Μαθήματα γαλλικών σε φροντιστήριο online ή ιδιαίτερα online;

Butterfly1234

Νεοφερμένος

Η Butterfly1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαίρεται! Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα γαλλικών. Λέω να ξεκινήσω εντατικά κάπου αλλα δεν είμαι σίγουρη που. Εχετε κάποια εμπειρία με το φροντιστήριο της Ευρωδιάστασης;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο φροντιστήριο αλλά θεωρώ ότι το μάθημα από κοντά είναι πάντα πιο αποδοτικό
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν έχω τόσο καλή γνώμη για τα online φροντιστήρια ... αυτό που βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι ότι προσπαθούν να πουλήσουν πτυχία όσο πιο γρήγορα γίνεται ... πχ β2 γαλλικών σε 8 μήνες (!!!) και για την ποιότητα ούτε λόγος...Λογικά δεν είναι όλα έτσι αλλά να κάνεις μια καλή έρευνα πριν ξεκινήσεις ... αν και συμφωνώ με την κάμπια ότι με την δια ζώσης διδασκαλία δεν συγκρίνεται... είχα κάνει ένα δοκιμαστικό μάθημα online φροντιστηρίου και δεν μου άρεσε καθόλου , πιστεύω αν πήγαινα δεν θα είχα μάθει τίποτα...
Αν το κάνεις για τα χρήματα πάντως να ξέρεις δεν έχει μεγάλη διαφορά το να κάνεις σε φροντιστήριο ή ακόμα και ιδιαίτερα από κοντά... εγώ είχα ρωτήσει σε έναν τέτοιο φροντιστήριο online και μου είπαν 100€ ... με λιιιγο παραπάνω βρίσκεις άνετα γκρουπ σε φροντιστήριο..
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Χαίρεται! Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα γαλλικών. Λέω να ξεκινήσω εντατικά κάπου αλλα δεν είμαι σίγουρη που. Εχετε κάποια εμπειρία με το φροντιστήριο της Ευρωδιάστασης;
Καλημέρα, μια συμβουλή θα σου δώσω. Όπου ακούς για εντατικά/ταχύρρυθμα, να τρέχεις μακριά. Δεν γίνεται σωστή δουλειά. Τρέχουν να βγάλουν την γραμματική, το λεξιλόγιο ( civilisation δεν κάνουν ούτε για αστείο ).
Υπόσχονται πράγματα που δεν είναι ρεαλιστικά κι στο τέλος χάνεις το χρόνο κι τα χρήματα σου.

Μόνο δια ζώσης κι μόνο με νορμάλ ρυθμούς, αν θες να μάθεις σωστά τη γλώσσα !
 

Butterfly1234

Νεοφερμένος

Η Butterfly1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δια ζώσης δεν είναι εφικτό δυστυχώς γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό. Έκανα ένα μάθημα σε ένα φροντιστήριο που υπόσχεται εντατικά και κοιμόμουν μπροστά στο πληκτρολόγιο😄. Είναι και οι τρόποι που χρησιμοποιούν να μας κινητοποιήσουν. Και καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο και για τον ίδιο το δάσκαλο αν βλέπει απλά κάτι εικονίδια.
Στην ευρωδιασταση πρέπει να πληρώσεις 95 την εγγραφή για να δεις πως είναι το μάθημα. Και μετά αν δε συνεχίσεις κρατάνε το ποσό. Απλά ήθελα να δω αν έχετε εμπειρία με το συγκεκριμένο και τις τεχνικές που χρησιμοποιεί για να προσεγγίσει πελάτες οι οποίοι αν μετανιώσουν χάνουν τα λεφτά τους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
civilisation δεν κάνουν ούτε για αστείο
Αυτό ούτε εγώ το κάνω ... και εγώ και η καθηγήτρια το θεωρούμε περιττό ... είναι κάτι που μπορώ να το ψάξω και μόνη . Ειδικά από τη στιγμή που κάποιος κάνει ιδιαίτερα, το θεωρώ λίγο κουτο να πληρώνει για αυτό ενώ μπορεί να τα βρει και μόνος του ... δεν ξέρω
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Αυτό ούτε εγώ το κάνω ... και εγώ και η καθηγήτρια το θεωρούμε περιττό ... είναι κάτι που μπορώ να το ψάξω και μόνη . Ειδικά από τη στιγμή που κάποιος κάνει ιδιαίτερα, το θεωρώ λίγο κουτο να πληρώνει για αυτό ενώ μπορεί να τα βρει και μόνος του ... δεν ξέρω
Ειμαι της άποψης ότι όταν μαθαίνουμε μια γλώσσα, πρέπει να κοιτάμε και το πλαίσιο αυτής, την κουλτούρα κτλ. Να ξέρει κάποιος και κάποια βασικά πράγματα για την χώρα. Μέσα από τέτοια κείμενα εξετάζεται παράλληλα και η γραμματική κι εμπλουτίζεται το λεξιλόγιο. Εμένα μου έφερναν πότε πότε τέτοια κείμενα κι τα μελετούσαμε.

Τώρα αν κάποιος βιάζεται, σαφώς και δεν θα το κάνει. Πόσο μάλλον εδω στην Ελλάδα, που βλέπουν τους μαθητές ως επιτυχίες στα εκάστοτε πτυχία για να βγάλουν τη φήμη τους. Άλλο μαθαίνω τη γλώσσα, άλλο παίρνω ένα πτυχίο. Δυστυχώς πλέον αυτή είναι η τακτική των φροντιστηρίων/ιδιαίτερων.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δεν έχω τόσο καλή γνώμη για τα online φροντιστήρια ... αυτό που βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι ότι προσπαθούν να πουλήσουν πτυχία όσο πιο γρήγορα γίνεται ... πχ β2 γαλλικών σε 8 μήνες (!!!)
Αυτό που λες δεν είναι πανάκεια.Δεν ειναι καλο να τσουβαλιαζουμε τους πάντες και τα πάντα. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι online ή δια ζώσης το μάθημα, άλλωστε και τα δυο φροντιστήρια είναι, απλώς αλλάζει το μέσο επικοινωνίας κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Σημασία έχει να είναι ο καθηγητής καλος στη δουλειά του και η προσπάθεια που καταβάλλει ο καθε μαθητής ανάλογα με το ενδιαφέρον του.

Ακόμα, εξαρτάται από τα προγράμματα που ακολουθεί το κάθε φροντιστήριο και τις προτεραιότητες που έχει ο καθένας. Για παράδειγμα, εγώ προτίμησα πέρισυ που έκανα γερμανικά να παρακολουθήσω online, γιατί δεν ήθελα να με τρώει η κίνηση και είδα ότι ειδικά με τον κορονοϊό έχουν βελτιωθεί πολύ οι τεχνικές που χρησιμοποιούν στην εξ αποστασεως εκπαίδευση.

Το μάθημα ήταν σα να είμαι σε αίθουσα φροντιστηρίου και ακόμα πιο διαδραστικό από ό,τι θα ήταν το δια ζώσης. Το φροντιστήριο προσφέρει προγράμματα α1-α2 σε 8 μηνες, α1-β1 σε 8 μηνες, αλλά ουδέποτε β2 σε 8 μηνες, αλλά ποτέ δεν είδα, όπως και κανένα άλλο online, να προσφέρει παιδικό προγραμμα β2 σε 8 μηνες. Οργανωνει, επομένως, και το online τα παιδικά προγραμματα, ανάλογα με την ηλικία και το νοητικό επίπεδο. Δεν είναι δυνατό να βάλει πχ ένα 8χρονο να κάνει σε 8 μηνες το α2.

Επίσης, το ίδιο φροντιστήριο έχει παιδικά προγράμματα α1 σε 8 μηνες, α2 σε 8 μηνες, οπως δηλαδή και ένα προγραμμα δια ζώσης. Αντίστοιχα, πριν αρκετά χρόνια που ο σύζυγος μου πήγαινε ιταλικά στο so easy της περιοχής μου, έκανε προγραμμα για α1-α2 σε 8 μηνες. Στα ισπανικά, επίσης, στην Ευρωγνωση της περιοχής μου έχω ακούσει για α1-α2 σε 8 μηνες. Στα γαλλικα πάλι, συμμαθήτρια του παιδιού μου που πάει στην Ευρωγνωση, έμαθα ότι εδωσε πέρισυ στην Ε δημοτικού το α1 και φέτος στην ΣΤ δημοτικού θα δώσει το α2. Μιλαμε για πολύ τρέξιμο στα παιδιά για να φτάσουν να δώσουν το α2 στην έκτη τάξη και σε μια δεύτερη γλώσσα. Δηλαδή, στα αγγλικά το α2 λογικά θα το δίνουν από την Γ και Δ δημοτικου και μιλάμε για δια ζώσης μαθήματα, όχι για online.

Τέλος, βάζω στοίχημα οτι αν πήγαινα εγώ που είμαι των Γαλλικών στην Ευρωγνωση η στο so easy ή σε οποιοδήποτε δια ζώσης φροντιστήριο να μαθω πχ Ιταλικα, καθώς οι δυο γλώσσες είναι συγγενικές και έχουν πολλά κοινά σημεία, ειδικά η γραμματική τους είναι σχεδόν ίδια, οπότε πιστευω πως δεν θα δυσκολευόμουν και τόσο να τη μάθω και αν μάλιστα είχα τον χρόνο να στρωθώ στο διάβασμα, εφόσον ζητούσα να φτάσω απο το 0 σε B2 σε 8 μηνες, μια χαρά θα το δεχόντουσαν και στα δια ζώσης προκειμένου να μη χάσουν έναν πελάτη.
 

Butterfly1234

Νεοφερμένος

Η Butterfly1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εννοείται πως αν θ
Αυτό που λες δεν είναι πανάκεια.Δεν ειναι καλο να τσουβαλιαζουμε τους πάντες και τα πάντα. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι online ή δια ζώσης το μάθημα, άλλωστε και τα δυο φροντιστήρια είναι, απλώς αλλάζει το μέσο επικοινωνίας κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Σημασία έχει να είναι ο καθηγητής καλος στη δουλειά του και η προσπάθεια που καταβάλλει ο καθε μαθητής ανάλογα με το ενδιαφέρον του.

Ακόμα, εξαρτάται από τα προγράμματα που ακολουθεί το κάθε φροντιστήριο και τις προτεραιότητες που έχει ο καθένας. Για παράδειγμα, εγώ προτίμησα πέρισυ που έκανα γερμανικά να παρακολουθήσω online, γιατί δεν ήθελα να με τρώει η κίνηση και είδα ότι ειδικά με τον κορονοϊό έχουν βελτιωθεί πολύ οι τεχνικές που χρησιμοποιούν στην εξ αποστασεως εκπαίδευση.

Το μάθημα ήταν σα να είμαι σε αίθουσα φροντιστηρίου και ακόμα πιο διαδραστικό από ό,τι θα ήταν το δια ζώσης. Το φροντιστήριο προσφέρει προγράμματα α1-α2 σε 8 μηνες, α1-β1 σε 8 μηνες, αλλά ουδέποτε β2 σε 8 μηνες, αλλά ποτέ δεν είδα, όπως και κανένα άλλο online, να προσφέρει παιδικό προγραμμα β2 σε 8 μηνες. Οργανωνει, επομένως, και το online τα παιδικά προγραμματα, ανάλογα με την ηλικία και το νοητικό επίπεδο. Δεν είναι δυνατό να βάλει πχ ένα 8χρονο να κάνει σε 8 μηνες το α2.

Επίσης, το ίδιο φροντιστήριο έχει παιδικά προγράμματα α1 σε 8 μηνες, α2 σε 8 μηνες, οπως δηλαδή και ένα προγραμμα δια ζώσης. Αντίστοιχα, πριν αρκετά χρόνια που ο σύζυγος μου πήγαινε ιταλικά στο so easy της περιοχής μου, έκανε προγραμμα για α1-α2 σε 8 μηνες. Στα ισπανικά, επίσης, στην Ευρωγνωση της περιοχής μου έχω ακούσει για α1-α2 σε 8 μηνες. Στα γαλλικα πάλι, συμμαθήτρια του παιδιού μου που πάει στην Ευρωγνωση, έμαθα ότι εδωσε πέρισυ στην Ε δημοτικού το α1 και φέτος στην ΣΤ δημοτικού θα δώσει το α2. Μιλαμε για πολύ τρέξιμο στα παιδιά για να φτάσουν να δώσουν το α2 στην έκτη τάξη και σε μια δεύτερη γλώσσα. Δηλαδή, στα αγγλικά το α2 λογικά θα το δίνουν από την Γ και Δ δημοτικου και μιλάμε για δια ζώσης μαθήματα, όχι για online.

Τέλος, βάζω στοίχημα οτι αν πήγαινα εγώ που είμαι των Γαλλικών στην Ευρωγνωση η στο so easy ή σε οποιοδήποτε δια ζώσης φροντιστήριο να μαθω πχ Ιταλικα, καθώς οι δυο γλώσσες είναι συγγενικές και έχουν πολλά κοινά σημεία, ειδικά η γραμματική τους είναι σχεδόν ίδια, οπότε πιστευω πως δεν θα δυσκολευόμουν και τόσο να τη μάθω και αν μάλιστα είχα τον χρόνο να στρωθώ στο διάβασμα, εφόσον ζητούσα να φτάσω απο το 0 σε B2 σε 8 μηνες, μια χαρά θα το δεχόντουσαν και στα δια ζώσης προκειμένου να μη χάσουν έναν πελάτη.
Όπως βλεπω διαθέτεις μια εμπειρία σε online και μη. Θα μπορουσες να μου εξηγήσεις τι τεχνικές μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα φροντιστήρια για να βελτιωθεί οσο γίνεται το online; Εγώ πχ ήμουν σε online μάθημα γαλλικών οπου η καθηγήτρια έγραφε στον πίνακα, η κάμερα ήταν στα πλάγια γιατί ήταν και άλλα άτομα στο μάθημα δια ζώσης, η κάμερα οχι και καλή ποιότητα και ενα κλίμα πολύ αδιάφορο.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
η καθηγήτρια έγραφε στον πίνακα, η κάμερα ήταν στα πλάγια γιατί ήταν και άλλα άτομα στο μάθημα δια ζώσης,
Αν κατάλαβα καλά, αναφέρεσαι σε μάθημα δια ζώσης κατά τη διάρκεια, όμως, του οποίου είναι συνδεδεμένοι κάποιοι μαθητές και παρακολουθούν online;Αν, όντως, εννοείς αυτό, τότε, ναι, συμφωνώ μαζί σου ότι δεν γίνεται σωστή δουλειά, αλλά προχειρότητες. Εγώ αναφέρομαι σε μαθήματα που γίνονται αποκλειστικά εξ αποστάσεως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top