Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Οι εργασίες κατασκευής του μετρό ξεκίνησαν εκ νέου τον Ιούνιο του 2006..........Ο προϋπολογισμός του έργου είναι 1,1 δισεκατομμύριο ευρώ και οι εργασίες αναμένεται να ολοκληρωθούν στο τέλος του 2012).........
Το μετρό θα είναι παρόμοιο με το μετρό της Κοπεγχάγης. Θα αποτελείται από 2 ανεξάρτητες σήραγγες μονής τροχιάς, στις οποίες θα κινούνται 18 αυτόματοι (θα κινούνται χωρίς οδηγό αλλά με συνοδό) κλιματιζόμενοι συρμοί. Οι δύο σήραγγες θα κατασκευαστούν από δύο «μετροπόντικες» (μηχανήματα διάνοιξης σηράγγων).

Προγραμματισμένοι σταθμοί
  • Νέος σιδηροδρομικός σταθμός
  • Δημοκρατίας
  • Βενιζέλου
  • Αγία Σοφία
  • Συντριβάνι (Σιντριβάνι)
  • Πανεπιστήμιο
  • Παπάφη
  • Ευκλείδη
  • Φλέμιγκ (Φλέμινγκ)
  • Αναλήψεως
  • Πατρικίου
  • Βούλγαρη
  • Νέα Ελβετία
  • Αμαξοστάσιο Πυλαίας
Μετρό Θεσσαλονίκης-Βικιπαίδεια



Κωνσταντινούπολη όχι Ισταμπουλ miv για σενα το λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάθε πρωί ξυπνάω και πάω στο άλλο χωριό με το λεωφορείο μιας και δεν υπάρχει Λύκειο εδώ!!:)


Κι εγώ το ίδιο...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγώ σπανίως χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ. Μόνο το λεοφωρείο χρησιμοποιώ κάποιες φορές (αλλά μου την σπάει που αργεί πολύ).

Κωνσταντινούπολη όχι Ισταμπουλ miv για σενα το λεω

Είμαστε η μοναδική χώρα που την Ισταμπούλ τη λέει ακόμα Κωνσταντινούπολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί Κωνσταντινούπολη είναι στα Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ σπανίως χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ. Μόνο το λεοφωρείο χρησιμοποιώ κάποιες φορές (αλλά μου την σπάει που αργεί πολύ).



Είμαστε η μοναδική χώρα που την Ισταμπούλ τη λέει ακόμα Κωνσταντινούπολη.


Κωνσταντινούπολη στα ελληνικά γενικότερα ναι, αν και το Ισταμπουλ ελληνοφερτο ειναι. Οι υπολοιποι την αποκαλουν με βαση το συγχρονο ονομα μετα απο φασιστική επιβολη των προξενων του Κεμαλ... Το συστημα μεταφορών όμως δεν το εφτιαξε ο Κων/νος ο Παλαιολόγος, συνεπως αφου μιλησα για dolmus αναφερομαι στη συγχρονη πολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω κλασικα κα8ε μερα λεωφορειο απο κ προς το σχολειο
εκτος κ αν βαριεμαι που με παει το προσωπικο μου ταξί [aka μαμα-μπαμπάς]:P
κατα τ'αλλα..για να κατεβω κεντρο μετρο κ αν χρειαστει ηλεκτρικο
α κ τραμ για να παω φαληρο με βολευει πολυ!!
παραπονα..χμμ τα κλασικα, οτι τα λεωφορεια αργουν και ποτε μα ποτε δεν μπορω να μαντεψω τι ώρα θα περάσουν, γιατί φυσικά δεν έχουν καθορισμένο ωραριο!

αληθεια.. υπαρχει τηλεφωνικη γραμμή ή σελίδα στο ιντερνετ που να σου λέει τι ώρες περνάνε τα λεωφορεια??
ή και ποιο χρειαζεσαι για να πας σε μια συγκεκριμενη διέυθυνση...

και ταξί... μονο σε εσχατη αναγκη αν γυριζω σπιτι μεταξυ 1 και 4 που δεν κινειται τιποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εγω κλασικα κα8ε μερα λεωφορειο απο κ προς το σχολειο
εκτος κ αν βαριεμαι που με παει το προσωπικο μου ταξί [aka μαμα-μπαμπάς]:P
κατα τ'αλλα..για να κατεβω κεντρο μετρο κ αν χρειαστει ηλεκτρικο
α κ τραμ για να παω φαληρο με βολευει πολυ!!
παραπονα..χμμ τα κλασικα, οτι τα λεωφορεια αργουν και ποτε μα ποτε δεν μπορω να μαντεψω τι ώρα θα περάσουν, γιατί φυσικά δεν έχουν καθορισμένο ωραριο!

αληθεια.. υπαρχει τηλεφωνικη γραμμή ή σελίδα στο ιντερνετ που να σου λέει τι ώρες περνάνε τα λεωφορεια??
ή και ποιο χρειαζεσαι για να πας σε μια συγκεκριμενη διέυθυνση...

και ταξί... μονο σε εσχατη αναγκη αν γυριζω σπιτι μεταξυ 1 και 4 που δεν κινειται τιποτα :(



185, oasa.gr


Να ανέβεις στο κέντρο εννοείς! Γλυφάδα, hey!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ πάλι στο χωριό δεν χρειάζομαι τίποτα εκτός από ένα ποδήλατο. Βέβαια το λεωφωρείο το χρησιμοποιώ όταν πηγαίνω για σκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Να ανέβεις στο κέντρο εννοείς! Γλυφάδα, hey!:P

χαχαχαχ
λολ παντα το ιδιο λεω κ ας το ξερω
αγυριστο κεφαλι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς αν το μετρό σήμερα(Σάββατο) λειτουργεί μέχρι τις 2?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς αν το μετρό σήμερα(Σάββατο) λειτουργεί μέχρι τις 2?;)
Οχι,δυστυχως.Εως τις 12 το βραδυ ειναι ανοιχτο.Εως τις 2 ηταν απο τις 13-29 Αυγουστου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Οχι,δυστυχως.Εως τις 12 το βραδυ ειναι ανοιχτο.Εως τις 2 ηταν απο τις 13-29 Αυγουστου!;)
Κρίμα...thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πάντως είναι σίγουρο αυτό?:P
Στο site βλέπω ότι είναι μέχρι τις 2 παρασκευές και σάββατα βράδι...
https://www.amel.gr/index.php?id=366
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Πάντως είναι σίγουρο αυτό?:P
Στο site βλέπω ότι είναι μέχρι τις 2 παρασκευές και σάββατα βράδι...
https://www.amel.gr/index.php?id=366
Βασικα απο οτι βλεπω το τελευταιο δρομολογιο απο Αγιο Αντωνιο ειναι απο 02.06....2.30 φτανει στο τελος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Π/Σ μέχρι τις 2 είναι το μετρό νομίζω, όλο το χρόνο.

Μετρό - Τρένα - Τραμ - ΟΣΕ - Λεωφορεία.... Πόσο συχνά τα χρησιμοποιείτε; Πού πάτε συνήθως μ' αυτά; Τι σας ενοχλεί μ' αυτά και ποιες ευκολίες βλέπετε να σας παρέχουν;

Χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση πλέον για την διαδρομή από/προς φροντιστήριο Τρόλλεϋ και μ'εκνευρίζουν αφάνταστα οι καθυστερήσεις στα δρομολόγια και ο απίστευτος κόσμος τις ώρες αιχμής.
Μετά ανάλογα τον προορισμό στις βόλτες κοκ χρησιμοποιώ τα πάντα. Το μετρό γενικά βολεύει πολύ, αν και τις Κυριακές δεν κάνει πολλά δρομολόγια. Το τραμ επίσης βολεύει γιατί έχει δρομολόγια μέχρι αργά, όπως επίσης και γραμμές του τύπου 040/Χ14 που είναι 24/7.
Γενικά οι μαθητές και οι φοιτητές την εχουν καλά με τα μειωμένα εισητήρια/κάρτες, μηνιαία μειωμένη 8? για λεωφορεία/τρόλλεϋ/τραμ και 18? για όλα τα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις καποιο σιτε με ολες τις συγκοινωνιες στην Αθηνα και τα δρομολογια αυτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
https://www.oasa.gr/
Παρασκευη και Σαββατο ανοιχτα μεχρι τις 2 ολο το χρονο το μετρο και τρενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Αλεξανδρα αυτο εψαχνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Χμμ για να πω και εγώ!
Μετρό,τραμ,τρένα δεν έχουμε!
ΟΣΕ δεν ξέρω τι είναι!
Πάντως το λεωφορείο[το μόνο που είμαι σίγουρη πως έχουμε]
δεν το χρησιμοποιούμαι και πολύ εδώ στην Κύπρο σε τέτοιες ηληκίες!..
Γενικά δεν χρησιμοποιώ λεωφορείο!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top