Λογιστής ή οικονομολόγος

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αν και κατα πολύ ανώτερο το ΑΕΙ Οικονομικό , πολλοί λένε πως η επαγγελματική αποκατάσταση είναι καλύτερη για τους λογιστές...
Ποιά είναι η γνώμη σας? (Να διευκρυνήσω πως είμαι άσχετος και θέλω να περάσω στο οικονομικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
χωρις να ξερω σιγουρα απο τις ιδιες σχολες βγαινεις
οικονομολογος-λογιστης-φοροτεχνικος

μονο που εχουν ενα μειωνεκτημα οι των <<οικονομικων επιστημων>>
-----------------------------------------
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=43667

αυτο θα σε βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν και κατα πολύ ανώτερο το ΑΕΙ Οικονομικό , πολλοί λένε πως η επαγγελματική αποκατάσταση είναι καλύτερη για τους λογιστές...
Ποιά είναι η γνώμη σας? (Να διευκρυνήσω πως είμαι άσχετος και θέλω να περάσω στο οικονομικό)

σίγουρα για να κάνεις 'καριέρα' οι των ΑΕΙ έχουν σοβαρό πλεονέκτημα... επίσης δες το τμήμα λογιστικής και χρηματοοικονομιας...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άλλο λογιστής, άλλο οικονομολόγος. Ο λογιστής προσφέρεται αν θέλεις γρήγορη αποκατάσταση και λίγα λεφτά δεν έχει. Για μεγαλύτερες προοπτικές και σε καριέρα και σε ακαδημαικό τομέα είναι καλύτερα στο καθαρά Οικονομικό.
-----------------------------------------
Όχι, εντελώς καμία σχέση. Στις επιχειρήσεις αρκεί να έχεις στόχο και να δουλεύεις, τίποτα άλλο. Απλά οι ΑΕΙ έχουν και τη διέξοδο του ακαδημαικού τομέα καθώς και ένα σχετικά καλύτερο δίκτυο διασύνδεσης. Αλλά στον ιδιωτικό τομέα αρκεί να είσαι παραγωγικός και να αγαπάς τη δουλειά σου, διαφορετικά χεσμένα τα έχουν τα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ps, εντελώς ενημερωτικά, πάντως, αν έχετε ανάγκη για άμεση αποκατάσταση, μην ακούτε τις φανφάρες για τα ΑΕΙ. Κοινό μυστικό είναι πως προτιμούνται πάρα πολύ οι των ΤΕΙ επειδή παίρνουν λιγότερα και ειδικά αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή ΤΕΙ, πχ. λογιστικών, τότε θα πρέπει να το σκεφτείτε καλά. Απόφοιτοι ΑΕΙ συνήθως γίνονται δεκτοί σε διευθυντικές θέσεις, για τις οποίες, πέρα από χοντρά κοννέ, πρέπει να έχεις και προυπηρεσία. Κι αν σε μια εταιρεία υπάρχει ένας διευθυντής λογιστηρίου, από κάτω υπάρχουν 25 λογιστές και αυτοί είναι από ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Αν πραγματικά φίλε θες να γίνεις οικονομολόγος, τότε δεν θες να γίνεις λογιστής. Πίστεψε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansu

Νεοφερμένος

Η nansu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γεια σας.Εχω βγαλε 19270 μορια στο 5ο πεδιο και 19200 στο 4ο.Σκεφτομαι να δηλωσω πρωτη επιλογη τους ηλεκτρολογους ομως νομιζω οτι δεν περναω αθηνα.Η δευτερη επιλογη με προβληματιζει ιδιαιτερα.Λογιστικη και χρηματοοικονομικη ή χημικων μηχανικων? να σημειωσω οτι εγω προτιμω καθαρα οικονομικη επιστημη αλλα οι γυρω μου λενε πως με τοσα μορια ειναι ανοητο να μην δηλωσω μια σχολη που εχει τοσες επιλογες καθε χρονο(λογ και χρημ).Εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalaxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kalaxan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Λογιστής= Σίγουρη δουλειά γραφείου.Ένας επιπλέον μισθός.Επαγγελματικά δικαιώματα σε αρκετές προκηρύξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Nansu.Αυτα ειναι σκετες Πα...ριες..Συγνωμη τωρα..Διαλεγεις το επαγγελμα που θα κανεις μια ολοκληρη ζωη με το αν εχει πολλα μορια η σχετικη σχολη του?Ενα λαθος που γινεται γενικοτερα ειναι οτι κοιταμε τις σχολες με αυτον ακριβως τον τροπο.."Εχει 17200.α δεν παω..αφου πιανω αυτο το τμημα με 18500..."
1)Πολυτεχνιο να πας αν πραγματικα το θελεις και οχι επειδη λενε οι γνωστοι και μη.Θα σε δυσκολεψει διαφορετικα και θα το βαρεθεις.
2)Δευτερον αποτι καταλαβα δεν θες τιποτα αλλο παρα μονο Αθηνα.Να σου πω οτι δεν υπαρχει μονο αυτην η πολη σε ολοκληρη την Ελλαδα.Αν σου αρεσει το τμημα ΗΜΜΥ δηλωσε τα ολα.(εκτος και αν παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο..)
3)Μην κοιτας τις επιλογες καθε χρονο.Κοιτα καθε τμημα στην ΑΣΣΟΕ και δες ποιο σου ταιριαζει καλυτερα.Δες μαθηματα κυριως.Παντως το ΛΟΓ/ΧΡΗ ειναι ενα παρα πολυ καλο τμημα και προσωπικα το εχω στα υποψιν μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

---christina---

Νεοφερμένος

Η christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Άλλο λογιστής, άλλο οικονομολόγος. Ο λογιστής προσφέρεται αν θέλεις γρήγορη αποκατάσταση και λίγα λεφτά δεν έχει. Για μεγαλύτερες προοπτικές και σε καριέρα και σε ακαδημαικό τομέα είναι καλύτερα στο καθαρά Οικονομικό.
-----------------------------------------
Όχι, εντελώς καμία σχέση. Στις επιχειρήσεις αρκεί να έχεις στόχο και να δουλεύεις, τίποτα άλλο. Απλά οι ΑΕΙ έχουν και τη διέξοδο του ακαδημαικού τομέα καθώς και ένα σχετικά καλύτερο δίκτυο διασύνδεσης. Αλλά στον ιδιωτικό τομέα αρκεί να είσαι παραγωγικός και να αγαπάς τη δουλειά σου, διαφορετικά χεσμένα τα έχουν τα πτυχία.


Γεια σας γνωριζετε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το επαγγελμα του ορκωτου λογιστη?
(ειμαι καινουρια στο site)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adigoni

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
και γω άσχετη ήμουν.. χαχα αλλα κατέληξα οικονομικο :) δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Γεια σας γνωριζετε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το επαγγελμα του ορκωτου λογιστη?
(ειμαι καινουρια στο site)

του ορκωτου???για να γινεις ορκωτος δεν ερκει μονο το πτυχιο αει λογιστικης αλλα πρεπει να δωσεις και εξετασεις στο ΣΟΕΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
λογιστής βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
του ορκωτου???για να γινεις ορκωτος δεν ερκει μονο το πτυχιο αει λογιστικης αλλα πρεπει να δωσεις και εξετασεις στο ΣΟΕΛ
δεν χρειαζεται απο αει λογιστικης,υπαρχουν κι αλλα τμηματα που σε προωθουν ως ορκωτο λογιστη,οπως το τμημα δημοσιας διοικησης και το τμημα οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης της Παντειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
δεν χρειαζεται απο αει λογιστικης,υπαρχουν κι αλλα τμηματα που σε προωθουν ως ορκωτο λογιστη,οπως το τμημα δημοσιας διοικησης και το τμημα οικονομικης και περιφερειακης αναπτυξης της Παντειου!

ναι το αει που ειπα ηταν απλα γτ νομιζα οτι ρωτουσε απο αει...ορκωτος τωρα θα μπορει να γινει ακομα και ενας αποφοιτος λυκειου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brazilakis

Νεοφερμένος

Ο Brazilakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είμαι Β΄ λυκείου και θέλω να εργαστώ στις λογιστικές-φοροτεχνικές υπηρεσίες... πιο ΑΕΙ πρέπει να δηλώσω για να εργαστώ στην συνέχεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Οικ. Παν. Αθήνας
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας
Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής Πειραια (με επιφυλαξη αυτο)
ΤΕΙ Λογιστικής οπουδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brazilakis

Νεοφερμένος

Ο Brazilakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως είναι τελείως διαφορετικά τα επαγγέλματα.
Αν γοητεύεσαι από χρηματιστήριο, εταιρίες κτλ ΜΗΝ πας λογιστικά

Αν σου αρέσει να καταγραφείς ότι κάνεις ζωή σου και να βλέπεις το παρελθόν πήγαινε λογιστική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
βασικά η λογιστική ασχολείμε την καταγραφή των όσως γίνοντε σε μια επιχείρηση σε επίπεδο χρημάτων και με ελεύθερους επαγγελματίες μία από τα ίδια άντε και καμιά φορολογική δήλωση,δεν είναι πάντα απλοικό αλλά μέχρι εκεί φτάνει.
ως οικονομολόγος και ίσως με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να δουλεψεις όπου θες σε οποιονδήποτε τομέα και αν είναι αρκεί να το θες,επίσης μπορεί να δουλέψεις και ως λογιστής που λόγω ελιτισμού αρκετών,καλώς ή κακώς αυτό είναι άλλο θέμα,προτιμούντε κάπως όχι πάντα αλλά υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις.

είναι καθαρά του τι θες και τι σου αρέσει,από το ένα βγαίνεις με ειδίκευση από το άλλο με πιο ευρύ φάσμα γνώσης που μπορείς να την εφαρμόσης σε διάφορους τομείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top