Μαθηματικό Αθήνας ή Θεσσαλονικης;

Aribaribas

Νεοφερμένος

Ο Aribaribas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχιν καλυσπερα σε ολου μιας και ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ. Ειμαι μαθητης της 2ας λυκειου και ο στοχος μου ειναι να περασω σε ενα μαθηματικο. Θα ηθελα να ζητησω την γνωμη οσων ειναι φοιτητες στα μαθηματικα Αθηνας και Θεσσαλονικης για την ποιοτητα της εκπαιδευσης (των καθηγητων) στο τμήμα τους.Αλλος θα μου πει βεβαια οτι αυτο ειναι υποκειμενικο, ας πει παντως τη γνωμη του.. Δεν με ενδιαφερει η δυσκολια της καθε σχολης, καθαρα και μονο ποια ειναι καλυτερη.

Ζητω συγγνωμη για τυχον ορθογραφικα και για την ελλειψη τονισμου:) Επισης δεν ξερω αν εχει ξαναυπαρξει παρομοια συζητηση . Σε περιπτωση που υπαρχει απλα δωστε μου διευθυνση

Ευχαριστω
Γιαννης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ.
Προσωπικά έχω ενδιασμούς για αυτό που λέμε ''καλύτερη'' σχολή. Και από τις δύο θα πάρεις πτυχίο για την άσκηση του ίδιου επαγγέλματος. Ωστόσο, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα site κάθε σχολής προκειμένου να δεις τα μαθήματα και τυχόν οδηγό σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
https://forum.math.uoa.gr/
Παραπανω ειναι και το λινκ του φορουμ του μαθηματικου αθηνας. Μπορεις να δεις καποια πραγματα παραπανω. Αλλα αμα ρωτησεις εκει που να πας, επειδη την αγαπαμε (αγαπαμε να μισουμε; ) τη σχολη μπορει να μεροληπτουμε κ λιγο. Κοινη παραδοχη παντως ειναι οτι ειναι παααρα πολυ δυσκολη, οπως ολα τα Τμηματα Μαθηματικων αλλωστε!
Ομως, αν το αγαπας, θα τα καταφερεις, 100%:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μπραβο σου που θες μαθηματικο, και ελπίζω να μην αλλαξεις γνωμη και βαλεις ΗΜΜΥ αν τα πας στις πανελλήνιες
(οπως κανουν ολοι)
Προτεινω ΕΚΠΑ μονο και μονο γιατι βρισκεται πιο ψηλά σε rankinks και οι καλυτεροι απορροφούνται από μεγαλα πανεπιστημια του εξωτερικού.(δεν ξερω για ΑΠΘ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
Προτεινω ΕΚΠΑ μονο και μονο γιατι βρισκεται πιο ψηλά σε rankinks και οι καλυτεροι απορροφούνται από μεγαλα πανεπιστημια του εξωτερικού.(δεν ξερω για ΑΠΘ)

Το κάθε Τμήμα Μαθηματικών στην Ελλάδα, ειδικεύεται σε διαφορετικές περιοχές των Μαθηματικών για καλύτερη επιστημονική και ερευνητική ευελιξία. Κανένα δεν είναι ανώτερο ή κατώτερο. Μαθηματικά μαθαίνεις παντού απλά διαφέρει η οπτική υπό την οποία τα εξετάζεις. Το μόνο κοινό σημείο αναφοράς είναι ότι παντού υπάρχουν εξίσου δύσκολα θεωρητικά μαθηματικά (pure mathematics), ο βασικός κορμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Βρες μου εναν ελληνα καθηγητη/μεταπτυχιακό σε μεγαλο πανεπιστήμιο της αλλοδαπής που να μην είναι απόφοιτος ΕΚΠΑ/ΕΜΠ άντε και ΑΠΘ.
Ωραία όλα αυτά στην θεωρία, αλλά σε προπτυχιακό επίπεδα θα πρέπει να θεωρούνται τουλάχιστον αμελιτεα, σε σχέση πάντα με το κύρος του εκάστοτε πανεπιστημίου,,
Πιστεύεις πως υπάρχει άτομο που μένει αθήνα, θα βγάλει πχ 18500+ μόρια και θα θέλει να ασχολιθεί σοβαρά με τα μαθηματικά και θα πει
"η περιοχή των μαθηματικών που μου αρέσει είναι στο αιγαίο, άρα θα πάω αιγαίο" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,831 μηνύματα.
Μαθηματικά δεν διδάσκουν μόνο στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Και η Κρήτη και η Πάτρα,...κτλ έχει αξιόλογους καθηγητές και ερευνητές παγκόσμιου βεληνεκούς, συνεργάτες νομπελίστων φυσικής, διάσημα ονόματα σε πρωτοποριακές περιοχές των μαθηματικών με σύγχρονα και ευέλικτα προγράμματα σπουδών με μαθήματα και πέρα από τα στενά πλαίσια των μαθηματικών, δηλ., σύγχρονες εφαρμογές...και στην βιολογία. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει διαφήμιση με το στόμα. Οι δημοσιεύσεις σε περιοδικά μιλάνε από μόνες τους. Όσοι ξέρουν τι θέλουν πορεύονται αναλόγως. Τα μαθηματικά δεν είναι μόνο 2-3 περιοχές που διδάσκει το Τμήμα της Αθήνας. Υπάρχουν πάρα πολλές περιοχές των μαθηματικών που θεραπεύονται και με άλλα επιπλέον προπτυχιακά-μεταπτυχιακά και διδακτορικά και από άλλα ομώνυμα Τμήματα. Τώρα αν έχεις άλλη άποψη, πάω πάσο...:)

Και ναι. Υπάρχουν τέτοια άτομα. Είναι εκείνα που ξέρουν τι είναι μαθηματικά. Όχι επειδή γράψανε 20 στις πανελλήνιες ή επειδή ήθελαν ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top