Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Πάντως μη λέμε ό,τι θέλουμε...οι υπολογιστές είναι το μέλλον...Δε ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να εξελιχθεί κάποιος στο μέλλον εαν δε γνωρίζει υπολογιστή,άσχετα με το επάγγελμα που θα κάνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ωραία, εγώ ίσα-ίσα θέλω προτιμώ να χρησιμοποιώ υπολογιστή στη δουλειά μου, άλλωστε αρχικά ήθελα ΗΜΜΥ λόγω υπολογιστών, αργότερα βέβαια είδα ότι έχει ένα σωρό ενδιαφέροντα πράγματα εκτός από τις σχετικές ροές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelldorain

Νεοφερμένος

Ο Kelldorain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους:). Όπως πολλοί από εδώ μέσα, φέτος έδωσα πανελλαδικές και έβγαλα κοντά στα 19000 μόρια. Επειδή θέλω να ασχοληθώ με υπολογιστές και ιδαίτερα με προγραμματισμό είχα ως πρώτη επιλογή την σχολή των ΗΜΜΥ, η οποία ξέρω πως αν και ασχολείται και με άσχετα πράγματα, βγάζει μέσω συγκεκριμένων ροών προγραμματιστές. Ωστόσο οι πιθανότητες να πιάσω τη σχολή στην Αθήνα είναι γύρω στο 40% αφού είναι 5 μόρια πάνω σε σχέση με πέρυσι και από οτι ακούγεται μάλλον θα ανέβει. Για επαρχία δεν θέλω λόγω φίλων κλπ. Έτσι άρχισα να στρέφομαι προς την σχολή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει σε θέματα εργασίας διαφορά μεταξύ αυτής της σχολής και των ΗΜΜΥ, έτσι ώστε αν όντως υπάρχει να το ξανασκεφτώ μήπως δηλώσω Θεσσ/νικη. Ευχαριστώ εξ των προτέρων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφερει ο προγραμματισμος αποκλειστικα γνωμη μου καλυτερα να πας πηροφορικη παρα ΗΜΜΥ γιατι εκει απ οτι ξερω θα κανεις πολλα πραγματα που δεν εχουν σχεση με προγραμματισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι κάνεις καλά που δεν πας επαρχία πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelldorain

Νεοφερμένος

Ο Kelldorain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασικά ο κύριος λόγος που δεν θέλω επαρχία είναι ο εξής: από τη στιγμή που στο τμήμα ΗΜΜΥ θα ακολουθήσω ροές για προγραμματιστής, και σχολή τέτοια έστω σαν 2η επιλογή υπάρχει Αθήνα, γιατί να πάω Θεσσ/νικη και να χάσω φίλους κλπ? Ο μόνος λόγος που θα έκανα κάτι τέτοιο, γι αυτό και ρωτάω, είναι σε περίπτωση που υπάρχουν διαφορές στα επαγγελματικά και εργασιακά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για γνωρίσεις λίγο τον κόσμο, να γίνεις πιο ανεξάρτητος και να ανοίξει το μυαλό σου.
Αρκετές σχολές της επαρχίας είναι επίσης καλύτερες απο αυτές της Αθήνας και γενικώς η σχέσεις εκεί είναι λιγότερο απρόσωπες.
Αν θες προγραμματισμό μην πας ΗΜΜΥ, θα πελαγώσεις λόγω των διάφορων (υποχρεωτικών) μαθημάτων που είναι άσχετα με προγραμματισμό. Διάλεξε κάποια Πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timteam

Νεοφερμένος

Ο timteam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παρολο που εχω διαβασει αρκετα για την σχολη σε αυτο και σε αλλα forum , ακομα δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το αντικειμενο απασχολησης του αποφοιτου ηλεκτρολογου , γιατι ειναι τοσο περιζητητος σε πολλες εταιριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Sorry που ρωτάω για ακόμα μία φορά Απ' το ΗΜΜΥ του ΑΠΘ και το ΗΜΤΥ της Πάτρας βγαίνεις το ίδιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Sorry που ρωτάω για ακόμα μία φορά Απ' το ΗΜΜΥ του ΑΠΘ και το ΗΜΤΥ της Πάτρας βγαίνεις το ίδιο???
Ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ωραία γιατί σκέφτομαι να βάλω πρώτα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και μετά ή ΗΜΤΥ ή ΜΗΧ-ΜΗΧ ΑΠΘ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Τελικά σύμφωνα με τις καινούργιες εξελίξεις.......αναγκαστικά θα βάλω πρώτα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και θα παρακαλάω να ανέβει....100 μόρια για να μην μπω ώστε να πάω ΗΜΤΥ...
Πόσο άδικο για τις σπουδές να χάσεις τα άτομα που αγαπάς.........:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Θα βρείς καινούργια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πόσο άδικο για τις σπουδές να χάσεις τα άτομα που αγαπάς.........:(:(:(

Αν αγαπιέστε, δε θα χαθεί η αγάπη σας. Πάντως, όπως και να έχει θα είναι δύσκολο.:(
Καλή τύχη anyway :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Τελικά σύμφωνα με τις καινούργιες εξελίξεις.......αναγκαστικά θα βάλω πρώτα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και θα παρακαλάω να ανέβει....100 μόρια για να μην μπω ώστε να πάω ΗΜΤΥ...
Πόσο άδικο για τις σπουδές να χάσεις τα άτομα που αγαπάς.........:(:(:(
Και γιατί δε βάζεις πρώτα Πάτρα να είσαι σίγουρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γιατί αν είναι όλο σου το σόι εκεί πάνω δέχεσαι πίεση να πας εκεί......Τέλος πάντων όλο και κάτι θα γίνει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι.Θα παω γ λυκειου και θα μου αρεσε να ασχοληθω οταν τελειωσω με τους υπολογιστες.Μου αρεσε η σχολή των ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ αλλα στην αθηνα οι βασεις ειναι ψηλα.Παρόλα αυτα θα ηθελα να ρωτήσω καποια πραγματα.1)στο προγραμα σπουδων ειδα την βιοιατρική.Γινεται καποιος απο εκει να παει σε ανθρωπολογια?(αν εχετε δει ΒΟΝΕS καταλαβαινετε τι εννοω)2)εκτος απο αυτη τη σχολη ποια αλλη με υπολογιστες ειναι καλη και γυρω στα 18000-18700 μορια?3)αν ειναι τοσο δυσκολη η ΗΜΜΥ ποια ειναι η αμεσως επομενη με λιγοτερο διαβασμα αλλα εξισου καλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν λες οτι θέλεις να ασχοληθείς με υπολογιστές, τι εννοείς ακριβώς;
Το ΗΜΜΥ δεν είναι μόνο υπολογιστές, είναι κυκλώματα, τηλεπικοινωνίες, ενέργεια κτλ.
Αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με υπολογιστές και προγραμματισμό, μην πας ΗΜΜΥ.

Όσο για το ΗΜΜΥ -> Ανθρωπολογία, δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο με το 1 σχετικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μάριε καλησπέρα και καλωσήρθες στο iSchool!
1. Αν δεν κάνω λάθος, η βιοιατρική που λέει το πρόγραμμα σπουδών είναι στην ουσία εφαρμογή της επιστήμης του ΗΜΜΥ επάνω στην Ιατρική για κατασκευή λογισμικού και μηχανημάτων σχετικά με την Ιατρική. Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να πας σε ανθρωπολογία, αλλά πιο πιθανό μου φαίνεται να πας σε εφαρμογές του ΗΜΜΥ στην ανθρωπολογία (με ένα μεταπτυχιακό ή κάτι αντίστοιχο).
2. Όλες οι σχολές των ΗΜΜΥ είναι καλές και μπορεί να ξεκινάνε από ψηλά (στην Αθήνα) αλλά σε άλλες πόλεις μπορείς να μπεις ευκολότερα.
3. Γενικά το Πολυτεχνείο θέλει διάβασμα. Λίγο λιγότερο διάβασμα και εξ' ίσου καλή κατα τη δικιά μου γνώμη είναι η σχολή πολιτικών μηχανικών

Λάβε υπ' όψην σου και αυτά που λέει ο Anarki, γιατί αν δε θες να ασχοληθείς με ενέργεια, στην πορεία μπορεί να μη σου αρέσει η σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ όποιος μιλάει για ημμυ αναφέρεται αποκλειστικά στο ΕΜΠ λες κ δεν υπάρχει σε άλλα πανεπιστήμια...Τι κόλλημα κ αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top