμένων,από την άλλη όμως να σου θυμίσω ότι τη στολή αυτή τους τη δίνει η Πολιτεία (εμείς δλδ) και περιμένουμε να μας υπερασπιστούν όταν χρειαστεί!
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως ποιός δίνει τη στολή στους διάφορους κουκουλοφόρους (και τα κράνη και τις μολότωφ) και εξουσιάζουν τη ζωή μου όχι μόνο λεκτικά αλλά και πρακτικά (καίνε την επιχείρησή μου,το αμάξι μου):hmm:

Οχι βρε...δεν καταλαβες.Δεν το λεω υποτιμητικα για τους κνιτες ή το κουκουε.
Αλλοιμονο.Απλως το ανεφερα χωρις να εχει ιδιατερο βαρος.Με πιανς ετσι;;)

Στα αλλα δεν μπορω να σου πω κατι...εχεις απολυτο δικιο...
(κι ελπιζω στην ποιοτικοτερη αστυνομια.Προσωπικα τουλαχιστον ετσι.Πιστευω οτι εχει τρομερα περιθωρια βελτιωσης.Βαση των ατομων που την απαρτιζουν.)
Τωρα για τους κουκουλοφορους...:mad:

Ανδρεα δεν πιστευω να εισαι ο Πανουσης;;;
Γιατι αν ναι, ειπες Νταλαρα και πρεπει να πληρωσεις σε μετρητα!:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ναι,ενώ οι κουκουλοφόροι σου μιλάνε κάπως έτσι:
-Συγγνώμη κύριε,το Toyota είναι δικό σας?
-Ναι...
-Μπορείτε να το μετακινήσετε γιατί θα ρίξουμε μολότωφ στη διπλανή Mercedes?
-Επίσης,αν μπορείτε πείτε στον κυρ-Μήτσο τον περιπτερά να μην βγάλει στο πεζοδρόμιο το ψυγείο με τα παγωτά γιατί μπορεί να λιώσουν από τη ζέστη της φωτιάς που θα βάλουμε στον παρακείμενο κάδο!:/:

Δεν μας χ*ζεις ρε Νταλάρα,λέω εγώ?

Μα το παιδί δεν ήταν κουκουλοφόρος...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μα το παιδί δεν ήταν κουκουλοφόρος...:(:(:(
Το έγραφε στο κούτελο? Δυστυχώς όσο αφήνετε καθήκια (ναι το εννοώ),να μπαίνουν στις (τίμιες και επιβεβλημένες-ναι το πιστεύω) διαδηλώσεις σας,τόσο θα την πληρώνουν αθώοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Το έγραφε στο κούτελο? Δυστυχώς όσο αφήνετε καθήκια (ναι το εννοώ),να μπαίνουν στις (τίμιες και επιβεβλημένες-ναι το πιστεύω) διαδηλώσεις σας,τόσο θα την πληρώνουν αθώοι!

Με τα καθίκια όμως τους μπάτσους γιατί δεν γίνεται τίποτα? Γιατί ποτέ δεν τιμωρούνται? Και δεν αναφέρομαι με την λέξη μπάτσος στο σύνολο της αστυνομίας. Με τόσο σάπιες κυβερνήσεις τι θα γίνουμε? Σε μια σοβαρή χώρα όταν υπάρχουν αντιδράσεις και σοβαρές διαφωνίες τις ακουνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις. Δεν ισχύει το στου κουφού την πόρτα όσο θες βρόντα. :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Με τα καθίκια όμως τους μπάτσους γιατί δεν γίνεται τίποτα? Γιατί ποτέ δεν τιμωρούνται?

Ε? Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 521 μηνύματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για πολλές "τιμωρίες" αστυνομικών!
Από επίπληξη έως και απόταξη!
Εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγώ ξέρω για πολλές "τιμωρίες" αστυνομικών!
Από επίπληξη έως και απόταξη!
Εσύ δεν έχεις ακούσει τίποτα?

Τις έχω ακούσει. Το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο δεν λέω ότι είναι ανεπαρκές, απλά έχω ακούσει κι από αστυνομικό (πατέρας καλού μου φίλου) ότι δεν εφαρμόζεται πρακτικά ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επίσης να προσθέσω ότι αυτοί που στα κανάλια λένα φοιτητές - κουκουλοφόρους είναι μια μειονότητα , αναρχικοί και μερικοί φανατικότατοι αριστεροί .Α , και το άλλο : έχω μια ξαδέρφη στο Ηράκλειο Κρήτης , που πήγαινε στις διαδηλώσεις με ειρηνικό σκοπό γιατί δεν είναι των άκρων η συγκεκριμένη . Και ξέρετε τι είδε ; Από αστυνομικό αυτοκίνητο να βγαίνουν κουκουλοφόροι και έμεινε η κοπέλα κάγκελο . Με τους αστυνομικούς δεν έχω πρόβλημα γενικά . Για παράδειγμα , στο Ρέθυμνο σε μια ήσυχη διαδήλωση μάλιστα βοηθούσαν για να διεξαχθεί , έκαναν χώρο για να περάσουν . Με αυτούς που βαράνε όποιον να ναι έχω πρόβλημα και εκείνους που μου πούλησαν μαγκιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ετσιθελισμός και τσαμπουκαλίκι ΤΕΛΟΣ στην ΑΣΟΕΕ!!!

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΑΣΟΕΕ) είναι ξανά ανοιχτό μετά από τη σημερινή Γ.Σ. που εξελίχθηκε σε πανηγυρική επικράτηση της θέλησης των φοιτητών για μόρφωση και ανοιχτή σχολή ενάντια στις δίχως λογική δυνάμεις των "αγωνιστών" που κρατούσαν τους πάντες εγκλωβισμένους στην αγανάκτηση εδώ και 2 μήνες μέσω των καταλήψεων.

Τα αποτελέσματα:

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ
707


ΕΝΩΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ
557

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΧΟΛΗ
168

ΛΕΥΚΟ
6


Επιτέλους... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Είμαι κατά της κατάληψης και κατά των φοιτητικών παρατάξεων αυτής της μορφής, που λυμαίνονται τα πανεπιστήμια. Καμία από της παρατάξεις δεν είναι υπέρ ή κατά της κατάληψης για συμφέροντα των φοιτητών, παρά μόνο για πολιτικά και προσωπικά τους.

YΓ: Ξέρει κανείς ποια η τύχη του αστυνομικού που έδειξε η κάμερα να κλωτσά στο κεφάλι τον γονατισμένο φοιτητή?
Απ όσο ξέρω δεν έγινε απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προτείνω να γίνουν φροντιστήρια στους επαναστάτες φοιτητές για βασικές ένοιες όπως Ελευθερία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Προτείνω να γίνουν φροντιστήρια στους επαναστάτες φοιτητές για βασικές ένοιες όπως Ελευθερία

Και ξεκινήσαμε ήδη στο στέκι με το διαγωνισμό υπογραφής με θέμα "Ελευθερία"!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επειδή είμαι φοιτήτρια και βλέπω σε συνελεύσεις τι συμβαίνει και τι απόψεις διατυπώνουν δε συμφωνώ . Ξέρετε πόσοι χάνουν το εξάμηνό τους για να υπερασπιστούν τα δικαιώματά τους και μας (γιατί οι αλλαγές στο άρθρο πιάνουν και τα παιδιά μας μεθαύριο) . Ξέρετε πόσους έβλεπα να κοιμούνται επί μήνες κι όχι μόνο μέρες στο παν μέσα στο κρύο (και μάλιστα σκεφτείτε ότι όλες οι σχολές εδώ στο Ρέθυμνο βρίσκονται μακριά απο την πολη σε ένα λόφο που δεν μπορείς να πας χωρίς συγκοινωνία ) . Κοιτάξτε δεν είμαι φανατισμένη και βλέπω τα πράγματα αντικειμενικότατα γιατί τα ζω από κοντά και με αφορούν άμεσα όπως και όλους τους φοιτητές . Επομένως αυτοί που αγωνίζονται πραγματικά το κάνουν γιατί πραγματικά το θέλουν και μένουν σταθεροί στα πιστεύω τους .

Και να σας πω την αλήθεια άκουσα μια κοπέλα που έλεγε και είχε πολύ δίκιο: Αυτά που η Γιαννάκου θέλει να περάσει είναι απόλυτα λογικά και σωστά . Απλά δεν συμφωνούν με τα δεδομένα και τα συστήματα στη χώρα μας .Για αυτό το λόγο αντιδρούν όλοι φοιτήτές . Και βαρέθηκα πια να ακούω φοιτητής - κουκουλοφόρος . Γιατί όλοι εστιάζουν σε εκείνες τις ομάδες που προξενούν καταστροφές και όχι στο πρόβλημα . Και στο κάτω κάτω κι η Γιαννάκου προξενεί καταστροφές όχι με έργα αλλά με λόγια (όταν πάει να το παίξει σκληρή και αγνοεί το πόσοι άνθρωποι χάνουν τις περιουσίες τους στις διαδηλώσεις από αντιδράσεις φοιτητών εναντίον της ) . Μόνο χρήματα ξέρουν να παίρνουν όλοι αυτοί οι πολιτικοί και να λένε μεγάλα λόγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν μόνο οι παρατάξεις υπάρχουν και οι ανένταχτοι και πιστέψτε με ούτε κι εμείς θέλουμε τις κομματικές γραμμές και τις παρατάξεις.
Σχετικά με την "δημοκρατία", οι ναζί γίνανε κυβέρνηση με "δημοκρατικότατες" διαδικασίες αυτό δεν σημαίνει πως έπρεπε να κυβερνήσουν. Επομένως εκεί που ξεκινάει ο αυταρχισμός της κυβέρνησης παύει μάλλον και η έννοια της ελευθερίας αμφίδρομα. Δημιουργούνται δίπολα, στη συνέχεια έχουμε ακρότητες και πάει λέγοντας. Και το συμπέρασμά μου είναι ότι τελικά η αντιπροσωπευτική δημοκρατία δεν είναι δημοκρατία. Σκεφτείτε και τον πόλεμο στο Ιράκ ποιες κυβερνήσεις άκουσαν τη φωνή των λαών τους που διαφωνούσαν? Καμία. Που είναι η δημοκρατία? Πουθενά. Μπορεί κανείς να παλέψει και να διαφωνήσει με μια κυβέρνηση με "νόμιμο" τρόπο? Όχι. Πώς θα μπορούσε να ακουστεί η φωνή των λαών? Με μαζικές (παράνομες και καταχρηστικές!?!?) απεργείες λέω τώρα εγώ? Ναι. Με πορείε παρελάσεις? Όχι το έδειξε και ο πόλεμος που τελικά έγινε. Γιατί ποτέ δεν δείχνουν τα ΜΜΕ τον όγκο της πορείας παρά ζουμάρουν μόνο στα μεμονωμένα επισόδεια? Γιατί βγάζουν στα τηλεπαράθυρα μόνο ή κυρίως αυτούς που συμφωνούν με τις θέσεις της κυβέρνησης κι αν ακούγεται μια αντίθετη γνώμη μεριμνούν οι αδέκαστοι δημοσιογράφοι να την καταπνίξουν? Μπορεί κανείς να παλέψει με δίκαιους όρους? Όχι. Είμαι ελεύθερος ως διαδηλωτής που διαφωνεί? Όχι γιατί δεν έχω τελικά φωνή. Θα ακουγόταν και θα λαμβανόταν αλλιώς υπόψιν η διαφωνία μου? Χωρίς τις καταλήψεις? Όχι. Δώσανε ποτέ σημασία σε αυτούς που φοράναι τις κουκούλες πριν τις φορέσουν (δεν έχω φορέσει)? Αμφιβάλω. Τέλος δεν είναι δημοκρατικές οι φοιτητικές συνελεύσεις που γίνονται κάθε βδομάδα και είναι δημοκρατικές οι κυβερνήσεις που ψηφίζονται κάθε 4 χρόνια και αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς? Καταπατούν οι κυβερνήσεις τα ανθρώπινα δικαιώματά μας? Χeζουν οι αρκούδες στο δάσος? Τα συμπεράσματα δικά σας...Οι προβληματισμοί προς το παρόν δικοί μου αν και εξακολουθώ να είμαι ακόμη μελαγχολικά αισιόδοξος. Για πόσο ακόμη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Κάθε πολίτης έχει την κυβέρνηση που του αξίζει. Όταν ο κάθε πολίτης αναλάβει τις ευθύνες του και συνειδητοποιήσει πως πρώτα φταίει αυτός που ψηφίζει (με τον τρόπο που ψηφίζει) και μετά η κυβέρνηση... τότε όλα θα γίνουν καλύτερα.

@kazmir84, κανείς δε είναι κατά των διαδηλώσεων και της ελεύθερης άποψης. Απλά διαφωνώ με όλο το σκεπτικό σου. Αφού ψηφίζεις στις εκλογές ακούγεσαι.Και στην τελική αν κάψεις το αμάξι μου(παράδειγμα) για να ακουστείς μήπως καταπατάς την ελευθερία μου?Εγώ τι πρέπει να κάνω για να ακουστώ?Και που θα καταλήξουμε? Μήπως να ξεκινάγαμε από αλλού την διαμαρτυρία?
Όταν τα κανάλια εστιάζουν στην κουκούλα δε φοράς κουκούλα αλλά αλλάζεις τα κανάλια.Όταν η κυβέρνηση εστιάζει στις φωτιές δε πετάς μολότοφ αλλάζεις κυβέρνηση. Το τηλεκοντρόλ και η ψήφος στο χέρι σου βρίσκονται.

Επίσης,επειδή σχεδόν όλοι που γράφουμε εδώ έχουμε προσωπική άποψη από παρατάξεις-πανεπιστήμια και είδαμε κάποια πράγματα, θέλω να σημειώσω πως ευτυχώς οι εκλογές που γίνονται κάθε 4 χρόνια δεν είναι τόσο "δημοκρατικές" όσο αυτές των συνελεύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κάθε πολίτης έχει την κυβέρνηση που του αξίζει. Όταν ο κάθε πολίτης αναλάβει τις ευθύνες του και συνειδητοποιήσει πως πρώτα φταίει αυτός που ψηφίζει (με τον τρόπο που ψηφίζει) και μετά η κυβέρνηση... τότε όλα θα γίνουν καλύτερα.

@kazmir84, κανείς δε είναι κατά των διαδηλώσεων και της ελεύθερης άποψης. Απλά διαφωνώ με όλο το σκεπτικό σου. Αφού ψηφίζεις στις εκλογές ακούγεσαι.Και στην τελική αν κάψεις το αμάξι μου(παράδειγμα) για να ακουστείς μήπως καταπατάς την ελευθερία μου?Εγώ τι πρέπει να κάνω για να ακουστώ?Και που θα καταλήξουμε? Μήπως να ξεκινάγαμε από αλλού την διαμαρτυρία?
Όταν τα κανάλια εστιάζουν στην κουκούλα δε φοράς κουκούλα αλλά αλλάζεις τα κανάλια.Όταν η κυβέρνηση εστιάζει στις φωτιές δε πετάς μολότοφ αλλάζεις κυβέρνηση. Το τηλεκοντρόλ και η ψήφος στο χέρι σου βρίσκονται.

Επίσης,επειδή σχεδόν όλοι που γράφουμε εδώ έχουμε προσωπική άποψη από παρατάξεις-πανεπιστήμια και είδαμε κάποια πράγματα, θέλω να σημειώσω πως ευτυχώς οι εκλογές που γίνονται κάθε 4 χρόνια δεν είναι τόσο "δημοκρατικές" όσο αυτές των συνελεύσεων.

Με την πρώτη παράγραφο θα συμφωνήσω. Απλά να τονίσω το γεγονός ότι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία από την στιγμή που τελικά δεν σέβεται τη φωνή του λαού και αποφασίζουν 300 δήθεν ειδικοί παύει να είναι δημοκρατία και είναι ένα αποτυχημένο σύστημα που μαζί με την οικονομία της αγοράς έχει αποβεί ένας εκρηκτικός συνδιασμός για την κοινωνία. Στις δε κοινοβουλευτκές εκλογές δεν ακούγεται η αποψή μου αλλά δίνω το δικαίωμα του να λέω την άποψή μου και να εκφάζω τον εαυτό μου σε 300 δήθεν ειδικούς που ξέρουν υποτίθεται καλύτερα από μένα τα προβλήματά μου και έχουν τις λύσεις δια μαγείας. Η μόνη δημοκρατία για μένα είναι η αμεσοδημοκρατία, αλλά ακόμη κι αυτή απαιτεί ατομική συνειδητοποίηση.Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τα καμένα αυτοκίνητα, τα αιτιολογό. Έχει μεγάλη διαφορά η έννοια της κάθε λέξης.Όσο για τις καταλήψεις ξαναλέω πως δεν νομίζω πως υπάρχει άλλος καλύτερος τρόπος να ληφθεί υπόψιν η φωνή των διαφωνούντων από τους δήθεν 300 ειδικούς και εξηγώ το σκεπτικό μου αναφέροντας και το παράδειγμα των αντιπολεμικών διαδηλ.ωσεων. Θυμήσου μάλιστα ότι έχουμε τόσο καλή τηλέόραση που τη μέρα μιας μεγάλης διαδήλωσης, όπου έγιναν μαζικές και τεράστιες διαδηλώσεις και σε άλλες χώρες, θεώρησαν σωστό να δείξουν τον Ντεγκρέτσια λες και χeστηκε η φοράδα στ' αλόνι για το τι έκανε αυτός ο κύριος.Επίσης σκέψου και προβληματίσου πόσο δημοκρατικό είναι στις ΗΠΑ που εξάγει συνεχώς και παντού "δημοκρατία" να μην ακούστηκαν ποτέ οι φωνές των διαφωνούντων του πολέμου του Ιράκ.Τέλος εμπιστεύσου τα μάτια και τα αφτιά των διαδηλωτών διότι όταν πάω στις πορείες μετά στην τηλεόραση δια μαγείας βλέπω άλλη πορεία και όχι εκείνη που ήμουν εγώ και οι φίλοι μου (παράλογο!?!?!). Η δε "ψήφος" στο χέρι μου είναι ένας μύθος. Πες μου πόσο μεγάλη πολιτική διαφορά έχουν τα δύο μεγάλα κόμματα? Παράγουν πολιτική ή απλά είναι διαχειριστές?Γιατί δεν έχουν διαφορές? Μήπως επειδή το σύστημα είναι αυτορυθμιζόμενο και ειδικά το σύστημα της ελεύθερις αγοράς?
Τέλος θα έχεις δει κάποια πράγματα που σου φάνηκαν άσχημα σε συνελεύσεις, αλλά έχω δει κι εγώ πολλά άσχημα πράγματα. Ηλίθιeς παρατάξεις να τσακώνονται για μία πρόταση, να καταθέτουν τεράστια πολιτικά πλαίσια που λίγοι καταλάβαίνουν και ακόμη λιγότεροι δίνουν σημασία, μια ΔΑΠ με ανύπαρκτο πολιτικό πλαίσιο που η δουλεία της είναι να προωθεί τα συμφέροντα της κυβέρνησης αλλά και τα συμφέροντα μερικών μελλοντικών καρεκλοκένταυρων που ως δια μαγείας ενώ λείπουν από τις παραδόσεις και δεν ασχολούνται αριστεύουν στα μαθήματα!!!!Έχουμε να κάνμουμε με ένα ιδιοφυές έθνος δεν εξηγείται αλλιώς και πρέπει να νιώθω τυχερός!!!!Αυτό δεν είναι δημοκρατία είναι κοροϊδία και πρόκληση από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Όσο για τις καταλήψεις ξαναλέω πως δεν νομίζω πως υπάρχει άλλος καλύτερος τρόπος να ληφθεί υπόψιν η φωνή των διαφωνούντων

Κι όταν οι διαφωνούντες είναι η μειοψηφία γιατί θα πρέπει να επιβάλουν τη γνώμη τους με τέτοιο φασιστικό τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Κι όταν οι διαφωνούντες είναι η μειοψηφία γιατί θα πρέπει να επιβάλουν τη γνώμη τους με τέτοιο φασιστικό τρόπο?

Μα δεν είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top