Μαθηματικά: Μόνη μου ή με βοήθεια;

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Βρισκομαι σε τεραστιο διλλημα.. Η καθηγητρια που μου εκανε ιδιαιτερα διοριστηκε φετος σε ενα νησι οποτε τη χανω. Εχω δοκιμασει τις τελευταιες δυο βδομαδες αρκετους καθηγητες αλλα δυστυχως δε βρηκα καποιον που να μου εμπνεει εμπιστοσυνη. Νομιζετε θα μπορουσα να στηριχτω στις δυναμεις μου και σε ενα καλο βοηθημα για να γραψω στο τελος εναν ικανοποιητικο βαθμο ή ειναι απαραιτητη η καθοδηγηση απο καποιον που ξερει κατι παραπανω για το ''αθλημα''; :P
Να σημειωσω εδω οτι ειμαι αρκετα καλη στα μαθηματικα, δεν εχω καθολου κενα απο προηγουμενες ταξεις και με ενδιαφερουν πολυ σαν αντικειμενο..
Εχω κατα-αγχωθει.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χμμμμ. Δεν ξερω. Εγω σαν κλασικος ανασφαλης με τα μαθηματικα θα ελεγα "βρες καθηγητη". Αλλα εμενα δεν με ενδιαφερουν καθολου σαν αντικειμενο, ουτε μου αρεσουν, και ειχα και κενα οταν αρχισα τη Γ' Λυκειου. Οποτε διαφερουν οι περιπτωσεις. :P

Εγω επαθα κατι παρομοιο στη Βιολογια κατευθυνσης, οταν αποφασισα να δωσω δευτερη φορα. Η καθηγητρια που ειχα διοριστηκε σε ενα νησι, και ετσι αντιμετωπισα παρομοιο διλημμα. Παρολο που ειναι ενα μαθημα που με ενδιαφερει, δεν ειχα εμπιστοσυνη στις δυναμεις μου και βρηκα αρον-αρον αλλη καθηγητρια. Στο τελος της χρονιας, κατεληξα στο οτι η παρουσια της ηταν εντελως περιττη και πεταμενα λεφτα. Ακριβως το ιδιο θα τα ειχα καταφερει και μονος μου.

Προτεινω να παρεις καποια καλα βοηθηματα και να τα δουλεψεις μονη σου, και αν πια δεις οτι δεν "τραβαει" τοτε να το σκεφτεις για καθηγητη. Και πανω απ' ολα αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη στις δυναμεις σου. Αυτο ειναι μακραν το πιο σημαντικο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν ειναι το ιδιο Κρις, η Φαταμοργανα πρωτη φορα δινει πανελληνιες, δεν ξερει τι σκατα υλη εχουν τα μαθηματικα. Πιστευω οτι εστω και για λιγες ωρες τη βδομαδα χρειαζεσαι μαθηματα, το σχολικο βιβλιο ειναι κακογραμμενο, τα βοηθηματα δεν ειναι ποτε πληρη και στο σχολειο μονο σωστο μαθημα δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εγω επαθα κατι παρομοιο στη Βιολογια κατευθυνσης, οταν αποφασισα να δωσω δευτερη φορα. Η καθηγητρια που ειχα διοριστηκε σε ενα νησι, και ετσι αντιμετωπισα παρομοιο διλημμα. Παρολο που ειναι ενα μαθημα που με ενδιαφερει, δεν ειχα εμπιστοσυνη στις δυναμεις μου και βρηκα αρον-αρον αλλη καθηγητρια. Στο τελος της χρονιας, κατεληξα στο οτι η παρουσια της ηταν εντελως περιττη και πεταμενα λεφτα. Ακριβως το ιδιο θα τα ειχα καταφερει και μονος μου.


Προτεινω να παρεις καποια καλα βοηθηματα και να τα δουλεψεις μονη σου, και αν πια δεις οτι δεν "τραβαει" τοτε να το σκεφτεις για καθηγητη. Και πανω απ' ολα αυτοπεποιθηση και εμπιστοσυνη στις δυναμεις σου. Αυτο ειναι μακραν το πιο σημαντικο. :)
Το θεμα ειναι οτι παρολη την τρομερη αυτοπεποιθηση εχω και τρομερη ανασφαλεια γιατι τα μαθηματικα ειναι απο τα πιο δυσκολα και απαιτητικα μαθηματα και νομιζω εχουν πολλα κολπα και λεπτομερειες που χρειαζονται για να τα πας καλα. Και μετα ακουω τους συμμαθητες μου που λενε οτι εχουν ηδη τελειωσει τα δυο πρωτα κεφαλαια της υλης και εχουν γραψει του κοσμου τα διαγωνισματα και σκεφτομαι οτι ζω σε αλλον κοσμο.. :P

Αν καταλαβω οτι δεν τραβαει στα μεσα της χρονιας, που θα βρω καθηγητη να με βοηθησει; Θα εχω ηδη χασει το μπαλακι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ρανια, ναι, ισως να κρινω απο μενα που τη 2η χρονια πανω-κατω τα ηξερα και το μονο που εκανα ηταν να λυνω ασκησεις,ασκησεις,ασκησεις, και ο ρολος του καθηγητη ηταν ψυχολογικη υποστηριξη και μονο. :P

Fata, το οτι περνανε την υλη δε σημαινει οτι τη βγαζουν και ποιοτικα (για μενα). Κατι τετοια βαρυγδουπα καθομουν και ακουγα, και γεμιζα ακομα πιο πολυ με αγχος. Ναι, εχουν "κολπακια" τα μαθηματικα τα οποια τα μαθαινεις με την εμπειρια και σιγουρα η βοηθεια ενος καλου καθηγητη ειναι πολυτιμη. Αν κι εγω δεν εννοουσα για τα μεσα της χρονιας, το "πειραμα" το ανεφερα για τον πρωτο μηνα το πολυ.

Τι να πω, μπερδεμα η ιστορια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν ειναι το ιδιο Κρις, η Φαταμοργανα πρωτη φορα δινει πανελληνιες, δεν ξερει τι σκατα υλη εχουν τα μαθηματικα. Πιστευω οτι εστω και για λιγες ωρες τη βδομαδα χρειαζεσαι μαθηματα, το σχολικο βιβλιο ειναι κακογραμμενο, τα βοηθηματα δεν ειναι ποτε πληρη και στο σχολειο μονο σωστο μαθημα δεν γινεται.
Βασικα η πρωτη καθηγητρια μου, μου εχει πει για ενα καλο και περιεκτικο βοηθημα και μου εχει δωσει και ολες τις σημειωσεις τις, μαζι με ασκησεις που χρησιμοποιει για να δουλεψει με παιδια της ταξης μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω θα προτεινα να κανει ενισχυτικη και να πλησιασει τον καθηγητη στο σχολειο για να της δωσει extra ασκησεις ή και να τη βοηθησει σε πραγματα/ εννοιες που δεν καταλαβαινει. ειναι υποχρεωση του καθηγητη να σε βοηθησει χωρις κερδος.
αυτα με την προυποθεση οτι ειναι καλος και γνωριζει το αντικειμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
εγω θα προτεινα να κανει ενισχυτικη και να πλησιασει τον καθηγητη στο σχολειο για να της δωσει extra ασκησεις ή και να τη βοηθησει σε πραγματα/ εννοιες που δεν καταλαβαινει. ειναι υποχρεωση του καθηγητη να σε βοηθησει χωρις κερδος.
αυτα με την προυποθεση οτι ειναι καλος και γνωριζει το αντικειμενο
Ενισχυτικη εννοεις στο σχολειο; Για σκεψου κι αυτο που σου πα πιο πριν ομως, οτι θα χανουμε ωρες πολλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ενισχυτικη εννοεις στο σχολειο; Για σκεψου κι αυτο που σου πα πιο πριν ομως, οτι θα χανουμε ωρες πολλες..
ναι, ισως χασετε. ετσι και αλλιως, εσυ μονη σου δεν θα διαβαζες...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν ο καθηγητης στο σχολειο ειναι καλος, τοτε ναι, ισως να μπορεις να κανεις κατι τετοιο. Αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να βγει το συγκεκριμενο μαθημα (για πρωτη χρονια παντα) χωρις καθηγητη. Οποτε, συμφωνω με τον Φανη και την Ρανια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι μεγαλο ρισκο να περιμενεις μεχρι να δεις αν ειναι καλος ο καθηγητης και αν σας κανουν καλη ενισχυτικη κλπ. Επιμενω οτι εστω και για λιγες ωρες τη βδομαδα θα επρεπε να κανεις μαθημα. Αλλιως αρεσκεσαι στα βοηθηματα, τις σημειωσεις της καθηγητριας σου, το ΠΔΣ, το σχολειο, και ο,τι απορειες εχεις μας τις δινεις εδω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και στην προσωπικη της ικανοτητα και εργατικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
τα μαθηματικα κατα την αποψη μου θελουν βοηθεια απο καθηγητη -φροντιστηριο


δεν εχεις σκεφθει να πας σε καποιο φροντηστηριο στα μαθηματικα κατ???
θα σου ερχεται και πιο φθηνα

παντως σαν μαθημα ειναι απαιτιτικα και δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι μεγαλο ρισκο να περιμενεις μεχρι να δεις αν ειναι καλος ο καθηγητης και αν σας κανουν καλη ενισχυτικη κλπ. Επιμενω οτι εστω και για λιγες ωρες τη βδομαδα θα επρεπε να κανεις μαθημα. Αλλιως αρεσκεσαι στα βοηθηματα, τις σημειωσεις της καθηγητριας σου, το ΠΔΣ, το σχολειο, και ο,τι απορειες εχεις μας τις δινεις εδω. :p
Για την ακριβεια, το σχολειο μου δεν εχει ενισχυτικη.. :P
τα μαθηματικα κατα την αποψη μου θελουν βοηθεια απο καθηγητη -φροντιστηριο


δεν εχεις σκεφθει να πας σε καποιο φροντηστηριο στα μαθηματικα κατ???
θα σου ερχεται και πιο φθηνα

παντως σαν μαθημα ειναι απαιτιτικα και δυσκολα
Για φροντιστηριο το εχω σκεφτει, δοκιμασα κι ενα υποτιθεται καλο μεσα στο καλοκαιρι, αλλα δεν μπορω τοσα που μας φορτωνουν για το σπιτι συν τις ατελειωτες ωρες μαθηματος εκει. Προτιμω ιδιαιτερα και δεν υπηρχε περιπτωση να προσπαθησω να περασω τη χρονια μονη μου αν δε μου τυχαινε τετοια αναποδια. Τωρα, εχω ηδη αργησει και ολοι οι καθηγητες ειναι κλεισμενοι. Θα δουμε ομως, συνεχιζω το ψαξιμο για καθηγητη και με λιγη βοηθεια κι απ το ischool δε θα χω προβλημα.. :D
Ευχαριστω για τη βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι παρολη την τρομερη αυτοπεποιθηση εχω και τρομερη ανασφαλεια γιατι τα μαθηματικα ειναι απο τα πιο δυσκολα και απαιτητικα μαθηματα και νομιζω εχουν πολλα κολπα και λεπτομερειες που χρειαζονται για να τα πας καλα. Και μετα ακουω τους συμμαθητες μου που λενε οτι εχουν ηδη τελειωσει τα δυο πρωτα κεφαλαια της υλης και εχουν γραψει του κοσμου τα διαγωνισματα και σκεφτομαι οτι ζω σε αλλον κοσμο.. :P

Αν καταλαβω οτι δεν τραβαει στα μεσα της χρονιας, που θα βρω καθηγητη να με βοηθησει; Θα εχω ηδη χασει το μπαλακι..

αυτο που λες ειναι αντιφατικο
δε μπορει καποιος να χει και τρομερη αυτοπεποιθηση και τρομερη ανασφαλεια.ενα απο τα δυο ναι αλλα οχι και τα 2(εκτος αν εχει πολλαπλη προσωπικοτητα)
για μενα τα μαθηματικα χρειαζονται δασκαλο.δεν ξερω για σας,αλλα οντας και οπτικος ακουστικος τυπος κατανοω το μαθημα αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚαπαΒητας

Νεοφερμένος

Ο ΚαπαΒητας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
κοιτα στο σχολειο καλος η κακος ο καθηγητης μαθημα τη προκοπης δν γινετε!εγω περσι που εδωσα πρωτη φορα ειχα εναν πολυ καλοβολο καθηγητη που ηταν διατεθιμενος να βοηθησει κι επειδη θεωρουσε οτι ΟΛΟΙ πηγαιναμε φροντηστιριο μας εκανε αρκετα προχωρημενα πραγματα θεματα απο δεσμες κλπ βλακειες...ενα παιδι που δν πηγαινε φροντ κ εκανε ενισχυτικη δν καταφερε και πολλα...στο σχολειο παραηταν "μπροστα" για αυτον ενισχυτικη μαθημα γινοταν μια στις τοσες γτ το ακυρωναν οι υπολοιποι αστα να πανε...κ φαντασου εμας το τμημα μας δν μπορουσε να κανει κ σοβαρο μαθημα παρολο που σχεδον ολοι απο το τμημα περασαμε σε ΑΕΙ κ ειχαμε αρκετα μεγαλους βαθμους (κ το λεω γιατι Σαλαμινα το επιπεδο ειναι κατω του μετριου...).Αμα γινοτανε μαθημα στο σχολειο δν θα υπηρχαν φροντηστιρια...δοκιμασε κι αλλους καθηγητες(αν ψαξεις θα εκπλαγεις απο τν πλυθησμο των μαθηματικων) η πηγαινε σε ενα ομαδικο η ρωτα τη παλια σου καθηγητρια να σου προτεινει καποιον...
το να δωσεις μαθηματικα πανελληνιες χωρις φροντηστιριο κι ειδικα πρωτη φορα ειναι αυτοκτονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepBreathing

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Βρισκομαι σε τεραστιο διλλημα.. Η καθηγητρια που μου εκανε ιδιαιτερα διοριστηκε φετος σε ενα νησι οποτε τη χανω. Εχω δοκιμασει τις τελευταιες δυο βδομαδες αρκετους καθηγητες αλλα δυστυχως δε βρηκα καποιον που να μου εμπνεει εμπιστοσυνη. Νομιζετε θα μπορουσα να στηριχτω στις δυναμεις μου και σε ενα καλο βοηθημα για να γραψω στο τελος εναν ικανοποιητικο βαθμο ή ειναι απαραιτητη η καθοδηγηση απο καποιον που ξερει κατι παραπανω για το ''αθλημα''; :P
Να σημειωσω εδω οτι ειμαι αρκετα καλη στα μαθηματικα, δεν εχω καθολου κενα απο προηγουμενες ταξεις και με ενδιαφερουν πολυ σαν αντικειμενο..
Εχω κατα-αγχωθει.. :(
Tα μαθηματικά δεν είναι ένα θεωρητικό μάθημα στο οποίο θα πετύχεις έναν υψηλό βαθμό απλά με προσωπικό διάβασμα. Προσωπικά ήταν το μάθημα που είχα τις περισσότερες απορίες, ίσως επειδή ασχολήθηκα περισσότερο με αυτό και όχι τόσο με τα υπόλοιπα. Αλλά και πάλι και μόνη σου να πάρεις πχ βοηθήματα και να λύνεις ασκήσεις θα σου δημιουργηθούν πολλές απορίες που ένας καθηγητής του σχολείου δεν υπάρχει περίπτωση να έχει την υπομονή να σου τις λύσει. Εκτός αν αποτελείς εξαίρεση και ο καθηγητής σου στο σχολείο δεν είναι "απ'αυτούς". Κατα τη γνώμη μου στα μαθηματικά, φυσική και έκθεση τα ομαδικά ή ιδιαίτερα μαθήματα είναι απαραίτητα. Αλλά να ξέρεις αν έχεις την θέληση ένας καθηγητής δεν μπορεί να σε "χαντακώσει".Δεν φταίει για την αποτυχία ενός μαθητή σενα μάθημα ο καθηγητής που του έκανε ιδιαίτερα, αλλά ο ίδιος ο μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top