Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλες οι χώρες παρομοίου προφίλ έτσι είναι. Στην Ισπανία έχει την εντύπωση ότι είναι φιλελεύθεροι οι καρδινάλιοι; 100 φορές χειρότεροι απ'το Μακαριστό είναι και 2000 φορές χειρότεροι απ'το συντοπίτη μου το Μακαριότατο Ιερώνυμο.
Χρειάζονται πολλά σοκ για να καταλάβεις ένα πράγμα, δεν χρειάζεται απλά να έρθει ένας να σου πει πέντε μαλακίες και να φύγει. Ειδικά επιμορφωμένοι είναι όλοι οι καθηγητές που κάνουν σεμινάρια, άσχετα με το τι πιστεύει γι'αυτούς το κάθε παιδάκι. Κλασική τακτική να στα λένε χειρότερα απ'οσο είναι γιατί μόνο έτσι θα τα θυμάσαι και μετά από ένα χρόνο, που θα βρεθείς στην πενταήμερη γυμνός με τη γκόμενα. Πρώτον, έχουν αλλάξει πάρα πολλά 7 χρόνια μετά και δεύτερον, στην Ελλάδα υπάρχει η προοπτική να πείσεις κάποιον να απέχει μέχρι τα 18 του (δεν θα πάθεις τίποτα κι αν δεν τον φας στα 15), στις άλλες χώρες τους προλαβαίνουν τα γεγονότα, απλώς, γιατί εκεί πηδιούνται απ'τα 13 και δεν αναστρέφεται. Συγκεκριμένα στην Αγγλία που έχει σεξουαλική αγωγή και μάλιστα σε πολύ μικρές ηλικίες, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κοριτσιών, το μεγαλύτερο στην Ευρώπη, μέχρι 17 ετών, έχει υποβληθεί τουλάχιστον μία φορά σε άμβλωση, ενώ είναι και μακράν μία από τις χειρότερες χώρες στην Ευρώπη όσον αφορά τους φορείς του AIDS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
νομιζετε πως η ελληνικη νεολαια εχει την ωριμοτητα; αμφιβαλλω...

Δεν έχει ωριμότητα, διότι δε κάνει σεξουαλική αγωγή στο σχολείο. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Δεν εχει ωριμοτητα in general.
Νιονιο γιατι διαφωνεις ρε; Θελεις να φερω ενα σουηδο η γερμανο μπροστα σου να σου πει τις αποψεις του, χωρις να εχει κανει ουτε ενα μαθημα, και να σε ξεφτιλισει; Ειναι θεμα κληρονομικοτητας και παιδειας. Που αυτο φυσικα σημαινει οτι δεν παιρνετε αναλογη παιδεια απο τους γονεις σας περισσοτερο. Το πρωτο αν το παρεις και το επεκτεινεις, δημαινει οτι οι νεοελληνες γενικοτερα ειναι ενας μεσαιωνικης κοπης λαος ανατολικοσλαβικος που δεν θα αποτιναξει ποτε καποια κομπλεξ. Ποτε ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν εχει ωριμοτητα in general.
Νιονιο γιατι διαφωνεις ρε; Θελεις να φερω ενα σουηδο η γερμανο μπροστα σου να σου πει τις αποψεις του, χωρις να εχει κανει ουτε ενα μαθημα, και να σε ξεφτιλισει; Ειναι θεμα κληρονομικοτητας και παιδειας. Που αυτο φυσικα σημαινει οτι δεν παιρνετε αναλογη παιδεια απο τους γονεις σας περισσοτερο. Το πρωτο αν το παρεις και το επεκτεινεις, δημαινει οτι οι νεοελληνες γενικοτερα ειναι ενας μεσαιωνικης κοπης λαος ανατολικοσλαβικος που δεν θα αποτιναξει ποτε καποια κομπλεξ. Ποτε ομως.

Ε και εγώ σου λέω ότι αυτό είναι ένας λόγος παραπάνω να μπει το μάθημα στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Αν δεν μπει στα μυαλα των γονιων σας δεν εχει νοημα. Και που θα μπει; Στην 1η γυμνασιου; Ενα παιδι 12 χρονων θα πρεπει να εχει ηδη διαμορφωμενη σεξουαλικη αποψη απο το ΣΠΙΤΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά αν δεν μπει το μάθημα (δεν είναι μάθημα, αλλά τέλος πάντων...) να δούμε την αποδοχή και το αποτέλεσμα που θα έχει, όσα λέτε περί ωριμότητας κλπ. είναι θεωρίες. Στην πράξη φαίνεται και μόνο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και τι προτείνεις, να κάνουν και οι γονείς σεξουαλική αγωγή;

Το σχολείο θα πρέπει να μορφώνει τα παιδιά από νεαρή ηλικία, όπως, θεωρητικά τουλάχιστον, κάνει με τόσα άλλα πράγματα.

Φυσικά, η επιρροή από το σπίτι είναι σίγουρα μεγάλη ή η μεγαλύτερη, αλλά το να μπει το μάθημα στα σχολεία το βλέπω ως μοναδική λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, προτείνω να μπει πρώτα, να δούμε την αποδοχή του και μετά να καταστροφολογήσουμε, αν προκύψει, για ωριμότητες κλπ. Προς το παρόν όλα θεωρίες είναι. Οι γονείς, ούτως ή άλλως, τη δική τους σεξουαλικότητα κανονισμένη την έχουν, δεν χρειάζονται μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όλες οι χώρες παρομοίου προφίλ έτσι είναι. Στην Ισπανία έχει την εντύπωση ότι είναι φιλελεύθεροι οι καρδινάλιοι; 100 φορές χειρότεροι απ'το Μακαριστό είναι και 2000 φορές χειρότεροι απ'το συντοπίτη μου το Μακαριότατο Ιερώνυμο.
Χρειάζονται πολλά σοκ για να καταλάβεις ένα πράγμα, δεν χρειάζεται απλά να έρθει ένας να σου πει πέντε μαλακίες και να φύγει. Ειδικά επιμορφωμένοι είναι όλοι οι καθηγητές που κάνουν σεμινάρια, άσχετα με το τι πιστεύει γι'αυτούς το κάθε παιδάκι. Κλασική τακτική να στα λένε χειρότερα απ'οσο είναι γιατί μόνο έτσι θα τα θυμάσαι και μετά από ένα χρόνο, που θα βρεθείς στην πενταήμερη γυμνός με τη γκόμενα. Πρώτον, έχουν αλλάξει πάρα πολλά 7 χρόνια μετά και δεύτερον, στην Ελλάδα υπάρχει η προοπτική να πείσεις κάποιον να απέχει μέχρι τα 18 του (δεν θα πάθεις τίποτα κι αν δεν τον φας στα 15), στις άλλες χώρες τους προλαβαίνουν τα γεγονότα, απλώς, γιατί εκεί πηδιούνται απ'τα 13 και δεν αναστρέφεται. Συγκεκριμένα στην Αγγλία που έχει σεξουαλική αγωγή και μάλιστα σε πολύ μικρές ηλικίες, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κοριτσιών, το μεγαλύτερο στην Ευρώπη, μέχρι 17 ετών, έχει υποβληθεί τουλάχιστον μία φορά σε άμβλωση, ενώ είναι και μακράν μία από τις χειρότερες χώρες στην Ευρώπη όσον αφορά τους φορείς του AIDS.
Miv, δεν πιστεύω πως έστειλαν την πρώτη τυχαία που περνούσε απ' έξω να μας κάνει την ενημέρωση, σαφώς, αλλά η γυναίκα ήταν αν μη τι άλλο υπερβολική.Δεν θέλω να μπω σε παραπάνω λεπτομέριες.Τα έγραψα όσο το δυνατόν πιο κομψά στο παραπάνω μήνυμα για ευνόητους λόγους.Όταν έλεγε αποχή, σύμφωνα με όλα τα παραπάνω που μας είχς πει, εννοούσε αποχή από το σεξ, και να γίνεται μόνο για την αναπαραγωγή.Γιατί γι' αυτό δόθηκε στον άνθρωπο...Δεν μιλούσε για αποχή μέχρι κάποια ηλικία, αλλά γενικά.Αν την είχες ακούσει θα καταλάβαινες.Με το να σπείρεις το φόβο, μόνο κομπλεξικά παιδιά μπορείς να διαμορφώσεις, ή το πιο πιθανό, να γίνεις περίγελος.Πολύ πιο μελετημένα πρέπει να γίνει αν υπάρξει τελικά τέτοιο μάθημα(γιατί φήμες υπήρχαν πάντα ότι θα μπει στα σχολεία αλλά ποτέ ως τώρα δεν έγινε) .Επίσης, ούτε εγώ συμφωνώ με τα όρια ηλικίας που συνεχώς φαίνεται να κατεβαίνουν, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση...και ειλικρινά εύχομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια!Το αντίθετο θα με λυπούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η τελευταία ενημέρωση στην οποία ήμουν, αν δεν κάνω λάθος το 2006, δεν είχε σχέση με αυτό που περιγράφεις, πάντως. Σαφώς έχουν αλλάξει πολλά και στην κουλτούρα τέτοιων θεμάτων και στην ωριμότητα των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν εχει ωριμοτητα in general.
Νιονιο γιατι διαφωνεις ρε; Θελεις να φερω ενα σουηδο η γερμανο μπροστα σου να σου πει τις αποψεις του, χωρις να εχει κανει ουτε ενα μαθημα, και να σε ξεφτιλισει; Ειναι θεμα κληρονομικοτητας και παιδειας. Που αυτο φυσικα σημαινει οτι δεν παιρνετε αναλογη παιδεια απο τους γονεις σας περισσοτερο. Το πρωτο αν το παρεις και το επεκτεινεις, δημαινει οτι οι νεοελληνες γενικοτερα ειναι ενας μεσαιωνικης κοπης λαος ανατολικοσλαβικος που δεν θα αποτιναξει ποτε καποια κομπλεξ. Ποτε ομως.

Εγώ θαυμάζω αφάνταστα τους υπόλοιπους Ευρωπαίους, επειδή αυτοί ΕΧΟΥΝ το συγκεκριμένο μάθημα, και οι κυβερνήσεις τους, όπως έχω αναφέρει κι αλλού, είναι 100 φορές καλύτερα απ' την Ελλάδα (βλ. Poltical Compass)... αλλά εγώ δεν σου ζήτησα Γερμανούς και Σουηδούς, ζήτησα εσένα, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
-----------------------------------------
Η τελευταία ενημέρωση στην οποία ήμουν, αν δεν κάνω λάθος το 2006, δεν είχε σχέση με αυτό που περιγράφεις, πάντως. Σαφώς έχουν αλλάξει πολλά και στην κουλτούρα τέτοιων θεμάτων και στην ωριμότητα των παιδιών.

Εξαρτάται τι εννοούμε ωριμότητα... εγώ πάντως όταν θα πω ότι ωρίμασα δεν θα σημαίνει πως επιτέλους γά***σα... γιατί αν ήταν έτσι, ξέρω 2 κορίτσια και 1 αγόρι που στη ηλικία μου είχαν ήδη ωριμάσει... το θέμα είναι να μην γίνεται ούτε αυτό, ούτε η αποχή στο σεξ να γίνεται μέχρι τα 32...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Μην μου πείτε τώρα ότι στην "Φυσική" του δημοτικού δεν μιλούσαμε περί σεξουαλικής αγωγής κτλ... Στην βιολογία σε αυτά δίνουμε βάση. Και ναι, όπως υπόθηκε, οι γονείς να μαθαίνουν στα παιδιά τα "στοιχιώδη" πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα. Εξ άλλου, αυτοί δίνουν τις πρώτες γνώσεις στα παιδιά, περί Γλώσσας, συμπεριφοράς... Γιατί να μην ενημερώσουν αυτοί τα παιδιά τους?

Όπως είπε και ο miv, δεν ξέρουμε πως θα το πάρει το σύνολο των μαθητών και πόσο προσοχή θα δώσει σε αυτό το "μάθημα". Επίσης σε ποιανού μαθήματος την ώρα θα μπει αυτό το ενημερωτικό μάθημα?

Μήπως να βγάλουμε κανά "άχρηστο" μάθημα σαν τα... Θρησκευτικά???? Ή την Γλώσσα?? Ή να κάνουμε επιπλέον ώρες?

Τέλος πάντων... Αυτά για την ώρα..:thanks:Περιμένω απαντήσεις...
(Μην φοβάστε, δεν δαγκώνω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μην μου πείτε τώρα ότι στην "Φυσική" του δημοτικού δεν μιλούσαμε περί σεξουαλικής αγωγής κτλ... Στην βιολογία σε αυτά δίνουμε βάση. Και ναι, όπως υπόθηκε, οι γονείς να μαθαίνουν στα παιδιά τα "στοιχιώδη" πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα. Εξ άλλου, αυτοί δίνουν τις πρώτες γνώσεις στα παιδιά, περί Γλώσσας, συμπεριφοράς... Γιατί να μην ενημερώσουν αυτοί τα παιδιά τους?

Όχι, δεν μιλάμε στη φυσική για σεξουαλική αγωγή. Παρ' όλο που δεν έχουμε φτάσει ακόμα, σου υπογράφω πως τη μέρα εκείνη όλοι θα έχουν σκάσει στα γέλια...

Πολύ απλά γιατί οι γονιοί δεν καταλαβαίνουν πότε έχουν μεγαλώσει επιτέλους τα παιδιά (ή μάλλον ωριμάσει «αρκετά»). Οι γονείς θίγουν αυτό το θέμα και από εκεί προκείπτει το παραπάνω που έγραψα...

Όπως είπε και ο miv, δεν ξέρουμε πως θα το πάρει το σύνολο των μαθητών και πόσο προσοχή θα δώσει σε αυτό το "μάθημα". Επίσης σε ποιανού μαθήματος την ώρα θα μπει αυτό το ενημερωτικό μάθημα

Μήπως να βγάλουμε κανά "άχρηστο" μάθημα σαν τα... Θρησκευτικά???? Ή την Γλώσσα?? Ή να κάνουμε επιπλέον ώρες?

Όχι να κάνουμε επιπλέον ώρες... Ποιός είπε να μην κάνουμε γλώσσα;;;; Επίσης στα άχρηστα μαθήματα ξέχασες και τα αρχαία. Την απάντηση πάλι την έδωσες μόνος σου... εφόσον τα θρησκευτικά τα λένε θρησκευτικά, θα έπρεπε να λένε γενικά για θρησκείες, ή το όνομα να ήταν Ορθόδοξος Χριστιανισμός... εμένα τουλάχιστον έτσι όπως γίνεται το μάθημα δεν μου αρέσει, θα μπορούσε ας πούμε να είναι, έχεις 4 θρησκευτικά την εβδομάδα;;; Τότε μία θα κάνεις «Ορθόδοξο Χριστιανισμό» και τρεις ώρες σεξουαλική αγωγή... ή και καθόλου θρησκευτικά. Ή και καθόλου αρχαία. Δεν ξέρω. Εντάξει, ξέρω, τα αρχαία είναι ο πρόγονος της γλώσσας μου και τα λοιπά, εγώ δεν θέλω να μάθω τιε ρίζες μου, πειράζει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συνεχίστε ον τόπικ παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ορίστε. Όλοι στα οφ.

Ον-τόπικ: Πιστεύω ότι υπάρχουν σημαντικότερα μαθήματα από αυτό της σεξουαλικής αγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος, πάντως, να γίνεται η κουβεντούλα αυτή. Σαφώς και μόνο άχρηστο δε μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι από κάποιον που δεν το έχει δει ποτέ και η μοναδική βεβαιότητα του ανθρώπου πρέπει να είναι για το θάνατό του.
Εγώ πρότεινα Δημοτικό με πλήρες 7ωρο και Γυμνάσιο με εκτός προγράμματος διαδικασίες, 8η ώρα, απογεύματα, σαββατοκύριακα και σχετικές δραστηριότητες. Και νομίζω ότι είναι απόλυτα βιώσιμο. Στις χώρες με παρόμοιο επίπεδο μαθημάτων και όπου δεν είναι απαραίτητο το φροντιστήριο, σχολάνε στις 6 το απόγευμα. Και κάπου μέσα σε αυτό το χαοτικό 10ωρο, υπάρχει χρόνος και για δραστηριότητες σχετικές με αυτή που συζητιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ξερεις τι ειναι τα ΣΜΝ; πως κολλας, τι συμπτωματα εχουν; να βαζεις προφυλακτικο; για τις αντισυλληπτικες μεθοδους ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
ξερεις τι ειναι τα ΣΜΝ; πως κολλας, τι συμπτωματα εχουν; να βαζεις προφυλακτικο; για τις αντισυλληπτικες μεθοδους ξερεις;

Εδώ ξέρω εγώ, δεν θα ξέρει ο μεγαλύτερός μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά ναι. Ομολογουμένως, όμως, δεν τα έμαθα στο σχολείο. Ασχέτως αυτού, βέβαια, στις επικρατούσες συνθήκες στην Ελλάδα δε νομίζω ότι είναι το σημαντικότερο πράγμα του κόσμου να τα ξέρει κάποιος στα 12. Στις άλλες χώρες που υπάρχει το μάθημα οι σεξουαλικές επαφές αρχίζουν πολύ νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
ξερεις τι ειναι τα ΣΜΝ; πως κολλας, τι συμπτωματα εχουν; να βαζεις προφυλακτικο; για τις αντισυλληπτικες μεθοδους ξερεις;
Α, ολα κι ολα! Για τα ΣΜΝ καναμε στη Βιολογια γενικης στη Γ' Λυκειου (αν και ειναι λιγακι αργα, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top