Μαθηματικό Αθηνών

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
παιδια ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται;;ποιες οι επαγγελματικες προοπτικες εκτοσ του καθηγητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
στην ελλάδα; κανείς δεν έχει "προοπτικές" (εκτός αν έχεις κονέ of course).
τώρα σπουδάζεις ό,τι σου αρέσει και ελπίζεις με πολλή προσωπική δουλειά και ψάξιμο να ασχοληθείς κάποτε μ αυτό που θες (ίσως και σε άλλη χώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τα μαθήματα στο 1ο και 2ο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filika

Νεοφερμένος

Η filika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας forumίτες!

Φέτος πέρασα στο Μαθηματικό Αθηνών, και είμαι λιγάκι χαμένη. Στην αρχή μου είχαν πει για λίγα μαθήματα κλπ, αλλά τώρα έχω πελαγώσει με παρακολουθήσεις, επιλεγόμενα και σημειώσεις.

Υπάρχει μήπως κάποιος που να έχει τελειώσει ή να είναι στο εν λόγω τμήμα; Θα εκτιμούσα πολύ λίγη βοήθεια από όποιον έχει τον χρόνο και την διάθεση να προσφέρει λίγη καθοδήγηση σε μια ψαρωμένη πρωτοετή! :redface::redface:

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από την ένωση με το θέμα Μαθηματικό Αθηνών - ΕΚΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αξίζει η σχολή αν δεν έχω αποφασίσει ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά και ξέρω απλώς ότι λατρεύω τα μαθηματικά και θέλω να τα συνδυάσω με οικονομικά; Ακούω άπό πολλούς ότι είναι καλό το πρώτο πτυχίο να είναι γενικό γιατί παρέχει μεγάλο εύρος γνώσεων και δεν σε περιορίζει. Δεν θα έχω προβλήματα με επαγγελματικά δικαιώματα στη συνέχεια αν δεν σκέφτομαι τοσο τη διδακτική; Για συνδυασμό με οικονομικά είναι υποδεέστερη επιλογή απο τη ΣΕΜΦΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί πάντα ..πρέπει να θέτεις σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ; Έλεος απλά.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά (ως μια φορμαλιστική και φιλοσοφική) επιστήμη πήγαινε στο Μαθηματικό. Το Μαθηματικό σε σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ, ανήκει στην ΣΧΟΛΗ ΦΥΣΙΚΩΝ (ΘΕΤΙΚΩΝ) ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ή παλιά ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τα Μαθηματικά μελετώνται σαν μια δομή των φυσικών επιστημών με παράλληλες εφαρμογές στην φυσική (θεωρητική φυσική), στην θεωρητική πληροφορική και στην μαθηματική στατιστική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές διέξοδοι με κατάλληλες σπουδές. Εν αντιθέσει, η ΣΕΜΦΕ, σαν σχολή ανήκει στο Πολυτεχνείο με τελείως διαφορετική προσέγγιση της Μαθηματικής σκέψης και εφαρμογών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Γιατί πάντα ..πρέπει να θέτεις σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ; Έλεος απλά.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά (ως μια φορμαλιστική και φιλοσοφική) επιστήμη πήγαινε στο Μαθηματικό. Το Μαθηματικό σε σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ, ανήκει στην ΣΧΟΛΗ ΦΥΣΙΚΩΝ (ΘΕΤΙΚΩΝ) ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ή παλιά ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τα Μαθηματικά μελετώνται σαν μια δομή των φυσικών επιστημών με παράλληλες εφαρμογές στην φυσική (θεωρητική φυσική), στην θεωρητική πληροφορική και στην μαθηματική στατιστική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές διέξοδοι με κατάλληλες σπουδές. Εν αντιθέσει, η ΣΕΜΦΕ, σαν σχολή ανήκει στο Πολυτεχνείο με τελείως διαφορετική προσέγγιση της Μαθηματικής σκέψης και εφαρμογών. :)
συγκρίνω γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει καλύτερα και ποια είναι η πιο σωστή επιλογή για μένα συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για να αναφέρεις την ΣΕΜΦΕ μάλλον στο πίσω μέρος του μυαλού σου συγκρίνεις το μαθηματικό αθηνών με το ΕΜΠ και όχι με την συγκεκριμένη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Για να αναφέρεις την ΣΕΜΦΕ μάλλον στο πίσω μέρος του μυαλού σου συγκρίνεις το μαθηματικό αθηνών με το ΕΜΠ και όχι με την συγκεκριμένη σχολή.
Είναι δύο σχολές που σε βγάζουν μαθηματικό δεν είναι λογικό να συγκρίνονται; Δεν συνέκρινα με ΗΜΜΥ ξέρω γω να μου πεις οτι συγκρίνω με ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο ένα Τμήμα είσαι Μαθηματικός ασχέτος ποια "κατεύθυνση" μαθηματικών επιλέξεις ενώ στη ΣΕΜΦΕ είσαι Μαθηματικός μόνο αν επιλέξεις τον τομέα του Μαθηματικού Εφαρμογών. Μια λέξη κάνει τη διαφορά όπως βλέπεις: οι εφαρμογές που όπως προείπα έχουν να κάνουν με το πολυτεχνείο. Στο Τμήμα Μαθηματικών, μαθαίνεις μαθηματικά ως δομή σκέψης και παράλληλα κάνεις κάποιες μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες του πεδίου θετικών / φυσικών επιστημών. Έχει τεράστια διαφορά η εφαρμογή από την μαθηματική εφαρμογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Στο ένα Τμήμα είσαι Μαθηματικός ασχέτος ποια "κατεύθυνση" μαθηματικών επιλέξεις ενώ στη ΣΕΜΦΕ είσαι Μαθηματικός μόνο αν επιλέξεις τον τομέα του Μαθηματικού Εφαρμογών. Μια λέξη κάνει τη διαφορά όπως βλέπεις: οι εφαρμογές που όπως προείπα έχουν να κάνουν με το πολυτεχνείο. Στο Τμήμα Μαθηματικών, μαθαίνεις μαθηματικά ως δομή σκέψης και παράλληλα κάνεις κάποιες μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες. Έχει τεράστια διαφορά η εφαρμογή από την μαθηματική εφαρμογή.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Φυσικά όταν συγκρίνω ΣΕΜΦΕ με μαθηματικό εννοώ με κατεύθυνση μαθηματικού εφαρμογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aceBill

Νεοφερμένος

Ο aceBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδια ποιοι αλλοι περασαν μαθηματικο Αθηνων φετος;;; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Και γω περασα Μαθηματικο Αθηνας. :redface:

Oποιος γνωριζει, ας απαντησει.

Η Συνδυαστικη, η οποια ειναι σημαντικη για τις Πιθανοτητες (απ'οσο ξερω ), επαψε να διδασκεται απο φετος. Πως πρεπει να το παρω ; :P
Επισης, ειναι καλη ιδεα να παρω απ2 απο τωρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Oποιος γνωριζει, ας απαντησει.

Η Συνδυαστικη, η οποια ειναι σημαντικη για τις Πιθανοτητες (απ'οσο ξερω ), επαψε να διδασκεται απο φετος. Πως πρεπει να το παρω ; :P
Επισης, ειναι καλη ιδεα να παρω απ2 απο τωρα ;

Ακόμα δεν μπήκες και λιώνεις ; Να μια σωστή μαθηματικός . Για να κανείς απ2 ( ακολουθίες part 2, σειρές κτλ ) χρειάζεσαι τις ακολουθίες του απ1 και κάποια θεώρηματα που συνδέουν αυτές με τον διάφοροι λογισμό ( πχ θεώρημα μεταφοράς ) . Οπότε οχι δεν ειναι καλη ιδέα ! Γενικώς τις αναλύσεις να τις παίρνεις στην ώρα τους ( απ1-2-3 , πραγματική , μιγαδική κτλ ) . Οσο αναφορα την συνδυάστικη εγω πήρα το βιβλίο απο έναν φίλο και το παρακολούθησα μέσω e-class ( σημειώσεις , φυλλάδια κτλ ) ! Δεν μπορω να πω οτι με βοήθησε τόσο πολυ ώστε να το θεώρησε απαραίτητο αλλα οκ καλο μαθηματάκι . Επισης απο οσο γνωρίζω δεν μπορείς να πάρεις μαθήματα του εαρινού στο χειμερινό ! Το πρώτο έτος ειναι σχετικα εύκολο και χωρις πολλα μαθήματα . Χρησιμοποίησε το ώστε ν προσαρμοστεις και απο δεύτερο βλέπεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Σκεφτομαι τον απ2 απο τωρα, επειδη ναι μεν θελει να ξερεις καποια πραγματα απο τον 1 (ως νοοτροπια κυριως) αλλα ειναι εν μερει υλη λυκειου επαυξημενη.
Ετσι μου ειπαν δηλαδη. Μπορουμε να τον επιλεξουμε απο τωρα, παντως. Βρισκεται και στο χειμερινο εξαμηνο.

Αφου δεν ειναι και τοσο τρομερο το γεγονος οτι δεν θα κανω Συνδυαστικη, θα ηρεμισω λιγο . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σκεφτομαι τον απ2 απο τωρα, επειδη ναι μεν θελει να ξερεις καποια πραγματα απο τον 1 (ως νοοτροπια κυριως) αλλα ειναι εν μερει υλη λυκειου επαυξημενη.
Ετσι μου ειπαν δηλαδη. Μπορουμε να τον επιλεξουμε απο τωρα, παντως. Βρισκεται και στο χειμερινο εξαμηνο.

Αφου δεν ειναι και τοσο τρομερο το γεγονος οτι δεν θα κανω Συνδυαστικη, θα ηρεμισω λιγο . :P

Κοιτά ο απ1 ειναι φουλ Λύκειο αν εξαιρέσεις τις ακολουθίες και λίγο την γενική νοοτροπία σε ορισμούς πχ ! Ο απ2 ειναι 70% νέα ύλη και 30% λυκειακη ! Προσωπικα δεν θα το επέλεγα πρώτου εξοικείωθω με τον απ1 . Επισης εχε στο μυαλο σ οτι απ1 έχεις Δάλα . Οχι και η πιο εύκολη καθηγήτρια . Φετος έβαλε εύκολα αλλα δεν νομίζω να το ξανακάνει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
101. Απειροστικός Λογισμός Ι, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ, Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
πληροφορίες για το μάθημα (eclass) στην διεύθυνση: εδώ
Διδάσκοντες: Κ. Γρυλλάκης, Θ. Ζαχαριάδης, Ν. Παπαναστασίου
201. Απειροστικός Λογισμός ΙΙ, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
πληροφορίες για το μάθημα (eclass) στην διεύθυνση: εδώ
Διδάσκων: Ν. Καλαμίδας

Δεν εχω Δαλα. Αλλαξαν. :P
Τελος παντων, θα το σκεφτω. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Επισης, να μην παρω 5-6 μαθηματα ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Επισης, να μην παρω 5-6 μαθηματα ; :redface:

Η δικιά μ σχολη εχει 7-8 οπότε τα 5-6 μια χαρα μου ακούγονται :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
αντε και γω μαθηματικο αθηνας μπηκα φετος.επιτελους καναμε εγγραφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top