Μέσα σε πόσο διάστημα καλύπτει ένα φροντιστήριο την ύλη της τρίτης λυκείου;

Yvonnikou

Νεοφερμένος

Η Yvonnikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρωτάω ουσιαστικά πάνω κάτω μέχρι ποιον μήνα έχει βγει η ύλη και ξεκινάει από κει και ύστερα η προετοιμασία για τις πανελλαδικές.
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από το επίπεδο του τμήματος, το μάθημα, τον εκάστοτε καθηγητή κλπ. Για τα μαθήματα της κατεύθυνσης υγείας που έκανα εγώ, αν κάνεις θερινά 6 βδομάδες, και μετά κανονικά από Σεπτέμβρη, ένας καλός μέσος χρόνος για να έχετε τελειώσει την ύλη είναι μέχρι Φεβρουάριο- Μάρτιο ( Σε γενικές γραμμές• εγώ έκθεση τελείωσα τον Φεβρουάριο, Φυσική Μάρτιο, χημεία και βιολογία τον Απρίλιο, αν και για τη χημεία έφταιγε η καθηγήτρια, αλλά τέλος πάντων 😐)

Ξαναλέω όμως ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, και δεν πρέπει να σε αγχώνει, το κάθε τμήμα έχει τους δικούς του ρυθμούς, άλλοι τελειώνουν πιο γρήγορα, άλλοι πιο αργά. Η προσωπική προσπάθεια παίζει σημαντικότερο ρόλο, να μην αφήνεις κενά, να κατανοείς εις βάθος την ύλη, και να προσπαθείς για το καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Θεωρητική, μέχρι τέλους Μαρτίου.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Κι εγώ τέλη Φεβρουαρίου τελείωσα Ιστορία, αρχές Μαρτίου Αρχαία και τέλη Μαρτίου Λατινικά. Αυτό το διάστημα είναι μια χαρά, ο χρόνος που απομένει για επαναλήψεις είναι υπεραρκετός (εφόσον βέβαια έχει προηγηθεί συστηματικό διάβασμα).
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως η ύλη της Γ λυκείου αρχίζει λίγο από το προηγούμενο έτος , δηλαδή στη Β Λυκειου για να υπάρχει ο χρόνςο να βγει η ύλη μεχρι τέλη Φεβρουαρίου για να αρχίσετε επαναλήψεις με την ησυχία σας και να πάρετε πίστωση χρόνου ως προς τη καλη προετοιμασία
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,834 μηνύματα.
Κάπου μέσα Φεβρουαρίου την τελειώσαμε εμείς (2019 / Οικονομίας & Πληροφορικής/ απόφοιτοι).
 

Apocalypse

Νεοφερμένος

Ο Apocalypse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Απο αυτά που μου λένε οι καθηγητές μου: Μαθηματικά Νοέμβρης-Δεκεμβρης, Φυσική κάπου τον Μάρτιο μπορεί και τέλη Φεβρουαρίου, Χημεία Μάρτιο και έκθεση παλι Μάρτιο..
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Απο αυτά που μου λένε οι καθηγητές μου: Μαθηματικά Νοέμβρης-Δεκεμβρης, Φυσική κάπου τον Μάρτιο μπορεί και τέλη Φεβρουαρίου, Χημεία Μάρτιο και έκθεση παλι Μάρτιο..
Μαθηματικά μου φαίνεται πολύ νωρίς να τελειώσουν τότε...Αν και δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό.
Εγώ τελείωσα αν θυμάμαι καλά πρώτα φυσική τέλη Φεβρουαρίου, μετά μαθηματικά αρχές Μαρτίου και χημεία τέλη Μαρτίου ή και αρχές Απριλίου.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Απο αυτά που μου λένε οι καθηγητές μου: Μαθηματικά Νοέμβρης-Δεκεμβρης, Φυσική κάπου τον Μάρτιο μπορεί και τέλη Φεβρουαρίου, Χημεία Μάρτιο και έκθεση παλι Μάρτιο..
Μπα, δεν παίζει αυτό
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Απο αυτά που μου λένε οι καθηγητές μου: Μαθηματικά Νοέμβρης-Δεκεμβρης, Φυσική κάπου τον Μάρτιο μπορεί και τέλη Φεβρουαρίου, Χημεία Μάρτιο και έκθεση παλι Μάρτιο..
μαθηματικά μου φαίνεται αδύνατο να έχουν βγει μέχρι τον Δεκέμβρη. εγώ τελείωσα την ύλη αρχές ή μέσα Φλεβάρη και μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι πρώτη φορά έβγαζε τόσο νωρίς την ύλη. νομίζω ότι το σύνηθες για τα μαθηματικά είναι περίπου αρχές με μέσα Μάρτη, περίπου το ίδιο για φυσική και Χημεία τέλος Μάρτη με αρχές Απρίλη.
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μαθηματικά μου φαίνεται αδύνατο να έχουν βγει μέχρι τον Δεκέμβρη. εγώ τελείωσα την ύλη αρχές ή μέσα Φλεβάρη και μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι πρώτη φορά έβγαζε τόσο νωρίς την ύλη. νομίζω ότι το σύνηθες για τα μαθηματικά είναι περίπου αρχές με μέσα Μάρτη, περίπου το ίδιο για φυσική και Χημεία τέλος Μάρτη με αρχές Απρίλη.
Έχει μπόλικη ύλη γι αυτό. Από ότι θυμάμαι από τα δικά μου πριν 12 χρόνια. Συνήθως την ύλη την ξεκινάνε από το δεύτερο εξάμηνο της Β'Λυκείου
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Έχει μπόλικη ύλη γι αυτό. Από ότι θυμάμαι από τα δικά μου πριν 12 χρόνια. Συνήθως την ύλη την ξεκινάνε από το δεύτερο εξάμηνο της Β'Λυκείου
φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στα μαθηματικά, σωστά; αν ναι, νομίζω ότι η ύλη έχει μειωθεί σε σχέση με τότε που έδινες εσύ (πλέον δεν είναι εντός οι μιγαδικοί, τα αόριστα ολοκληρώματα κι ίσως κι άλλα κεφάλαια που δεν γνωρίζω). αλλά ακόμα κι έτσι, τα μαθηματικά χρειάζονται αρκετό χρόνο γιατί είναι απαιτητικό μάθημα. εγώ ξεκίνησα την ύλη της τρίτης τέλη Μαΐου, σχετικά αργά σε σχέση με συμμαθητές μου που είχαν ξεκινήσει από τον Μάρτη (είχα ακούσει και περίπτωση παιδιών που είχαν ξεκινήσει ύλη τρίτης στην αρχή της δευτέρας λυκείου –υπερβολικά ακραίο), αλλά την έβγαλα σχετικά νωρίς.
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στα μαθηματικά, σωστά; αν ναι, νομίζω ότι η ύλη έχει μειωθεί σε σχέση με τότε που έδινες εσύ (πλέον δεν είναι εντός οι μιγαδικοί, τα αόριστα ολοκληρώματα κι ίσως κι άλλα κεφάλαια που δεν γνωρίζω). αλλά ακόμα κι έτσι, τα μαθηματικά χρειάζονται αρκετό χρόνο γιατί είναι απαιτητικό μάθημα. εγώ ξεκίνησα την ύλη της τρίτης τέλη Μαΐου, σχετικά αργά σε σχέση με συμμαθητές μου που είχαν ξεκινήσει από τον Μάρτη (είχα ακούσει και περίπτωση παιδιών που είχαν ξεκινήσει ύλη τρίτης στην αρχή της δευτέρας λυκείου –υπερβολικά ακραίο), αλλά την έβγαλα σχετικά νωρίς.
Ε είναι κομβικό μάθημα. Βέβαια τότε που έδινα εγώ, έδινα και 7 μαθήματα. Άστο. Απλά άνοιγες περισσότερα πεδία
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ε είναι κομβικό μάθημα. Βέβαια τότε που έδινα εγώ, έδινα και 7 μαθήματα. Άστο. Απλά άνοιγες περισσότερα πεδία
πω ναι, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο κουραστικό και πιεστικό παίζει να ήταν να δίνεις τόσα μαθήματα (συν ένα σωρό ακόμα ενδοσχολικές, αν δεν κάνω λάθος; )
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πω ναι, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο κουραστικό και πιεστικό παίζει να ήταν να δίνεις τόσα μαθήματα (συν ένα σωρό ακόμα ενδοσχολικές, αν δεν κάνω λάθος; )
Αλλα συστήματα τότε, άλλες βάσεις. Θα ήθελα να δίνω τώρα. Μοιάζει το σύστημα με δέσμες, αλλά είναι να μείνεις πολύ εύκολα έξω λόγω ΕΒΕ.

Μπράβο που επέλεξες τη σχολή που είσαι, ειδικά σαν προγραμματίστρια έχει αρκετά καλή επαγγελματική αποκατάσταση
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αλλα συστήματα τότε, άλλες βάσεις. Θα ήθελα να δίνω τώρα. Μοιάζει το σύστημα με δέσμες, αλλά είναι να μείνεις πολύ εύκολα έξω λόγω ΕΒΕ.
δεν ξέρω ακριβώς πως ήταν το σύστημα τότε, αλλά το καθένα σίγουρα έχει τα δικά του προβλήματα και δυσκολίες.
Μπράβο που επέλεξες τη σχολή που είσαι, ειδικά σαν προγραμματίστρια έχει αρκετά καλή επαγγελματική αποκατάσταση
ευχαριστώ, αν και δεν πρόλαβα ακόμα να πάω :lol: δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ εν τέλει με προγραμματισμό, αλλά γενικά λέγεται πως οι περισσότεροι τομείς με τους οποίους μπορείς να ασχοληθείς στην σχολή έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση. ελπίζω να μου αρέσει κιόλας η σχολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ξέρω ακριβώς πως ήταν το σύστημα τότε, αλλά το καθένα σίγουρα έχει τα δικά του προβλήματα και δυσκολίες.

ευχαριστώ, αν και δεν πρόλαβα ακόμα να πάω :lol: δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ εν τέλει με προγραμματισμό, αλλά γενικά λέγεται πως οι περισσότεροι τομείς με τους οποίους μπορείς να ασχοληθείς στην σχολή έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση. ελπίζω να μου αρέσει κιόλας η σχολή για να βγει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα
Να σου είμαι ειλικρινής, οι περισσότεροι απόφοιτοι ΗΜΜΥ, ασχολούνται με προγραμματισμό, και κάποιοι κάνουν και start up. Αλλά ότι αρέσει εσένα. Από Πολυτεχνείο, δεν μένει άνθρωπος άνεργος, ειδικά από το ΗΜΜΥ
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
πω ναι, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο κουραστικό και πιεστικό παίζει να ήταν να δίνεις τόσα μαθήματα (συν ένα σωρό ακόμα ενδοσχολικές, αν δεν κάνω λάθος; )
Εχω φιλο που οταν εδωσε πανελληνιες, εδιναν 13 μαθηματα... Ενα μηνα εδινε μαθηματα, μερα παρα μερα!
 

Apocalypse

Νεοφερμένος

Ο Apocalypse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
μαθηματικά μου φαίνεται αδύνατο να έχουν βγει μέχρι τον Δεκέμβρη. εγώ τελείωσα την ύλη αρχές ή μέσα Φλεβάρη και μάλιστα ο καθηγητής μου μου είπε ότι πρώτη φορά έβγαζε τόσο νωρίς την ύλη. νομίζω ότι το σύνηθες για τα μαθηματικά είναι περίπου αρχές με μέσα Μάρτη, περίπου το ίδιο για φυσική και Χημεία τέλος Μάρτη με αρχές Απρίλη.
Ναι και όμως... Ξεκινήσαμε την ύλη τέλη Ιουνίου και τελειώσαμε το πρώτο κεφάλαιο τέλος Ιουλίου. Είμαστε 2 άτομα μόνο, και οι δύο πολύ δυνατοί, οπότε μας είπε η καθηγήτρια ότι μέσα Νοεμβρίου θα έχει βγει η ύλη σίγουρα. Είναι πιο πολύ της νοοτροπίας του περνάω την ύλη μια φορά και μετά κάνω συνέχεια επαναλήψεις.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ναι και όμως... Ξεκινήσαμε την ύλη τέλη Ιουνίου και τελειώσαμε το πρώτο κεφάλαιο τέλος Ιουλίου. Είμαστε 2 άτομα μόνο, και οι δύο πολύ δυνατοί, οπότε μας είπε η καθηγήτρια ότι μέσα Νοεμβρίου θα έχει βγει η ύλη σίγουρα. Είναι πιο πολύ της νοοτροπίας του περνάω την ύλη μια φορά και μετά κάνω συνέχεια επαναλήψεις.
για να στο είπε η καθηγήτριά σου κάτι παραπάνω από εμένα θα ξέρει. πάντως κι εγώ σε τμήμα με δύο άτομα ήμουν που ήμασταν κι οι δυο πολύ καλές και τέλος Ιουλίου είχαμε φτάσει μέχρι μπολζάνο, θετ κλπ. απλώς μου φαίνεται κάπως δύσκολο και βεβιασμένο να βγουν παράγωγοι και ολοκληρώματα μέσα σε 2-3 μήνες.
 
Top