Μαθηματικό vs Πληροφορική

Ποια σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
  • Μαθηματικό

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γειά σας.

Είμαι ανάμεσα στο να επιλέξω Πληροφορική Πα.πει. και Μαθηματικό Αθηνών.

Εγώ θελω να πάω μαθηματικό και από εκεί να κάνω μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Θέλω να μου εξηγήσετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του να επιλέξω μαθηματικό,αντί πληροφορικής.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΑΣΟΕΕ δεν σκεφτεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Νοπ,δεν την πιανω με τα μορια που εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει. Εγώ δεδομένου ότι δε με ενδιέφερε ποτέ η έρευνα (ας κάτσουν οι άλλοι να ερευνάνε) θα ήθελα να δουλέψω σε φρονιστηρια. Για αυτό τον λόγω με κλειστά τα μάτια θα διάλεγα μαθηματικό


Με το νέο σύστημα η πληροφορική θα διδάσκεται σε λιγότεροους μαθητές (οπότε θα είναι πολύ δύσκολη η επαγγελαμτική αποκατάσταση). Επίσης μόνο η Αθήνα έχει 6 σχολές πληροφοτικές ..... ο ανταγωνισμός είναι ταιράστις....

έχει καταντήσει να είναι η φιλολογία της τεχνολογικής.

φυσικά οι πληροφορικοί δεν είναι μόνο καθηγητές ... κάνουν και άλλα πράγματα (το αντικειμενο του είναι πολύ ευρύ)

συνεπώς πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις να κάνεις ΕΣΥ και όχι οι άλλοι.

Εάν δε θέλεις να είσαι καθηγητής διάλεξε πληροφορική αν θες μαθηματικό.
Διάλεξε μαθηματικός αν θέλεις να γίνεις μαθηματικός και μην επιλέγεις μεταπτυχιακά από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα ο καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει. Εγώ δεδομένου ότι δε με ενδιέφερε ποτέ η έρευνα (ας κάτσουν οι άλλοι να ερευνάνε) εγώ θα ήθελα να δουλέψω σε φρονιστηρια. Για αυτό τον λόγω με κλειστά τα μάτια θα διάλεγα μαθηματικό

Γιατί, ποιος σου πε ότι ως μαθηματικός θα ασχοληθείς ή σε έρευνα ή σε εκπαίδευση;
https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=22&t=2840&p=126199#p126199
https://noether.math.uoa.gr/theseis-ergasias/theseisergasiasneurosoftae
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Γιατί, ποιος σου πε ότι ως μαθηματικός θα ασχοληθείς ή σε έρευνα ή σε εκπαίδευση;
https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=22&t=2840&p=126199#p126199
https://noether.math.uoa.gr/theseis-ergasias/theseisergasiasneurosoftae

Μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα ως μαθηματικός (οικονομικά. διοίκηση) τα πάντα γιατί είναι μια από τις βασικές επιστήμες.
Μιλάω εγώ προσωπικά τι θα έκανα. Προσωπικά αν έμπαινα μαθηματικό θα ήθελα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση (το ίδιο και ως πληροφορικός).

Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε πληροφορική και μαθηματικό θα διάλεγα μαθηματικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω θελω μαθηματικος και απο εκει με μεταπτυχιακο πληροφορικη.Δεν θελω να γινω στα 22-23 μου καθηγητης σε φροντιστηριο.

Ποια θα ειναι τα πλεονεκτηματα μου και τα μειονεκτηματα μου απεναντι σε ενα ατομο,το οποιο μπηκε φετος σε μια ''καθαρη'' σχολη πληροφορικης φετος,σε σχεση με μενα που θα παω μαθηματικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι μαθηματικοί λογικά είναι πιο καλοί στα καθαρά υπολογιστικά κομμάτια.
Αντίθετα οι πληροφορικάριοι λογικά θα υπερέχουν σε τομείς καθαρά πληροφορικής και με πιο περίεργες έννοιες όπως πχ Βάσεις Δεδομένων.

τώρα κι αυτό το άκουσα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Στο Μαθηματικό, υπάρχουν εξαμηνιαία μαθήματα "πληροφορικής" όπως: Γλώσσες Προγραμματισμού C++/Fortran90/Lisp/Ada/Prolog, Αλγόριθμοι και Πολυπλοκότητα, Αυτόματα, Δίκτυα Υπολογιστών, Βάσεις Δεδομένων, Δομές Δεδομένων, Τεχνολογία Λογισμικού, Μικροϋπολογιστές, Λειτουργικά Συστήματα, Μεταφραστές,..κτλ με κύρια έμφαση στο strong mathematical background και στο applied μέρος. Συμπληρώνονται με υπεραρκετά μαθήματα Διακριτών Μαθηματικών, Αριθμητικής Ανάλυσης και Υπολογιστικής ή Αριθμητικής Άλγεβρας (υπολογιστικά μαθηματικά) χρήσιμα για...Τεχνητή Νοημοσύνη ή Νευρωνικά Δίκτυα. Οι βαθμολογικές επιδόσεις είναι χαμηλές ενώ πολύ μικρό ποσοστό περνάει (ίσως και με βαθμό 6 και άνω). Πολλά παιδιά παρ' όλο που έχουν επιλέξει αυτόν τον Τομέα, ζορίζονται στην...διατύπωση ενός προγράμματος το οποίο να είναι σωστό. Κάνουν τον κώδικα μαντάρα.

Ενδεικτικά ο κλάδος αυτός ανήκει στα λεγόμενα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά οπότε ξεφεύγει κατά πολύ από τα Pure Maths (Καθαρά Μαθηματικά: όπως η εν μέρει Ανάλυση και κατεξοχήν η Άλγεβρα - η Γεωμετρία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλά στην Πάτρα ότι θες σου κάνουν... μέχρι και λειτουργικά συστήματα. Αθήνα δεν έχουν τόσα πολλα για πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
καλά στην Πάτρα ότι θες σου κάνουν... μέχρι και λειτουργικά συστήματα. Αθήνα δεν έχουν τόσα πολλα για πληροφορική.

Ναι γιατί υπάρχει ένα Διατμηματικό Μεταπτυχιακό με το Τμ.Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής με συντονίζον Τμήμα το Τμ.Μαθηματικών και με καθηγητές και ερευνητές από τα δυο Τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παιδιά αν έχεις κάποιος κατά νου κάποια έρευνα για τα εργασιακά των απόφοιτων μαθηματικών σχολών θα με βοηθούσε πολύ, με απασχολεί και μένα το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Bump

Θελουμε κι αλλες γνωμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top