Μαθήματα γερμανικών στο Goethe

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπέρα ομάδα και καλή σαρακοστή!
Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα γερμανικών του gothe. Έχω ξεκινήσει αυτή την περίοδο γερμανικά (ιδιαίτερα) με στόχο να φτάσω μέχρι το καλοκαίρι Α2. Αμέσως μόλις ξεμπερδέψω από τις πανελλήνιες, θέλω να ξεκινήσω γερμανικά στο gothe που έχει εντατικό πρόγραμμα για C1 διάρκειας 10 μηνών με στόχο σπουδές μηχανικού στην Γερμανια.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει εμπηρεία σχετικά με το gothe, να με ενημερώσει σχετικά με τους καθηγητές, το εκπαιδευτικό υλικό που δίνεται κλπ. Το πρόγραμμα θα είναι εξ ολοκλήρου γερμανικά χωρίς καθόλου μετάφραση ούτε στα αγγλικά.
Έτσι γίνεται ποιο άμεση και οικεία η διδασκαλία της ξένης γλώσσας. Με αυτό τον τρόπο μαθαίνουν την γλώσσα τα μικρά παιδιά.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς το κέντρο Goethe Institut στην Αθήνα η κάποιο Goethe Zentrum παράρτημα του Goethe Institut σε κάποια άλλη πόλη (πχ Πάτρα) Εγώ ήμουν στης Πάτρας και είχα πολύ καλή εντύπωση έχω φτάσει έως B2 και τώρα τα έχω σταματήσει
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εννοείς το κέντρο Goethe Institut στην Αθήνα η κάποιο Goethe Zentrum παράρτημα του Goethe Institut σε κάποια άλλη πόλη (πχ Πάτρα) Εγώ ήμουν στης Πάτρας και είχα πολύ καλή εντύπωση έχω φτάσει έως B2 και τώρα τα έχω σταματήσει
Διαδικτυακά εννοώ
Αυτό σκεφτομαι δες https://www.goethe.de/ins/de/en/kur/ang/dog.html
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Υπάρχουν όντως; Γνωρίζουμε και τιμές?
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Καταλαβα ευχαριστω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευεις πως μονος του καποιος μπορει να φτασει στι Α2 επίπεδο; Ωστε μετα να κανει μαθηματα για να φτασει πχ στο Β2
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καταλαβα ευχαριστω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευεις πως μονος του καποιος μπορει να φτασει στι Α2 επίπεδο; Ωστε μετα να κανει μαθηματα για να φτασει πχ στο Β2
Τα ποιο πολλά μόνος μου τα έχω μάθει, μετά για έξτρα βοήθεια άρχισα κάθε παρασκευή 1,5 ώρα γερμανικά με μία κοπέλα που βρήκα στο preply (πλατφόρμα διαδικτυακών μαθήματων). Υπάρχουν στο youtube παρά πολλά δωρεάν μαθήματα γερμανικών (στα αγγλικά μεν, μα εφόσον μιλάμε για Α1 οι λέξεις είναι πολύ απλές kinder=kids για παράδειγμα). Θα σε βοηθήσει επίσης να βλέπεις γερμανικές σειρές κι ας μην καταλαβαίνεις την γλώσσα (εννοείται με υπότιτλους κανονικά). Σε βοηθάει να εξοικιωθείς με την γλώσσα και να σου φαίνονται οι ήχοι της ποιο οικιοί γιατί δυστηχώς τα γερμανικά για εμένα τουλάχιστον είναι μία γλώσσα με απαίσια προφορά. Μου ακούγονται πολύ βαριά, μα για αυτά που θέλω να κάνω είναι αναγκαία. Ακουστικά και μόνο μου αρέσουν πολύ τα British English, European Spanish, Italian. Είχα ξεκινήσει μόνος ιταλικά έναν μήνα είχα μαθεί αρκετά πράγματα μα δεν συνεχίσα επειδή είδα ότι το κόστος ζωής Ιταλία για σπουδές κλπ είναι απλησιαστό ..οπότε πάμε Merkeland (και καλά επειδή οι γερμανοί σε όλες τις χώρες σχεδόν βάζουν δίπλα ένα -land)
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Τα ποιο πολλά μόνος μου τα έχω μάθει, μετά για έξτρα βοήθεια άρχισα κάθε παρασκευή 1,5 ώρα γερμανικά με μία κοπέλα που βρήκα στο preply (πλατφόρμα διαδικτυακών μαθήματων). Υπάρχουν στο youtube παρά πολλά δωρεάν μαθήματα γερμανικών (στα αγγλικά μεν, μα εφόσον μιλάμε για Α1 οι λέξεις είναι πολύ απλές kinder=kids για παράδειγμα). Θα σε βοηθήσει επίσης να βλέπεις γερμανικές σειρές κι ας μην καταλαβαίνεις την γλώσσα (εννοείται με υπότιτλους κανονικά). Σε βοηθάει να εξοικιωθείς με την γλώσσα και να σου φαίνονται οι ήχοι της ποιο οικιοί γιατί δυστηχώς τα γερμανικά για εμένα τουλάχιστον είναι μία γλώσσα με απαίσια προφορά. Μου ακούγονται πολύ βαριά, μα για αυτά που θέλω να κάνω είναι αναγκαία. Ακουστικά και μόνο μου αρέσουν πολύ τα British English, European Spanish, Italian. Είχα ξεκινήσει μόνος ιταλικά έναν μήνα είχα μαθεί αρκετά πράγματα μα δεν συνεχίσα επειδή είδα ότι το κόστος ζωής Ιταλία για σπουδές κλπ είναι απλησιαστό ..οπότε πάμε Merkeland (και καλά επειδή οι γερμανοί σε όλες τις χώρες σχεδόν βάζουν δίπλα ένα -land)
Χαχαχα εγώ είχα ξεκινήσει Ισπανικά μόνος από το Ντουολινγκο, αλλά δεν με ενδιαφέρει να μείνω εκεί στο μέλλον για αυτό κιόλας θέλω να κάνω Γερμανικά, ώστε να μου ανοίξει μετέπειτα και ο κύκλος για να κάνω σκανδιναβική γλώσσα αν δεν μπορώ να βρω κάτι στην Γερμανία. Και σε θέμα προφοράς τα Ισπανικά έχω παρατηρήσει πως ταυτίζονται τρελά με τα Ελληνικά για αυτό δεν με δυσκόλευαν ποτέ

Οι γερμανοί δεν έχουν πολλές ιδιομορφίες σε θέμα προφοράς; Πχ στο Μόναχο, δεν μιλάνε πιο ''λάιτ'' από αυτούς στην Λειψία ή το Αμβούργο;
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Χαχαχα εγώ είχα ξεκινήσει Ισπανικά μόνος από το Ντουολινγκο, αλλά δεν με ενδιαφέρει να μείνω εκεί στο μέλλον για αυτό κιόλας θέλω να κάνω Γερμανικά, ώστε να μου ανοίξει μετέπειτα και ο κύκλος για να κάνω σκανδιναβική γλώσσα αν δεν μπορώ να βρω κάτι στην Γερμανία. Και σε θέμα προφοράς τα Ισπανικά έχω παρατηρήσει πως ταυτίζονται τρελά με τα Ελληνικά για αυτό δεν με δυσκόλευαν ποτέ

Οι γερμανοί δεν έχουν πολλές ιδιομορφίες σε θέμα προφοράς; Πχ στο Μόναχο, δεν μιλάνε πιο ''λάιτ'' από αυτούς στην Λειψία ή το Αμβούργο;
Εχουν τρελες διαφορες, γερμανικα Βαυβαριας πχ με Βερολινου ή πρωην ανατολικης γερμανιας ή γερμανικα αυστριας, ελβετιας, λουξεμβουργου εχουν ενα σορο προφορες
 

giannist_

Νεοφερμένος

Ο giannist_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Επειδή μαθαίνω Γερμανικά σε επίπεδο γ1 έχω να πω τα εξής:
1. Το να μάθει κανείς μόνος του σε επίπεδο Α1-Α2 θεωρώ ότι με θέληση και πειθαρχία είναι εφικτό (για το Goethe δεν έχω άποψη όσον αφορά τα μαθήματα).
2. Οι διαφορές μεταξύ των γερμανικών από μέρος σε μέρος είναι αποκλειστικά "κομμάτι" του προφορικού λόγου και είναι διάλεκτοι. Για παράδειγμα, με την ίδια προφορά και τις ίδιες ακριβώς λέξεις μιλούν ένας Κύπριος και ένας Γιαννιώτης; Πχ στα Γιάννενα υπάρχει κόσμος που θα πει "μπεχο" και στην Κύπρο "μουχτι", εννοώντας και οι δύο "δωρεάν". Η επισημη-ακαδημαϊκη γλώσσα που μιλάνε ΟΛΟΙ άπταισταείναι τα Hochdeutsch, μια και είναι η γλώσσα που διδάσκονται στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο, χρησιμοποιούν στον εργασιακό χώρο. Δεν είναι θέμα οι τοπικοί ιδιωματισμοί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top