Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μετρό - Τρένα - Τραμ - ΟΣΕ - Λεωφορεία.... Πόσο συχνά τα χρησιμοποιείτε; Πού πάτε συνήθως μ' αυτά; Τι σας ενοχλεί μ' αυτά και ποιες ευκολίες βλέπετε να σας παρέχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καθε μερα λεοφωρειο...Το πρωι το δημοτικο, το μεσημερι ΟΑΣΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στην επαρχία γενικότερα είναι ακριβά τα λεωφορεία.
Εδώ (Χανιά) συγκεκριμένα, εκτός απο ακριβά, έχουν και αρκετά αραιά δρομολόγια με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου εξυπηρετικά.
Το φοιτητικό εισιτήριο για το Πολυτεχνείο κανονικά είναι 85 λεπτά (εκτός πόλης), ευτυχώς έχει υπογραφτεί σύμβαση όμως ώστε να είναι 40 λεπτά.

Στην Αθήνα χρησιμοποιώ πολύ το μετρό (απο Κορωπί προς Αθήνα και πάλι πίσω), είναι πολύ βολικό και άνετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οποτε βγαινω αυτα χρησιμοποιω. Κυριως μετρο και λεωφορειο, αλλα και ΗΣΑΠ, αναλογα τη διαδρομη. Τα ταξι τα αποφευγω γιατι φοβαμαι μη με κλεψουν και αγχωνομαι αν εχω ακριβως οσα πρεπει. Το τραμ 2-3 φορες μονο οταν πηγαινα σε συναυλια + στους ολυμπιακους. Λιγο πιο συχνα να ερχονταν τα λεωφορεια καλα θα ηταν, κατα τ'άλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Mπαααα.... στο τραίνο έχω μπει 2-3 φορές, σε λεωφορείο έχω μπει 1 φορά...


Συνήθως ταξί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Επειδή μένω σε κωμόπολη δεν έχουμε αστικά λεωφορεία κλπ. Αλλά επειδή το σπίτι μου είναι στο κέντρο της πόλης πάω με τα πόδια σε δουλειές μου....Στις Σέρρες χρησιμοποιώ κυρίως το αστικό.

Για να πάω Αθήνα χρησιμοποιώ τον Προαστειακό και μετά παίρνω το μέσο που με εξυπηρετεί περισσότερο αναλόγως σε ποια περιοχή πρόκειται να πάω (μετρό, ΗΣΑΠ ή τραμ)

Όταν πηγαίνω βόρεια Ελλάδα συνήθως πάω με το λεωφορείο (από Κηφισό) ή με το αεροπλάνο.

Το αμάξι το χρησιμοποιώ σε μαθήματα που έχω εκτός περιοχής μου ή όταν θέλω να πάω για καφέ πάλι εκτός.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Συνήθως με αστικά λεωφορεία όταν βγαίνω με φίλους κλπ, καθώς κάνει στάση ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου είναι σαν να καλείς ραδιοTAXI :). Με taxi πιο σπάνια, και σε τρένο μόνο μία φορά, έχω ανέβει σε μετρο καμιά 20αριά φορές στις 3 φορές που πήγα στην Αθήνα, να δούμε πότε θα γίνει και στην Θεσσαλονίκη. Σε αεροπλάνο ποτέ.

Mπαααα.... στο τραίνο....

Το τρένο δεν γράφεται εδώ και μερικά χρόνια με έψιλον; Όπως το ξύδι σαν ξίδι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συνήθως με αστικά λεωφορεία όταν βγαίνω με φίλους κλπ, καθώς κάνει στάση ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου είναι σαν να καλείς ραδιοTAXI :). Με taxi πιο σπάνια, και σε τρένο μόνο μία φορά, έχω ανέβει σε μετρο καμιά 20αριά φορές στις 3 φορές που πήγα στην Αθήνα, να δούμε πότε θα γίνει και στην Θεσσαλονίκη. Σε αεροπλάνο ποτέ.



Το τρένο δεν γράφεται εδώ και μερικά χρόνια με έψιλον; Όπως το ξύδι σαν ξίδι κλπ.

Το 2013 θα γινει στη Θεσσαλονικη...Θα ειναι βεβαια πολυ πιο μικρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σαλονίκη όταν είχα πάει, λεωφορεία αναγκαστικά. Οφείλω να παραδεχτώ βέβαια ότι του κορμού περνάνε πάρα πολύ συχνά, πιο συχνά κι απ' αυτά στην Αθήνα. Για νυχτερινή διασκέδαση - προς αεροδρόμιο μεριά, ξέρετε - ταξάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
σχεδον καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Χμ χρησιμοποιώ πολύ λεωφορεία, τρόλευ και μετρό. Στα λεωφορεία πολλές φορές υπάρχουν αργοπορίες γιατί μένω πάνω στην κηφισίας σχεδόν και εχει συνεχώς κίνηση..Το πιο σπαστικό εδω βέβαια είναι άλλο. όταν έχει τροχονόμο στην διασταύρωση για να περάσεις στο ρεύμα προς αθήνα την κηφισίας, κάνει περίπου κανα 10λεπτο να αφήσει πεζούς να περάσουν απέναντι, με αποτέλεσμα να βλέπεις τα λεωφορεία να περνάνε και να τα χάνεις :mad:
Από το μετρό είμαι ικανοποιημένη και απο τον ηλεκτρικό το ίδιο.
Ταξι χρησιμοποιώ αρκετά συχνά, εφόσον όταν φεύγω στις 4-5 απο όπου είμαι προτιμώ ταξί παρά το ολονύκτιο λεωφορείο για διάφορους λόγους.
Αυτάαα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάθε πρωί ξυπνάω και πάω στο άλλο χωριό με το λεωφορείο μιας και δεν υπάρχει Λύκειο εδώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Λεωφορεία for life. Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο βασικά, οπότε συμβιβαζόμαστε :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάθε πρωί ξυπνάω και πάω στο άλλο χωριό με το λεωφορείο μιας και δεν υπάρχει Λύκειο εδώ!!:)

Το καλοκαιρι που ειχα μετακομισει στο εξοχικο στη Χαλκιδα εζησα κατι τετοια...Αυτα μου τη σπανε στην επαρχια. "Αστικη συγκοινωνια" σου λενε μετα...Τι αστικη βρε κακομοιρηδες με 10 δρομολογια τη μερα...
Το μετρο εδω πανω Πετρουπολη δεν εχει φτασει ακομα...Λενε για επεκταση μεχρι το 2016. Σε ενα χρονο που θα ανεβει Ανθουπολη/Θηβων θα με βολευει ουτως ή αλλως αλλα και τωρα στον Αγιο Αντωνη μια χαρα μου πεφτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χμ χρησιμοποιώ πολύ λεωφορεία, τρόλευ και μετρό. Στα λεωφορεία πολλές φορές υπάρχουν αργοπορίες γιατί μένω πάνω στην κηφισίας σχεδόν και εχει συνεχώς κίνηση..Το πιο σπαστικό εδω βέβαια είναι άλλο. όταν έχει τροχονόμο στην διασταύρωση για να περάσεις στο ρεύμα προς αθήνα την κηφισίας, κάνει περίπου κανα 10λεπτο να αφήσει πεζούς να περάσουν απέναντι, με αποτέλεσμα να βλέπεις τα λεωφορεία να περνάνε και να τα χάνεις :mad:
Από το μετρό είμαι ικανοποιημένη και απο τον ηλεκτρικό το ίδιο.
Ταξι χρησιμοποιώ αρκετά συχνά, εφόσον όταν φεύγω στις 4-5 απο όπου είμαι προτιμώ ταξί παρά το ολονύκτιο λεωφορείο για διάφορους λόγους.
Αυτάαα.
(χαζή ερώτηση) Αλλά γιατί 8 ευρώ σε ταξιτζή (σε διπλή βάρδια) αντί για το Χ14;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
(χαζή ερώτηση) Αλλά γιατί 8 ευρώ σε ταξιτζή (σε διπλή βάρδια) αντί για το Χ14;

κακες εμπειριες τις οποιες εχω αναφερει στο τοπικ περι 'emo'..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γενικά δεν χρησιμοποιώ πολλά αστικά μόνο όταν θέλω να κατεύω κέντρο...ίσως είναι ακόμη πολύ <πρωτόγονα>:( αλλά έλπίζω να τα εξελίξουν ετσι ώστε να χρησιμοποιούμε περισσότερο αστική συγκινωνία από ότι ταξί ή αυτοκίνητο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Λεωφορείο, μόνο αυτό έχουμε στη Θες. Υπ'όψην το ταξί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς, αν και κάποιες φορές μετατρέπεται, βέβαια καταλαβαίνετε τι εννοώ. Αυτό τον καιρό γίνονται πάρα πολλές διεργασίες στην πόλη για τη δημιουργία μετρό, μεχρι το 3.000 θα είναι έτοιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λεωφορείο, μόνο αυτό έχουμε στη Θες. Υπ'όψην το ταξί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς, αν και κάποιες φορές μετατρέπεται, βέβαια καταλαβαίνετε τι εννοώ. Αυτό τον καιρό γίνονται πάρα πολλές διεργασίες στην πόλη για τη δημιουργία μετρό, μεχρι το 3.000 θα είναι έτοιμο.

Σχετικά με τα ταξί, βρίσκω τους Ισταμπουλίτες πολύ πιο τίμιους. Πέρα από τα κλασικά, ατομικά, ταξί, έχουνε και τα dolmus, που είναι στεισον, βανακια, ή ακόμη και μακρουλα sedan που φουλάρουν απο ένα προορισμό σε ένα άλλο (λογικά όχι από το σπιτι του φίλου σου μέχρι το δικο σου...:P) και φυσικα μοιραζεται το κόστος, όχι σαν τους γύφτουλες εδω που φουλάρουν παράνομα τα ταξί, αλλά το κόστος πάει στο ακέραιο ανα κεφάλι...
Σχετικά με το ΜΘ, θα τελειώσει το 2016 και η αρχική γραμμή θα είναι μία και πολύ μικρή, αν δεν κάνω λάθος από το Νέο ΣΣ στη Μοναστηρίου μέχρι την είσοδο της Πυλαίας. Η μόνη διαφορά με το Αττικό θα είναι η μη παρουσία οδηγού. Αυτό προσωπικα το θεωρώ τη μεγαλύτερη βλακεία που έγινε ποτέ. Αντί να επενδύσουν σε μεγαλύτερη γραμμή, δίνουν τόσα λεφτά για ένα υπερσύγχρονο, αλλά ανεφάρμοστο μέχρι τώρα, μετρό, χωρίς οδηγό...Το συγκεκριμένο...ευφυιολόγημα ανέβασε το κόστος του ΜΘ σχεδόν στο διπλάσιο του αθηναικού, με τη μόνη διαφορά ότι το δικό μας είχε αρχικά δυο ανεξάρτητες γραμμές και 13 σταθμούς και όχι μία γραμμή...
Το θέμα είναι βέβαια ότι θα έχουμε πάλι εγκεφαλικά από τον κύριο (σε εισαγωγικά) Ψωμιάδη, γιατί το σύστημα θα διαχειρίζεται η ίδια εταιρεία που διαχειρίζεται και της Αθήνας, υπό την επωνυμία Αττικό Μετρό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
η πολη μου ειναι μικρη οποτε ευτυχως δεν πεφτω στην αναγκη ΜΜΜ συχνα.Αν και οταν παω Θεσαλονικη ή σε αλλη μεγαλυτερη πολη προτιμω το αστικο εκτος αν ειναι too late οποτε αναγκαστικα ταξακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top