Γενικό -  Λογοτεχνία και Ιστορία χωρίς Φροντιστήριο

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για οσους δε πανε φροντιστήριο, χρήσιμα liks με πολυ υλικο (τεστ, σχεδιαγραμματα, προτεινομενα θεματα κτλ) μπορειτε να βρειτε και εδω https://ephilologos.blogspot.com/search/label/Ιστορία Κατεύθυνσης για να εξασκηθειτε!
προσωπικη ενασχοληση χρειαζεται η ιστορια, οχι φροντιστηριο, μην ανησυχειτε! καλη επιτυχια!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Και ναι επαληθευτρικα πηρα 18 στο τετραμηνο στην ιστορια!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jivko_8921

Νεοφερμένος

Ο Ζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
φιλε,ιστορια ειναι μην φοβασαι.δε μπορς να καταλαβω τι μανια ειναι αυτη με τα φροντιστηρια,σωνει και καλα πρεπει να εχεις κανει φροντιστηριο για να τα καταφερεις.διαβασε μονος σου στο σπιτι,συγκεντρωσου και τελειωσε.παλια που δεν υπηρχαν φροντιστηρια,βοθητικα και η υλη ηταν πολυ πιο φορτωμενη πως τα καταφερναν οι δικοι μας και περνουσαν?εισαι πισω στην υλη,καταλαβαινω,κατσε διαβασε και προλαβε τα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
φιλε,ιστορια ειναι μην φοβασαι.δε μπορς να καταλαβω τι μανια ειναι αυτη με τα φροντιστηρια,σωνει και καλα πρεπει να εχεις κανει φροντιστηριο για να τα καταφερεις.διαβασε μονος σου στο σπιτι,συγκεντρωσου και τελειωσε.παλια που δεν υπηρχαν φροντιστηρια,βοθητικα και η υλη ηταν πολυ πιο φορτωμενη πως τα καταφερναν οι δικοι μας και περνουσαν?εισαι πισω στην υλη,καταλαβαινω,κατσε διαβασε και προλαβε τα:P



συνφωνω απολυταα με οσα λεσ :) !!!στην ελλαδα ειμαστε ομωσ τι περιμενεισ το χρημα μετραει πανω απο ολα ! τι τελεια παιδεια !!!!Ολα δωρεαν δεν ειναι ???αλλα γενικα η ιστορια ειναι καθαρα διαβασμα !!!!Στο βΙβλιο δεν βρισκω κατι δυσκολο εκτοσ αποταα τελευτεα κεφαλαια και ειδικα το προσφυγικο που εχει ενα καρο περιοχεσ κ σημιωσεισ αλλα ολα τα αλλα ειναι ευκολα πιστευω αρκει να τα διαβασεισ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γεια σας,

Φέτος θα πάω Γ' Λυκείου και είμαι Θεωρητική. Επίσης, θα ανοίξω και 5ο πεδίο παίρνοντας μαθηματικά και οικονομία. Θα ήθελα λοιπόν, να ρωτήσω (επειδή υπάρχει οικονομικό πρόβλημα) αν τα Κείμενα και η Ιστορία Θεωρητικής Κατεύθυνσης χρειάζονται έξτρα μαθήματα στο φροντιστήριο ή μπορείς να τα βγάλεις και μόνος/η σου;;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πες στους γονεις σου να το συζητησουν με αυτον που εχει το φροντιστηριο. Συνηθως κανουν καποια εκπτωση αν τους πεις πως εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Eγώ ιστορία και κείμενα τα έβγαλα μόνη μου!!! και το αποτελεσμα 18 ιστορία και 15,8 κείμενα (εντάξει στα κείμενα δεν έκανα και κάτι ιδιαίτερο αλλά τεσπα)... με βοήθησε πάρα πολύ το σχολείο όμως...Έπεσα σε πολύ καλή καθηγήτρια...
Από την άλλη όμως σκεφτομαι ότι αν πήγαινα και σε αυτά φροντ ίσως τα πήγαινα καλύτερα...
Ξέρω όμως και παιδιά που πήγαιναν φροντ. και δεν τα κατάφεραν καθόλου καλά....
Γενικά πιστευω ότι είναι καθαρά θέμα προσωπικού διαβάσματος αυτά τα δύο μαθήματα!!!
Βέβαια αν έχεις και καλό καθηγητή στο σχολείο ακόμη καλύτερα!!! Εξάλλου υπάρχει και το internet όπου μπορείς να βρεις πολύ καλό υλικό-ειδικά για τα κείμενα σχόλια και τέτοια!!! Αλλά και για την ιστορία σχεδιαγραμματα, αν σε βοηθάνε, πηγές και πολλά άλλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Λοιπόν...Ιστορία μπορείς να τη βγάλεις και μόνη σου με σχετική άνεση αν υπάρχει όρεξη,καλή θέληση και ένας καλός καθηγητής στο σχολείο.
Για λογοτεχνία συνιστώ φροντιστήριο. Θεωρώ ότι είναι από τα μαθήματα που χρειάζεσαι την καθοδήγηση του καθηγητή σε περίπτωση φυσικά που δεν την έχεις ήδη από το σχολείο. Αν ο καθηγητής σου στο σχολείο κρίνεται ανεπαρκής τότε θα σου πρότεινα το φροντιστήριο. Σε περίπτωση που οικονομικά δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις (και σε καταλαβαίνω απόλυτα και ειδικά σε τέτοιους καιρούς), τότε υλικό από Ίντερνετ που σου φαινεται αξιόπιστο είναι δυνατόν να σε βοηθήσει ή εναλλακτικά μπορείς να συγκεντρώσεις φροντιστηριακό υλικό και διαγωνίσματα (απαραιτήτως!) από φίλους σου αποφοίτους ή από συμμαθητές σου που κάνουν το μάθημα σε φροντιστήριο. Και μην ξεχνάς πως πάντα υπάρχει και η λύση ενός καλού βοηθήματος. Απλώς το θεωρώ έσχατη καταφυγή γιατί ένα βοηθημα από μόνο του στη λογοτεχνία υπάρχει πιθανοτητα να σε μπερδέψει. Άσε που προσωπικά τα βοηθήματα δεν τα συμπαθησα ποτέ γι'αυτό και δεν τα επέλεγα. Και σε κάθε περίπτωση να γράφεις. Να εξασκείσαι στη δομή των απαντήσεων ώστε να δεις πως μπορείς να κινηθείς. Πιστεύω ότι αν ο καθηγητής σου στο σχολείο είναι έστω και ελάχιστα φιλότιμος και πρόθυμος θα δεχτεί να ενισχύσει την προσπάθειά σου και με το παραπάνω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delinda

Νεοφερμένος

Η delinda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
τα κορίτσια έχουν δίκιο όσον αφορά την ιστορία οτι δεν χρειάζεται φροντιστήριο..το μόνο που προαπαιτεί είναι πολύ καλό διάβασμα και προσοχή στις πηγές..όσο για τη λογοτεχνία θα σου συνιστούσα να γραφτείς σε κάποιο πολυμελές τμήμα φροντιστηρίου για να εξοικειωθείς με διαγωνίσματα,έξυπνες ερωτήσεις και μια πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση.αν από την άλλη διαβάσεις μόνη σου ξέσκισε τα σχόλια του βιβλίου και πάρε ένα πολύ καλό βοήθημα και οπωσδήποτε τον εοσκ_από εκεί αντλούν θέματα-καλή αντοχή και του χρόνου φοιτήτρια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kc331

Νεοφερμένος

Η kc331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως χρειαζεται φροντιστηριο σε κανενα απ'τα 2.Εγω ιστορια διαβαζα απο το καλοκαιρι λιγο και μετα πολλες επαναληψεις μεσα στη χρονια.Βεβαια και η καθηγητρια στο σχολειο μου βοηθησε πολυ.Μας εβαζε πολυ συχνα τεστ και καναμε αρκετες πηγες.Πηρα 18.Λογοτεχνια ειδικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται καθολου.Παρε κανα καλο βοηθημα(εγω ειχα το μεταιχμιο ειναι πολυ καλο) και διαβασε μονη σου.Ειναι σημαντικο ομως να εχετε καλη καθηγητρια.Η δικια μας ηταν φοβερη.Τα ανελυε παρα πολυ καλα τα κειμενα,μας εβαζε τεστ,μας εκανε προηγουμενα/προτεινομενα θεματα και καναμε πολλα παραλληλα.Εδω 17 πηρα (επεσε και το αγαπημενο μου κειμενο)Παντως αυτο που ειναι λιγο δυσκολο ειναι να τηρησεις το προγραμμα σου ειδικα οταν διαβαζεις μονη σου.Παντως ανετα μπορεις να τα βγαλεις και μονη σου,απλα τη λογοτεχνια ειδικα μην την αφησεις για το τελος.Οι πιο πολλοι εκει την πατανε.Αντε καλο διαβασμα και να περασει εκει που θελεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
λοιπόν ιστορία μπορείς να διαβάσεις μόνη σου αρκεί να βγάλεις ερωτήσεις για κάθε παράγραφο, να κάνεις συχνές επαναλήψεις και πέρα από την αποστήθισι να επιδιώξεις να κατανοήσεις τα γεγονότα.. η αλήθεια είναι ότι προκειται για ένα αρκετά κακογραμμένο βιβλίο - άντε να δούμε πότε θα αποσυρθει, μας παιδεύει και μας αρκετά- και κάποια πράγματα αναφέρονται σε διαφορετικά σημεία. εκεί μπορείς να ρωτάς τον καθηγητή στο σχολείο . τα βοηθήματα δε σε καλύπτουν. υπάρχει καλή δουλειά όμως σε βοηθήματα όσον αφορά τις πηγές. τώρα στη λογοτεχνία η δυσκολία είναι ότι πρέπει να μελετήσεις και τεχνικά ζητήματα, δηλαδή όχι μόνο τι λέει όπως είχατε μάθει μέχρι τώρα στα κείμενα αλλά και πως το λεει π.χ. είδος αφηγητή, οπτική γωνία κλπ. να αναζητήσεις λοιπόν ένα βοήθημα που θα επεξηγεί όλα αυτά με πληρότητα.
επομένως, καταλήγω ότι η ιστορία δε χρειάζεται φροντιστήριο απαραίτητα, η λογοτεχνία χρει΄ζεται ένα καθηγητή λίγο ψαγμένο, να έχει ασχοληθεί με όλα όσα προανέφερα, μια ανάλυση του κειμένου την κάνουν όλοι.. ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στην δίαρκεια των θερινών μαθημάτων κατα την διάρκεια των οποίων έκανα και ιστορία κατάλαβα οτι δεν με βοηθάει και ιδιαίτερα εως καθόλου η ανάλυση του μαθήματος απο την καθηγήτρια αφου στην τελικη επρεπε να κατσω να το καταλάβω μόνη και τα κατάφερνα, ούτε δίαφορους δύσκολους (για εμένα) οικονομικούς όρους μπορούσε να μου εξηγήσει. Το θέμα λοιπόν είναι η ανάλυση πηγών. Αυτο όμως δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει και στο σχολείο; Επιπλέον δεν είναι βάρβαρο να παρακολουθείς όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης στο φροντιστήριο;


Θα με βοηθούσαν παρά πολύ οι απόψεις σας και ειδικά αυτών που έχουν ήδη γνωρίσει την διαδικασία.
Επίσης οποιεσδήποτε συμβουλές θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος για το θέμα της τρίτης λυκείου γενικότερα είναι πολύτιμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εξαρτάται, εμείς στο σχολείο π.χ. ο καθηγητής μας δεν έκανε πηγές και έδινε βάση στο να μάθουμε καλά το βιβλίο
αλλά και πάλι, είναι καλό να εξασκείσαι, να αναλύεις όσες πηγές μπορείς και να στις διορθώνουν. είναι θέμα εξάσκησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται φροντιστήριο η ιστορία. Είναι ένα πυκνογραμμένο και αρκετά κακογραμμένο βιβλίο, που εγώ τουλάχιστον χωρίς βοήθεια κάποια πράγματα θα αδυνατούσα να τα καταλάβω μόνη μου, καθώς πρέπει να σου εξηγήσουν και άλλα πράγματα που είναι εκτός βιβλίου. Δεν είναι τόσο απλό να κάτσεις και να τη μάθεις χωρίς να την έχεις κατανοήσει πρώτα,και δύσκολα μπορείς αυτό να το κάνεις μόνος σου. Στο σχολείο μου, ιστορία απλά κάναμε ένα περιληπτικό μάθημα, και από πηγές ούτε για δείγμα. Για ανάλυση πηγών μπορείς να πάρεις κάποιο βοήθημα, αν και εγώ τα έκανα όλα στο φροντιστήριο και δε χρειάστηκε να πάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Λοιπον,θα σου απαντησω ως φετινος αποφοιτος,πλεον.:DΑν νομιζεις οτι μπορεις να βγαλεις την υλη μονη σου,θετοντας τετοιο χρονοδιαγραμμα,ωστε να την αφομοιωσεις και να κανεις και επαναληψεις,τοτε το φροντιστηριο δε χρειαζεται.Δεν ειναι δηλαδη απαραιτητο να πληρωνεις λεφτα για να σου εξηγει ο καθηγητης το μαθημα,αφου η προοδος που θα κανεις σε αυτο ειναι καθαρα θεμα προσωπικης σου προσπαθειας.:)Αν και εφοσον,στο φροντιστηριο δεν κανετε καλη δουλεια στην αναλυση πηγων,ειναι και αυτος λογος για να μην το συνεχισεις.Μπορεις να ζητησεις απο την καθηγητρια του σχολειου σου να σου δωσει συμβουλες για την αναλυση πηγων,ακομη και να σου δινει προσθετες για εξασκηση.Το φροντιστηριο στην Ιστορια ειναι κυριως χρησιμο,λογω του οτι σε ''αναγκαζει'' να μπεις σε ενα προγραμμα,οργανωνει την υλη.Αν αυτο ομως μπορεις να το κανεις και μονη σου,θεωρω οτι αυτο δεν ειναι αναγκαιο.Ο,τι αλλο θες,ρωτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breaking_dawn

Νεοφερμένος

Η breaking_dawn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κοιτα εγω θα σε συμβουλευα να κανεις 1-2 ωρες την βδομαδα..Στο σχολειο τις περισσοτερες φορες δεν γινεται αναλυση πηγων( και αν γινεται ,ειναι πολυ επιφανειακη) και δεν δινεται πολυ υλικο. Το φροντιστηριο σε βοηθαει παρα πολυ να εξοικοιωθεις με τις πηγες και μετα θα σου φαινονται παιχνιδακι και δεν θα τις φοβασαι..Λες πως η καθηγητρια στο φροντιστηριο σου σας παραδιδει το παρακατω μαθημα και σας το αναλυει..Αυτο θεωρω πως ειναι τελειως περιττο..Εξαλλου ολη την δουλεια θα την κανεισ εσυ στο σπιτι μαθαινοντας το μαθημα απεξω..( οσο κ να μην το θεσ πρεπει να το μαθεις παπαγαλια κ αυτο θα γινει σιγα σιγα με τις επαναληψεισ). Αυτο που μπορει ν κανει η καθηγητρια(αυτο εκανε κ η δικια μ) ηταν ν μασ εξεταζει στο μαθημα , να μας χωριζει το επομενο σε πλαγιοτιτλουσ -και εξηγωντας μας οπου επρεπε- κ να δουλευουμε πηγες και στο μαθημα και στο σπιτι..Αν αποφασισεις να μην κανεις φροντιστηριο δεν θα νοιωθεισ την πιεση να διαβασεισ το μαθημα ,θα το αναβαλεις συνεχεια ωσπου σε ενα σημειο θα μεινεισ πολυ πισω.Εκτος αν σε εξεταζει καποιος απο τους γονεις σου.Αλλα και παλι οπως ειπα δεν θα κανεις πηγες...Απο ατομα που ξερω που δεν καναν φροντ.στην ιστορια δεν τα πηγαν καθολου καλα. Τωρα η αποφαση είναι δικιά σου. Ελπιζω να βοηθησα ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οκ.. με καλυψατε ολοι γιατι αυτο βασικα στην ουσια ηθελα να ακουσω τι πρεπει να γινεται στο φροντιστηριο. Τι αλλο γενικα θα με συμβουλευατε να προσεξω φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες φέτος. Έχω ήδη τελειώσει την θεολογική, που υπεραγαπώ και είμαι στο μεταπτυχιακό όμως δεν μου αρκεί θέλω κι άλλο….. το 2007 που έδωσα πανελλήνιες έκανα ιδιαίτερα. Διάβαζα αρκετά αλλά κάποια πολύ σοβαρά οικογενειακά προβλήματα δεν με άφησαν να δώσω 100% των δυνατοτήτων μου. Παράλληλα η καθηγήτρια μου με παράτησε 1 μήνα πριν τις πανελλήνιες λέγοντάς μου ότι δεν την χρειάζομαι την ίδια στις επαναλήψεις και θα τα καταφέρω καλύτερα μόνη. Αυτό το θεωρώ ακόμα και σήμερα εγκληματικό. Υπήρχε φυσικά και η ανωριμότητα της εφηβεία- ενηλικίωσης. Το θέμα είναι ότι λόγο του μεταπτυχιακού και των πανελληνίων δεν μπορώ να δουλέψω για να έχω χρήματα για φροντιστήριο. Ξέρω όμως ότι χωρίς φροντιστήριο δεν γίνεται δουλειά και θέλω να τα πάω καλύτερα αυτή την φορά. Σκέφτηκα λοιπόν κάτι και να μου πείτε την γνώμη σας. Να βγάλω μόνη μου μέχρι αρχές Φεβρουαρίου όλη την ύλη σε όλα τα μαθήματα και από μέσα Φεβρουαρίου να ξεκινήσω κάποια ιδιαίτερα για τις επαναλήψεις. Τεστ κ.τ.λ!! Έχω καλό προγραμματισμό και θα την βγάλω ως τότε την ύλη. Όμως μήπως είναι απαραίτητο από τώρα το φροντιστήριο ή τα ιδιαίτερα?? :redface:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες φέτος. Έχω ήδη τελειώσει την θεολογική, που υπεραγαπώ και είμαι στο μεταπτυχιακό όμως δεν μου αρκεί θέλω κι άλλο….. το 2007 που έδωσα πανελλήνιες έκανα ιδιαίτερα. Διάβαζα αρκετά αλλά κάποια πολύ σοβαρά οικογενειακά προβλήματα δεν με άφησαν να δώσω 100% των δυνατοτήτων μου. Παράλληλα η καθηγήτρια μου με παράτησε 1 μήνα πριν τις πανελλήνιες λέγοντάς μου ότι δεν την χρειάζομαι την ίδια στις επαναλήψεις και θα τα καταφέρω καλύτερα μόνη. Αυτό το θεωρώ ακόμα και σήμερα εγκληματικό. Υπήρχε φυσικά και η ανωριμότητα της εφηβεία- ενηλικίωσης. Το θέμα είναι ότι λόγο του μεταπτυχιακού και των πανελληνίων δεν μπορώ να δουλέψω για να έχω χρήματα για φροντιστήριο. Ξέρω όμως ότι χωρίς φροντιστήριο δεν γίνεται δουλειά και θέλω να τα πάω καλύτερα αυτή την φορά. Σκέφτηκα λοιπόν κάτι και να μου πείτε την γνώμη σας. Να βγάλω μόνη μου μέχρι αρχές Φεβρουαρίου όλη την ύλη σε όλα τα μαθήματα και από μέσα Φεβρουαρίου να ξεκινήσω κάποια ιδιαίτερα για τις επαναλήψεις. Τεστ κ.τ.λ!! Έχω καλό προγραμματισμό και θα την βγάλω ως τότε την ύλη. Όμως μήπως είναι απαραίτητο από τώρα το φροντιστήριο ή τα ιδιαίτερα?? :redface:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!!
καταρχας πες μας ποιος ειναι ο στοχος σου.θες καποιο αρκετα υψηλοβαθμο τμημα;:hmm:θα ειναι δυσκολο να βγαλεις μονη σου την υλη μεχρι τον φεβρουαριο!κανε φροντιστηριο βιολογια λατινικα και ιστορια γιατι αν δεν κανεις καλη δουλεια σε αυτα δεν θα τα πας καθολου καλα στις πανελληνιες!αν κανεις μονο αυτα τα τρια μαθηματα πιστευω δεν θα σου κοστισει ακριβα -δεν πιστευω πανω απο 200 ευρω.στα υπολοιπα πρεπει να προσπαθησεις πολυ μονη σου.εχεις ξεκινησει το διαβασμα;
λογικα επειδη σπουδασες θεολογια θα ειχες αρκετη επαφη με τα αρχαια!εσυ πως τα βλεπεις τα μαθηματα;τα πας καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
καταρχας πες μας ποιος ειναι ο στοχος σου.θες καποιο αρκετα υψηλοβαθμο τμημα;:hmm:θα ειναι δυσκολο να βγαλεις μονη σου την υλη μεχρι τον φεβρουαριο!κανε φροντιστηριο βιολογια λατινικα και ιστορια γιατι αν δεν κανεις καλη δουλεια σε αυτα δεν θα τα πας καθολου καλα στις πανελληνιες!αν κανεις μονο αυτα τα τρια μαθηματα πιστευω δεν θα σου κοστισει ακριβα -δεν πιστευω πανω απο 200 ευρω.στα υπολοιπα πρεπει να προσπαθησεις πολυ μονη σου.εχεις ξεκινησει το διαβασμα;
λογικα επειδη σπουδασες θεολογια θα ειχες αρκετη επαφη με τα αρχαια!εσυ πως τα βλεπεις τα μαθηματα;τα πας καλα;

Μπα με τα αρχαία δεν το έχω και τόσο πολύ. επαφή ναι είχαμε καθημερινά σχεδόν αλλά.....εμπειρικά καταλαβαίνω τους Πατέρες που 4 χρόνια τους ξεσκονίσαμε αλλά γραμματική και συντακτικό θέλει διάβασμα. Βιολογία μου φαίνεται το πιο εύκολο γιατι έχω πάρα πολύ υλικό και καλό υλικο. Ιστορία νομίζω ότι πρέπει πρώτα να μάθεις καλή παπαγαλία και μετα πηγές πολύ εξάσκηση οπότε νομίζω ότι αν κάνω από Φεβρουάριο πολλές πηγές θα βγει κάτι. Κείμενα μου δημιουργούνται καποιες απορίες τις σημειώνω και θα τις ρωτάω εδώ :redface:και σε όποιον φιλόλογο βρίσκω κι ασχολείται με Γ΄Λυκείου! Λατινικά ξεκίνησα από το βιβλίο της Β΄λυκείου γραμματική και συντακτικό ανά κεφαλαιο προσπαθώντας να μην αφήνω κανένα κενό.

Τώρα ποιά σχολη θέλω. Η μια είναι ελληνικής φιλολογιας στην Κομοτηνή και η άλλη ισπανικη-ιταλικη φιλολογια!!! Αλλά όπου κι αν περάσω θα μου αρέσει. Πιο πολύ για τις γνώσεις πάω κσι για να μη πάθω κατάθλιψη .... χωρίς σχολή. Στο μεταπτυχιακό δεν έχει συχνες παρακολουθήσεις. Προς το παρον τουλάχιστον.

Μια ερώτηση που θα ήθελα να σας κάνω μιας και πάτε φροντιστήριο είναι πόσο περίπου σας κοστίζει για τα 6 μαθήματα?? κι επίσης δέχονται στην μέση της χρονιάς?(Νοέμβριο) άτομα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top