Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μαθηματικά πρώτα. Και η φυσική είναι ωραία αλλά σε θεωρητικό πιο πολύ επίπεδο, όταν το μαθηματικοποιείς το θέμα αρχίζει και χάνει τη μαγεία της. Τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως φταίει και ο τρόπος που τα κάνεις σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Εννοειται Χημεια!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
:clapup: χημεία φυσικά!! :clapup: εγώ αν και θεωρητική, στη χημεία γενικής είχα 19 και 20 και στη φυσική 13-14..α! και μια φορά στην α' λυκείου, είχα γράψει στις εξετάσεις φυσικής 3!!!! αχχααχαχ τρελά γέλια :D ήθελα να'ξερα και τα 3 πως τα πήρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Χημεία!:clapup::look::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η φυσικη μελετα τη συμπεριφορα της υλης και τα φυσικα φαινομενα-νομους. η χημεια παλι την ιδια την υλη σαν υποσταση....ειναι προφανες πως η χρημεια γεννηθηκε απο τη φυσικη ή μαλλον ειναι ενας κλαδος της, ωστοσο πολυυυυυυ περιεκτικος.

εννοειται φυσικη. ειδικα αστροφυσικη-κβαντομηχανικη-σχετικοτητα μεγαααααλο κολλημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
η φυσικη μελετα τη συμπεριφορα της υλης και τα φυσικα φαινομενα-νομους. η χημεια παλι την ιδια την υλη σαν υποσταση....ειναι προφανες πως η χρημεια γεννηθηκε απο τη φυσικη ή μαλλον ειναι ενας κλαδος της, ωστοσο πολυυυυυυ περιεκτικος.

Η Χημεία δεν περιορίζεται στη μελέτη της της ύλης, αλλά επεκτείνεται και στην μελέτη των αποτελεσμάτων που έχουν οι αλληλεπίδρασεις μεταξύ ουσιών (χημικές αντιδράσεις). Σ' αυτό έγκειται το τεράστιο ενδιαφέρον που παρουσιάζει σαν επιστήμη:
μελετώντας την ίδια αντίδραση σε διαφορετικές συνθήκες (θερμοκρασία, καταλύτες...), μπορείς να πάρεις διαφορετικά προιόντα και να τα αξιοποιήσεις με κατάλληλο τρόπο...και όλα αυτά επιδιώκοντας μεγαλύτερη παραγωγή χρήσιμων προιόντων με το ελάχιστο δυνατό κόστος ------> στόχος της Χημικής Μηχανικής, που συνδέεται αναπόσπαστα με τη Χημεία.
Νομίζω ότι η Χημεία βοηθά στην εξέλιξη των σύγχρονων κοινωνιών.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Η Χημεία δεν περιορίζεται στη μελέτη της της ύλης, αλλά επεκτείνεται και στην μελέτη των αποτελεσμάτων που έχουν οι αλληλεπίδρασεις μεταξύ ουσιών (χημικές αντιδράσεις). Σ' αυτό έγκειται το τεράστιο ενδιαφέρον που παρουσιάζει σαν επιστήμη:
μελετώντας την ίδια αντίδραση σε διαφορετικές συνθήκες (θερμοκρασία, καταλύτες...), μπορείς να πάρεις διαφορετικά προιόντα και να τα αξιοποιήσεις με κατάλληλο τρόπο...και όλα αυτά επιδιώκοντας μεγαλύτερη παραγωγή χρήσιμων προιόντων με το ελάχιστο δυνατό κόστος ------> στόχος της Χημικής Μηχανικής, που συνδέεται αναπόσπαστα με τη Χημεία.
Νομίζω ότι η Χημεία βοηθά στην εξέλιξη των σύγχρονων κοινωνιών.:)

προφανως η φραση "μελετη της υλης" περιλαμβανει και ολο αυτο που ανεφερες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
προφανως η φραση "μελετη της υλης" περιλαμβανει και ολο αυτο που ανεφερες:)

Σωστά, αλλά ήθελα να εξηγήσω ότι η μελέτη της ύλης έχει τεράστιες προεκτάσεις, γι' αυτό δημιουργήθηκε ολόκληρη Επιστήμη που να ασχολείται με τη δομή και τις μετατροπές της.:)
Όμως δεν είναι αποκομένη η μια Επιστήμη από την άλλη...δηλαδή οι γνώσεις Φυσικής και Χημείας είναι απαραίτητες για έναν ολοκληρωμένο επιστήμονα. Άλλωστε υπάρχει και αλληλεπικάλυψη σε πολλά φαινόμενα που μελετά η κάθεμία και αυτό φαίνεται από την ύπαρξη του κλάδου της Φυσικοχημείας, όπου μελετώνται τα φυσικά φαινόμενα που δημιουργούνται από χημικά φαινόμενα.:)

(άσχετο...αυτή η διαφήμιση με τα μπισκότα ----> :ermm::mpinelik:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Σωστά, αλλά ήθελα να εξηγήσω ότι η μελέτη της ύλης έχει τεράστιες προεκτάσεις, γι' αυτό δημιουργήθηκε ολόκληρη Επιστήμη που να ασχολείται με τη δομή και τις μετατροπές της.:)
Όμως δεν είναι αποκομένη η μια Επιστήμη από την άλλη...δηλαδή οι γνώσεις Φυσικής και Χημείας είναι απαραίτητες για έναν ολοκληρωμένο επιστήμονα. Άλλωστε υπάρχει και αλληλεπικάλυψη σε πολλά φαινόμενα που μελετά η κάθεμία και αυτό φαίνεται από την ύπαρξη του κλάδου της Φυσικοχημείας, όπου μελετώνται τα φυσικά φαινόμενα που δημιουργούνται από χημικά φαινόμενα.:)

(άσχετο...αυτή η διαφήμιση με τα μπισκότα ----> :ermm::mpinelik:)

ναι καταλαβα, απλα σε περιπτωση που μου πουλαγες μαγκια :mad:(οχι ελα,πλακα κανω:P)

(αχετο Νο.2: γενικα μας τα χουν κανει ΝΑ με τις διαφημησεις παντου!!! ολη η σελιδα εχει 1287691246928 διαφημησεις....ειναι βλακεια + την επιβαρυνει στη φορτωση :mad::mad::mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Για μένα πιο ενδιαφέρον μάθημα είναι η Χημεία, δεν ξέρω αλλά τώρα τρία χρόνια που κάνω την λατρεύω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΟΥΡΑ :inlove: και τα μυαλά στα κάγκελα ρεεεεεεεε...!!!!!!!!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΟΥΡΑ :inlove: και τα μυαλά στα κάγκελα ρεεεεεεεε...!!!!!!!!!!


άντε ελενάκι μου, έλα Θεσσαλονίκη για να σπουδάσεις Φυσική σε λίγα χρονάκια:redface::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η χημεια μου αρεσε σε ολο το γυμνασιο μεχρι και την Β! λυκειου, γενικα την συμπαθουσα πολυ σαν μαθημα
Για της Γ! λυκειου δεν κατεω...

Η φυσικη δε, ηταν, πολυ ωραια στην Β! γυμνασιου,
Αισχρη στην Γ! γυμνασιου και Α! λυκειου
Μαματη η γενικης στην Β! λυκειου
(για την κατευθυνση δεν ξερω)
Επισης πολυ ωραια ειναι τα κεφαλαια με τις ταλαντωσεις και τα κυματα που κανουμε τωρα στην κατευθυνση
Αυτο με την μηχανικη στερεου ειναι μπλιαξ...
Ενω το τελευταιο με τις κρουσεις και τον ντοπλερ ειναι καλουτσικο και ενδιαφερον
(γενικης δεν κανω οποτε δεν εχω ιδεα....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Η χημεια μου αρεσε πολυ περσι στη Β γυμνασιου!
Αντιθετως, φετος τη σιχαθηκα :/:

Γενικα πιο ενδιαφερον μαθημα ειναι η φυσικη φυσικα!
Αν και λιγο δυσκολη, πεθαινω να λυνω ασκησεις και να διαβαζω μονη μου το παρακατω μαθημα :whistle:
σπανια να ψαχτω και σε βιβλια φυσικης μεγαλυτερων ταξεων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angels wings

Νεοφερμένος

Η angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
η Φυσική !!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,802 μηνύματα.
εξαρτάται για τι μαθηματικά αναφέρεσαι Βασίλη...όταν λες για μαθηματικοποίηση
btw, η Μαθηματική Φυσική είναι ολόκληρος διεπιστημονικός κλάδος των Εφαρμοσμένων ή Θεωρητικών Μαθηματικών και της Θεωρητικής Φυσικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Λεπόν:Pψήφισα φυσική καθότι η φυσική μας βοήθησε να ερμηνεύσουμε τους νόμους του κόσμου και του σύμπαντος.Νόμος βαρύτητας,θεωρία Γενικής Ειδικής σχετικότητας κτλ κτλ...όμως όμως τα Μαθηματικά βοήθησαν να αποκωδικοποιήσουμε πολλά πράγματα και να τα εφαρμόσουμε σε άλλες επιστήμες.
Για παράδειγμα στη Φυσικής αποδεικνύεται κάτι μόνο αν παρατηρηθεί. Πράγμα που είναι θετικό και αρνητικό καθώς οι παρατήρησεις γίνονται από άνθρωπους και κυρίως αν συλλογιστούμε τα σφάλματα που δημιουργούνται από τον περιορισμό των αισθήσεων και της περιορισμένης χρήσης του ανθρώπινου εγκεφάλου,είναι γνωστό ότι χρησιμοποιούμε περίπου μόνο το 10% του εγκεφάλου μας.Ακόμα και τα όργανα που χρησιμοποιούμε πάλι μπορεί να μας δώσουν σφάλματα.
Στα μαθηματικά δεν συμβαίνει αυτό.Αν ισχύει κάτι ισχύει...Αν σκεφτούμε την θεωρία των σφαλμάτων και στην στατιστική πως μπορούμε να αποκλείσουμε όσο το δυνατόν γίνεται εσφαλμένα αποτελέσματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει η ''τέλεια'' επιστήμη που τα εξηγεί όλα..

όλες συμβάλλουν διαφορετικά και με διαφορετική βαρύτητα..

εδω εισαι λαθος:whistle: μυθος ειναι αυτο που εχει προωθηθει και απο τα μμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εξαρτάται για τι μαθηματικά αναφέρεσαι Βασίλη...όταν λες για μαθηματικοποίηση
btw, η Μαθηματική Φυσική είναι ολόκληρος διεπιστημονικός κλάδος των Εφαρμοσμένων ή Θεωρητικών Μαθηματικών και της Θεωρητικής Φυσικής

Αναφέρομαι στη φυσική που κάνεις στο σχολείο, πραγματικά δεν μου κινεί σχεδόν κανένα ενδιαφέρον, εκτός που κάνεις συνέχεια τα ίδια πράγματα, στην ουσία το όλο θέμα είναι εφαρμογή τύπων και πράξεις ( εκτός από το στερεό ίσως λίγο, αλλά και εκεί έναν μπούσουλα έχεις). Γενικά αν μου μιλάς ας πούμε για φυσικές θεωρείες, τα θεωρώ πολύ ενδιαφέρον, και δε βαριέμαι να μαθαίνω καθόλου, αλλά τώρα να μου δίνει ένα σχήμα με 2 σώματα και να μου λες βρες μου ξέρω γω που θα πάνε ή τι ταχύτητα θα αποκτήσουνε ξενερώνω. Και στη τελική να κι αν κινηθεί 2, να κι αν κινηθεί 5 μέτρα να το πω απλά :P. Δεν το κρίνω βέβαια ως μάθημα, αλλά ελπίζω στη σχολή να είναι αλλιώς γιατί στο σχολείο γενικά έχω απογοητευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top