Μαθηματικά: Τα ανακαλύπτουμε ή...τα δημιουργούμε;

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Με άλλα λόγια,υπάρχουν τα μαθηματικά στο σύμπαν χωρίς εμάς,ή οποιοδήποτε άλλο συνειδητό ον,ή είναι δημιούργημα του ανθρώπου,μια γλώσσα επικοινωνίας που δημιουργήσαμε για να περιγράψουμε το σύμπαν;
Ποιά η άποψή σας;
Σχετικό βίντεο:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένε ότι τα μαθηματικά είναι ο κομψότερος τρόπος να περιγράψεις τον κόσμο. Είναι δηλαδή γλώσσα. Η γλώσσα προϋπήρχε ή την δημιούργησαν οι άνθρωποι για να διευκολυνθούν στη ζωή τους; Νομίζω η απάντηση είναι προφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ όταν το είχα ρωτήσει αυτό στο μάθημα όλοι γελάγανε μαζί μου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγώ όταν το είχα ρωτήσει αυτό στο μάθημα όλοι γελάγανε μαζί μου... :P

Τόσο τους κόβει ρε Μάκη, τόσα λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ πρώτη φορά αναρωτήθηκα αυτό το πράγμα καθώς ανέβαινα τις σκάλες του σχολείου.Το επόμενο δευτερόλεπτο ήμουν σαβουριασμένος στη σκαλα και γύρω στα 20 άτομα είχαν λυθεί στο γέλιο.Γενικά όποτε προκύπτει αυτή η ερώτηση μάλλον προκαλείται γέλιο άμεσα ή έμμεσα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγω ειχα αναρωτηθει το ιδιο για τον εξης λογο:τα μαθηματικα μας βοηθουν στη τεχνολογια.Στις διαφορες επιστημες,στην οικονομια,την πληροφιρικη,τη στατιστικη.Ε,υπαρχαν παντα εκει και εμεις τα βρικαμε και τα χρησιμοπουουμε η τα επινοησαμε για να κανουμε τη ζωη μας ευκολη?Και κατα ποσον ισχυουν ολα αυτα που διδασκομαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι τα μαθηματικα ειναι ιδιοτητα του συμπαντος.Ειναι απλα ο τροπος που εχει βρει ο ανθωπος για να εκφρασει τα φυσικα φαινομενα(πρακτικα ή θεωρητικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saktop

Νεοφερμένος

Ο saktop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Τα μαθηματικά όντως είναι μία γλώσσα, η οποία περιγράφει/μπορεί να περιγράψει/θα περιγράψει τα πάντα στο σύμπαν, όπως κάνουν και οι φυσικές γλώσσες. Υπό αυτήν την έννοια, τα μαθηματικά τα δημιουργούμε.

Ωστόσο, τα μαθηματικά περιγράφουν πραγματικότητες οι οποίες δεν είναι αμφισβητήσιμες. Για παράδειγμα, το Πυθαγόρειο Θεώρημα σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο ισχύει, άσχετα αν εμείς του δώσαμε αυτήν την ονομασία. Όπως η γλώσσα περιγράφει την πραγματικότητα, (π.χ. η λέξη αεροπλάνο/airplane κ.λ.π., επινοήθηκε από τους ανθρώπους, δεν υπάρχει στο σύμπαν, παρ' όλα αυτά αναφέρεται σ' ένα ανθρώπινο δημιούργημα, το οποίο αναμφισβήτητα υπάρχει), έτσι και τα μαθηματικά περιγράφουν οτιδήποτε είναι υπαρκτό και μετρήσιμο, τις δομές του σύμπαντος και εν τέλει την πραγματικότητα όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι. Υπό αυτήν την έννοια, τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα μαθηματικά όντως είναι μία γλώσσα, η οποία περιγράφει/μπορεί να περιγράψει/θα περιγράψει τα πάντα στο σύμπαν, όπως κάνουν και οι φυσικές γλώσσες. Υπό αυτήν την έννοια, τα μαθηματικά τα δημιουργούμε.

Ωστόσο, τα μαθηματικά περιγράφουν πραγματικότητες οι οποίες δεν είναι αμφισβητήσιμες. Για παράδειγμα, το Πυθαγόρειο Θεώρημα σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο ισχύει, άσχετα αν εμείς του δώσαμε αυτήν την ονομασία. Όπως η γλώσσα περιγράφει την πραγματικότητα, (π.χ. η λέξη αεροπλάνο/airplane κ.λ.π., επινοήθηκε από τους ανθρώπους, δεν υπάρχει στο σύμπαν, παρ' όλα αυτά αναφέρεται σ' ένα ανθρώπινο δημιούργημα, το οποίο αναμφισβήτητα υπάρχει), έτσι και τα μαθηματικά περιγράφουν οτιδήποτε είναι υπαρκτό και μετρήσιμο, τις δομές του σύμπαντος και εν τέλει την πραγματικότητα όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται οι άνθρωποι. Υπό αυτήν την έννοια, τα μαθηματικά τα ανακαλύπτουμε.

Δε διαφωνώ,άλλα πως τα μαθηματικά,έχουν καταφέρει πολλές φορές στο παρελθόν να προβλέψουν ιδιότητες του σύμπαντος και να περιγράψουν φαινόμενα;Ο Maxwell παραδείγματος χάρην τον -δεν θυμάμαι πιο αιώνα,πρέπει να ταν 1900 παρά κάτι- ,κατάφερε να ενοποιήσει τον ηλεκτρισμό και μαγνητισμό σε ηλεκτρομαγνητισμό,και τελικά μέσω μαθηματικών κατέληξε στο ότι η ταχύτητα του φωτός είναι μια σταθερά στο σύμπαν.Δηλαδή χάρης την ανακάλυψη αυτή,η οποία προήρθε από τα μαθηματικά,όλη η θεωρία μας για το χωροχρόνο άλλαξε.

Εγώ προσωπικά δηλώνω πως δε ξέρω.Μπορώ να βρω και για τις 2 πλευρές λογικά επιχειρήματα οπότε πραγματικά δε ξέρω.
Ένα κομμάτι του μυαλού μου μου λέει ότι ίσως το σύμπαν τελικά είναι μαθηματικά,ότι δηλαδή η ίδια η έννοια της ύπαρξης είναι απλά μαθηματικά,όπως μια γλώσσα προγραμματισμού που φτιάχνει ένα σύνθετο και τεράστιο πρόγραμμα τελικά.

Από την άλλη,σκέφτομαι ότι το σύμπαν είναι κάτι αόριστο και αυθαίρετο,που εμείς προσπαθούμε να περιγράψουμε και να ορίσουμε συγκεκριμένα μέσω μια γλώσσας την οποία εφηύραμε και επιτυχώς καταφέρνει να περιγράψει συγκεκριμένα φαινόμενα,όπως η γλώσσα καταφέρνει να συγκεκριμενοποιήσει τις σκέψεις μας,αν και γι αυτό έχω επιφυλάξεις.Πχ,θα μπορούσαμε να σκεφτούμε χωρίς λέξεις;Μόνο με εικόνες;Θα ήταν το ίδιο αποτελεσματική η σκέψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
https://envifriends.blogspot.gr/2013/02/blog-post_10.html Ενδιαφερον αρθρο

Δε διαφωνώ,άλλα πως τα μαθηματικά,έχουν καταφέρει πολλές φορές στο παρελθόν να προβλέψουν ιδιότητες του σύμπαντος και να περιγράψουν φαινόμενα;Ο Maxwell παραδείγματος χάρην τον -δεν θυμάμαι πιο αιώνα,πρέπει να ταν 1900 παρά κάτι- ,κατάφερε να ενοποιήσει τον ηλεκτρισμό και μαγνητισμό σε ηλεκτρομαγνητισμό,και τελικά μέσω μαθηματικών κατέληξε στο ότι η ταχύτητα του φωτός είναι μια σταθερά στο σύμπαν.Δηλαδή χάρης την ανακάλυψη αυτή,η οποία προήρθε από τα μαθηματικά,όλη η θεωρία μας για το χωροχρόνο άλλαξε.

Εγώ προσωπικά δηλώνω πως δε ξέρω.Μπορώ να βρω και για τις 2 πλευρές λογικά επιχειρήματα οπότε πραγματικά δε ξέρω.
Ένα κομμάτι του μυαλού μου μου λέει ότι ίσως το σύμπαν τελικά είναι μαθηματικά,ότι δηλαδή η ίδια η έννοια της ύπαρξης είναι απλά μαθηματικά,όπως μια γλώσσα προγραμματισμού που φτιάχνει ένα σύνθετο και τεράστιο πρόγραμμα τελικά.

Από την άλλη,σκέφτομαι ότι το σύμπαν είναι κάτι αόριστο και αυθαίρετο,που εμείς προσπαθούμε να περιγράψουμε και να ορίσουμε συγκεκριμένα μέσω μια γλώσσας την οποία εφηύραμε και επιτυχώς καταφέρνει να περιγράψει συγκεκριμένα φαινόμενα,όπως η γλώσσα καταφέρνει να συγκεκριμενοποιήσει τις σκέψεις μας,αν και γι αυτό έχω επιφυλάξεις.Πχ,θα μπορούσαμε να σκεφτούμε χωρίς λέξεις;Μόνο με εικόνες;Θα ήταν το ίδιο αποτελεσματική η σκέψη;

Φιλε Dr.quantum αν ενδιαφερεσε να περιγραψεις το συμπαν ο κλαδος που σε ενδιαφερει καλειται τοπολογια.αν εδνφερεσε να περιγραψεις τι υπαρχει μεσα σε αυτο σου φτανουν οι Θ.Σ. και η Κ.Μ. αμφοτερες βασισμενες σε πανεμορφους κλαδους μαθηματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το πάθος μου είναι η θεωρητική φυσική,ούτως ή άλλος βασίζεται πολύ στα μαθηματικά.Το άρθρο πολύ ενδιαφέρον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Υπάρχει ο κλάδος έρευνας των (εφαρμοσμένων) μαθηματικών* της Μαθηματικής Φυσικής που ασχολείται με προχωρημένα θέματα πάνω στην Βαρύτητα και την Σχετικιστική Κβαντομηχανική με τη χρήση προχωρημένων μαθηματικών όπως Γεωμετρία Πολλαπλοτήτων, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις και Συμπλεκτική Γεωμετρία.

* αποτελεί πεδίο συνάντησης και των Θεωρητικών Φυσικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά, αν σας πω ότι και εγώ την είχα αυτή την απορία για πάρα πολλά χρόνια...Πιστεύω, όπως και οι περισσότεροι από εσάς ,ότι τα Μαθηματικά είναι μία γλώσσα επικοινωνίας, ένα εργαλείο που έχει εφεύρει ο άνθρωπος για να εξηγήσει τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.


Παραμένω αβέβαιος. Πλέον πιστεύω πως για να απαντήσει κανείς σε ένα τέτοιο ερώτημα πρέπει να βρει πρώτα απαντήσεις σε θεμελειώδη ερωτήματα όπως το "τι είναι το επιστητό, γιατί είναι κ.λπ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
επινοηση ειναι,του ανθρωπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Αν τα μαθηματικά προυπήρχαν,πως είναι δυνατόν να ερμηνεύουν ακόμα και κοινωνικές νόρμες και φαινόμενα μέσω της θεωρίας παιγνίων λ.χ η οποία εφαρμόζεται σε κοινωνικές επιστήμες(οικονομικά,ψυχολογία κ.λ)?
Πιστεύω οτι τα μαθηματικά είναι η πιο αποτελεσματική γνώση που έχουμε βρει για την εξήγηση φαινομένων,είτε φυσικών ή κοινωνικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή με κάποιον εξωγήινο πολιτισμό και να συγκρίναμε τα μαθηματικά μας με τα δικά του, τα οποία δημιουργήθηκαν για να περιγράψουν τους ίδιους φυσικούς νόμους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν τα μαθηματικά προυπήρχαν,πως είναι δυνατόν να ερμηνεύουν ακόμα και κοινωνικές νόρμες και φαινόμενα μέσω της θεωρίας παιγνίων λ.χ η οποία εφαρμόζεται σε κοινωνικές επιστήμες(οικονομικά,ψυχολογία κ.λ)?
Πιστεύω οτι τα μαθηματικά είναι η πιο αποτελεσματική γνώση που έχουμε βρει για την εξήγηση φαινομένων,είτε φυσικών ή κοινωνικών.

Γιατί το γεγονός ότι τα μαθηματικά μπορεί να ερμηνεύουν και κοινωνικές συμπεριφορές κάνει αδύνατη την ύπαρξή τους πρίν τον άνθρωπο; Και η ανθρώπινη συμπεριφορά μέρος του σύμπαντος είναι, αποτελεί κομμάτι του επιστητού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top