Λύσεις ασκήσεων/βιβλίων αγγλικών

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλύτερα got off ή pulled off my pants.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis

Νεοφερμένος

Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
He pulled my pants down
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Βλέπω κάποιους να βάζουν ολόκληρες ασκήσεις και να να θέλουν έτοιμες λύσεις αβίαστα. Κατα τη γνώμη μου, δε θα έπρεπε να επιτρέπεται αυτό, όχι μόνο δε βοηθάει αλλά αντίθετα προκαλεί μεγάλο κακό.

Άλλο να ρωτάς απορίες και άλλο να ποστάρεις ολόκληρες ασκήσεις και να ζητάς λύσεις ( μέχρι και σκαναρισμένες... ! )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοτσαριδης

Νεοφερμένος

Ο Κοτσαριδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εχω βιβλια τον δασκαλων λιμενα
-----------------------------------------
ξερω μια ιστοσλιδα που μπορει να τα βρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 555

Νεοφερμένος

Ο giorgos 555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω βιβλια τον δασκαλων λιμενα
-----------------------------------------
ξερω μια ιστοσλιδα που μπορει να τα βρεις
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αυτή την ιστοσελίδα που βρίσκεις τις λύσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

perrie

Νεοφερμένος

Η perrie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
paidia mporeite na me boi8isete sta aggika??:/:

Choose a verb from te list to complete each sentence in the causative form.Be sure to use the correct tense.:hmm:

rimata: build / publish* / clean / treat / photograph / shorten.
*to exei balei sto paradeigma

1)e.g. i am having my first book published next month 2) the farmer.......his cows..........by the vet at the moment
3) Amy......her daughters........by a professional photogragher last weeek

MPOREITE NA ME BOI8ISETE GIATI DEN JERO POS LINETE!!!! MONO NA MOY PEITE POS GINETE GIATI DEN JERO!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Η causative form χρησιμοποιειται οταν θελουμε να δειξουμε οτι καποιος εβαλε καποιον αλλον να κανει κατι.
Οσον αφορα την δομη της εχουμε: someone + have( στον καταλληλο χρονο ) + object + Past Participle ( μετοχη δλδ :P) Τον χρονο τον καταλαβαινεις απο τις λεξεις κλειδια που υπαρχον στις προτασεις πχ right now -> present continous κλπ.
Βλεποντας το παραδειγμα που μας δινει εχουμε οτι: Εγω θα εκδοσω το πρωτο μου βιβλιο την επομενη βδομαδα (δεν θα το εκδοσω εγω η ιδια, αλλα εχω βαλει καποιον αλλον να το κανει).
Αλλο παραδειγμα: Η Κατερινα εκοψε τα μαλλια της την προηγουμενη εβδομαδα. Εννοειται οτι δεν τα εκοψε μονη της αλλα εβαλε καποιον αλλον να το κανει, δηλαδη τον/ην κομμωτη/τρια. Αυτο θα γινει: Catherine had her cut the week before.
Οποτε η 2 θα γινει: The farmer is having the cows treated by the vet at the moment
κι η 3 : Amy had her daughters photographed by a professional photographer last week.

Εγραψα οτι γνωριζω για την causative επειδη δεν καταλαβα ακριβως που δυσκολευεσαι, ελπιζω να βοηθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης1997

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδεια καιγομαι χρριαζομαι την βοηθεια σας μηπως εχει καποιος η ξερει που μπορω να βρω το take off b1+
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια καλημέρα!Εχω παρει ενα βιβλιο του γριβα για προφισενσυ, ενα πρασινο που εχει μεσα κατι τεστ, για να κανω επιπροσθετα τεστ μονη μου.Δυστυχως ομως δεν μπορω να βρω ολες τις απαντησεις στο ινετρνετ για να δω τι κανω σωστα και τι οχι, καθως καποια τεστ δεν τα εχει.Μηπως τυχαοινει να εχει καποιος αυτο το βιβλιο ωστε να με βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει το αντίστοιχο Teacher΄ s book όπου μπορείς να βρεις τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι αλλα δεν το πουλανε σε ατομαο για ιδιωτικη χρηση μονο σε καθηγητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πες πως εισαι καθηγήτρια αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Πες στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς σου να το ζητήσει εκ μέρους κάποιας καθηγήτριας αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το εκανα ηδη αλλα ζητανε να τους στειλω διπλωμα κλπ!ουτε απο βιβλιοπωλειο βγαινει ακρη!Γι αυτο εγραψα κι εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πως να τους το στειλεις δηλαδή; Που να το στείλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με email ή με φαξ!Το μονο που θα με σωσει ειναι καποιος να εχει το βιβλιο λυμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Πρώτη φορά βλέπω εκδότη να θέλει να χασει χρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κι εγω το ιδιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Φαίνεται οτι τα καπιταλ κοντρολ έχουν καταστρέψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christiana

Νεοφερμένος

Η Christiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
χαχαχα αυτο ξαναπες το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top