Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
αν και η φυσικη ειναι πιο ευκολη και πιο ευχαριστη προτιμω τα μαθηματικα γιατι η ικανοποιηση που παιρνεις οταν λυνεις μια δυσκολη ασκηση των μαθηματικων ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που σου προσφερη η φυσικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Τι λες ρε μεγαλε, το εχεις μετρησει?

Εγω θεωρω οτι τα μαθηματικα ειναι απλα ενα εργαλειο που χρησιμοποιειται απ ολες τις αλλες επιστημες. Απο μονα τους δεν θα ειχαν νοημα υπαρξης. Παντως παιδια, η φυσικη που μαθαινουμε στο λυκειο ειναι στην ουσια μονο εισαγωγη στη μηχανικη, αντε και στον ηλεκτρομαγνητισμο και θερμοδυναμικη (δευτερα λυκειου) οποτε δεν εχετε δει ακομα τιποτα και δεν γνωριζετε ποσο συναρπαστικη, ομορφη και μεγαλη επιστημη ειναι...

H διαφορά Μαθηματικών-Φυσικης ειναι η διαφορά Φιλοσοφίας*-Επιστήμης**.
Συνεπως τα Μαθηματικά δεν απευθύνονται σε όλους. Μπορει στο Φυσικό να κανουν πάρα πολλα μαθηματικά, αλλά η μελέτη της μαθηματικής σκέψης από την εφαρμοσμένη χρήση των μαθηματικών (που ειναι παρούσα σχεδόν παντού), απέχει έτη φωτός. Αν το θέλεις, η Φυσική στην ουσια ειναι απλά μια τυποποίηση οσων παρατηρούμε γύρω μας (με τη βοήθεια πάντα μαθηματικών εργαλείων), ενώ τα Μαθηματικά, απτόμενα απο πρακτικά προβλήματα (τοπογραφικα ζητήματα Νείλου, Βαβυλωνίας κλπ.), εκτείνονται στον κύκλο της φιλοσοφικής σκέψης.


*Philosophy is the study of general and fundamental problems concerning matters such as existence, knowledge, truth, beauty, law, justice, validity, mind, and language.[1][2] Philosophy is distinguished from other ways of addressing these questions (such as mysticism or mythology) by its critical, generally systematic approach and its reliance on reasoned argument.[3] The word is of Greek origin: φιλοσοφία, philos and sophos, "love of wisdom".[4][5][6]


**Science (from the Latin scientia, meaning "knowledge") refers to any systematic knowledge-base or prescriptive practice that is capable of resulting in a prediction or predictable type of outcome. In this sense, science may refer to a highly skilled technique or practice.[1]




-----------------------------------------
Και εδώ έχουμε την μητέρα των μαχών των θετικών επιστημών! :magic:
Τι σας αρέσει στα μαθηματικά και τι στη φυσική; Είστε εξοικειωμένοι καλύτερα με μία από τις δύο επιστήμες και για ποιον λόγο; Τι σας αρέσει και τι σας "χαλάει" σε κάθε μία από τις δύο επιστήμες;


Και για τους πιο... προχωρημένους: έχετε ιδιαίτερη κλίση σε κάποια περιοχή των μαθηματικών (άλγεβρα, γεωμετρία, θεωρία αριθμών, ανάλυση, συνολοθεωρία, κοκ) ή της φυσικής; (μηχανική, ηλεκτρομαγνητισμός, κυματική, κβαντομηχανική, κινηματική στερεού σώματος, δομή της ύλης, πυρηνική φυσική)



Οι θεωρητικοί παρακαλούνται να περιοριστούν στην αντίστοιχη επιλογή της δημοσκόπησης αντί για "burn, burn, burn". :pilot:

Οπως ειναι προφανές, ειμαι των Μαθηματικών. Ειμαι σαφώς πιο εξοικειωμένος λογω πολυ περισσοτερης μελέτης στα Μαθηματικά.
Στα Μαθηματικά μου αρέσει γενικά η απόλυτη φύση τους, η τεκμηρίωση και γενικως όλη η αποδεικτική διαδικασία. Θεωρώ τα Μαθηματικά ως την πιο ομορφη τρέλα που θα μπορουσε να υπάρχει στο μυαλό ενος ανθρώπου, γιατι βασικά τρέλα είναι. Στη Φυσική αυτο που με συναρπαζει ειναι σαφώς η αμεση σχεση της με το Σύμπαν, αλλά πολυ περισσοτερο το γεγονός οτι ολοκληρη η Φυσική, απ'τον Αριστοτέλη ως σήμερα, δε βασιζεται τοσο στην καταγεγραμμένη γνώση, οσο στον απιστευτο αριστοτελικό παραλληλισμό μακρόκοσμου-μικρόκοσμου. Το γεγονος οτι σχετίζεται με απτά ζητήματα ειναι κι αυτο που με κανει να τη θεωρώ πολύ "προσγειωμένη" για τα γούστα μου, ενώ ταυτοχρονα κλάδοι όπως η κλασική Μηχανική με κανουν να έχω βαρεθει να τους βλέπω. Δε μπορω να πω οτι τρελαίνομαι να καθομαι να αναλύω γιατι ο χορευτης γυριζει περισσότερο αν κλείσει τα χέρια του, το βρίσκω απλοικό και καθημερινό.
Με τις μεχρι τώρα γνωσεις μου στα Μαθηματικά, οι δύο αγαπημενοι μου κλάδοι ειναι η ανάλυση και η γεωμετρία. Η πρώτη εχει μια αίσθηση σα να με "γεμίζει" με τη συνέπεια και την πληρότητά της, η δεύτερη γιατι εχει απαιτεί μια πολύ ιδιαιτερη οπτική οταν ασχολείσαι μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
αν και η φυσικη ειναι πιο ευκολη και πιο ευχαριστη προτιμω τα μαθηματικα γιατι η ικανοποιηση που παιρνεις οταν λυνεις μια δυσκολη ασκηση των μαθηματικων ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που σου προσφερη η φυσικη!

Συμφωνώ!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Οπως ειναι προφανές, ειμαι των Μαθηματικών. Ειμαι σαφώς πιο εξοικειωμένος λογω πολυ περισσοτερης μελέτης στα Μαθηματικά.
Στα Μαθηματικά μου αρέσει γενικά η απόλυτη φύση τους, η τεκμηρίωση και γενικως όλη η αποδεικτική διαδικασία. Θεωρώ τα Μαθηματικά ως την πιο ομορφη τρέλα που θα μπορουσε να υπάρχει στο μυαλό ενος ανθρώπου, γιατι βασικά τρέλα είναι. Στη Φυσική αυτο που με συναρπαζει ειναι σαφώς η αμεση σχεση της με το Σύμπαν, αλλά πολυ περισσοτερο το γεγονός οτι ολοκληρη η Φυσική, απ'τον Αριστοτέλη ως σήμερα, δε βασιζεται τοσο στην καταγεγραμμένη γνώση, οσο στον απιστευτο αριστοτελικό παραλληλισμό μακρόκοσμου-μικρόκοσμου. Το γεγονος οτι σχετίζεται με απτά ζητήματα ειναι κι αυτο που με κανει να τη θεωρώ πολύ "προσγειωμένη" για τα γούστα μου, ενώ ταυτοχρονα κλάδοι όπως η κλασική Μηχανική με κανουν να έχω βαρεθει να τους βλέπω. Δε μπορω να πω οτι τρελαίνομαι να καθομαι να αναλύω γιατι ο χορευτης γυριζει περισσότερο αν κλείσει τα χέρια του, το βρίσκω απλοικό και καθημερινό.
Με τις μεχρι τώρα γνωσεις μου στα Μαθηματικά, οι δύο αγαπημενοι μου κλάδοι ειναι η ανάλυση και η γεωμετρία. Η πρώτη εχει μια αίσθηση σα να με "γεμίζει" με τη συνέπεια και την πληρότητά της, η δεύτερη γιατι εχει απαιτεί μια πολύ ιδιαιτερη οπτική οταν ασχολείσαι μαζί της.
Αν αυτά είναι επιχειρήματα γιά να μας πείσεις(σε τι άραγε?) τότε τι μπορεί να πεί κανείς.
Ένας επιστήμονας των Θετικών Επιστημών δεν απαξιώνει κανένα κλάδο.
Γιατί απλούστατα δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο.
Είναι προφανές ότι χωρίς τα μαθηματικά, η Φυσική μπορεί να είχε γίνει μεταφυσική όπως επίσης και χωρίς τη Φυσική θα πέταγαν ακόμη πολλά περιστέρια.(Μερικοί πιστεύουν ότι η τεχνολογική πρόοδος κάνει κακό).
Όσο το ποιά επιστήμη είναι περισσότερο "φιλοσοφική" δεν χρειάζεται σχόλιο νομίζω.
Μα την Κλασσική Μηχανική βρήκες να πείς?Έχεις ασχοληθεί με σύγχρονες αναζητήσεις να δείς τη μαγεία που κρύβεται? Αν σού έλεγα κι εγώ ότι η... Αριθμητική με νυστάζει?
Καί εν κατακλείδι γιατί τούς βαριέσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν εισαι του κλάδου και σ'εθιξα, δεν ειχα τέτοιο σκοπο, σε διαβεβαιώ. Απλά, για τα δικα μου γούστα, οπως πολύ καλά τόνισες με το bold, δε μου αρέσει η Φυσική. Νομίζω έχω το δικαίωμα στην άποψη, ή μήπως κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δε μου αρέσει η Φυσική

ουτε κι εμενα (αν και ειμαι φυσικος) ..και τα μαθηματικα ομοιως ..βαρεμαρα

αντιθετως τη φυσικη (και τα μαθηματικα μαζι φυσικα) τη βρισκω ενδιαφερουσα ..την εχει τη μαγεια της

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν εισαι του κλάδου και σ'εθιξα, δεν ειχα τέτοιο σκοπο, σε διαβεβαιώ. Απλά, για τα δικα μου γούστα, οπως πολύ καλά τόνισες με το bold, δε μου αρέσει η Φυσική. Νομίζω έχω το δικαίωμα στην άποψη, ή μήπως κάνω λάθος;
Ασφαλώς και έχεις δικαίωμα όπως δικαίωμα έχω κι εγώ να σού πω ότι δεν με πείθεις και ενδεχομένως και άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ξεκαθαρα διατυπωμένο και λεει να πουμε τη γνωμη μας. Δε μ'ενδιαφερει να πείσω κανέναν. Ειδικα εσενα που, καθώς φανταζομαι, καθηγητης γαρ, θα εχετε διαλεξει τον κλάδο σας προ πολλού. Ανελυσα επαρκώς πως βλεπω Μαθηματικά και Φυσική και οποιος θελει, μπορει να λαβει γνωση της άποψής μου. Αν θελεις, μπορεις κι εσυ να παραθεσεις καποια ολοκληρωμένη άποψη. Θα ηταν ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Γιατί προσπαθείτε να βάλετε τείχη μεταξύ των Μαθηματικών και της Φυσικής; Στις αρχές του 20ου αιώνα, ένας Μαθηματικός ήταν αυτομάτως και Φυσικός. Στην συνέχεια, τα Μαθηματικά και η Φυσική χωρίστηκαν σε επιστημονικούς κλάδους λόγω αναγκών της εποχής. Έχετε ακουστά τον κλάδο Μαθηματική Φυσική;

Ένας καθηγητής μας, στο Τμ.Μαθηματικών του Πανεπ.Πατρών μας είπε ότι αν δεν υπάρχει και μια φυσική κατανόηση της θεωρίας των μαθηματικών τότε καταλήγουμε σε μια ανούσια στείρα απομνημόνευση ορισμών και θεωρημάτων. Και δίνω ένα τυπικό παράδειγμα.

Στα τέλη αυτού του εξαμήνου, διδαχτήκαμε στο μάθημα Δυναμικά Συστήματα, την Θεωρία Poincare-Bendixson με τις εφαρμογές της στο σύστημα Van der Pol (και όχι μόνο). Όταν μελετήσαμε την υπόθεση και την απόδειξη, του ομώνυμου θεωρήματος, χρειάστηκε να καταφύγουμε σε έννοιες και θεωρήματα της Γενικής Τοπολογίας που επειδή τα είχαμε μάθει ξερά και "παπαγαλία" από προηγούμενα εξάμηνα, τα θυμόμαστε με δυσκολία, εκείνη την ώρα της παράδοσης.

Προσωπικά με κεντρίζουν τα θεωρητικά μαθηματικά τα οποία κατά έναν περίεργο τρόπο θεμελιώνουν και εφαρμόζονται στην θεωρητική φυσική κυρίως. Για παράδειγμα η Συναρτησιακή Ανάλυση αποτελεί την μαθηματική γλώσσα της Κβαντομηχανικής (π.χ. γραμμικοί φραγμένοι τελεστές).

Επίσης, τα Μαθηματικά με απόψεις καθηγητών μου, δεν είναι μόνο εξισώσεις, γεωμετρικά σχήματα και πράξεις. Τα Μαθηματικά είναι φιλοσοφία αν τα προσεγγίσεις με τον λεγόμενο κλάδο των Θεμελίων και της Φιλοσοφίας των Μαθηματικών. Πιστεύω ότι είναι η μόνη επιστήμη που μπορείς να την μελετήσεις φιλοσοφικά, θεωρητικά αλλά και εφαρμοσμένα (φυσική, βιολογία, ιατρική, βιομηχανία, οικονομία, περιβάλλον, κ.α....).

Για παράδειγμα, δείτε τις ιατρικές εφαρμογές του Αντίστροφου Προβλήματος (με απαραίτητες προχωρημένες γνώσεις Συναρτησιακής και Μιγαδικής Ανάλυσης) σε απεικονιστικές τεχνικές στον μαγνητικό τομογράφο, στην ηλεκτρο-εγκεφαλογραφία,...κ.ο.κ.

Τέλος δεν συμφωνώ με τον φίλο constantinekots ότι πολλά προβλήματα της κλασικής φυσικής φαίνονται "καθημερινά" και "απλοϊκά". Είχες ποτέ την ευκαιρία, να δεις τα θεωρητικά μαθηματικά που κρύβονται πίσω από την Κλασική Μηχανική ή την Μηχανική Lagrange και Hamilton?


Υ.Σ.: Αν διαφωνείται σε κάτι, μην με αποπάρετε απότομα. Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Καλωσήρθες!
Δεν προσπαθω να υψωσω τειχη που δεν υπάρχουν, ειλικρινά οχι. Απλως αυτο που εγω έχω ως άποψη (που εκπορευεται καθαρα απ'τις προτιμησεις μου), εληφθη απ'τον lostG ως μια...προσβολή προς τη Φυσική. Σαφεστατα δεν ειχα κανενα τετοιο σκοπο, ουτε ειμαι κανενα 5χρονο για να εχω ακομη τετοια ζητήματα. Δοξα το θεώ σε λιγους μηνους υποτιθεται οτι θα ειμαστε και στα μερη της Επιστήμης, τετοια πραγματα δεν τίθενται.
Θα συμφωνησω, επιπλεον, σε ολα οσα λες. Κι εννοειται οτι μιλω καθαρα βάση της εμπειρίας μου (δεν ειμαι μαντης να γνωριζω το μέλλον), οποτε οχι, δεν ειχα την ευκαιρια να δω αυτά που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σε ένα ανδρόγυνο δεν μπορείς να πείς ποιός από τους δυο είναι πιό χρήσιμος ή περισσότερο ενδιαφέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Σιγουρα μπορω να πω, όμως, με ποιον απ'τους δυο θα έβγαινα για ποτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Υ.Σ.: Αν διαφωνείτε σε κάτι, μην με αποπάρετε απότομα. Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας. :)

εε.. διαφωνω σε μερικα αλλα δε θα σε αποπαρω ;)

(ασε που δεν ειμαι και τοσο κατασταλλαγμενος σε αυτα τα θεματα)


-παντως στο τελευταιο με τη μηχανικη συμφωνω. αν και ειμαι αρχαριος τα λιγα που εχω δει ειναι συγκλονιστικα!!!!
η "Θεωρητικη Μηχανικη" ειναι "βαρυ" και "ανοιχτο" θεμα.. γινονται σοβαρες ερευνες ακομη και τωρα (πειτε το και "μαθηματικα" αν θελετε)

δε νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που ενδιαφερεται για τη Φυσικη και δε θα γοητευτει απ' τη Μηχανικη (και στη "συγχρονη Φυσικη" παρομοιες ιδεες συνανταμε... δεν ειναι το "χρονικο του χρονου" η Φυσικη)

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μαθηματικά με 1000000!!!!:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φυσικη φυσικα!:D
Καλα ειναι και τα μαθηματικα αλλα ειναι υπερβολικα αφηρημενα για τα γουστα μου...Ενω η Φυσικη ειναι πολυ πιο συγκεκριμενη και απαιτει περισσοτερη συνδυαστικη σκεψη για να λυσεις ενα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Φυσικη φυσικα!:D
Καλα ειναι και τα μαθηματικα αλλα ειναι υπερβολικα αφηρημενα για τα γουστα μου...Ενω η Φυσικη ειναι πολυ πιο συγκεκριμενη και απαιτει περισσοτερη συνδυαστικη σκεψη για να λυσεις ενα προβλημα.

(εννοείς συνδυασμένη?) Κατ' εμέ αυτό συμβαίνει περισσότερο στα Μαθηματικά παρά στη Φυσική. Δεν μπορώ να εκλάβω ακριβώς τι εννοείς με τον όρο "αφηρημένα", αλλά αν είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω τόσο το καλύτερο (λιγότεροι τύποι, περισσότερη σκέψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
(εννοείς συνδυασμένη?) Κατ' εμέ αυτό συμβαίνει περισσότερο στα Μαθηματικά παρά στη Φυσική. Δεν μπορώ να εκλάβω ακριβώς τι εννοείς με τον όρο "αφηρημένα", αλλά αν είναι έτσι όπως το καταλαβαίνω τόσο το καλύτερο (λιγότεροι τύποι, περισσότερη σκέψη)

ισως εννοει οτι πρεπει να εχεις γνωσεις μαθηματικων αλλα και των νομων της φυσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Θεωρητική!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εννοειται πως ψηφισα την επιστημη των επιστημων,τη φυσικη!!
Αλλα στην ουσια δεν υπαρχει λογος να βαζουμε τις επιστημες σε ζυγαρια και να τσακωνομαστε.Τετοιου ειδους διενεξεις απεχουν πολυ απο το πραγματικο νοημα της επιστημης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσουν περισσότερο τα μαθηματικά, είναι η επιστήμη που με ελκύει πιο πολύ σε σχέση με τη φυσική!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top