Μάρτυρες του Ιεχωβά... Ποιοι πραγματικά είναι;

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν..

Δεν θα έλεγα ότι είχα σχέσεις μικρός με την θρησκεία, το αντίθετο, δεν πήγαινα ποτέ στην Εκκλησία παρά σπάνια. Στα 18 μου είδα τυχαία στην τηλεόραση τον ''Ιησού από την Ναζαρέτ'' και με συγκλόνησε. Άρχισα να ψάχνω την ''αλήθεια'' και βρήκα μία αιρεση με το όνομα ''Μελετητές της Βίβλου(Όχι των Μαρτύρων του Ιεχωβά)'' έτσι λεγόταν, αλλά τελικά ήταν ''σχισματικοί'' Μάρτυρες. Αλληλογραφούσα μαζί τους κ μου έστελναν έντυπα όπως το ''Χαραυγή'' κτλ. Αποκαλούσαν τον θεό Ιεχωβά Παντοκράτωρ!

Κάποια στιγμή στα 33 μου γνώρισα την ''Οργάνωση'' τους ''Μάρτυρες του Ιεχωβά'', και ενώ κόντεψα να γίνω ''Μάρτυρας'' είδα ότι δεν έχουν την ''αλήθεια''. Με βοήθησαν σ'αυτό η ΟΟΔΕ(Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας), ένας φίλος θεολόγος, και αρκετά αντιαιρετικά βιβλία.
Όταν συζητούσα με Μάρτυρες στην αρχή ήταν χαμογελαστοί και ''καλοί'' όταν όμως αμφισβήτησα το δόγμα τους, την ''Οργάνωση''(Κυβερνών Σώμα) και τον ''Ιεχωβά'' με έβρισαν ως ''βλάκα'', ''στόκο'', ''ηλίθιο'' κτλ.
Οι ''καλοί'' Μάρτυρες του Ιεχωβά που έχουν την ''αλήθεια''.

Τι άποψη έχετε για τους ''Μάρτυρες'';
Είχατε ποτέ επαφή μαζί τους;

Εγώ προσωπικά έχω ξεκόψει, είμαι πλέον Χριστιανός Ορθόδοξος με δόσεις Ορθολογισμού(δλδ σπάνια θα δεχτώ το ''θαύμα'', ''σημείο'', ''υπερφυσικό'' κτλ), υπήρξα και Άθεος ένα διάστημα.

Ευχαριστώ.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ορθοδοξος χριστιανος με δοσεις ορθολογισμου πως γινεται.Το δογμα λεει πατηρ ιος και αγιο πνευμα.Η μεταφυσικη ειναι εγγενης στην ορθοδοξια.Το πνευμα προερχεται εξωκοσμικα πχ .Μηπως κανω εγω λαθος?Το θαυμα ειναι για την ορθοδοξια βασικο συστατικο της.Μηπως εισαι αιρετικος?
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Λοιπόν..

Δεν θα έλεγα ότι είχα σχέσεις μικρός με την θρησκεία, το αντίθετο, δεν πήγαινα ποτέ στην Εκκλησία παρά σπάνια. Στα 18 μου είδα τυχαία στην τηλεόραση τον ''Ιησού από την Ναζαρέτ'' και με συγκλόνησε. Άρχισα να ψάχνω την ''αλήθεια'' και βρήκα μία αιρεση με το όνομα ''Μελετητές της Βίβλου(Όχι των Μαρτύρων του Ιεχωβά)'' έτσι λεγόταν, αλλά τελικά ήταν ''σχισματικοί'' Μάρτυρες. Αλληλογραφούσα μαζί τους κ μου έστελναν έντυπα όπως το ''Χαραυγή'' κτλ. Αποκαλούσαν τον θεό Ιεχωβά Παντοκράτωρ!

Κάποια στιγμή στα 33 μου γνώρισα την ''Οργάνωση'' τους ''Μάρτυρες του Ιεχωβά'', και ενώ κόντεψα να γίνω ''Μάρτυρας'' είδα ότι δεν έχουν την ''αλήθεια''. Με βοήθησαν σ'αυτό η ΟΟΔΕ(Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας), ένας φίλος θεολόγος, και αρκετά αντιαιρετικά βιβλία.
Όταν συζητούσα με Μάρτυρες στην αρχή ήταν χαμογελαστοί και ''καλοί'' όταν όμως αμφισβήτησα το δόγμα τους, την ''Οργάνωση''(Κυβερνών Σώμα) και τον ''Ιεχωβά'' με έβρισαν ως ''βλάκα'', ''στόκο'', ''ηλίθιο'' κτλ.
Οι ''καλοί'' Μάρτυρες του Ιεχωβά που έχουν την ''αλήθεια''.

Τι άποψη έχετε για τους ''Μάρτυρες'';
Είχατε ποτέ επαφή μαζί τους;

Εγώ προσωπικά έχω ξεκόψει, είμαι πλέον Χριστιανός Ορθόδοξος με δόσεις Ορθολογισμού(δλδ σπάνια θα δεχτώ το ''θαύμα'', ''σημείο'', ''υπερφυσικό'' κτλ), υπήρξα και Άθεος ένα διάστημα.

Ευχαριστώ.
Αυτοί οι μελετητές δεν ήξερα τι είναι! Πρώτη φορά τους άκουσα αλλά το Wikipedia λέει ότι έπαψαν να υφίστανται και οι τελευταίοι «λάτρεις» από τη δεκαετία του 80. Πότε τους βρήκες εσυ και «μελετήσατε» τη βίβλο
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ορθοδοξος χριστιανος με δοσεις ορθολογισμου πως γινεται.Το δογμα λεει πατηρ ιος και αγιο πνευμα.Η μεταφυσικη ειναι εγγενης στην ορθοδοξια.Το πνευμα προερχεται εξωκοσμικα πχ .Μηπως κανω εγω λαθος?Το θαυμα ειναι για την ορθοδοξια βασικο συστατικο της.Μηπως εισαι αιρετικος?
Αμφισβήτησα εγώ το δόγμα περί Τριαδικότητας;
Το αν συμβαίνει ένα θαύμα, άμα θέλω το πιστεύω, είναι υποχρεωτικό; Που το γράφει ότι είμαστε υποχρεωμένοι; Είπε ο Χριστός ''είστε υποχρεωμένοι;'', είπε ''όποιος θέλει ας σηκώσει τον σταυρό του κ ας με ακολουθήσει''. Όχι καταναγκαστικά... γι'αυτό έχουμε διάφορες ''φωνές'' μέσα στην Εκκλησία.
Ήμουνα αιρετικός..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτοί οι μελετητές δεν ήξερα τι είναι! Πρώτη φορά τους άκουσα αλλά το Wikipedia λέει ότι έπαψαν να υφίστανται και οι τελευταίοι «λάτρεις» από τη δεκαετία του 80. Πότε τους βρήκες εσυ και «μελετήσατε» τη βίβλο
1997 έως 2002-03 είχαμε επαφές... μετά ''χάθηκαν'' μάλλον πέθανε ο τελευταίος δεν ξέρω.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Λες οτι δεν πιστευεις στο υπερφυσικο.Και αναρωτιεμαι επειτα,ξερεις τι πιστευεις?Το υπερφυσικο για την ορθοδοξια ειναι το DNA της.Θεος υπερφυσικος,πνευμα υπερφυσικο,Χριστος υπερφυσικος.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που έγραψα εγώ ότι δεν πιστεύω στο υπερφυσικό; Βρες μου το ποστ; Ότι να'ναι..
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Εγώ θα σας πω μακριά και αγαπημένοι από μάρτυρες του Ιεχωβά.Είχα ψάξει κι εγώ για αυτούς κάποτε,είχα ανοίξει και θέμα εδώ.Αλλά από όσο κατάλαβα οι άνθρωποι απλά έχουν πρόβλημα και κάποιοι(όχι όλοι) θα μπορούσα να πω οτι είναι και επικίνδυνοι.Φέτος προ καραντίνας είχα πάει με μια φίλη μου γυμναστήριο και καθόμασταν.Δε ξέρω κααααααν πως το έφερε η κουβέντα,και συζητούσαμε για αυτούς.Μου είπε εκείνη για μια γνωστή που ήξερε οτι ενώ ήταν χριστιανή παντρεύτηκε με μάρτυρα και έκαναν παιδί.Εκείνος όμως ήθελε από μικρό να το προσηλυτίσει στην αίρεση.Το έβαζε να χτυπάει πόρτες και να μιλάει.Εγώ είχα σκαλώσει άπειρα και λέω "άμα μάθαινα οτι ο άντρας μου ήταν μάρτυρας θα τον χώριζα επιτόπου".Τότε λοιπόν μπροστά μας ήταν ένας κριπάς ο οποίος καθόταν και μας άκουγε.Με το που είπα αυτό που σας είπα,ο τυπάς γυρνάει και μας συστήνεται.Μας είπε σχεδόν ταυτόχρονα οτι ήταν μάρτυρας.Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν οτι την πουτσίσαμε.Άρχισε να μας λέει "καλά κάνετε και συζητάτε για τέτοια θέματα αλλά γενικά υπάρχει παραπληροφόρηση,μπείτε στην σελίδα jw.org να μάθετε την αλήθεια".Εγώ όμως επειδή όπως σας είπα είχα ψάξει για αυτούς παλιότερα,τη σελίδα τη γνώριζα ήδη οπότε δεν μπήκα στο κόπο να μπω.Γενικά πίσω από αυτούς υπάρχει ολόκληρη μπίζνα με χρήμα.Βάζουν κασέτες στις κούνιες των μωρών έτσι ώστε από μικρά να μπουν στο δρόμο της αίρεσης.Αρνούνται στράτευση,γενέθλια,γιορτές και μεταγγίσεις αίματος.Αρνούνται προγαμιαίο σεξ,αυνανισμό και επίσης πολλά άλλα.Αν τύχει και μπείτε ποτέ στο σαιτ που παρέθεσα,εξηγούν γιατί απέχουν από όλα αυτά αλλά με τόσο εξιδανικευμένο τρόπο που σε πείθουν.Όμως αμά τα βάλεις κάτω,καταλαβαίνεις ότι μόνο φυσιολογική δεν είναι αυτή η συμπεριφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι σχετικό, αναλόγως με το πού στέκεται κάθε άτομο που πιστεύει. Ένα καθολικό άτομο θεωρεί αιρετικές τις απόψεις ενός ορθοδόξου - άζυμο ψωμί, ισοδυναμία των μελών της Αγίας Τριάδας κ.λπ. - και αντίστροφα. Επίσης, αίρεση, κυριολεκτικά, είναι η επιλογή μερών από τις γραφές. Ωστόσο, εδώ τίθεται και ένα ζήτημα «κατεστημένου». Επειδή κάποιοι στην Α΄Οικουμενική Σύνοδο αποφάσισαν ποια κείμενα θα αποτελούν τα ιερά κείμενα της πίστης δε σημαίνει ότι αυτοί έχουν σώνει και ντε δίκιο και όλα τα άλλα άτομα άδικο.

@Giota2000 Πολλά από αυτά που δεν κάνουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν τα κάνουν και οι καλόγεροι του Αγίου Όρους, πάντως.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι σχετικό, αναλόγως με το πού στέκεται κάθε άτομο που πιστεύει. Ένα καθολικό άτομο θεωρεί αιρετικές τις απόψεις ενός ορθοδόξου - άζυμο ψωμί, ισοδυναμία των μελών της Αγίας Τριάδας κ.λπ. - και αντίστροφα. Επίσης, αίρεση, κυριολεκτικά, είναι η επιλογή μερών από τις γραφές. Ωστόσο, εδώ τίθεται και ένα ζήτημα «κατεστημένου». Επειδή κάποιοι στην Α΄Οικουμενική Σύνοδο αποφάσισαν ποια κείμενα θα αποτελούν τα ιερά κείμενα της πίστης δε σημαίνει ότι αυτοί έχουν σώνει και ντε δίκιο και όλα τα άλλα άτομα άδικο.

@Giota2000 Πολλά από αυτά που δεν κάνουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν τα κάνουν και οι καλόγεροι του Αγίου Όρους, πάντως.
Δεν κάνουν ή λένε ότι δεν κάνουν;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι σχετικό, αναλόγως με το πού στέκεται κάθε άτομο που πιστεύει. Ένα καθολικό άτομο θεωρεί αιρετικές τις απόψεις ενός ορθοδόξου - άζυμο ψωμί, ισοδυναμία των μελών της Αγίας Τριάδας κ.λπ. - και αντίστροφα. Επίσης, αίρεση, κυριολεκτικά, είναι η επιλογή μερών από τις γραφές. Ωστόσο, εδώ τίθεται και ένα ζήτημα «κατεστημένου». Επειδή κάποιοι στην Α΄Οικουμενική Σύνοδο αποφάσισαν ποια κείμενα θα αποτελούν τα ιερά κείμενα της πίστης δε σημαίνει ότι αυτοί έχουν σώνει και ντε δίκιο και όλα τα άλλα άτομα άδικο.

@Giota2000 Πολλά από αυτά που δεν κάνουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν τα κάνουν και οι καλόγεροι του Αγίου Όρους, πάντως.
Σίγουυυυυυυυυυυυρα λένε ότι δε τα κάνουν.Αλλά ποιος μας λέει οτι δεν; :P
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Για να μη παρεξηγηθώ για τους καλόγερους το λέω. Για τους μάρτυρες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Για να μη παρεξηγηθώ για τους καλόγερους το λέω. Για τους μάρτυρες δεν μπορώ να εκφέρω άποψη
Νομίζω οτι οι Ιεχωβάδες τα τηρούν γενικά κάτι τέτοια.Τώρα το τι γίνεται στο σπίτι τους δε ξέρω,μόνο οι ίδιοι το ξέρουν.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Μακριά από αιρέσεις. Οι περισσότερες αποσκοπούν είτε στο χρήμα είτε στην προσωπολατρία ενός ατόμου που θέλει να το παίξει ο σοφός βασιλιάς του χωριού.


Το τι είναι αίρεση και τι όχι είναι σχετικό, αναλόγως με το πού στέκεται κάθε άτομο που πιστεύει. Ένα καθολικό άτομο θεωρεί αιρετικές τις απόψεις ενός ορθοδόξου - άζυμο ψωμί, ισοδυναμία των μελών της Αγίας Τριάδας κ.λπ. - και αντίστροφα. Επίσης, αίρεση, κυριολεκτικά, είναι η επιλογή μερών από τις γραφές. Ωστόσο, εδώ τίθεται και ένα ζήτημα «κατεστημένου». Επειδή κάποιοι στην Α΄Οικουμενική Σύνοδο αποφάσισαν ποια κείμενα θα αποτελούν τα ιερά κείμενα της πίστης δε σημαίνει ότι αυτοί έχουν σώνει και ντε δίκιο και όλα τα άλλα άτομα άδικο.

Το τι ειναι αίρεση εναπόκεινται παλαιότερα στο τι πολιτικο αντίκτυπο αυτο θα είχε στον λαο. Εξ αλλου, όσο περισσότερους οπαδούς είχε μια αίρεση, τόσο περισσοτερο αποδεκτή και δικαιολογημένη θεωρούνταν.

Όσον αφορά τον Χριστιανισμό, η αυθεντική, αρχική διδασκαλία ειναι η ορθόδοξη, την οποία αποδέχονταν αρχικά (σχεδόν) όλοι. Στην συνεχεια προέκυψαν και τα λοιπά δόγματα- σαν «αιρέσεις»- οι οποίες λόγω της ευρείας αποδοχής τους, καθιερώθηκαν ως το αληθινό, κατά την καθεμία, δόγμα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι περισσότεροι ''Μάρτυρες'' κρυφά κανουν διάφορα, τώρα το θέμα είναι να τους ''πιάσουν'' οι πρεσβύτεροι-επίσκοποι κτλ και να τους περάσουν θεοκρατικό δικαστήριο κ αν κ εφόσον αποδειχθεί κάτι αποκόπτονται.
Μία γνωστή μου ΜτΙ ένας ηλικιωμένος επίσκοπος της χούφτωσε το στήθος, παντρεμένος αυτός, οπότε.. γενικά έχει πολλά μέχρι και σκάνδαλα παιδεραστίας.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Οι περισσότεροι ''Μάρτυρες'' κρυφά κανουν διάφορα, τώρα το θέμα είναι να τους ''πιάσουν'' οι πρεσβύτεροι-επίσκοποι κτλ και να τους περάσουν θεοκρατικό δικαστήριο κ αν κ εφόσον αποδειχθεί κάτι αποκόπτονται.
Μία γνωστή μου ΜτΙ ένας ηλικιωμένος επίσκοπος της χούφτωσε το στήθος, παντρεμένος αυτός, οπότε.. γενικά έχει πολλά μέχρι και σκάνδαλα παιδεραστίας.
Και γιατί εκπλήσσεσαι; Σε κάθε θρησκεία δεν γίνονται αυτα; Και οι καλόγεροι της ορθοδοξίας και γενικά του χριστιανισμού κρυφά κάνουν τις βρωμιες τους
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Λοιπόν..

Δεν θα έλεγα ότι είχα σχέσεις μικρός με την θρησκεία, το αντίθετο, δεν πήγαινα ποτέ στην Εκκλησία παρά σπάνια. Στα 18 μου είδα τυχαία στην τηλεόραση τον ''Ιησού από την Ναζαρέτ'' και με συγκλόνησε. Άρχισα να ψάχνω την ''αλήθεια'' και βρήκα μία αιρεση με το όνομα ''Μελετητές της Βίβλου(Όχι των Μαρτύρων του Ιεχωβά)'' έτσι λεγόταν, αλλά τελικά ήταν ''σχισματικοί'' Μάρτυρες. Αλληλογραφούσα μαζί τους κ μου έστελναν έντυπα όπως το ''Χαραυγή'' κτλ. Αποκαλούσαν τον θεό Ιεχωβά Παντοκράτωρ!

Κάποια στιγμή στα 33 μου γνώρισα την ''Οργάνωση'' τους ''Μάρτυρες του Ιεχωβά'', και ενώ κόντεψα να γίνω ''Μάρτυρας'' είδα ότι δεν έχουν την ''αλήθεια''. Με βοήθησαν σ'αυτό η ΟΟΔΕ(Ορθόδοξη Ομάδα Δογματικής Έρευνας), ένας φίλος θεολόγος, και αρκετά αντιαιρετικά βιβλία.
Όταν συζητούσα με Μάρτυρες στην αρχή ήταν χαμογελαστοί και ''καλοί'' όταν όμως αμφισβήτησα το δόγμα τους, την ''Οργάνωση''(Κυβερνών Σώμα) και τον ''Ιεχωβά'' με έβρισαν ως ''βλάκα'', ''στόκο'', ''ηλίθιο'' κτλ.
Οι ''καλοί'' Μάρτυρες του Ιεχωβά που έχουν την ''αλήθεια''.

Τι άποψη έχετε για τους ''Μάρτυρες'';
Είχατε ποτέ επαφή μαζί τους;

Εγώ προσωπικά έχω ξεκόψει, είμαι πλέον Χριστιανός Ορθόδοξος με δόσεις Ορθολογισμού(δλδ σπάνια θα δεχτώ το ''θαύμα'', ''σημείο'', ''υπερφυσικό'' κτλ), υπήρξα και Άθεος ένα διάστημα.

Ευχαριστώ.
Είμαι άθεη στο σχολείο όλοι μου οι φίλοι ήταν μάρτυρες. Όταν δεν μιλάγαμε για θρησκεία ήταν μια χαρά δυστυχως ήταν κλειστομυαλοι σε αυτό και δεν ήθελαν να ακούσουν δεύτερη αποψη κατα τα άλλα μια χαρά παιδιά
 
Top