dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας!Φέτος δίνω πανελλήνιες και από την αρχή της χρονιάς έχω το εξής δίλλημα:λογιστική και χρηματοοικονομική ή οικονομικά;Η λογιστική μου φαινόταν πιο ελκυστική για κάποιον λόγο,όμως πιστεύω ότι δεν έχει εξέλιξη ούτε και περαιτέρω επιλογές,σε αντίθεση με τα οικονομικά.Με ενδιαφέρει πρωτίστως η επαγγελματική αποκατάσταση καθώς και οι οικονομικές απολαβές,διότι θέλω να ασχοληθώ με κάτι που να μου αρέσει (οικονομικά ή λογιστική) ,αλλά και αυτό να μου αποδώσει ώστε να πετύχω και τους περαιτέρω στόχους μου.
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καλησπέρα είσαι απο ΕΠΑΛ?
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Όχι.Τα μαθήματα της κατεύθυνσης μου είναι αρχές οικονομικής θεωρίας,προγραμματισμός και μαθηματικά.
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Όχι.Τα μαθήματα της κατεύθυνσης μου είναι αρχές οικονομικής θεωρίας,προγραμματισμός και μαθηματικά.

Νομίζω ότι και οικονομικά να πας κάνεις λογιστική!Εγω που είμαι πρωτος έτος στο οικονομικό του Πάντειου κάνουμε λογιστική και μπορείς στο 3-4 έτος να πάρεις και επιλογή αυτά τα μαθήματα!!!
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ακριβώς η λογιστική είναι κομμάτι των οικονομικών έχω τελειώσει ΙΕΚ ειδικός μηχ. λογιστηρίου. Το θέμα είναι αν σε αρέσει ο ΑΟΘ αν σε αρέσει στην οικονομία δίοικηση έχει πάρα πολλές σχολές. Σε κάθε περίπτωση μπορέις να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο και να ανοίξει λογιστικό γραφείο μετά από κάποια προυπηρεσία.
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γιατί μου κανει εντύπωση λές μου αρέσει η λογιστική σου ακούγεται πιο έυηχο?
Επειδή έχω γνωστούς που ασχολούνται με λογιστική απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον σαν επάγγελμα και γενικά από όσα έχω ακούσει σχετικά με το πώς είναι και με το τι και πώς ασχολείσαι πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε.
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ακριβώς η λογιστική είναι κομμάτι των οικονομικών έχω τελειώσει ΙΕΚ ειδικός μηχ. λογιστηρίου. Το θέμα είναι αν σε αρέσει ο ΑΟΘ αν σε αρέσει στην οικονομία δίοικηση έχει πάρα πολλές σχολές. Σε κάθε περίπτωση μπορέις να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο και να ανοίξει λογιστικό γραφείο μετά από κάποια προυπηρεσία.
https://www.uom.gr/assets/site/publ...cfin-programma-spoudwn-2019-2020-20200210.pdf
Και φυσικά να είσαι καλή στα μαθηματικά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σου πω τώρα.. Ξεκίνα από κάτι γενικό και πήγαινε σε κάτι εξειδικευμένο. Αν πας λογιστής, ή θα εισαι λογιστής στη καλύτερη να κυνηγήσεις να γίνεις ορκωτος λογιστής που θέλει τεράστια προσπάθεια και διάβασμα όπως και εξετάσεις. Όσοι φίλοι μου έβγαλαν οικονομικό έκαναν ΜΒΑ μετά αλλά λίγοι εργάζονται. Οι σχολές του οικονομικού που αξίζουν σήμερα στη χώρα είναι δύο. Το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ και το Τραπεζικής και Χρηματοοικονομικής του ΠΑΠΕΙ. ΑΝ σ αρεσει η πολυ θεωρία πηγαινε οικονομικό τι να σου πω
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τι να σου πω τώρα.. Ξεκίνα από κάτι γενικό και πήγαινε σε κάτι εξειδικευμένο. Αν πας λογιστής, ή θα εισαι λογιστής στη καλύτερη να κυνηγήσεις να γίνεις ορκωτος λογιστής που θέλει τεράστια προσπάθεια και διάβασμα όπως και εξετάσεις. Όσοι φίλοι μου έβγαλαν οικονομικό έκαναν ΜΒΑ μετά αλλά λίγοι εργάζονται. Οι σχολές του οικονομικού που αξίζουν σήμερα στη χώρα είναι δύο. Το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ και το Τραπεζικής και Χρηματοοικονομικής του ΠΑΠΕΙ. ΑΝ σ αρεσει η πολυ θεωρία πηγαινε οικονομικό τι να σου πω
Δεν είναι ότι μου αρέσει περισσότερο,είναι ότι φοβάμαι ότι σαν λογίστρια ίσως δεν έχω δυνατότητα και εξέλιξη
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
https://opencourses.gr/opencourse.xhtml?id=15422&ln=el βιντεάκι απο το open courses εισαγωγή στην μικροοικονομικη 1 δες το να έχεις μια γεύση τι παίζει και αν σου ταιριάζει πραγματικά όλο αυτό. Το θέμα δεν είναι μόνο οι οικονομικές απολαβές να δείς και αν σου ταιριάζει. Αλλιώς θα είναι αγγαρεία και είναι κρίμα.
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
https://opencourses.gr/opencourse.xhtml?id=15422&ln=el βιντεάκι απο το open courses εισαγωγή στην μικροοικονομικη 1 δες το να έχεις μια γεύση τι παίζει και αν σου ταιριάζει πραγματικά όλο αυτό. Το θέμα δεν είναι μόνο οι οικονομικές απολαβές να δείς και αν σου ταιριάζει. Αλλιώς θα είναι αγγαρεία και είναι κρίμα.
Το ξέρω και για αυτό με το ίδιο σκεπτικό είπα να ρωτήσω και εδώ,ώστε να πάρω και διαφορετικές γνώμες και πληροφορίες,γιατί κακα τα ψέματα δεν γνωρίζω τίποτα ουσιαστικό πάρα μόνο θεωρητικές και ανούσιες πληροφορίες που έχω διαβάσει στα διάφορα σαιτ
 

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εισαγωγή στην Λογιστική αυτό είναι για το ΕΑΠ αλλα το χρησιμοποίησαμε και εμέις στο ΕΠΑΛ. Τώρα αν θες κάποιο βιβλίο για λογιστική να δείς τι είναι ή θα μπείς στο φωτοδενττρό του Υπουργείου Παιδείας στο ΕΠΑΛ και το κατεβάζεις η να στο στείλω PDF. Ξεκίνα αν σου ταιριάζει αν σε ενδιαφέρουν αυτά που ακούς και μετά όλοι οι δρόμοι είναι ανοικτοί.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

panos007

Νεοφερμένος

Ο panos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Επαγγελματικά ουσιαστικά τελικά όλα καταλήγουν στο να κρατάς λογιστιστικά βιβλία. Όταν λέω κρατάς βιβλία εννοώ μηχανογραφικα όχι στο χέρι. Το λογιστήριο έιναι πάντα η καρδιά της επιχείρησης ή ενος κράτους. Το θέμα είναι να έχεις ένα πτυχίο ΑΕΙ που να έχει μια κάποια διέξοδο και να λειτουργεί σαν φίλτρο. ΌΤαν θα πάς με το καλό όταν τελειώσεις να περάσεις μια συνέττευξη μάζι με όλες τις άλλες δεξιότητες που θα έχεις αποκτήσει να δείξεις σε πρώτη φάση στον υποψήφιο εργοδότη ότι αν μιλήσεις με έναν πελάτη με έναν προμηθευτή ότι δεν θα βγούν απο το στόμα σου βατράχια αλλά θα μπορείς να σταθείς. Οπότε συνδιάσε την 4 χρονη περιπετεία του πανεπιστημίου με κάτι που να σε ενδιαφέρει πραγματικά και θα βρεθούν επιλογές.
 
Top