[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά νομίζω ότι αυτό πρέπει να σας το πω.... Τα άλλα δύο σχολεία της περιοχής είναι μαζί, πακετάκι.... Στο ένα από αυτά ο διευθυντής είναι πάρα πολύ αυστηρός -ψιλοτρελαμένος αν θέλετε τη γνώμη μου.... Έκαναν τα παιδιά την προηγούμενη Τρίτη κατάληψη και αυτός έφερε τον εισαγγελέα και τους το άνοιξε και τιμώρησε με αποβολές τους "διοργανωτές" της κατάληψης.... (Εντωμεταξύ όσοι είχαν εμπλακεί στην κατάληψη από το άλλο σχολείο δεν έπαθαν απολύτως τίποτα!) Στη συνέχεια για να μη μπορούν να μπουν στο σχολείο τα παιδιά και να κάνουν κατάληψη, οξυγονοκόλλησε τις πόρτες!!!!:jumpy: (μη με ρωτήσετε από που θα έμπαιναν τα παιδιά, ιδέα δεν έχω....) Τα παιδιά όμως δεν το έβαλαν κάτω... 'Ανοιξαν κακείν κακώς το γραφείο του διευθυντή, πήραν από κει ρεύμα, έφεραν τροχό, και ανοίξαν την πόρτα! Πάλι όμως ο διευθυντής πήγε και όχι μόνο τους το άνοιξε αλλά έκανε και μήνυση σε αυτούς που άνοιξαν το γραφείο του!!! Εντωμεταξύ, έβγαλε την κεντρική πόρτα και ξήλωσε τα κάγκελα δίπλα από αυτήν (το είδα με τα μάτια μου και είναι από τα πιο γελοία πράγματα που έχω δει!) και πάλι για να μη μπορούν να κάνουν κατάληψη.... :ee:
Αλλά το θεματάκι δεν τελειώνει εκεί! Ήθελε επίσης να αποβάλλει (για παντα νομίζω)-εκτός από τη μήνυση που είχε ήδη φάει- μια κοπέλα που μπλέχτηκε στην όλη ιστορία με το ρεύμα και τον τροχό. Για αυτό οι μαθητές και των δύο σχολείων έκαναν συμβούλιο και αποφάσισαν να κάνουν αποχή! Μετά όμως ψήφισαν και αποφάσισαν να κάνουν κατάληψη και μάζεψαν θρανία, καρέκλες, σκουπιδοτενεκέδες από τον δρόμο και άλλα και έκλεισαν όλο αυτό το κενό της πόρτας, και επιτέλους ξανάκαναν κατάληψη!:niki:
Α! Επίσης ο διευθυντής ήταν μέσα στο σχολείο φώναζε και απειλούσε ότι θα έκανε μήνυση σε όσα παιδιά έμεναν στο σχολείο για κατάληψη! Πωρώνεται με τις μηνύσεις ο τύπος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμας παντος μας εχουν γραμους οι καθηγιτες... Τοσες μερες καταληψη ουτε περασανε....:P Αφου πια βαρεθικαν οι καταληψιες να ειναι μονοι τους και αμαλλον αυριο θα ανοιξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μηνυστε με, μηνυστε με, στις αγωγες ξεσκιστε με!!!:P

Οι δικοι μας παλι, ηρθαν τη Δευτερα το πρωι να δουν οτι ψηφιστηκε υπερ για ολη την εβδομαδα και μας κανουν "Ενταξει, τοτε τα λεμε την αλλη Δευτερα". Η διευθυντρια εν τω μεταξυ ειχε και παραπονο: "Αντε ρε παιδια, ψηφιστε να φυγουμε. Δε ντρεπεστε να μας εχετε 1 ωρα ορθιους?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μηνυστε με, μηνυστε με, στις αγωγες ξεσκιστε με!!!:P

Ωραίο το σλόγκαν! χιχι! Κατά το "σταυρώστε με σταυρώστε με";;; :lol:

Οι δικοι μας παλι, ηρθαν τη Δευτερα το πρωι να δουν οτι ψηφιστηκε υπερ για ολη την εβδομαδα και μας κανουν "Ενταξει, τοτε τα λεμε την αλλη Δευτερα". Η διευθυντρια εν τω μεταξυ ειχε και παραπονο: "Αντε ρε παιδια, ψηφιστε να φυγουμε. Δε ντρεπεστε να μας εχετε 1 ωρα ορθιους?"

Εμείς σήμερα ψηφίσαμε, αλλά ούτως ή άλλως έρχονται κάθε πρωί οι καθηγητές μας! Καλά σήμερα, για ακόμα μια φορά ψηφίσαμε με τον γνωστό καταπληκτικό τρόπο: "Παιδιά, ας σηκώσουν χέρι όσοι ψηφίζουν κατά" :emm: Μόνο 15 ψήφισαν κατά -γιατί άραγε;;;; - και αυτό στο περίπου... "Ε, απ' όσο βλέπω, περίπου καμιά δεκαπενταριά είναι κατά, ωραία, συνεχίζουμε την κατάληψη!" Α, περιττό να σας πω, ότι με το που ψηφίσαμε από κει που ήμασταν καμιά 70αριά, μείναμε γύρω στους 20....
Πάντως μια χαρά! Την συνεχίζουμε την κατάληψη!!! (Και αφήνουμε τα διαγωνίσματα-τεστ για την επόμενη βδομάδα! Γιούπι!):jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει, οχι. Εμεις τουλαχιστον ψηφισαμε με καλπη, αλλα και παλι ξερω οτι υπηρξαν διπλοψηφισματα και νοθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εμας σήμερα άνοιξε και καλά επειδή ήρθε καινούρια διευθύντρια...αυρίο πάλι θα το ξανακλείσουν και τη Δευτέρα ανοίγει κανονικά και με το νομο (που λέει ο λόγος:P)...το θέμα είναι ότι για να καλύψουν ύλη θα περικοπούν και εκδρομές και τα τεστάκια θα πέφτουν βροχή...όσο όμορφα και χαλαρά και να περάσαμε αυτές τις 3 βδομάδες τώρα τ αστεία τελείωσαν και φοβάμαι πως η συνέχεια είναι αναμφίβολα η πιο σκληρή δοκιμασία για όλους...το κλείνουν οι λίγοι και μετά τη πληρώνουν οι πολλοί σε εμάς... (ψηφίστηκε δια βοής και με εξωσχολικούς η κατάληψη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα, δεν πιστευω να ειναι τοσο σκληρα τα πραγματα. Εδω περσι δεν εγινε σχεδον τιποτα που τα ειχανε κλειστα 2 μηνες. Εμεις ενταξει, 8 εργασιμες μονο το εχουμε κλειστο, μεχρι την ερχομενη Παρασκευη που ψηφισαμε. Τη Δευτερα θα το ανοιξουμε κι εμεις. Δε νομιζω οτι θα το κρατησουν κι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ελεος,έχουμε χάσει περίπου ένα μήνα σχολείου με τις καταλήψεις και καποιοι δεν καταλαβαίνουν τι κανουν και τι επιπτώσεις θα έχει πάλι αυτό το αστείο...Κανουν κι αλλα σχολεία τοσο καιρό καταληψη?Εχουμε γίνει η καλύτερη διαφήμηση για τα ιδιωτικά...:(

κοιτάξτε πως το βλέπω εγώ.Υπάρχουν τα εξής άτομα που είναι υπερ των καταλήψεων.Κατηγορία πρωτη ειναι μαθητές με ευπορους γονεις που δεν εχουν αναγκη να περάσουν πουθενά μιας κι ειναι εξασφαλισμένοι.Κατηγορια δευτεροι ειναι απλως οι αδιάφοροι χωρισ περεταίρω σχόλια.Κατηγορία τριτη είναι αυτοι που εχουν τη δυνατότητα να σπουδασουν στο εξωτερικό.Κατηγορία τεταρτη αυτοί που ειναι προσυλωμενοι στα φροντιστήρια κι εχουν συμφερων το περισσοτερο ελεύθερο χρονο,χωρις να σκεφτουν αυτον που στερείται αυτη τη δυνατότητα.Ελάχιστοι εχουν πραγματικά αιτηματα.Κανενας ομως δεν εχει το δικαίωμα να στερήσει απ'τον αλλο τη γνώση!Κι οσο σκεφτομαι πως τα υπολοιπα σχολεια ολο αυτό το διάστημα προχωράνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τουλαχιστον εδω στην Αθηνα δεν προχωραει κανενα. Οσο για τις κατηγοριες, συμφωνω. Το θεμα ειναι να βρουμε την αιτια. Κι αυτη, οπως εχω πει επανειλλημενως, ειναι η κομματικη προπαγανδα. Σημερα ηρθαν κοντα στο σπιτι μου, σε διαδηλωση, να διαμαρτυρηθουν για την καθυστερηση στην αποπερατωση ενος σχολειου. Παρ'ολα αυτα, τα feuille-volant που πεταξαν ηταν ιδια με αυτα του ΣΑΣΑ. Δυστυχως οι κομματικοι παραγοντες εχουν παρεισφρησει παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
gianniskeeper, και εμείς στο 2ο Λύκειο, είμαστε κλειστοί για τέταρτη εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα, απο τοσο νωρις το ειχατε κλεισει? Εδω μετα την 28η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και μεις μόλις χθες κλείσαμε βδομάδα.... Και δεν το βλέπω να τραβάει και πολύ λόγω της έλλειψης παιδιών... Έρχεται (δεν ξέρω πότε) και καινούριος διευθυντής, οπότε φαντάζομαι το πολύ να πάει άλλη μια βδομάδα, αν και δύσκολο...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Φυσικα και ειμαι κατα...οταν κανουν καταληψεις χωρις λογο μονο και μονο για να μην κανουν μαθημα η λογω οτι τους υποκινουν αλλοι για πολιτικα συμφεροντα,τοτε πως ειναι δυνατον να ειμαι υπερ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικά το ότι δε θέλουν να κάνουν μάθημα και καταφεύγουν σε τόσο ακραία μέτρα δείχνει το επίπεδο της παιδείας, οι πολιτικοί δε καταλαβαίνουν όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εμείς επιτέλους σταματήσαμε την κατάληψη σήμερα. Έστειλε ο Δήμος εργάτες. Χάσαμε πάρα πολύ μάθημα, αλλά τουλάχιστον η κατάληψη ήταν επιτυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ειμαι φυσικά ΚΑΤΑ των καταλήψεων.
θεωρώ ότι οι περισσότεροι, κάνουν τις καταλήψεις αποκλειστικά και μόνο για να χάσουν μάθημα. φυσικά, δεν βάζω όλους τους μαθητές στο ίδιο καλούπι αλλα γενικά οι περισσότεροι τις κάνουν για το λόγο αυτό.
γενικά, πιστεύω ότι υπάρχουν πιο υγιείς τρόποι διαμαρτυρίας και λύσης των προβλημάτων που αντιμετωπίζει το κάθε σχολείο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το ότι οι μαθητές θέλουν να χάσουν μαθήματα δείχνει πως η παιδεία στην ελλάδα έχει πρόβλημα. Σε άλλες χώρες γίνονται τέτοια;; Φυσικά δεν εννοώ να μην έχεις διάθεση απλώς καμια μέρα να πας, αλλά πως η καταπίεση που δέχομαστε από αυτό το σύστημα μας προκαλεί να το απαρνιόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Υπέρ αν υπάρχουν πραγματικά αιτήματα και δεν γίνονται απλώς για να χάνουμε μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στις αλλες χωρες αυτα απλως δεν γινονται επειδη οι νομοι εφαρμοζονται. Οχι επειδη δεν εχουν προβληματα. Εχετε υπ'όψιν τι ακριβως θα γινει σε αλλη χωρα ετσι και τολμησουν και κλεισουν ενα σχολειο? Κατ'αρχην στο εξωτερικο τα περισσοτερα σχολεια εχουν ασφαλεια. Δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταλαβει καποιος.
Οι σκεψεις μου ανακεφαλαιωνονται στο παρακατω τριπτυχο:

Ειμαι κατα των καταληψεων γιατι:

1)Υποκινουνται παντα απο μικροκομματικα συμφεροντα.
2)Τα αιτηματα σπανιως διατυπωνονται με σοβαροτητα.
3)Δεν συναινω σε μια παρανομη μορφη αγωνα, αν δεν ειναι πραγματικα η εσχατη λυση. Αν συναινουσα, αυτο θα κατελυε την εννοια του δημοκρατικου πολιτευματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ειμαι κατα των καταληψεων γιατι:

1)Υποκινουνται παντα απο μικροκομματικα συμφεροντα.
2)Τα αιτηματα σπανιως διατυπωνονται με σοβαροτητα.
3)Δεν συναινω σε μια παρανομη μορφη αγωνα, αν δεν ειναι πραγματικα η εσχατη λυση. Αν συναινουσα, αυτο θα κατελυε την εννοια του δημοκρατικου πολιτευματος.

Συμφωνώ και επαυξάνω!
Και όσον αφορά τα σχολεία στο εξωτερικό απ΄ότι έχω ακούσει μπορεί να υπάρχουν προβλήματα αλλά ως μάθημα γίνεται σωστή δουλειά, χωρίς φροντιστήρια και ιστορίες... Βέβαια δεν είμαι και σίγουρη, αν κανείς ξέρει τπτ παραπάνω το λέει....

Εμείς το ανοίγουμε 99% τη Δευτέρα γιατί εκτός από τις ζημιές που έχουν κάνει, κάποιοι γελοίοι διέρηξαν το κυλικείο και έκλεψαν διάφορα... Ε, και εννοείται ότι τα πήρε η κυρία που έχει το κυλικείο και τα πήραν και τα παιδιά που μένουν εκεί γιατί όλα αυτά γίνονται κυρίως από εξωσχολικούς, οπότε δεν τραβάει άλλο το πράγμα.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top