Λογοθεραπεία vs Εργοθεραπεία

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για αυτά τα δύο και σαν σχολές,αλλά και σαν επαγγέλματα.Με ενδιαφέρουν πολύ και τα δύο...και....δεν μπορώ να διαλέξω!Τι προτείνετε;Ποιά σχολή είναι καλύτερη;Επαγγελματικη αποκατάσταση;Απολαβές;Τα πάντα!Θελω την γνώμη και απλών μαθητών αλλά και ατόμων που ίσως γνωρίζουν κάτι παραπάνω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ειναι δυο τελειως διαφορετικες σχολες...που ομως οι επαγγελματιες αυτων συνεργαζονται πολυ μεταξυ τους. επαγγελματικη αποκατασταση και απολαβες εχουν και τα δυο πολυ καλες.τωρα το θεμα ειναι τι σ'αρεσει.θα σου προτεινα να μιλησεις με δυο επαγγεμλατιες της εργο κ λογοθεραπειας να σου πουν.καποια πραγματα σχετικα με την εργοεραπεια εχω γραψει στο θεμα "εργοθεραπεια- info??" ...ελπιζω να βοηθησει.να ξερεις ομως οτι η λογοθεραπεια ασχολειται μονο με το λογο ενω η εργοθεραπεια με τη καθε μια κ παραμικρη καθημερινη δραστηριοτητα του ανθρωπου.Κ μη νομιζεις οτι ενας λογοθεραπευτης δεν ασχολειται με παιδια με ειδικες αναγκες...ασχολειται κ πολυ μαλιστα απλα εχουν συνηθει ολοι να συνδυαζουν τον λογοθεραπευτη με τις μαθησιακες δυσκολιες κ τα παιδια που απλα παρουσιαζουν δυσκολια στο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα! Είμαι απο ένα μικρο νησί και εχω στο νου μου να επιστρέψω και δεν ξέρω ποιο απο τα δυο θα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Υπεροχες σχολες και οι δυο....εχετε υποψην σας ομως οτι εργοθεραπευτες βγαινουν μονο απο ενα τμημα στην ελλαδα ενω λογοθεραπευτες απο τρια...
Θα προτεινα χωρις ενδοιασμους εργοθεραπεια....πολυ πολυ καλες προοπτικες....
το εχω σκεφτει πολυ γιατι ψαχνω να κανω δευτερο πτυχιο και πανω που επελεξα εργοθεραπεια εμαθα οτι δεν μπορω γιατι οι κατακτηριες ειναι με βαθμο πτυχιου κι οχι με εξετασεις:(


κατερινα,μιας και εισαι σε μικρο νησι δεν ξερω να σου πω αναμεσα σε λογοθεραπεια και εργοθεραπεια τι εχει καλυτερες προοπτικες(μπορεις να ανοιξεις τον επαγγελματικο οδηγο της περιοχης σου και να δεις τι υπαρχει κ τι οχι)
θα μπορουσα ομως να σου προτεινω την φυσικοθεραπεια(ολοι χρειαζονται σε καποια στιγμη στην ζωη τους....)
εγω πλεον αφου απεκλεισα εργοθεραπεια ειμαι αναμεσα σε φυσικοθεραπεια και λογοθεραπεια (και λιγο κοιν.εργασια)

ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ Αφροδίτη!! είναι αρκετα μικρό το νήσί συγκεκριμένα είναι η Πάτμος. Λογοθεραπευτής και εργοθεραπευτής δεν υπάρχουν ωστόσο δε ξέρω που θα μπορούσα να απασχοληθώ με την εργοθεραπεία! Οσον αφορά τη φυσικοθεραπέια έχει ήδη τρείς αλλα δεν με ενδιαφέρει και τόσο. και πάλι σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
η εργοθεραπεια απευθυνεται σε περισοτερες ομαδες πιστευω...απο παιδια με αυτισμο μεχρι παππουδες σε καπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manelaki

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Για τη Πατμο δε ξερω. Αλλα ισως σε καποιο αλλο κοντινο νησι σιγουρα θα μπορεσεις να γυρισεις. Υπαρχει πολυ μεγαλη αναγκη παγκοσμιως! Ασθενειες και αναπηριες δε συμβαινουν μονο σε ανθρωπους που ζουν σε μεγαλες πολεις! Θα το δεις κι αν μπεις στη σχολη οτι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αναγκη και φιλοξενουνται για λιγους μηνες σε ιδρυματα στην αθηνα επειδη δεν υπαρχει στο νησι τους ή εστω καπου κοντα.Αλλα τι να σου κανουν θεραπειες λιγων μονο μηνων??? Γι'αυτο σου λεω η ζητηση και η αναγκη ειναι μεγαλη... Το βρισκω πολυ σημαντικο και καλο που θες να γυρισεις και να προσφερεις το εργο σου στο τοπο σου.. Καλα αποτελεσματα και ευχομαι η επιλογη που θα κανεις να'ναι η καλυτερη για'σενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Nα σαι καλα!! Ακόμα δεν έχω καταλήξει στο αν θα βάλω πρώτη επιλογή λογοθεραπεία η εργοθεραπεία αλλα βέβαια και σημαντικο ρόλο θα παίξει και η βαθμολογια.. Και πάλι σ ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chiara

Νεοφερμένος

Η chiara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από μένα! Και εγώ αυτά τα διλήμματα είχα μεταξύ λόγο και έργο-θεραπείας. Τελικά προς την εργασιοθεραπεία είμαι αλλά μπλέχτηκα και με την κοινωνική εργασία.. Ξέρεις καμία να με συμβουλεύσει; Η κοινωνική εργασία είναι λίγο πιο κοντά στην ψυχολογία που αγαπάω πολύ ενώ η εργοθεραπεία είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ίσως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.. Τι λέτε εσείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anny22

Νεοφερμένος

Η anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα! Και εγώ αυτά τα διλήμματα είχα μεταξύ λόγο και έργο-θεραπείας. Τελικά προς την εργασιοθεραπεία είμαι αλλά μπλέχτηκα και με την κοινωνική εργασία.. Ξέρεις καμία να με συμβουλεύσει; Η κοινωνική εργασία είναι λίγο πιο κοντά στην ψυχολογία που αγαπάω πολύ ενώ η εργοθεραπεία είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ίσως έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.. Τι λέτε εσείς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τελικά τι επέλεξες..εγώ πέρασα κοινωνική εργασία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ημουν και εγώ καποτε φάν αυτών των δύο σχολών, εκλεινα πιο πολύ στην λογοθεραπεία, αλλά για δεν ήθελα με τίποτα να φύγω απο Αθήνα, (που θα αφηνα τον έρωτα).
Τελικά, κατέληξα να σπουδάζω κάτι εντελώς διαφορετικό, χωρίς να το έχω μετανοιώσει ουδέποτε.
Καλή επιτυχία στις επιλογές σας παιδια, και να θυμάστε πως το πιο σημαντικό είναι να κάνετε κάτι που αγαπάτε πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα κατατάξω κατά φθίνουσα σειρά τις σχολές υγείας (δεν αναφέρω την φαρμακευτική γιατί δε την θεωρώ σχολή υγείας) αρχίζοντας από αυτή που θεωρώ ότι πρέπει να διαλέξει πρώτα (λαμβάνω πολλούς παράγοντες υποψη (δυσκολία σχολή, απασσχόληση, κύρος, έργο).

1) Ιατρική (δε την θεωρώ την σημαντικότερη απλά πάντα έχει τον πρώτο ρόλο και είναι πρώτη μούρη)
2) Φυσικοθερπαεία (προσωπικά θεωρώ τοπ σχολή για κάποιον που ήθελε να πάει ιατρική και δεν πέρασε, έχεις γραφείο, έχει χαμηλή βάση επειδή δεν είναι ΑΕΙ), απαιτεί μυική δύναμη για αυτο ταιριάζει περισσότερο στα αγόρα παρόλα αυτά και τα κορίτσια μπορεί να τα καταφέρουν εξίσουν.
4) Λογοθεραπεία (Επίσης καλή σχολή, κάνεις γραφείο εξετάζεις, αν είσαι καλός/η θα περάσεις καλά)
5) Ψυχολογία (Πολλοί την εξομοιώνουν με την ιατρική (δεν είναι πολλές φορές άνθρωποι που καλούν τους ψυχολόγοι ιατρέ). Παρόλα αυτά το επάγγελμα διαφέρει ουσιαστικά από την κλασική ιατρική , έχεει υψηλή βάση επειδή είναι ΑΕΙ και ανοίκει στο 1ο πεδίο που οι επιλογές είναι περιορισμένες).
6) Εργοθεραπεία Κακά τα ψέματα οι εργοθεραπευτές δύσκολα μπορούν να κάνουν δουλειά μόνοι τους (αν και κάποιοι βγάζουν αρκετά λεφτά) τις περισσότεες φορές θα ακουλουθείς εντολές, με μικρές πρωτοβουλίες (σε αντίθεση με την λογοθεραπεία).
7) Νοσηλευτική Σίγουρα πολύ δύσκολη σχολη, ( η δυσκολότερη μετά από την ιατρική) το έργο της σηματντικότερο από την ιατρική, παρόλα αυτά η σχολή παίρνει την βάση σε όλα τα άλλα, χωρίς πρωτοβουλίες, με ωράριο κυκλικό (στην δουλειά), όχι κύρος, είσαι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ ιατρού και ασθενούς με αποτέλεσμα να ακούς φωνές και από τις 2 μεριές. Η νοσηλευτική σε αντίθεση με τα παραπάνω δεν προάγει θεραπεία αλλά φροντίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας, λοιπον εχω τις εξης αποριες .Αρχικα, ειμαι μαθητρια της 2ας λυκειου και εχω αρχισει να ψαχνομαι με τις σχολες. Σ'αυτες που εχω σχετικα κατασταλαξει ειναι η εργοθεραπεια και η λογοθεραπεια. Βεβαια το θεμα ειναι οτι και στις 2 και ιδιαιτερα στην πρωτη θα εχω να κανω με ΑΜΕΑ και δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να το αντιμετωπισω. Το καλο ειναι με την εργοθεραπεια οτι βρισκεται στην Αθηνα και δυστυχως η Λογοθεραπεια στην επαρχια. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω σχετικα με την αγορα εργασιας ποια σχολη απο τις 2 εχει καλυτερες προοπτικες. Ακομα θα ηθελα να ξερω που ακριβως βρισκεται το ΤΕΙ Πατρας και που κυμαινονται τα νοικια στην περιοχη.
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νικολέταααα

Νεοφερμένος

Η Νικολέταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας,
Τωρα αρχιζει το δυσκολο κομματι για μενα γι' αυτο θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτες τις δυο σχολες. Δεν ξερω ποια να επιλεξω.Απο την μια προτιμω περισσοτερο τα μαθηματα του τμηματος της λογοθεραπειας γιατι θα ηθελα να ασχοληθω με την νοηματικη γλωσσα και ολα τα σχετικα.Απο την αλλη ομως ψαχνοντας πληροφοριες για την εργοθεραπεια καταλαβα οτι εχει και αυτη η σχολη πολλες διεξοδους. Ειμαι σε ενα διλλημα. Απο οτι καταλαβα στο ιντερνετ εχει περισσοτερες πληροφοριες για τον τομεα της εργοθεραπειας παρα για την λογοθεραπεια, δηλαδη στην βικιπαιδεια ειχε πολλα πραγματα για την εργοθεραπεια, οπως οτι μπορεις να ασχοληθεις με την μοναδα ψυχιατρικης θεραπειας, οπως την Κατάθλιψη, και τη Ρευματοειδή Αρθρίτιδα και οχι μονο με κινητικα προβληματα.Γενικα για να μην τα πολυλογα εχει πολλα πραγματα, ενω για την λογοθεραπεια οχι τοσο. Ποια ειναι η γνωμη σας;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γεια σας,
Τωρα αρχιζει το δυσκολο κομματι για μενα γι' αυτο θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.Ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτες τις δυο σχολες. Δεν ξερω ποια να επιλεξω.Απο την μια προτιμω περισσοτερο τα μαθηματα του τμηματος της λογοθεραπειας γιατι θα ηθελα να ασχοληθω με την νοηματικη γλωσσα και ολα τα σχετικα.Απο την αλλη ομως ψαχνοντας πληροφοριες για την εργοθεραπεια καταλαβα οτι εχει και αυτη η σχολη πολλες διεξοδους. Ειμαι σε ενα διλλημα. Απο οτι καταλαβα στο ιντερνετ εχει περισσοτερες πληροφοριες για τον τομεα της εργοθεραπειας παρα για την λογοθεραπεια, δηλαδη στην βικιπαιδεια ειχε πολλα πραγματα για την εργοθεραπεια, οπως οτι μπορεις να ασχοληθεις με την μοναδα ψυχιατρικης θεραπειας, οπως την Κατάθλιψη, και τη Ρευματοειδή Αρθρίτιδα και οχι μονο με κινητικα προβληματα.Γενικα για να μην τα πολυλογα εχει πολλα πραγματα, ενω για την λογοθεραπεια οχι τοσο. Ποια ειναι η γνωμη σας;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Καταρχας θες να ασχοληθεις σιγουρα με κινητικα προβληματα ανθρωπων με ειδικες αναγκες; Γιατι εκτος απο Εργοθεραπεια αν δε θες σωνει και καλα Λογοθεραπεια με λιγοτερα μορια υπαρχει και η Φυσικοθεραπεια που καλυπτει ευρος μυοσκελετικων,νευρολογικων,καρδιακων κλπ προβληματων !Bεβαια αν ημουν αναμεσα σε εργοθεραπεια και λογοθεραπεια θα επελεγα εργοθεραπεια καθως εχει περισσοτερες απολαβες και διεξοδους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νικολέταααα

Νεοφερμένος

Η Νικολέταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βασικα ξες ποιο ειναι το θεμα,σκεφτομουν να επιλεξω και ειδικης αγωγης αλλα μιλησα μετα με καποιον που εχει περασει εκει και δουλευει τωρα και μου ειπε ολες τις δυσκολιες.Κατεληξα λοιπον, οτι εγω δεν κανω για αυτο το επαγγελμα γιατι δεν θα το αντεξω ψυχολογικα.Νομιζα ομως πως με την εργοθεραπεια επειδη ακριβως εχει πολλες διεξοδους θα μπορουσα να αποφυγω τον τομεα της ειδικης αγωγης.Δεν ειναι αυτο εφικτο; Εσυ τι σπουδαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Βασικα ξες ποιο ειναι το θεμα,σκεφτομουν να επιλεξω και ειδικης αγωγης αλλα μιλησα μετα με καποιον που εχει περασει εκει και δουλευει τωρα και μου ειπε ολες τις δυσκολιες.Κατεληξα λοιπον, οτι εγω δεν κανω για αυτο το επαγγελμα γιατι δεν θα το αντεξω ψυχολογικα.Νομιζα ομως πως με την εργοθεραπεια επειδη ακριβως εχει πολλες διεξοδους θα μπορουσα να αποφυγω τον τομεα της ειδικης αγωγης.Δεν ειναι αυτο εφικτο; Εσυ τι σπουδαζεις;

Η εργοθεραπεια ειναι επισης πολυ καλη ιδιως τωρα που παρουσιαζονται μεγαλυτερες αναγκες για παιδια με προβληματα αναπτυξιακα, αλλά και ενηλικες,κυριως με κινητικα προβληματα!! Λογω του οτι ειναι μονο μια σχολη στην Ελλαδα εχει για την ωρα μεγαλυτερες απολαβες και λιγο καλυτερες προοπτικες εργασιας απο τηφυσικοθεραπεια που σπουδαζω ,απλα αυτη καλυπτει ενα μεγαλο ευρος προβληματων στο ανθρωπινο σωμα,με λιγα λογια ο φυσικοθεραπευτης ασχολειται με ολα στο ανθρωπινο σωμα οσο αφορα την αποκατατασταση,καμια φορα συνεργαζεται και με εργοθεραπευτη!Απο κει και περα η αποφαση ειναι δικη σου! Τωρα ο λογοθεραπευτης ασχολειται με την ομιλια,το λογο,την εκφραση,εχει σχεση αλλα ειναι διαφορετικη απο τα αλλα 2,σημασια εχει τι σου αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hrisa

Νεοφερμένος

Η Hrisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα αποφύγεις την ειδική αγωγή αλλά και η επαφή με ηλικιωμένους με κινητικά προβλήματα δεν είναι και ότι καλύτερο. Είναι πολύ σκληρό επάγγελμα, δεν μπορείς να το κάνεις μόνο επειδή έχει διεξόδους. Η λογοθεραπεία είναι πιο ήπια, πιστεύω, και αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέταααα

Νεοφερμένος

Η Νικολέταααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα δεν εχω ψαξει ακομη για την φυσικοθεραπεια παρα το γεγονος οτι ειναι παρα παρεμφερει αυτα τα δυο.Εσυ για ποιο λογο επελεξες την φυσικοθεραπεια; Δεν σε φοβιζει το γεγονος οτι αναδυονται ολο και περισσοτεροι φυσικοθεραπευτες; Εχεις σκεφτει τι μεταπτυχιακα θα κανεις;

Ειχα σκοπο να μην ασχοληθω με ηλικιωμενους.Οπως καταλαβαινεις δεν ξερω τι θελω...Ηλπιζα οτι θα μπορουσα να ασχοληθω με την ψυχιατρικη θεραπεια,πραγμα που δεν ηξερα οτι μπορουσα να το κανω απο την εργοθεραπεια αλλα το ειδα στην βικιπαιδεια και υστερα το εψαξα και μου αρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα δεν εχω ψαξει ακομη για την φυσικοθεραπεια παρα το γεγονος οτι ειναι παρα παρεμφερει αυτα τα δυο.Εσυ για ποιο λογο επελεξες την φυσικοθεραπεια; Δεν σε φοβιζει το γεγονος οτι αναδυονται ολο και περισσοτεροι φυσικοθεραπευτες; Εχεις σκεφτει τι μεταπτυχιακα θα κανεις;

Κοιτα την επελεξα γιατι ειναι ενα παρα πολυ αξιολογο επαγγελμα,οσοι και αν ειναι εχει παντα ζητηση και ασχολειται με το να λυνει ενα ευρος προβληματων στο ανθρωπινο σωμα,και να σου πω και την αληθεια μου αρεσει να θεραπευω τον πονο του αλλου και μου αρεσει που σου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψεις ιδιωτικα,ειτε σε γυμναστηρια,ειτε σε ξενοδοχεια,κλπ κλπ και να ανοιξεις δικο σου γιατι το δημοσιο δεν ειναι και πολλα υποσχομενο!! Δεν εχω σκεφτει για το αν θα κανω αμεσα οταν τελειωσω διοτι μπορει και να βρω καποια δουλεια να κανω ενα πελατολογιο ή να δουλεψω σε ενα φυσικοθεραπευτηριο!! Δυνατες εξειδικευσεις ειναι θεωρω η καρδιοαναπνευστικη,η νευρολογικη και σκεφτομουν παιδιατρικα διοτι γενικως μπορει να ειναι ζορικος τομεας λογω των παιδιων αλλα παντα εχει ζητηση !Δε με φοβιζει το γεγονος που αναδυονται ολο και περισσοτεροι διοτι σε επαγγελματα που βασιζονται κυριως στον ιδιωτικο τομεα σημασια εχει τι προσφερεις και ποσο πολυ το κυνηγας ετσι λοιπον οποιος ειναι καλος θα διακριθει,θα φανει και δε θα μεινει στο ραφι!:) Παντως αν τεινεις περισσοτερο σε εργοθεραπεια τσεκαρε λιγο τη φυσικοθεραπεια ειναι λιγοτερο εξειδικευμενη,με πληθωρα περιστατικων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top