Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν μπορω να πω οτι μου αρεσουν ιδιαιτερα αυτα τα δυο αλλα αν επρεπε να διαλεξω σιγουρα χημεια!!!!!!!!!!!!!!! μακρυα απο την φυσικη....(εχω ασχημες εμπειριες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
φυσική, γιατί αυτήν σπουδάζει ο Χρήστος (christos0987) :P (σοβαρό επιχείρημα)
:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
φυσική, γιατί αυτήν σπουδάζει ο Χρήστος (christos0987) :P (σοβαρό επιχείρημα)
:inlove:

οχι χρηστο δεν σε γλειφει...:redface:ιδεα σου ειναι!:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Τουλαχιστον στην γ γυμνασιου η χημεια ειναι πιο ωραια...γενικα δεν μπορεις να τα συγκρινεις.και οι 2 κλαδοι εχουν θεματα που σε μαγνητιζουν και αλλα που σε αφηνουν παντελως ασημαντο..προσωπικα εμενα μου αρεσει η κβαντοφυσικη η χημεια και η βιοχημεια περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Η Φυσική είναι από τα πιο δύσκολα σχολικά μαθήματα (απαιτεί συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, προσήλωση στη λεπτομέρεια, ευχέρεια στα Μαθηματικά, βαθειά γνώση της Γλώσσας και πολλά άλλα) αλλά ταυτόχρονα και από τα πιο ενδιαφέροντα. Είναι αυτή που καθορίζει τον κόσμο γύρω μας, είναι αυτή που κάνει τις μεγάλες τεχνολογικές επαναστάσεις, είναι αυτή που δίνει απαντήσεις στα πιο βαθειά ερωτήματα του ανθρώπου.

Από την άλλη η Χημεία είναι πιο πρακτικό μάθημα, και πιο κοντά στην καθημερινότητα. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω ότι έχει αυτή την "αίγλη", που φαίνεται να έχει η Φυσική.

Γι' αυτό δαγκωτό Φυσική από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwteinh17

Νεοφερμένος

Η fwteinh ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω προσωπικα λατρευω την Φυσικη.Λυνω ασκησεις και χαιρομαι μονη μου.Αν και θεωρω πως και τα δυο ειναι ενδιαφερουσα μαθηματα,Η αληθεια ειναι πως ολα τα μαθηματα εχει καποιο ενδιαφερον και καποια χρησιμοτητα ,ασχετα απο το γεγονος οτι οι περισσοτεροι καθηγητες μαζι με τα σχολικα βιβλια κανουν ο,τι μπορουν για να φαινονται βαρετα.Η Χημεια δεν μου αρεσει καθολου .Ισως επειδη δεν ειχα ποτε καποιον καθηγητη που να κανει το μαθημα ωραιο ,κατανοητο και ευχαριστο.Ειδικα ο περσινος ,οχι μονο δεν εκανε αυτο, ηταν και τελειως αδιαφορος.

συνφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ...τοσα χρονια ειχα κατι 60χρονους στην χημεια που σκουπιζαν τα χερια στν κουρτινα μετα τν ωρα...που να καταλαβω χημεια...φετος ηρ8ε ενασ πολυ καλος κα8ηγητης αλλα και παλι...τοσα κενα τοσα χρονια φετος 8α τα καλυψω..;_
τεσπα...αν κ λατρευω τα μα8ηματικα...8ελω να μπω μα8ηματικα...μετα απο αυτα ειναι η φυσικη...οποτε ΒΙΒΑ ΦΥΣΙΚΗ !
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Και τα δύο μου αρέσουν όμως η αλήθεια έιναι ότι λατρεύω τη χημεία.Μ΄αρέσει να διβάζω χημεία και όχι απαραίτητα μόνο για το σχολείο.
Η φυσική πάντα με μπέρδευε και μου φαινόταν πολύπλοκη και σ' αυτό ίσως φταίνε οι καθηγητές που είχα ως τώρα,όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.Το θέμα είναι ότι ένα μάθημα που σε δυσκολεύει και δεν το κατανοείς εύκολα,μόνο ενδιαφέρον δε μπορεί να σου φανεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris_Kon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris_Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η φυσική είναι πιο ενδιαφέρουσα αλλά ταυτοχρόνως και πιο δύσκολη.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ολες οι επιστημες εχουν κομματια που σε μαγνητιζουν και κομματια που σε αποθουν

σκοπος ειναι να βρεις το κομματι που σου ταιριαζει και σου αναλογει και (καποια στιγμη) να αφοσιοθεις σε αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση. Εδώ έχει να κάνει με το προσωπικό "γούστο" του καθενός. Άλλου του αρέσει να διαβάζει περισσότερο φυσική παρά ζημεία. Σε άλλον το διάβασμα της χημείας είναι πιο εευχάριστο από της φυσικής. Προσωπικα θα επιλέξω φυσική όχι σε επίπεδο σχολικού μαθήματος αλλά γενικότερα σαν επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά μέχρι τώρα κερδίζει η Φυσική με 58,33% ενώ η Χημεία 41,67
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

icesnowman

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικη 4ever !!!!!!!!!!!!!!
Δεν ξερο γιατι αλλα για καπιο λογο η φυσικη μου φενεται αρκετα πιο ευκολη απο την χειμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Civilara έδωσε μια από τις πιο εύστοχες απαντήσεις. Στην τελική δε νομίζω ότι οι εμπειρίες μας μέχρι τώρα μπορούν να καθορίσουν συγκεκριμένη απάντηση.

Χημεία θα έλεγα, υπάρχει αυτή η τάση από την Α βασικά γι' αυτό. Μου αρέσει ελάχιστα περισσότερο σαν ενασχόληση από τη φυσική. Συνολικά όμως δε διαφέρουν και πολύ, όσον αφορά την προσέγγιση του φυσικού κόσμου δηλαδή. Οι μέθοδοι και η ιστορία της καθεμιάς ξεχωριστά είναι αρκετές για να σε κάνουν να τις αγαπήσεις το ίδιο.

Δεν ψηφίζω λοιπόν αλλά λέω χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
και τα δυο αυτα μαθηματα μου αρεσουν παρα πολυ ,
ομως για εμενα η φυσικη ειναι λιγο πιο ενδιαφερον μαθημα, γι αυτο και την ψηφισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Both of them είναι ενδιαφέροντα. Αλλά η χημεία είναι πιο εύκολη, οπότε πιο ενδιαφέρουσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φετος ηταν η πρωτη φορα που εκενα Φυσικη και Χημεια...Θεωρω οτι η Χειμεια ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα απο τη Φυσικη ειδικα λατρεψα την ατομικη θεωρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φετος ηταν η πρωτη φορα που εκενα Φυσικη και Χημεια...

Aagh!! Τι μικρό και τι μου θυμίζει τώρα. Τον τύπο που μου έκανε φυσική στο γυμνάσιο και κόντεψε να με κάνει να τη μισήσω.

Πρακτικά η ατομική θεωρία θα σε απασχολήσει μέχρι και τη Γ Λυκείου και το ότι ενδιαφέρεσαι από τώρα είναι καλό. Η εξέλιξή της όμως είναι ακόμα πιο ωραία, ετοιμάσου δηλαδή για πιο cool stuff.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Aagh!! Τι μικρό και τι μου θυμίζει τώρα. Τον τύπο που μου έκανε φυσική στο γυμνάσιο και κόντεψε να με κάνει να τη μισήσω.

Πρακτικά η ατομική θεωρία θα σε απασχολήσει μέχρι και τη Γ Λυκείου και το ότι ενδιαφέρεσαι από τώρα είναι καλό. Η εξέλιξή της όμως είναι ακόμα πιο ωραία, ετοιμάσου δηλαδή για πιο cool stuff.

Χαχαχα!Η ατομικη θεωρια μεχρι στιγμης ειναι πολυ ενδιαφερουσα και χαιρομαι που στο μελλον θα γινει ακομα πιο ωραια(ετσι κι αλιος βιολογος θελω να γινω οποτε πιστευω οτι θα μου φανει χρησιμη).Η Φυσικη ειναι γεματη τυπους και θεωρια....Στη Χημεια βαζεις τη φαντασια σου να δουλεψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkThanos

Νεοφερμένος

Ο DarkThanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά μιλοντας, η χημεια είναι φυσική.

Τελος πάντον, η φυσικη είναι πιο οραια απο πλεβρα ασκησεων και προβληματων και η χημεια εχει τρομερα πειραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Και στα δυο χρόνια που κάνω Φυσική και Χημεία, ξετρελάθηκα με την Χημεία.^^ Είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα, ενώ η Φυσική έχεις πολλές θεωρίες και κανόνες που καταντάει βαρετή.
Οπότε ψηφίζω Χημεία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top