Μαθηματικό vs Μηχανικών παραγωγής και διοίκησης

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σε ολους παιδια..Οποιοι γνωριζουν θα ηθελα να μου πουν τις γνωμες τους σχετικα με το μαθηματικο και το τμημα μηχανικων παραγωγης και διοικησης.Ποιο ειναι καλυτερο κατα την γνωμη σας με τα σημερινα δεδομενα?Ειμαι και εγω μια απ τις φετινες υποψηφιους και δεν εχω καταληξει ακομη τι θα βαλω πρωτη επιλογΗ:confused:Απ το παραγωγης οντως εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τους υπολοιπους μηχανολογους μηχανικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ύρις92

Νεοφερμένος

Η Ύρις92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι οι απόφοιτοι του τμήματος μηχανικών παραγωγής και διοίκησης έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μηχανολόγους μηχανικούς και επιπλέον έχουν και δικαιώματα παραγωγής και διοίκησης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ποιο θεωρεις καλυτερο?τωρα ξερω θα μου πεις οτι σ αρεσει και σου ταιριαζει περισσοτερο..απλα μαζευω γνωμες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ως Μαθηματικός έχεις τη δυνατότητα να κάνεις ιδιάιτερα, φροντιστήρια και γενικά να ασχοληθείς με την εκπαίδευση σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες της ακόμη και σε φοιτητές ΑΕΙ (δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν φροντιστήρια για τα μαθηματικά της Σχολής τους και μάλιστα είναι φοιτητές μεγάλης γκάμας σχολών Πολυτεχνικές, Οικονομικές, Φυσικομαθηματικές ακόμη και θεωρητικών επιστημών που κάνουν στατιστική κλπ και δυσκολεύονται). Επιπλέον τα μαθηματικά πάντα θα είναι δυσνόητα για πολλούς και πάντα θα υπάρχει ανάγκη για ενίσχυσή τους. Είναι η βασικότερη θετική επιστήμη που ως εργαλείο συνδέεται με όλες τις άλλες.Με κατάλληλα μεταπτυχιακά μπορείς να εξειδικευτείς σε Πληροφορική, Οικονομικά Μαθηματικά, κλπ κλπ. πολύ χρήσιμα και ευρέως αναπτυσσόμενα αντικείμενα, και μπορείς να εργάζεσαι και σε εταιρείες έτσι ή ακομη και ως σύμβουλος.
Για τους Μηχανικούς Παραγωγής και Διοίκησης έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς το ποια Παραγωγή στην Ελλάδα και ποια Διοίκηση...Με τόσους ανταγωνιστικούς κλάδους γύρω- γυρω όπως Μηχανολογους ΑΕΙ ή ΤΕΙ αλλά και Οικονομολόγους ΜΒΑ καθώς και με την έλλειψη μεσαίων ή μεγάλων μονάδων όπου θα ζητούν τέτοιες ειδικότητες αλλά και με την τάση που υπάρχει να χρησιμοποιούνται άλλες ειδικότητες σε αυτούς τους κλάδους (π.χ. ως δντής παραγωγής σε μια φαρμακοβιομηχανία μπορεί να είναι Χημικός, ή Φαρμακοποιός ή Χημικός Μηχανικός ακόμη και για το διοικητικό κομμάτι) θεωρώ πως παραείναι ελίτ αυτό το αντικείμενο ώστε να ασχοληθεί κάποιος στην Ελλάδα και να ελπίζει σε μεγάλη γκάμα εργασίας. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και φυσικά εναπόκειται στις επιθυμίες και τα σχεδιά σου στο να αποφασίσεις μεταξύ των δύο...Καλή επιτυχία πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
γενικοτερα θεωρεις το μαθηματικο καλυτερο των υπολοιπων πολυτεχνικων σχολων η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το Μαθηματικό βγάζει Μαθηματικούς και το Πολυτεχνείο Μηχανικούς. Δεν υφίσταται σύγκριση "καλύτερου-χειρότερου". Το θέμα είναι τι από τα 2 θέλεις να σπουδάσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
μ αρεσουν εξισου και τα δυο για διαφορετικους λογους γι αυτο προβληματιζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Bασικά Εύη, πρόκειται για δυο διαφορετικές επιστήμες με διαφορετικό ακαδημαϊκό (επιστημονικό) προσανατολισμό. Τα μαθηματικά δεν είναι μηχανική, δεν είναι οικονομία...κτλ. Η μια είναι βασική επιστήμη και η άλλη είναι μια επιστήμη-εφαρμογή πιθανώς των Μηχανολόγων Μηχανικών. Συνεπώς άτοπη η σύγχυσή σου. :)

Το Τμήμα Μαθηματικών περιέχει μια μεγάλη γκάμα από διαφορετικές επιστήμες-θεωρητικές εφαρμογές με πυρήνα τα ανώτερα (σύγχρονα) μαθηματικά με όλη την φορμαλιστική τους διατύπωση και μελέτη και όχι με στόχο να αποφοιτήσει κάποιος οικονομολόγος, φυσικός, πληροφορικάριος,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
σου εχω στειλει και ενα μηνυμα για καποιες λεπτομερειες της σχολης σου ααν ειναι ευκολο απαντησε μου
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το Τμήμα Μαθηματικών περιέχει μια μεγάλη γκάμα από διαφορετικές επιστήμες-θεωρητικές εφαρμογές με πυρήνα τα ανώτερα (σύγχρονα) μαθηματικά με όλη την φορμαλιστική τους διατύπωση και μελέτη και όχι με στόχο να αποφοιτήσει κάποιος οικονομολόγος, φυσικός, πληροφορικάριος,...κτλ.

Ναι, κοίτα ωραία όλα αυτά, αλλά δυστηχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι. Κι εγώ πολύ θα ήθελα να κάνω σκέτα μαθηματικά και να πάω στη δουλειά και να πληρώνομαι για να τους λύνω εξισώσεις, αλλά κανένας δεν ζητάει κάτι τετοιο. Αν το όνειρό σου δεν είναι να καταλήξεις με μερικά ιδιαίτερα ή σε ένα δημόσιο σχολείο να διδάσκεις ταυτότητες και τριώνυμα, νομίζω πως τα μαθηματικά μόνα τους πια δεν αρκούν. Για αυτό και πολλοί τα συνδυάζουν αργότερα με οικονομικά ή πληροφορική. Και αγγελίες που ζητάνε μαθηματικούς άμα δεις δηλαδή στα προαπαιτούμενα έχουν και κάποιες επιπλέον γνώσεις που είτε θα απαιτούν στατιστική, είτε οικονομικά είτε κάτι παρεμφερες με μαθηματικά. Μιλώντας για δεδομένα Ελλάδας βέβαια στο εξωτερικό δεν ξέρω τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Τότε να καταργηθεί το Τμήμα Μαθηματικών. Εξάλλου βασικά μαθηματικά κάνουν άλλες επιστήμες που είναι πιο προσανατολισμένες στην αγορά εργασίας σε πιο εξειδικευμένες θέσεις (οικονομίας, πληροφορικής, ιατρικής...κτλ). Προσωπικά θεωρώ παράλογο στο Μαθηματικό να υπάρχει η απαίτηση να καλύπτονται γνώσεις πληροφορικής ή οικονομικών...και να υπάρχει επιστημονικό "κενο" από τον πτυχιούχο στην αυτούσια μαθηματική επιστήμη (ανάλυση, άλγεβρα και γεωμετρία). Το Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής... είναι πιο εξειδικευμένο στο είδος του. Συνεπώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Είναι άτοπη η σύγκριση λόγω διαφορετικών ακαδημαϊκών στόχων του κάθε Τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
την σύγκριση και το δίλημμα την θέτει αυτός που το νιώθει έτσι, δηλαδή αυτός που έθεσε το αρχικό ερώτημα διότι για κάποιο λόγο ήταν μεταξύ των δύο, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα πως αυτά τα δύο είναι συναφή. Φυσικά και δεν είναι.
Ωστόσο, αναπτύξαμε μια σειρά από εφαρμογές των Μαθηματικών (που ναι μεν ξεφεύγουν από την "καθαρή" έννοια της μαθηματικής επιστήμης και τον πυρήνα των μαθηματικών) αλλά -σε σχέση πάντα με τον επαγγελματικό προσανατολισμό που είναι και το αρχικό ερώτημα- δίνουν πραγματικές και για κάποιους ενδιαφέρουσες επαγγελματικές διεξόδους, ιδίως στην Ελλάδα. Αυτό είναι όλο! Κανείς δεν λέει ούτε πως είναι συναφείς οι δύο Σχολές ούτε φυσικά πως θα πρέπει να.... καταργήσουμε τα Μαθηματικά. Αντιθέτως, προτείνουμε μερικές ρεαλιστικές εφαρμογές τους που ενδιαφέρουν κυρίως επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προς το παρόν οι μηχανικοί αυτοί έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, μέχρι να τελειώσεις όμως? Υπάρχει μια τάση για συρρίκνωση και εξειδίκευση σε τέτοιες σχολές. Παράδειγμα: Οι χημικοί μηχανικοί επι δεσμών ήταν πιο ψηλά από τους ηλεκτρολόγους και τους πολιτικούς, και τώρα είναι το χαμηλότερο τμημα του ΑΠΘ. Τις δουλειές που αυτοί μπορεί να κάνουν τις "κλέβουν" μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι, γι' αυτους μενουν πολυ εξειδικευμενα πραγματα και αντικειμενα, αρα και λιγοτερες θεσεις εργασιας. Γιατι να μη γινεται και το αντιστοιχο με τους μηχανικους δικοικησης (που ειναι προσφατο τμημα) και τους μηχανολογους?

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΣΧΟΛΕΣ. ΡΩΤΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ. ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ, ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΓΤ Σ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα, το λογικό στα μάτια μου είναι ότι αν για κάτι δικαίωμα στην υπογραφή έχουν παραπάνω από ένας μηχανικοί τότε το ποιος θα πάρει τη δουλειά θα εξαρτηθεί από τις ικανότητες του κάθε ένα ξεχωριστά και όχι από το ποιος έχει βγάλει την πιο μουράτη σχολή.
Το θέμα είναι να έχεις δικαιώματα και εφόσον τα δικαιώματα είναι κατοχυρωμένα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν ο δίπλα σου φάει τη δουλειά φταις εσύ που τον άφησες, όχι το αντικείμενό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα, το λογικό στα μάτια μου είναι ότι αν για κάτι δικαίωμα στην υπογραφή έχουν παραπάνω από ένας μηχανικοί τότε το ποιος θα πάρει τη δουλειά θα εξαρτηθεί από τις ικανότητες του κάθε ένα ξεχωριστά και όχι από το ποιος έχει βγάλει την πιο μουράτη σχολή.
Το θέμα είναι να έχεις δικαιώματα και εφόσον τα δικαιώματα είναι κατοχυρωμένα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν ο δίπλα σου φάει τη δουλειά φταις εσύ που τον άφησες, όχι το αντικείμενό σου.

Καποτε και οι μηχανικοι σχεδιασης προιοντων στη Συρο ειχαν δικαιωματα ως αποφοιτοι τμηματος του ΕΜΠ...πλεον δεν τους αναγνωριζονται δικαιωματα, οπως και στους μηχανικους Οικονομιας και Διοικησης που γραφονται ως οικονομολογοι...

Εν πασει περιπτωσει...το θεμα κατεληξε "θεωρητικη συνομιλια υποψηφιας και φοιτητη Πολυτεχνειου".:)
Περναω Ιατρικη μαλλον. Αλλα σκεφτομουν την επομενη επιλογη, οπως και να εχει thanks. 4ο πεδιο θα παρω, αν γινει στραβη και χασω την Ιατρικη θα σε βρω σε κανα εργαστηριο των χημικων μηχανικων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εστω οτι εχουμε εναν φοιτητη με πτυχιο μαθηματικου και μεταπτυχιακο στην πληροφορικη και εναν που εχει τελειωσει πληροφορικη τοτε ποιον θα παρουν στην δουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εξαρταται τη δουλεια...αλλα νομιζω το μαθηματικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Evi, δεν είναι τόσο απλό. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Για παράδειγμα, τι είδους δουλειά είναι αυτή και τι είδους στελέχη χρειάζεται και για ποια ακριβώς εργασία και φυσικά (φαντάζομαι ότι) κοιτάνε το σύνολο των προσόντων ενός υποψηφίου και κατά πόσο γνωρίζει αυτό με το οποίο πρόκειται να ασχοληθεί. Σημαντικό κομμάτι αποτελεί και η προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία (που συνήθως την ζητάνε πολλοί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
εξαρταται τη δουλεια...αλλα νομιζω το μαθηματικο...

ακριβως, ε3αρταται απο τη δουλεια...

(την υπο8εση σου καλυτερα σβηστην, αν μπορεις ακομα, γιατι εκτι8εσαι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι...αν ειναι λαθος, οκ, ειναι λαθος...πατηστε -1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top