Λογιστική σε ποια πόλη;

evelin._

Νεοφερμένος

Η evelin._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει οτι θελω λογιστικη και τωρα ψαχνω τμημα λογιστικης σε καποια ωραια πολη. Σκεφτομαι να περασω πρεβεζα που ειναι κοντα στο πατρικο μου ή καβαλα ή καλαματα , αλλα πολλοι λενε οτι δεν αξιζει. Εχω αρχισει να σκεφτομαι και το ηρακλειο κρητης φυσικα δεν εχω παει ποτε οποτε δεν ξερω πως ειναι, εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα και οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Εχω απορριψει πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη γιατι θελω λιγο πιο μικρες πολεις κυριως για την ηρεμια και την ασφαλεια που μπορει να σου προσφερει μια μικροτερη πολη. Επισης δεν με ενδιεφερει τοσο η νυχτερινη ζωη που εχει η καθε πολη διοτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικη οποτε δεν θα βγαινω.
Τι γνωμη εχετε για την λογιστικη?
Ποια πολη ειναι καλη για σπουδες (δεν με ενδιαφερρει να ζησω την τελεια φοιτητικη ζωη-ηρεμα πραγματα)?
Γενικα πειτε μου πως ειναι αυτες οι πολεις..
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει οτι θελω λογιστικη και τωρα ψαχνω τμημα λογιστικης σε καποια ωραια πολη. Σκεφτομαι να περασω πρεβεζα που ειναι κοντα στο πατρικο μου ή καβαλα ή καλαματα , αλλα πολλοι λενε οτι δεν αξιζει. Εχω αρχισει να σκεφτομαι και το ηρακλειο κρητης φυσικα δεν εχω παει ποτε οποτε δεν ξερω πως ειναι, εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα και οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Εχω απορριψει πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη γιατι θελω λιγο πιο μικρες πολεις κυριως για την ηρεμια και την ασφαλεια που μπορει να σου προσφερει μια μικροτερη πολη. Επισης δεν με ενδιεφερει τοσο η νυχτερινη ζωη που εχει η καθε πολη διοτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικη οποτε δεν θα βγαινω.
Τι γνωμη εχετε για την λογιστικη?
Ποια πολη ειναι καλη για σπουδες (δεν με ενδιαφερρει να ζησω την τελεια φοιτητικη ζωη-ηρεμα πραγματα)?
Γενικα πειτε μου πως ειναι αυτες οι πολεις..

Απ' οτι καταλαβα κοιτας μονο παραθαλασσιες πολεις?
Αν οχι γιατι δεν σκεφτεσαι και Κοζάνη και Λαρισα?(η Λαρισα εχει και καλη φοιτητικη ζωη και η σχολη εχω ακουσει οτι αξιζει)
Αν ναι σε καμια περιπτωση Καβάλα. Δεν αξίζει τόσο οικονομικά(πανάκριβα ενοίκια και κακή συγκοινωνία) οσο και από θεμα εγκαταστασεων/καθηγητων κ.α..
Κρήτη δε θα σου την προτεινα καθως από τι εχω ακουσει και ακριβα είναι και μακρια οπως λες και εσυ.
Η Καλαματα σαν πολη ωραια ειναι για την σχολη δεν ξερω.
 

evelin._

Νεοφερμένος

Η evelin._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προτιμω κυριως παραθαλασσιες πολεις και συγκεκριμενα σκεφτομουν σοβαρα την κρητη αλλα ακουω μονο μειονεκτηματα οποτε ειμαι αναμεσα σε πρεβεζα και καβαλα. Εσυ εισαι πολυ αρνητικος για την καβαλα, γιατι;;; Δεν ειναι πολυ ακριβη η ζωη εκει οσο για την συγκοινωνια δεν με αφορα ιδιαιτερα..
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Προτιμω κυριως παραθαλασσιες πολεις και συγκεκριμενα σκεφτομουν σοβαρα την κρητη αλλα ακουω μονο μειονεκτηματα οποτε ειμαι αναμεσα σε πρεβεζα και καβαλα. Εσυ εισαι πολυ αρνητικος για την καβαλα, γιατι;;; Δεν ειναι πολυ ακριβη η ζωη εκει οσο για την συγκοινωνια δεν με αφορα ιδιαιτερα..
Γιατι α) εχω ζησει Καβαλα στο παρελθον, β)εχω γνωστους σε αυτο το τμημα
Και πιστεψε με σε νοιαζει η συγκοινωνια αν δεν εχεις αμαξι και δεν μενεις στις εστιες. Αν πουμε οτι μενεις κοντα στο Τει το οποιο ειναι στην ακρη σχεδον της πολης, θα εχεις τρομερη ανηφορα για να φτασεις στην σχολη και τα ενοικια σε εκεινη την περιοχη ειναι εξωπραγματικα. Αν μενεις κεντρο μιλαμε για αποσταση πανω απο 2 χλμ και μεγαλο μερος της διαδρομης ανηφορα, αλλα ελαφρως χαμηλοτερο ενοικιο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου μιλησω ως απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του πρώην ΤΕΙ Καβαλας, νυν Διεθνες πανεπιστημιο σεζον 2009-2014. Οι καθηγητές είναι πάρα πολύ καλοί και ως άνθρωποι και ως γνώσεις. Δύο έφυγαν ο ένας με σύνταξη και ο άλλος δυστυχώς απεβίωσε. Τότε που ήμουν εγώ η Λογιστική Καβάλας μαζί με του Πειραία ήταν οι κορυφαίες στη χώρα, και μάλιστα είχαν ανοίξει και συνεργασίες με το Εξωτερικό. Τότε τα ενοίκια ήταν 250-280 ευρώ, τα λεωφορεία στη Καβάλα είναι ιδιωτικά και πληρώνεις πήγαινε-έλα κάθε μερα, ενώ η ζωή ακριβή για επαρχία γιατί είναι ακριβά. Θα σου πρότεινα Πειραια για να κάνεις και γνωριμίες, μιας και η Καβάλα είναι τέρμα Νέκρα. Καλά για κάτι Πρέβεζες και Κρήτες που πέταξες , αν πας να σπουδάσεις εκεί Λογιστική είναι σαν να πηγαίνεις σε αποστολή μη σου πω καλύτερα. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Θα σου μιλησω ως απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του πρώην ΤΕΙ Καβαλας, νυν Διεθνες πανεπιστημιο σεζον 2009-2014. Οι καθηγητές είναι πάρα πολύ καλοί και ως άνθρωποι και ως γνώσεις. Δύο έφυγαν ο ένας με σύνταξη και ο άλλος δυστυχώς απεβίωσε. Τότε που ήμουν εγώ η Λογιστική Καβάλας μαζί με του Πειραία ήταν οι κορυφαίες στη χώρα, και μάλιστα είχαν ανοίξει και συνεργασίες με το Εξωτερικό. Τότε τα ενοίκια ήταν 250-280 ευρώ, τα λεωφορεία στη Καβάλα είναι ιδιωτικά και πληρώνεις πήγαινε-έλα κάθε μερα, ενώ η ζωή ακριβή για επαρχία γιατί είναι ακριβά. Θα σου πρότεινα Πειραια για να κάνεις και γνωριμίες, μιας και η Καβάλα είναι τέρμα Νέκρα. Καλά για κάτι Πρέβεζες και Κρήτες που πέταξες , αν πας να σπουδάσεις εκεί Λογιστική είναι σαν να πηγαίνεις σε αποστολή μη σου πω καλύτερα. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις
Αναφορικα με τους καθηγητες οπως τα λες ειναι, λαθος μου που το ανεφερα παραπανω, ομως οι καλοι ειναι μεγαλοι και σιγα σιγα φευγουν. Από τοτε που εφυγες εχουν ανεβει τα ενοικια. ως ελαχιστο στην καλυτερη σκεψου τα 270-280 και μια μεση γκαρσονιερα μπορει να φτασει και 320-330. Σε σχεση με αλλες επαρχιακες πολεις αρκετα ακριβη και χαλια διασκεδαση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οσον αναφορα τα εισιτηρια. 0,60 το μειωμενο, ανα διαδρομη και αν δεν εχεις ή ξεχασεις το πασο σου 1,00 το μειωμενο από το λεοφωρειο kai 35.00 το μηνιαίο. Σκεψου οτι υπαρχουν περιοχες που θα χρειαστεις και 2 λεοφωρεια, οποτε διπλα εισιτηρια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΕΙΡΑΙΑ, ΛΑΡΙΣΑ και σαν τελευταια επιλογη Κοζανη
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Διασκέδαση σε παρακμιακά σκυλάδικα που θέλεις 1 μήνα για να ξεβουλώσουν τα αυτιά από το αρμόνιο;
 

evelin._

Νεοφερμένος

Η evelin._ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα σου μιλησω ως απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του πρώην ΤΕΙ Καβαλας, νυν Διεθνες πανεπιστημιο σεζον 2009-2014. Οι καθηγητές είναι πάρα πολύ καλοί και ως άνθρωποι και ως γνώσεις. Δύο έφυγαν ο ένας με σύνταξη και ο άλλος δυστυχώς απεβίωσε. Τότε που ήμουν εγώ η Λογιστική Καβάλας μαζί με του Πειραία ήταν οι κορυφαίες στη χώρα, και μάλιστα είχαν ανοίξει και συνεργασίες με το Εξωτερικό. Τότε τα ενοίκια ήταν 250-280 ευρώ, τα λεωφορεία στη Καβάλα είναι ιδιωτικά και πληρώνεις πήγαινε-έλα κάθε μερα, ενώ η ζωή ακριβή για επαρχία γιατί είναι ακριβά. Θα σου πρότεινα Πειραια για να κάνεις και γνωριμίες, μιας και η Καβάλα είναι τέρμα Νέκρα. Καλά για κάτι Πρέβεζες και Κρήτες που πέταξες , αν πας να σπουδάσεις εκεί Λογιστική είναι σαν να πηγαίνεις σε αποστολή μη σου πω καλύτερα. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις


Οι πεισσοτεροι λενε οτι τα ιδια εξοδα θα εχω ειτε παω καβαλα ειτε παω κρητη αλλα αν παω κρητη μαλλον δεν θα ερχομαι συχνα στο πατρικο μου λογω αποστασης. Οσο για την πρεβεζα λενε πως ειναι χαλια οποτε εχεις δικιο. Υπολογιζω οτι δεν θα γραψω πανω απο 10 χιλ μορια οποτε ο πειραιας ειναι κατι σαν απιαστο ονειρο :laugh::laugh::laugh:
 

evili

Νεοφερμένος

Η evili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δινω πανελληνιες και εχω αποφασισει οτι θελω λογιστικη και τωρα ψαχνω τμημα λογιστικης σε καποια ωραια πολη. Σκεφτομαι να περασω πρεβεζα που ειναι κοντα στο πατρικο μου ή καβαλα ή καλαματα , αλλα πολλοι λενε οτι δεν αξιζει. Εχω αρχισει να σκεφτομαι και το ηρακλειο κρητης φυσικα δεν εχω παει ποτε οποτε δεν ξερω πως ειναι, εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα και οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες. Εχω απορριψει πολεις οπως η αθηνα και η θεσσαλονικη γιατι θελω λιγο πιο μικρες πολεις κυριως για την ηρεμια και την ασφαλεια που μπορει να σου προσφερει μια μικροτερη πολη. Επισης δεν με ενδιεφερει τοσο η νυχτερινη ζωη που εχει η καθε πολη διοτι δεν ειμαι τοσο κοινωνικη οποτε δεν θα βγαινω.
Τι γνωμη εχετε για την λογιστικη?
Ποια πολη ειναι καλη για σπουδες (δεν με ενδιαφερρει να ζησω την τελεια φοιτητικη ζωη-ηρεμα πραγματα)?
Γενικα πειτε μου πως ειναι αυτες οι πολεις..

Δεν έχω η ίδια άποψη αλλά από πολλούς γνωστούς που τελειώνουν τώρα( ή τελείωσαν τον τελευταίο χρόνο ) στην Καβάλα έχει πέσει αρκετά το επίπεδο της σχολής ( ακόμα και σε σχέση με 2015) θα σου πρότεινα Θεσσαλονίκη ( τα παιδιά από εκεί έχουν καλύτερο επίπεδο γνώσεων λογιστικής και από απόφοιτους ΠΑΜΑΚ ) ,Λάρισα ή Κοζάνη
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Το τμήμα της λογιστικής (πρώην τει Πάτρας) θεωρείται πολύ καλό. ωστόσο εδώ και κάποια χρόνια είναι στο Μεσολόγγι σαν κτίριο, απ όσο ξέρω. Σαν πόλη δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω ζήσει εκεί αλλά μπορείς να το ψάξεις.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Το τμήμα της λογιστικής (πρώην τει Πάτρας) θεωρείται πολύ καλό. ωστόσο εδώ και κάποια χρόνια είναι στο Μεσολόγγι σαν κτίριο, απ όσο ξέρω. Σαν πόλη δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω ζήσει εκεί αλλά μπορείς να το ψάξεις.
Το τμήμα λογιστικής στο Μεσολόγγι δεν βρίσκεται στο φετινό μηχανογραφικό όπως και τα τμήματα στην Χαλκίδα και στις Σέρρες και τα 3 δεν έχουν αναβαθμιστεί σε ΑΕΙ.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αυτό είναι αλήθεια ότι δεν το ήξερα. Λόγω ότι δεν με ενδιέφερε το συγκεκριμένο τμήμα δεν το είχα ψάξει.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
πιστευετε οτι το επαγγελμα του λογιστη εχει ακομη μελλον στην ελλαδα?σκεφτομαι σοβαρα να προσπαθησω να μπω στο λοχρη του οπα για αυτο ρωταω
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
πιστευετε οτι το επαγγελμα του λογιστη εχει ακομη μελλον στην ελλαδα?σκεφτομαι σοβαρα να προσπαθησω να μπω στο λοχρη του οπα για αυτο ρωταω
Mακρυά απο τέτοιου είδους επαγγέλματα δουλειά έχει άλλα είναι χαμαλοδουλειά εντελώς βαρετή γιατί ο λογιστής κάνει πραγματικά τα πάντα που το γλυώδες δημόσιο δεν ξέρει ή δεν θέλει να κάνει.
 
Top