Μάρκετινκ ΟΠΑ vs Χρηματοοικονομικό ΠΑΠΕΙ

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Γιατι οι υπολοιποι που σπουδαζουν λογιστικα,οικονομικα κτλ νομιζεις οτι βρισκουν τις καλυτερες δουλειες ολοι ρε φιλε;Εχω γνωστους που εχουν σπουδασει οικονομικα σε ασοεε και παπει και ψαχνονται στα 30φευγα.....Λιγοι ειναι αυτοι που απο καθε σχολη διαπρεπουν και κανουν καριερα δεν το ξερεις;Οι περισσοτεροι ψαχνουν να βολευτουν στο δημοσιο γιατι σε τραπεζες και ιδιωτικο τομεα γενικα ειναι δυσκολες οι συνθηκες.....Για αυτο τρεχουν ολοι στα παιδαγωγικα και στις στρατιωτικες σχολες βρε φιλε μου...Να πεφτει το χιλιαρικο σταθερο το μηνα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γιατι οι υπολοιποι που σπουδαζουν λογιστικα,οικονομικα κτλ νομιζεις οτι βρισκουν τις καλυτερες δουλειες ολοι ρε φιλε;Εχω γνωστους που εχουν σπουδασει οικονομικα σε ασοεε και παπει και ψαχνονται στα 30φευγα.....Λιγοι ειναι αυτοι που απο καθε σχολη διαπρεπουν και κανουν καριερα δεν το ξερεις;Οι περισσοτεροι ψαχνουν να βολευτουν στο δημοσιο γιατι σε τραπεζες και ιδιωτικο τομεα γενικα ειναι δυσκολες οι συνθηκες.....Για αυτο τρεχουν ολοι στα παιδαγωγικα και στις στρατιωτικες σχολες βρε φιλε μου...Να πεφτει το χιλιαρικο σταθερο το μηνα....;)

To % των ανέργων ή απασχολούμενων σε μη συναφές αντικείμενο σε αυτές τις σχολές που λες προς τον αριθμό των αποφοίτων είναι πολύ μικρότερο από αυτό του Μάρκετινγκ.

Επίσης, στον ιδιωτικό τομέα, είναι πολύ πιο εύκολο να προχωρήσει απόφοιτος των σχολών αυτών παρά ένας του Μάρκετινγκ, λόγω γνώσεων. Γενικά μπαίνει σε περισσότερες θέσεις από τον Μαρκετίστα.

Να σκέφτεσαι σε ποσοστά, όχι σε απόλυτους αριθμούς.

Δεν διαφωνώ για τα παιδαγωγικά και τις Στρατιωτικές. Απλά να ξέρεις ότι το πάρτυ στα παιδαγωγικά τελειώνει πολύ σύντομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γιατι οι υπολοιποι που σπουδαζουν λογιστικα,οικονομικα κτλ νομιζεις οτι βρισκουν τις καλυτερες δουλειες ολοι ρε φιλε;Εχω γνωστους που εχουν σπουδασει οικονομικα σε ασοεε και παπει και ψαχνονται στα 30φευγα.....Λιγοι ειναι αυτοι που απο καθε σχολη διαπρεπουν και κανουν καριερα δεν το ξερεις;Οι περισσοτεροι ψαχνουν να βολευτουν στο δημοσιο γιατι σε τραπεζες και ιδιωτικο τομεα γενικα ειναι δυσκολες οι συνθηκες.....Για αυτο τρεχουν ολοι στα παιδαγωγικα και στις στρατιωτικες σχολες βρε φιλε μου...Να πεφτει το χιλιαρικο σταθερο το μηνα....;)

Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει την πορεια των αποφοιτων των συγκεκριμενων τμηματων που ονοματιζεις...
Οσο για τις ανακριβειες που λες περι στρατιωτικων και παιδαγωγικων, το λεω για να σωσω κοσμο, προτου καταληξετε σε κατι τετοιο να κοιταξετε τι εχει σκοπο να κανει η νεα κυβερνηση οσον αφορα τις προσληψεις και το μεγεθος του δημοσιου τομεα...;)
Κι επισης να εχετε στο νου σας οτι ακομη κι αν ειστε τυχεροι και δεν την πατησετε απ'το συστημα "5 φευγουν, ενας ερχεται" που εφαρμοζεται πλέον, το χιλιαρικο που θα πεφτει το μηνα σταθερο, και μετα απο 30 χρονια, θα μεινει χιλιαρικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει την πορεια των αποφοιτων των συγκεκριμενων τμηματων που ονοματιζεις...
Οσο για τις ανακριβειες που λες περι στρατιωτικων και παιδαγωγικων, το λεω για να σωσω κοσμο, προτου καταληξετε σε κατι τετοιο να κοιταξετε τι εχει σκοπο να κανει η νεα κυβερνηση οσον αφορα τις προσληψεις και το μεγεθος του δημοσιου τομεα...;)
Κι επισης να εχετε στο νου σας οτι ακομη κι αν ειστε τυχεροι και δεν την πατησετε απ'το συστημα "5 φευγουν, ενας ερχεται" που εφαρμοζεται πλέον, το χιλιαρικο που θα πεφτει το μηνα σταθερο, και μετα απο 30 χρονια, θα μεινει χιλιαρικο...

Να προσθέσω στους 5 φεύγουν ένας μένει, το ενιαίο μισθολόγιο ΔΥ, που σύντομα έρχεται και αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Να προσθέσω στους 5 φεύγουν ένας μένει, το ενιαίο μισθολόγιο ΔΥ, που σύντομα έρχεται και αυτό...

Δεν ηθελα να σταθω τοσο στις βασεις.Συμφωνω μερικες φορες λενε ψεματα αλλα αυτο συνηθως δεν συμβαινει.Για επαγγελματικη αποκατασταση το ξερω οτι ειναι δυσκολη στο μαρκετινκ και ειναι λογικο αφου ειναι εξειδικευμενο αρκετα τμημα.Οσο αναφορα τις γνωσεις που παρεχει μπορει να εχεις δικαιο αλλα εχω ακουσει απο καθηγητες και αλλου οτι ειναι αξιολογο τμημα και ως προς το προγραμμα σπουδων.Επισης παρατηρησα οτι σε αυτο το τοπικ ολοι ειναι υπερ του μαρκετινκ εκτος εσενα-μπορει να ειναι και τυχαιο-εγω παντως πιστεω ακομα αξιζει να πας στο μαρκετινκ

Απογοητευση στην ΑΕΚ δεν ξερουμε τι θα γινει.Παει και ο Κοζωνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Δεν ηθελα να σταθω τοσο στις βασεις.Συμφωνω μερικες φορες λενε ψεματα αλλα αυτο συνηθως δεν συμβαινει.Για επαγγελματικη αποκατασταση το ξερω οτι ειναι δυσκολη στο μαρκετινκ και ειναι λογικο αφου ειναι εξειδικευμενο αρκετα τμημα.Οσο αναφορα τις γνωσεις που παρεχει μπορει να εχεις δικαιο αλλα εχω ακουσει απο καθηγητες και αλλου οτι ειναι αξιολογο τμημα και ως προς το προγραμμα σπουδων.Επισης παρατηρησα οτι σε αυτο το τοπικ ολοι ειναι υπερ του μαρκετινκ εκτος εσενα-μπορει να ειναι και τυχαιο-εγω παντως πιστεω ακομα αξιζει να πας στο μαρκετινκ

Απογοητευση στην ΑΕΚ δεν ξερουμε τι θα γινει.Παει και ο Κοζωνης

Δεν είμαι κατά του Μάρκετινγκ. Νομίζω έχω τεκμηριώσει και εξηγήσει τι ακριβώς λέω. Γνωρίζοντας εκ των έσω τι γίνεται στο τμήμα, και όντας πάρα πολύ φρέσκος στην αγορά εργασίας απλά είμαι ρεαλιστής. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Με την ομάδα που είμαστε δεν βλέπω άσπρη μέρα. Ελπίζω τα εγγόνια μου να δουν. ΑΝ υπάρχει ΑΕΚ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Απογοητευση στην ΑΕΚ δεν ξερουμε τι θα γινει.Παει και ο Κοζωνης
Θα μας σωσει ο Παππας τωρα :P
-----------------------------------------
Μαλλον δεν εχεις παρακολουθησει την πορεια των αποφοιτων των συγκεκριμενων τμηματων που ονοματιζεις...
Οσο για τις ανακριβειες που λες περι στρατιωτικων και παιδαγωγικων, το λεω για να σωσω κοσμο, προτου καταληξετε σε κατι τετοιο να κοιταξετε τι εχει σκοπο να κανει η νεα κυβερνηση οσον αφορα τις προσληψεις και το μεγεθος του δημοσιου τομεα...;)
Κι επισης να εχετε στο νου σας οτι ακομη κι αν ειστε τυχεροι και δεν την πατησετε απ'το συστημα "5 φευγουν, ενας ερχεται" που εφαρμοζεται πλέον, το χιλιαρικο που θα πεφτει το μηνα σταθερο, και μετα απο 30 χρονια, θα μεινει χιλιαρικο...
Ποια ειναι η πορεια για πες μας;Με τι ασχολειται η συντριπτικη πλεοψηφια των αποφοιτων της ασοεε;Οι περισσοτεροι ψαχνουν να μπουν στο δημοσιο ναι η οχι;Πχ ΕΣΔΔ.εξετασεις εφοριας,ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Θα μας σωσει ο Παππας τωρα
-----------------------------------------
Ποια ειναι η πορεια για πες μας;Με τι ασχολειται η συντριπτικη πλεοψηφια των αποφοιτων της ασοεε;Οι περισσοτεροι ψαχνουν να μπουν στο δημοσιο ναι η οχι;Πχ ΕΣΔΔ.εξετασεις εφοριας,ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ κτλ;

Καταρχάς για να μπεις στο δημόσιο πρέπει να έχεις κάποια μόρια ή μέχρι τις 4 Οκτωβρίου 2009 κάποιο χοντρό μέσο.

Για να πάρεις επαρκή μόρια, για έναν που έχει τελειώσει με νορμάλ βαθμό την ασοέε (6-7.5) χρειάζεται το λιγότερο 3-5 χρόνια εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο της θέσης.

Όσοι είχαν πάλι μέχρι τις 4 Οκτώβρη γνωριμία, έκαναν συμβάσεις στο δημόσιο. Η υπόλοιπη λαοθάλασσα αποφοίτων αναλώνεται στον ιδιωτικό τομέα.

Επομένως δεν στέκει ο ισχυρισμός σου, ότι όλοι πάνε στο δημόσιο.

Αρκετοί τώρα από αυτούς που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα, ανεβαίνουν αν είναι καλοί. π.χ. στο χώρο εργασίας μου από τους 10-12 διευθυντές που έρχομαι καθημερινά σε επαφή, οι 7 περίπου έχουν τελειώσει ΑΣΟΕΕ στα νιάτα τους.

Επομένως καλύτερο θα ήταν να μην γενικεύεις.

ΑΕΚ μαζί και στη Δ Εθνική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε όποια σχολή και να πας δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά !
Εκτός των στρατιωτικών-αστυνομικών σχολών !
Μην ξεχνάτε οτι τα ποσοστά ανεργίας πηγάζουν κυρίως απο απόφοιτους οικονομικών , νομικών και ιατρικών σχολών ! Ναι μάλιστα παιδιά με 19500+ που επέλεξαν μια τέτοια σχολή , που ήταν το μεγάλο τους όνειρο , καταντάνε πρώτοι στη λίστα των ανέργων !

Και με την "καθαρή" ανεργία να υπερβαίνει το 20% ... τι να πω !
Ο καθένας ας διαλέξει οτι του αρέσει , αλλά να το κάνει συνειδητά , γιατί με αυτό θα ζήσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
εγω προσωπικα θα διαλεγα το μαρκετινγκ & επικοινωνια στο οπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top