Λύκειο χωρίς φροντιστήρια;

Φροντιστήρια: Απαραίτητα ή 'Οχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
  • Σίγουρα απαραίτητα.

    Ψήφοι: 24 42.9%
  • Μόνο εάν χρειάζονται για βελτίωση απόδοσης.

    Ψήφοι: 12 21.4%
  • Όχι απαραίτητα.

    Ψήφοι: 20 35.7%

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να πετύχει τον σκοπό του , δηλαδή να περάσει σε μια καλή σχολή , χωρίς φροντηστήρια ?Αν όχι , γιατί? Σε ποιές τάξεις του Λυκείου είναι σχεδόν απαραίτητο το φροντηστήριο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ρώτησα τον πατέρα μου. οπωσδήποτε στην τρίτη και στην δευτέρα. Στην πρώτη δεν είναι αναγκαίο αλλά ίσως κάποιοι το χρειαστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγώ ποτέ δεν κατάλαβα την ανάγκη για φροντιστήρια. δηλαδή το σχολικό σύστημα στην χώρα μας είτε είναι ιδιωτικο ειτε δημόσιο δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους να διδάσκουν ΣΩΣΤΑ τα μαθήματα στους μαθητές; αφού τα ΙΔΙΑ στελέχη είναι τα πρωινά στα σχολεία, γυμνάσια και λύκεια, και στα φροντιστήρια το απόγευμα!

εάν αποφασίσει το κράτος να επενδύσει σωστά στην εκπαίδευση τότε ίσως να μην χρειαστεί το φροντιστήριο στον βαθμό που το έχουμε ανάγκη σήμερα.

εγώ για παράδειγμα αρνούμαι πεισματικά να στείλω τα παιδιά μου φροντιστήριο - είναι χαμένα χρήματα για μένα. δεν κατάλαβα δηλαδή ο κάθε δάσκαλος και καθηγητής που διδάσκει στο σχολείο το πρωί γιατί δεν διδάσκει με τον τρόπο που διδάσκει το απόγευμα στο φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
για να πάρει λίγο παραδάκι παραπάνω... είναι απλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
για να πάρει λίγο παραδάκι παραπάνω... είναι απλό
από μενα πάντως ΔΕΝ θα πάρει.

ας κάνει σωστά την δουλειά του στο σχολείο και ίσως τότε να τον παραδεχτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ μόνο ενισχυτική θα πάω. Πολλοί πιστεύουν ότι τα παιδιά διαβλαζουν στο φροντιστήριο γιατί έχουν τύψεις που οι γονείς τους πληρώνουν. Εγώ δεν σκοπεύω να πάω φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το γιατί έχει περάσει η φιλοσοφία του φροντηστηρίου είναι απλή: Λεφτά.


Ο γονιός θεωρεί ότι μόνο αν πληρώσει θα πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εμένα με έστειλαν φροντηστήριο παρόλο που δεν το χρειαζόμουν γιατί είχα ένα τέλειο σχολείο. Αλλά ο (μέσος) γονιός θεωρεί πλέον ότι μόνο το φροντηστήριο θα σου μάθει τα "κόλπα" για τις πανελλήνιες.

Εξαρτάται από το σχολείο που είσαι πάντως. Σε κάποια δεν γίνεται καλή δουλειά οπότε επιβάλλεται. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έκανα ποτέ κανένα φροντιστήριο ή ιδιαίτερο και τα πήγα μια χαρά, εκεί που ήθελα πέρασα.
Είχα πολύ καλούς καθηγητές στο (ιδιωτικό) σχολείο ;) .
Βέβαια όλοι οι συμμαθητές μου έλιωναν στα φροντιστήρια κι απο το πολύ διάβασμα κατέρρευσαν και έγραψαν χειρότερα απο μένα τελικά :P .

ΥΓ: φροντιστήρια ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς η παραπαιδεία έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Είναι θέμα νοοτροπίας πλέον όμως. Ειδικά στους μαθητές που προφανέστατα μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι τους. Εγώ ας πούμε δε νομίζω πως θα μπορούσα πλέον χωρίς φροντιστήρια, όμως γι'αυτό φταίνε οι καθηγητές που είχα στο γυμνάσιο, περισσότερο απ'ότι φταίω εγώ. Αν δεν σου δώσει ο καθηγητής τα κίνητρα για το κάθε μάθημα, αν δεν είναι άξιος να το κάνει αρεστό, τότε καλύτερα να μη διδάσκει. Είναι δύσκολο να κάνεις ένα παιδί να αγαπήσει ένα μάθημα στην Ελλάδα, με αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα.. δυστυχώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς η παραπαιδεία έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Είναι θέμα νοοτροπίας πλέον όμως.
Εδώ αρχίζουν να κάνουν απ' το Δημοτικό. :/:


Και προφανώς και δεν είναι απαραίτητο. Πότε θα βρει ελεύθερο χρόνο το παιδί; Ο ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση χρειάζεται πάντοτε, ακόμα και στην Γ' Λυκείου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγώ μέχρι τώρα αριστεύω ... τώρα θα πάω 1η λυκείου .. πιστεύω έχω βάσεις ... το 100% είναι ότι θα πάω έκθεση ... λέτε να μου χρειαστεί σε άλλα μαθήματα φροντηστήριο ?Σκόπος μου είναι η Ιατρική !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
εγώ ποτέ δεν κατάλαβα την ανάγκη για φροντιστήρια. δηλαδή το σχολικό σύστημα στην χώρα μας είτε είναι ιδιωτικο ειτε δημόσιο δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους να διδάσκουν ΣΩΣΤΑ τα μαθήματα στους μαθητές; αφού τα ΙΔΙΑ στελέχη είναι τα πρωινά στα σχολεία, γυμνάσια και λύκεια, και στα φροντιστήρια το απόγευμα!

εάν αποφασίσει το κράτος να επενδύσει σωστά στην εκπαίδευση τότε ίσως να μην χρειαστεί το φροντιστήριο στον βαθμό που το έχουμε ανάγκη σήμερα.

εγώ για παράδειγμα αρνούμαι πεισματικά να στείλω τα παιδιά μου φροντιστήριο - είναι χαμένα χρήματα για μένα. δεν κατάλαβα δηλαδή ο κάθε δάσκαλος και καθηγητής που διδάσκει στο σχολείο το πρωί γιατί δεν διδάσκει με τον τρόπο που διδάσκει το απόγευμα στο φροντιστήριο;

Όχι πως δεν έχεις δίκιο, αλλά δεν αλλάζει κάτι με το να μη τα στέλνεις φροντιστήριο. Απλά δεν μαθαίνουν όσα πρέπει, γιατί δυστυχώς αυτή τη στιγμή το σύστημα έτσι λειτουργεί. Οπότε ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ μέχρι τώρα αριστεύω ... τώρα θα πάω 1η λυκείου .. πιστεύω έχω βάσεις ... το 100% είναι ότι θα πάω έκθεση ... λέτε να μου χρειαστεί σε άλλα μαθήματα φροντηστήριο ?Σκόπος μου είναι η Ιατρική !

Εγώ θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στην ενυσχιτική αν βρεις καμιά δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dexter

Νεοφερμένος

Ο Dexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
1η Λυκείου πήγαινα ενισχυτική: Αρχαία, Έκθεση, Άλγεβρα, Γεωμετρία.
2α Λυκείου φροντιστήριο: Άλγεβρα, Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Φυσικές με τον πατέρα μου (που είναι προφανώς φυσικός :D )
3η Λυκείου φροντιστήριο: Έκθεση, Μαθηματικά (Γενικής & Κατεύθυνσης), Ανάπτυξη Εφαρμογών και στην ενισχυτική ΑΟΔΕ.

Οι διαφορές του φροντιστηρίου με το σχολείο είναι για μένα δύο:
1. οι ώρες που αφιερώνονται στο μάθημα
2. ο αριθμός των μαθητών.

Πιο συγκεκριμένα:
1. όταν στο σχολείο κάνω μάθημα 3 τετάρτων στην καλύτερη περίπτωση, από τα οποία τρώγεται πάλι πολλή ώρα στα γύρω-γύρω, είμαι σαφώς κερδισμένος στο φροντιστήριο που θα κάνω την 1 ώρα πλήρη.
2. όταν στο σχολείο είμαστε 20 μαθητές, οι βλακείες του καθενός θα τρώνε ώρα που θα πηγαίνει εις βάρος αυτών που ενδιαφέρονται. Αντίθετα στο φροντιστήριο, με τμήματα ΑΥΣΤΗΡΩΣ μέχρι 4 άτομα, πάλι είμαι κερδισμένος.

Θεωρώ ότι η ενισχυτική κάνει πολλή καλή δουλειά αν έχει τους σωστούς μαθητές, και στην 1η τάξη ήμουν υπερ-ευχαριστημένος. Βέβαια, αποχώρησα στην επόμενη τάξη, επειδή οι καθηγητές άλλαξαν και δεν τους πήγαινα προσωπικά. :D

Όπως και να το κάνουμε, στο φροντιστήριο αρχίζεις νωρίτερα, καλύπτεις περισσότερες ασκήσεις και κάνεις γενικά καλύτερη δουλειά. Τώρα ένας άνθρωπος που έχει όρεξη, χαλαρά βγάζει πολύ καλό βαθμό και στην Γ' Λυκείου χωρίς φροντιστήριο. Με δουλειά όμως, σωστά βοηθήματα και αν υπάρχει και η σωστή υποστήριξη από το σχολείο (κάτι που δεν υπάρχει πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JonnieTechie

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω ψηφιζω παραπαιδεια με 1000 επειδη στο δικο μας σχολειο οι καθηγητες βλεπωντας οτι οι μαθητες πηγαινουν φροντιστηριο σκεφτονται 'γιατι να τα λεω εγω?,ας τα πει το φροντιστηριο'και ετσι στο σχολειο δν γινεται καλη δουλεια εως καθολου.. υπαρχουν ομως και παιδια τα οποια μπορει να μην εχουν την οικονομικη δυνατοτητα οι γονεις τους για να τα στειλουν φροντιστηρια...Αυτα τα παιδια δν δικαιουνται μορφωση?επειδη οι καθηγητες ειναι κολημενοι πρεπει να μεινουν τα παιδια αμορφωτα...Αλλα βεβαια δημοσιο ειναι τι μπορει να περιμενει κανεις απο το δημοσιο...Στο σχολειο μας ειναι ολοι οι καθηγητες και ο διευθηντης γνωριζονται τοσο καλα και ετσι καλυπτοναται ακομα και στον διευθυντη να το πεις δν κανει τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "οπωσδήποτε", είναι ανάλογα τις δυνατότητες του μαθητή.
Φυσικά όλοι θα μπορούσαν αν δεν είχε περάσει η νοοτροπία του φροντιστηρίου εδώ και τόσα χρόνια,ή αν οι καθηγητές σε όλα τα σχολεία ήταν αρκετά καλοί. Εν ολίγoις αυτό που λέει ο Γιάννης.

Εγώ στην πρώτη λυκείου έκανα μόνο μαθηματικά, στη δευτέρα μαθηματικά + φυσική και τώρα όλα της κατεύθυνσης + 1 ώρα βιολογία Γ.Π + έκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χμ...

Την Α'Λυκείου την τέλειωσα με πάαααρα πολύ καλό βαθμό χωρίς κανένα φροντιστήριο.

Τώρα έχω Αρχαία, Λατινικά, Αγγλικά και Ιστορία Κατεύθυνσης. Προς το παρόν, κάνω μαθήματα Αρχαίων με μία φιλόλογο... δε ξέρω πώς να τ'ονομάσω. Απλά κάνουμε την ύλη πριν καν ξεκινήσουμε στο σχολείο κι εμβαθύνουμε, εξασκούμαι σε πιο δύσκολες ασκήσεις, κτλ κτλ.

Προς το παρόν δε θεωρώ ότι χρειάζομαι άλλα φροντιστήρια.
Ίσως στην τρίτη τάξη ξεκινήσω και Λατινικά και Νέα Ελληνικά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Χμ...

Την Α'Λυκείου την τέλειωσα με πάαααρα πολύ καλό βαθμό χωρίς κανένα φροντιστήριο.

Τώρα έχω Αρχαία, Λατινικά, Αγγλικά και Ιστορία Κατεύθυνσης. Προς το παρόν, κάνω μαθήματα Αρχαίων με μία φιλόλογο... δε ξέρω πώς να τ'ονομάσω. Απλά κάνουμε την ύλη πριν καν ξεκινήσουμε στο σχολείο κι εμβαθύνουμε, εξασκούμαι σε πιο δύσκολες ασκήσεις, κτλ κτλ.

Προς το παρόν δε θεωρώ ότι χρειάζομαι άλλα φροντιστήρια.
Ίσως στην τρίτη τάξη ξεκινήσω και Λατινικά και Νέα Ελληνικά... :(

Του χρόνου θα σου πρότεινα να αρχίσεις αυτά τα 2 που λες...Απλά για να γράψεις καλύτερα αφού είναι και στην κατεύθυνσή σου τα λατινικά !Και Εκθεση Γενικης είναι, αλλά θέλει πιστεύω...Από τα αδέρφια μου βασικά αυτό νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έκθεση χρειάζεται για να έχεις παραπάνω γνώμες καθότι η διόρθωση δεν γίνεται τόσο αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έκθεση χρειάζεται για να έχεις παραπάνω γνώμες καθότι η διόρθωση δεν γίνεται τόσο αντικειμενικά.
Πιθανώς και ναι. :(

Κοίτα, η έκθεση είναι Τζόκερ. Πας, δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου κι ό,τι προκύψει.
Τουλάχιστον βασικά πράγματα είναι να κάνεις εργασίες στο σχολείο/φροντηστήριο για έκθεση, και να συζητάς τα λάθη σου με τον καθηγητή.

Αυτό με βοήθησε αρκετά. ;)



Και φυσικά να έχουμε υπόψην τα διάφορα tips που ανεβάζει ο Πέτρος για την έκθεση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top