Μάθημα Ανατομίας στην Ιατρική Αθηνών

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
καλησπερα ειμαι φοιτητρια ιατρικης πατρων. ο αδερφος μου πεασε ιατρικη αθηνων. ηθελα να ρωτησω αν στην αθηνα η ανατομια γινεται σε πτωματα. επισης αν ναι ισχυει οτι μυριζει φορμολη; πως ειναι;αν ναι πως μπορεις ν αποστατευθεις αδου ειναι ανθυγιεινη; τα μεμονομενα οργανα στο ανατομειο πως συντηρουνται;ευχαριστω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Γεωργια τι ειναι αυτα που λες καλη μου. Πως θα φαω τα κεφτεδακια μου τωρα εγω?
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
υπαρχει γιατρος η φοιτητης ιατρικης που να γνωριζει;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
καλησπερα ειμαι φοιτητρια ιατρικης πατρων. ο αδερφος μου πεασε ιατρικη αθηνων. ηθελα να ρωτησω αν στην αθηνα η ανατομια γινεται σε πτωματα. επισης αν ναι ισχυει οτι μυριζει φορμολη; πως ειναι;αν ναι πως μπορεις ν αποστατευθεις αδου ειναι ανθυγιεινη; τα μεμονομενα οργανα στο ανατομειο πως συντηρουνται;ευχαριστω
1) Όλες οι ιατρικές σχολές στην Ελλάδα έχουν πρόβλημα πτωμάτων. έχουν ελάχιστα πτώματα και πολλές φορές κάνουν νεκροτομή σε φωτογραφίες.
2) Τα πτώματα βρίσκονται είτε από αζήτητους νεκρούς είτε από εισαγωγή από το εξωτερικό. Υπάρχουν και οι δωρητές σώματος. Ο συγγραφέας Αντώνης Σαμαράκης ήταν από τους πρώτους.
3) Η φορμόλη είναι απαραίτητη για τη συντήρηση των πτωμάτων. Υπάρχουν πρωτόκολλά υγιεινής.
4) Άμα έχετε πρόβλημα με τα πτώματα, τι την θέλατε την Ιατρική;
1635012272454.png
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
1) Όλες οι ιατρικές σχολές στην Ελλάδα έχουν πρόβλημα πτωμάτων. έχουν ελάχιστα πτώματα και πολλές φορές κάνουν νεκροτομή σε φωτογραφίες.
2) Τα πτώματα βρίσκονται είτε από αζήτητους νεκρούς είτε από εισαγωγή από το εξωτερικό. Υπάρχουν και οι δωρητές σώματος. Ο συγγραφέας Αντώνης Σαμαράκης ήταν από τους πρώτους.
3) Η φορμόλη είναι απαραίτητη για τη συντήρηση των πτωμάτων. Υπάρχουν πρωτόκολλά υγιεινής.
4) Άμα έχετε πρόβλημα με τα πτώματα, τι την θέλατε την Ιατρική;
View attachment 86949
Αυτό ακριβώς,

Τι μας ενδιαφέρει ως φοιτητές για το πως συντηρείτε, πως μυρίζει και σε τι κατάσταση είναι το πτώμα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μάθουμε την ανατομία με το καλύτερο δυνατό τρόπο.

Πάντως στο πανεπιστήμιο μου έχουμε 8 αίθουσες ανατομίας και όλες έχουν ένα πτώμα στο κέντρο της αίθουσας. Η μυρωδιά μπορεί να είναι κάπως όμως συνηθίζεται.

Αν και η ερώτηση της θεματοθέτριας είναι ορθή, ως τμήμα ιατρικής πρέπει να έχει πτώματα ώστε οι φοιτητές να μάθουν καλύτερα το μάθημα
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τα διαβάζω στη μαμά μου που είναι γιατρός και γελάει
Αν σάς ενοχλεί ένα πτώμα εξάσκησης τότε στην ιατροδικαστική τι θα κάνετε;
Και ή φορμόλη είναι άρωμα μπροστά στην μυρωδιά τών επειγόντων, τών θαλάμων ή τών εργαστηριων
Γιατροί θα γίνουμε όχι ζαχαροπλάστες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Τα διαβάζω στη μαμά μου που είναι γιατρός και γελάει
Αν σάς ενοχλεί ένα πτώμα εξάσκησης τότε στην ιατροδικαστική τι θα κάνετε;
Και ή φορμόλη είναι άρωμα μπροστά στην μυρωδιά τών επειγόντων, τών θαλάμων ή τών εργαστηριων
Γιατροί θα γίνουμε όχι ζαχαροπλάστες
Γιατι ρε Ναλα τι ωραιο εχουν τα πτωματα?
Eνω μια ζαχαροπλαστισα να σου φτιαξει μια τουρτα οπως αυτες που κανουν τα fresh. Να σου ανεβασει ολες τις αισθήσεις.
Ευτυχως που τα νοσοκομεια εκτος απο θαλαμους εχουν και κυλικεια.
Το καλυτερο το εχει το Μητερα και το Γεννηματας.
Κατα ενα παραξενο τροπο ολοι οι γιατροι εκει συχναζουν, τυχαιο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τίποτα ωραίο αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις ανατομία
Εννοείται ότι μια τούρτα είναι απείρως καλύτερη, δεν το συζητάμε
Όσο για τα κυλικεία πάντα είναι σημείο αναφοράς, εδώ μια σχολή κρίνεται από το κυλικείο της,χα χα χα χα
Κάπου πρέπει να πάρουν καθαρό αέρα και οι καημένοι οι ειδικευμένοι :thumbup: :thanku::playboy:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,559 μηνύματα.
Τίποτα ωραίο αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις ανατομία
Εννοείται ότι μια τούρτα είναι απείρως καλύτερη, δεν το συζητάμε
Όσο για τα κυλικεία πάντα είναι σημείο αναφοράς, εδώ μια σχολή κρίνεται από το κυλικείο της,χα χα χα χα
Κάπου πρέπει να πάρουν καθαρό αέρα και οι καημένοι οι ειδικευμένοι :thumbup: :thanku::playboy:
Για να δεις ανατομια, γιατι για να μαθεις πρεπει να εχεις ενα πτωμα δικο σου
Εγω μαζι τους, φυσιολογικα πραγματα.
Οταν παω σε νοσοκομειο , ρωταω τον γιατρο, γιατρε να σου φερω ενα φρεντο? οχι μου λεει, θα παω να παρω μοναχος μου.
Το καλυτερο κυλικειο το εχει το φυσικο και το παντειο γιατι εχει απεξω εβερεστ και γρηγορη.
 
Top