Μαθηματικα για το Χημικο?

SaaruTheDracthyr

Νεοφερμένος

Ο SaaruTheDracthyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μόλις τελείωσα το Λύκειο και φέτος μπαίνω Χημικό από την κατεύθυνση Υγείας.
Άκουσα πως στη σχολή Χημείας οι φοιτητές έρχονται αντιμέτωποι με αρκετά μαθηματικά, και για το λόγο αυτό θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
Είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών απο τη Γ Λυκείου στο Χημικό και αν ναι, τοτε τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζω για να μη συναντήσω δύσβατα εδάφη?
Με τα μαθηματικά πάντα γενικά τα πήγαινα καλά. Απλά θέλω να ξέρω αν απαιτούνται περαιτέρω γνώσεις πανω σε αυτά για να μη δυσκολευτώ ιδιαιτέρως.
Ευχαριστώ!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Διάβασε τώρα το καλοκαιράκι όρια και ολοκληρώματα από το σχολικό βιβλίο για να'χεις μια ιδέα του τι είναι κτλ. Ούτως ή άλλως, στο πανεπιστήμιο θα τα κάνεις από την αρχή.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μόλις τελείωσα το Λύκειο και φέτος μπαίνω Χημικό από την κατεύθυνση Υγείας.
Άκουσα πως στη σχολή Χημείας οι φοιτητές έρχονται αντιμέτωποι με αρκετά μαθηματικά, και για το λόγο αυτό θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
Είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών απο τη Γ Λυκείου στο Χημικό και αν ναι, τοτε τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζω για να μη συναντήσω δύσβατα εδάφη?
Με τα μαθηματικά πάντα γενικά τα πήγαινα καλά. Απλά θέλω να ξέρω αν απαιτούνται περαιτέρω γνώσεις πανω σε αυτά για να μη δυσκολευτώ ιδιαιτέρως.
Ευχαριστώ!
Ααα κι εγώ χημικό μπαίνω αλλά από θετική
Σε ποια πολη περασες;
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Διάβασε τώρα το καλοκαιράκι όρια και ολοκληρώματα από το σχολικό βιβλίο για να'χεις μια ιδέα του τι είναι κτλ. Ούτως ή άλλως, στο πανεπιστήμιο θα τα κάνεις από την αρχή.
Νομίζω πως αν δεν του τα εξηγήσει κάποιος δύσκολα θα τα καταλάβει μόνος του ειδικά αν δεν έχει και τις σωστές βάσεις από τις προηγούμενες τάξεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μόλις τελείωσα το Λύκειο και φέτος μπαίνω Χημικό από την κατεύθυνση Υγείας.
Άκουσα πως στη σχολή Χημείας οι φοιτητές έρχονται αντιμέτωποι με αρκετά μαθηματικά, και για το λόγο αυτό θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
Είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών απο τη Γ Λυκείου στο Χημικό και αν ναι, τοτε τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζω για να μη συναντήσω δύσβατα εδάφη?
Με τα μαθηματικά πάντα γενικά τα πήγαινα καλά. Απλά θέλω να ξέρω αν απαιτούνται περαιτέρω γνώσεις πανω σε αυτά για να μη δυσκολευτώ ιδιαιτέρως.
Ευχαριστώ!
τα μαθηματικα του χημικου δεν ειναι τιποτα ..ειναι απλα.
εσυ φυσικη σκεψη ξερεις οποτε θα τα πιασεις με λιγη προσπαθεια.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Νομίζω πως αν δεν του τα εξηγήσει κάποιος δύσκολα θα τα καταλάβει μόνος του ειδικά αν δεν έχει και τις σωστές βάσεις από τις προηγούμενες τάξεις
Ε δεν είναι και κάτι ουαου να καταλάβει τις έννοιες. Θα είναι κιόλας καλή εξάσκηση για το πανεπιστήμιο. Πάντα θα διαβάζεις κάτι που ο καθηγητής δεν στο εξήγησε. Υλικό στο youtube υπάρχει αν δυσκολευτεί κάπου. Αν και θεωρώ ότι δε χρειάζεται, δεν είναι κάτι ο λογισμός 1 που όλοι κάνουμε στο πανεπιστήμιο. Πόσο μάλλον στο χημικό που κάνουμε όλα κι όλα 2 μαθηματικά.
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ε δεν είναι και κάτι ουαου να καταλάβει τις έννοιες. Θα είναι κιόλας καλή εξάσκηση για το πανεπιστήμιο. Πάντα θα διαβάζεις κάτι που ο καθηγητής δεν στο εξήγησε. Υλικό στο youtube υπάρχει αν δυσκολευτεί κάπου. Αν και θεωρώ ότι δε χρειάζεται, δεν είναι κάτι ο λογισμός 1 που όλοι κάνουμε στο πανεπιστήμιο. Πόσο μάλλον στο χημικό που κάνουμε όλα κι όλα 2 μαθηματικά.
Εμένα αν δεν μου εξηγούσαν οι καθηγητές κάποιες έννοιες δεν νομίζω να τις καταλάβαινα μόνη μου γι'αυτό το λέω
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πωωω και στην φαρμακευτική έχουμε μαθηματικά στο πρώτο εξάμηνο :cry_x:
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Εμένα αν δεν μου εξηγούσαν οι καθηγητές κάποιες έννοιες δεν νομίζω να τις καταλάβαινα μόνη μου γι'αυτό το λέω

Τωρα καθηγητης να τα εξηγει προσωπικα σε σενα δεν υπαρχει σε κεντρικο ΑΕΙ.. Μονο σε σαμο, κοζανη αγιο νικολαο ισως ,αν σου κανει...Λενε εκει το ποιημα τους στον πινακα και τελος
Εψαξα και ζητησα και βρηκα κατι πιο ρεαλ για σενα.
Αυτα ειναι λογια ενος συμφοιτητη σου σε μεγαλυτερο ετος


Εύκολα είναι. Ολοκληρώματα τα απλά, διαφορικες εξισωσεις, πίνακες, παραγωγούς. Τα βασικά μαθηματικα που χρειάζεται να ξέρουν όλοι. Και μετά στις φυσικοχημειες ένα απλό διαβασματακι θέλει. 3ο πεδίο ήμουν, και σκέψου στα μαθηματικά δεν τα βρήκα ποτέ σκούρα. Και με τη πρώτη και με βαθμό τα πέρασα. Μια χαρά μπορεί να ανταπεξέλθει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μόλις τελείωσα το Λύκειο και φέτος μπαίνω Χημικό από την κατεύθυνση Υγείας.
Άκουσα πως στη σχολή Χημείας οι φοιτητές έρχονται αντιμέτωποι με αρκετά μαθηματικά, και για το λόγο αυτό θέλω να κάνω την παρακάτω ερώτηση:
Είναι απαραίτητες οι γνώσεις μαθηματικών απο τη Γ Λυκείου στο Χημικό και αν ναι, τοτε τι ακριβώς θα πρέπει να γνωρίζω για να μη συναντήσω δύσβατα εδάφη?
Με τα μαθηματικά πάντα γενικά τα πήγαινα καλά. Απλά θέλω να ξέρω αν απαιτούνται περαιτέρω γνώσεις πανω σε αυτά για να μη δυσκολευτώ ιδιαιτέρως.
Ευχαριστώ!
Για καιρό πίστευα ότι για την κακή επίδοση των φοιτητών σε αυτό το κομμάτι φταίει μόνο η Γ λυκείου ( το γεγονός ότι επέλεξαν βιολογία) . Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα είναι ότι γενικά το χημικό τμήμα στην Ελλάδα παρέχει ανεπαρκές μαθηματικό υπόβαθρο πέρα της πολύ προβληματικής κατάστασης να προσφέρεται μέσω του τρίτου πεδίου .

Κάνε ότι μπορείς και περνά τα μαθήματα απλώς . Μην αφήσεις κενά όταν νιώσεις ότι δυσκολεύεσαι γιατί θα σε πάρει η κατηφόρα.
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τωρα καθηγητης να τα εξηγει προσωπικα σε σενα δεν υπαρχει σε κεντρικο ΑΕΙ.. Μονο σε σαμο, κοζανη αγιο νικολαο ισως ,αν σου κανει...Λενε εκει το ποιημα τους στον πινακα και τελος
Εψαξα και ζητησα και βρηκα κατι πιο ρεαλ για σενα.
Αυτα ειναι λογια ενος συμφοιτητη σου σε μεγαλυτερο ετος
Δεν λέω ότι θα βρει καθηγητή στο Πανεπιστήμιο να του τα εξηγήσει. Εγώ απλώς λέω ότι στην γ Λυκείου αν δεν μου τα είχαν εξηγήσει οι καθηγητές δεν θα τα καταλάβαινα μόνη μου και γι'αυτό θεωρώ ότι θα δυσκολευτεί να διαβάσει μόνος του
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Δεν λέω ότι θα βρει καθηγητή στο Πανεπιστήμιο να του τα εξηγήσει. Εγώ απλώς λέω ότι στην γ Λυκείου αν δεν μου τα είχαν εξηγήσει οι καθηγητές δεν θα τα καταλάβαινα μόνη μου και γι'αυτό θεωρώ ότι θα δυσκολευτεί να διαβάσει μόνος του
ε λογικα λες ...μαθηματικα χωρις ανθρωπινη ζωντανη εξηγηση δεν υπαρχουν.... ενταξει και το πανεπιστημιο φευγατοι ειναι οι δασκαλοι ...νομιζουν οτι τα ξερεις ...αλλα οκ κατι λενε αν πηγαινεις βεβαια στα αμφιθεατρα.
 
Top