Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Γενικά νομίζω ότι η Ελλάδα δεν είναι σε θέση ακόμα να σηκώσει τους ΗΜΜΥ..Είναι πολύ περιορισμένο το αντικείμενό τους στην Ελλάδα! Και γενικά σε κάθε επιχείρηση χρειάζεται ένας ΗΜΜΥ.. 2 ή 3 θα είναι περιττοί ! Στο εξωτερικό όμως οι ΗΜΜΥ μπορούν να κάνουν "θαύματα" με την τεχνολογία στα εργαστήρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια και κατι αλλο.Εγω δεν πηγα σε καποιο φροντιστηριο υπολογιστων οπως future kids και τετοια.Παρόλα αυτα ασχολουμαι με τον υπολογιστη και ξερω καποια πραγματα.Στη σχολη των ΗΜΜΥ χρειαζεται να εχω ECDL η να ξερω καλα απο υπολογιστες εκτος απο αυτα που μαθαινουμε σχολειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε χρειάζεται μια γενική άνεση στη χρήση υπολογιστή, το ECDL μια μπαρούφα είναι, δεν πιστεύω οτι σου προσφέρει ουσιαστικές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Προσοχή! Το ECDL (σε επίπεδο Core, νομίζω) δε χρειάζεται βάσει νόμου για όσους έχουν παρακολουθήσει σε πανεπιστήμιο τέσσερα τουλάχιστον εξαμηνιαία μαθήματα σχετικά με υπολογιστές. Μάλιστα αυτό πιστοποιείται απλά με ένα χαρτί από τη γραμματεία της σχολής σας. Φαντάζεστε πχ έναν απόφοιτο τμήματος Πληροφορικής ή ΗΜΜΥ να... εξετάζεται στο excel για να πάρει το ecdl;

Από τη σελίδα του Δήμου Ηλιούπολης το εξής κείμενο:

Στους οκτώ (8) φτάνουν πλέον οι πιστοποιημένοι φορείς χορήγησης πιστοποιητικών πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ αναγνωρισμένοι από το Ελληνικό Δημόσιο, μετά από την τελευταία έγκριση του Ο.Ε.Ε.Κ. στην εταιρία Ολοκληρωμένες Λύσεις Ηλεκτρονικής Μάθησης Ε.Π.Ε. με διακριτικό τίτλο «Telefos Ε.Π.Ε.».

Αναλυτικά οι πιστοποιημένοι φορείς είναι:

ECDL Ελλάς Α.Ε.
Ναουμίδου Ε. & Συνεργάτες Ο.Ε. με διακριτικό τίτλο Vellum Global Educational Services
Παπαδάκης Γεώργιος & ΣΙΑ Ο.Ε. με διακριτικό τίτλο INFOTEST
ICT Hellas Ανώνυμη Εταιρεία Εκπαίδευσης και Πιστοποίησης Ανθρώπινου Δυναμικού με διακριτικό τίτλο ICT Hellas Α.Ε.
Σύγχρονες Ευρωπαϊκές Πιστοποιήσεις Ε.Π.Ε. με διακριτικό τίτλο KEY-CERT
Αριστοτέλειες Καταρτίσεις Αξιολογήσεις Πιστοποιήσεις Α.Ε με διακριτικό τίτλο «ACTA A.E.»
I SKILLS Ανώνυμη Εταιρεία Πιστοποίησης Δεξιοτήτων με διακριτικό τίτλο «I SKILLS A.E.»
Ολοκληρωμένες Λύσεις Ηλεκτρονικής Μάθησης Ε.Π.Ε. με διακριτικό τίτλο «Telefos Ε.Π.Ε.»

Ένας άλλος τρόπος απόδειξης γνώσης χειρισμού Η/Υ είναι με τίτλους σπουδών, βασικούς ή /και μεταπτυχιακούς, Πανεπιστημιακής ή/και Τεχνολογικής εκπαίδευσης, από την αναλυτική βαθμολογία των οποίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι έχουν παρακολουθήσει τέσσερα τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ' επιλογή, Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ. Καθένα από τα τέσσερα αυτά μαθήματα μπορεί να έχει πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της απόκτησης τίτλου σπουδών είτε Πανεπιστημιακής (Π.Ε), είτε Τεχνολογικής (ΤΕ) Εκπαίδευσης είτε μεταπτυχιακού τίτλου είτε διδακτορικού διπλώματος και υπολογίζονται αθροιστικά. Οι υποψήφιοι της Πανεπιστημιακής, Τεχνολογικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποδεικνύουν επαρκώς τη γνώση χειρισμού Η/Υ ακόμη και με μόνη την υποβολή βεβαιώσεων τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ με τις οποίες πιστοποιείται ότι παρακολούθησαν επιτυχώς, σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο, τέσσερα (4) εξαμηνιαία μαθήματα τα οποία κατά την εκτίμηση του τμήματος εμπίπτουν στην περιοχή της Πληροφορικής ή του χειρισμού Η/Υ.

Τέλος, για την απόδειξη γνώσης χειρισμού Η/Υ γίνονται επίσης δεκτοί τίτλοι σπουδών, τριτοβάθμιας, μεταδευτεροβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ειδικότητας Πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ, ή πιστοποιητικά Γνώσεων Χειρισμού Η/Υ που έχουν εκδοθεί από τον ΟΕΕΚ, κατόπιν επιτυχούς συμμετοχής του υποψηφίου σε εξετάσεις πιστοποίησης Γνώσεων Χειρισμού Η/Υ φυσικών προσώπων που διοργάνωσε ο Οργανισμός.

Αναλυτικά οι αποδεκτοί τίτλοι σπουδών είναι:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Πληροφορικής
Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών
Εφαρμοσμένης Πληροφορικής
Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Τεχνολογίας Υπολογιστών
Μηχανικού Η/Υ και Πληροφορικής
Επιστήμης Υπολογιστών
Ηλεκτρονικού και Μηχανικού Υπολογιστών
Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων
Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων
Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών
Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών
Ηλεκτρονικού Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών
Ηλεκτρονικής και Μηχανικoύ Υπολογιστών
Πληροφορικής με εφαρμογές στη Βιοιατρική
Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ
Πληροφορικής (Ε.Α.Π.)
Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων
Επιστημών και Πολιτισμού - Κατεύθυνση Η/Υ (Π.Σ.Ε.)
ή άλλος ισότιμος τίτλος αντίστοιχης ειδικότητας σχολών της αλλοδαπής.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Πληροφορικής
Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων
Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων
Βιομηχανικής Πληροφορικής
Πληροφορικής και Επικοινωνιών
Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας
Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών
Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης
Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Η/Υ (Π.Σ.Ε.)
Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων
Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία
Διαχείρισης Πληροφοριών
ή άλλος ισότιμος τίτλος σπουδών αντίστοιχης ειδικότητας, σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

ΜΕΤΑΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης Ι.Ε.Κ. οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Πληροφορικής, ή
Πτυχίο Α΄ ή Β΄ κύκλου σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου:
o Οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Πληροφορικής - Δικτύων Η/Υ,
o Ειδικότητας Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων του Ηλεκτρονικού Τομέα,
Απολυτήριος τίτλος:
o κλάδου Πληροφορικής Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου,
o τμήματος Προγραμματιστών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ή
o ειδικότητας Υπαλλήλων Χειριστών Η/Υ, Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής
ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος, σχολικών μονάδων της ημεδαπής ή αλλοδαπής.
-----------------

Περισσότερες πληροφορίες στο αντίστοιχο ΦΕΚ (Παράρτημα Δ, σελ. 28)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Θα κάνεις πολλά μαθήματα άσχετα (αν αντέχεις μικρό το κακό). Και πέρα απο αυτό δεν θα κάνεις και πολλά μαθήματα σχετικά (αυτό είναι ίσως σοβαρότερο).

Δίκιο έχεις σε αυτό με το τηλέφωνο και για την σχολή γενικά. Αλλα το κομμάτι που αφορά τους υπολογιστές θα το κάνεις και σε μια σχολή επιστήμης υπολογιστών. Μπορεί να βρείς όντως πολλά ενδιαφέροντα. Αλλα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί αποκλειστικά με υπολογιστές η ΗΜΜΥ είναι εφιάλτης.

Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις εκεί (μπορείς να πάρεις μεταγραφή σε άλλη σχολή καθαρά πληροφορικής) καλό κουράγιο και καλή τύχη!

Υ.Γ. Ένας απο αυτούς που την έχει πατήσει είμαι και εγώ.

Ε και τι μ'αυτο??Μπορει τα "παντα" να εχουν σχεση μ'αυτους αλλα μη ξεχνας πως οι θεσεις ειναι παραπανω απο καλυμενες..μονο εκεινους απο το φορουμ που περασαν σε αυτη τη σχολη να υπολογισεις και καταλαβαινεις το τι γινεται..Ασε που ολοι η τεχνολογικη ΗΜΜΥ θελει να περασει..οκ δεν θελω να σε απογοητευσω ομως..καλη διαθεση να υπαρχει,μερακι για την δουλεια..και φυσικα τυχη...:) ή μαλλον πολυ τυχη..Καλες σπουδες παντως..



Δεν αγνοω αυτα π λετε.....Εχω ακουσει πολλα παρομια και τα εχω και τα ειχα υπόψιν μου ολα Απλως ειμαι απο αυτους που βαζουν το ενδιαφερον για τη δουλεια πανω απο ολα και μετα την επαγγελματικη αποκατασταση.....Μια σχολη πληροφορικης θα ενιωθα οτι με περιοριζει και νομιζω οτι θα ηταν πολυ μεγαλυτερος ο κινδυνος να ξενερωσω εκει παρα εδω. Τουλαχιστον στους ΗΜΜΥ θα βρω σιγουρα αυτο π με ενδιαφερει ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν αγνοω αυτα π λετε.....Εχω ακουσει πολλα παρομια και τα εχω και τα ειχα υπόψιν μου ολα Απλως ειμαι απο αυτους που βαζουν το ενδιαφερον για τη δουλεια πανω απο ολα και μετα την επαγγελματικη αποκατασταση.....Μια σχολη πληροφορικης θα ενιωθα οτι με περιοριζει και νομιζω οτι θα ηταν πολυ μεγαλυτερος ο κινδυνος να ξενερωσω εκει παρα εδω. Τουλαχιστον στους ΗΜΜΥ θα βρω σιγουρα αυτο π με ενδιαφερει ακριβως.

Φυσικά. Απλά σε πλήθος γνώσεων νομίζω είναι το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις σχολών. Απλά στις πληροφορικές ανοίγεσαι περισσότερο σε τομέα που έχει να κάνει με πληροφορική (είναι τεράστιος ο κλάδος πίστεψε με) ενώ στο ΗΜΜΥ θα ασχοληθείς λίγο με πληροφορική και περισσότερο με άλλα θέματα.

Δεν είναι οτι κάποια απο τις δυο σχολές σε περιορίζει. Απλά πάντα ισχύει το οτι πρέπει να κατασταλάξεις απο νωρίς με τι θες να ασχοληθείς. Το trial and error συνήθως στοιχίζει ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Άμα δεν έχεις βύσμα ακόμα κι' αν αποφοίτησες από το ΜΙΤ αριστούχος , στην Ελλάδα δουλειά δεν βρίσκεις. Άνετα άμα υπάρχει βύσμα βαφτίζεις το πτυχίο Πληροφορικής σε ΗΜΜΥ άσχετα αν δεν ξέρεις την τύφλα σου από Ηλεκτρολογικά..
αν αποφοίτησες απο το MIT αριστούχος και έρθεις στην ελλάδα να ψάξεις δουλεία φυσικά και δεν βρίσκεις, δεν θέλουν χαζούς με χαρτιά ή θα πιστέψουν ότι έχεις μούφα πτυχίο....

Πάντως μην τα ισοπεδώνουμε όλα οτι ως ΗΜΜΥ δεν βρίσκεις δουλεία στην Ελλάδα, υπάρχουν αρκετά πράγματα και υπόψιν οτι βλέπουμε και με ορίζοντα 6ετιας+. Δεν είναι μπαίνω σήμερα αύριο βρήκα δουλειά..
Απλά στο εξωτερικό και μεγαλύτερη ποικιλία θα βρεις και καλύτερα λεφτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapsalis89

Νεοφερμένος

Ο kapsalis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπερα σας παιδες,

πρώτο μου post στο φορουμ σας, το οποιο το βρηκα τυχαια. Ειμαι φοιτητης, θα μπω στο 2ο ετος, στους ΗΜΜΥ της Ξανθης. Δεν διάβασα όλες τις σελίδες στο θέμα, αλλά τα αρχικά μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. Τέλος πάντων. Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον σε κάτι, και κάποιον/κάποια, που θα ανέβει προς τα μέρη μας, ας στείλει μήνυμα.
Α και μπείτε και στο forum της σχολης: https://www.deece.gr/forum/index.php

Καλως σας βρήκα,

Μιχαλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα συγχωνεύτηκε με παλιότερο. Καλό είναι να το δείτε απ' την αρχή για το τι είναι ένας μηχανικός ΗΜΜΥ. :)


Επίσης να τονίσουμε ότι: ΕΜΠ, ΑΠΘ, Πάτρα και Ξάνθη είναι ισοδύναμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γιατι η σχολη ημ αλλαξε σε ημμυ?το επαγγελμα του ημ περιλαμβανει 9-10 πραγματα και αναλογα με τι ασχοληθεις παιρνεις και τον αναλογο τιτλο πχ.αν παρεις ροη τηλεπικοινωνιας βγαινεις μηχανικος τηλεπ.,αν παρεις δικτυα βγαινεις μηχανικος δικτυων,γιατι λοιπον εχουν παρει μια ροη(hardware) των ημ και την εχουν προσθεση στον τιτλο της σχολης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εννοείς το 'μηχανικός υπολογιστών'; Αυτό περιλαμβάνει software και hardware. Το 'ηλεκτρολόγος μηχανικός' περιλαμβάνει ενέργεια, κυκλώματα κτλ. Οι τηλεπικοινωνίες είναι μάλλον ξέμπαρκες, δεν φαίνονται πουθενά στο όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εννοείς το 'μηχανικός υπολογιστών'; Αυτό περιλαμβάνει software και hardware. Το 'ηλεκτρολόγος μηχανικός' περιλαμβάνει ενέργεια, κυκλώματα κτλ. Οι τηλεπικοινωνίες είναι μάλλον ξέμπαρκες, δεν φαίνονται πουθενά στο όνομα :P
εισαι λαθος...στο επαγγελμα του ημ περιλαμβανεται το hardware και για αυτο και στα ξενα παν. η σχολη λεγεται σκετο ημ και περιλαμβανουν μεσα τη ροη hardware!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πραγματικά πες μου, τι σημασία έχει το όνομα; Μη κολλάτε στους τύπους και χάνετε την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πραγματικά πες μου, τι σημασία έχει το όνομα; Μη κολλάτε στους τύπους και χάνετε την ουσία.
πρακτικα καμια αλλα καποιοι μαλ@κες στο εμπ θελουν να χωρισουν τη σχολη σε ημ και μυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό το κουτσομπολιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εννοεί ίσως τις ροές.
Αλλα δεν νομίζω πως στο ΕΜΠ μπορείς να τελειώσεις τελείως τυφλά μια ροή.

Edit: Στο εξωτερικό οι αντίστοιχες σχολές λέγονται ECE ( Electrical and Computer Engineering, ΗΜΜΥ δηλαδή )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εισαι λαθος...στο επαγγελμα του ημ περιλαμβανεται το hardware και για αυτο και στα ξενα παν. η σχολη λεγεται σκετο ημ και περιλαμβανουν μεσα τη ροη hardware!
Sorry αλλα επειδη περασες ημμυ(αν περασες)νομιζεις πως θα μπορεις να κανεις τα παντα?Ακυρωνεις ολες τις ειδικοτητες αυτη τη στιγμη χωρις να σκεφτεσαι οτι πολλες απ αυτες θα σου δινουν να "φας",γιατι πχ τι νοημα αχει ενας ημμυ χωρις να εχει προηγηθει ενας πολιτικος μηχανικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το θέμα συγχωνεύτηκε με παλιότερο. Καλό είναι να το δείτε απ' την αρχή για το τι είναι ένας μηχανικός ΗΜΜΥ. :)


Επίσης να τονίσουμε ότι: ΕΜΠ, ΑΠΘ, Πάτρα και Ξάνθη είναι ισοδύναμες.

Κρήτη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι, είναι ηλεκτρονικών μηχανικών. Άλλη κατηγορία, ίδιο επίπεδο προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δε διάβασα όλο το topic είναι η αλήθεια γιατί είναι και αρκετές σελίδες. Αυτό που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε είναι πως ο Μηχανικός Υπολογιστών είναι πολυτεχνική σχολή και αν αφού πάρεις το δίπλωμα περάσεις τις εξετάσεις και γραφτείς στο Τεχνικό Επιμελητήριο, τότε αν προσληφθείς ως μηχανικός παίρνεις και τον ελάχιστο μισθό μηχανικού που είναι μεγαλύτερος από τον ελάχιστο μισθό αποφοίτου πληροφορικής, ενώ ο εργοδότης θα πληρώνει και τις εισφορές στο ΤΕΕ. Για του λόγου το αληθές, ένας φίλος μου πιθανότατα προσλήφθηκε σε μια δουλεία πρόσφατα ως μηχανικός(απόφοιτος Μηχανικών Υπολογιστών κ Πληροφορικής Πάτρας) με αρχικό μισθό περίπου 1200 ευρώ.

Βέβαια στη δουλειά αυτή ζητούσανε συγκεκριμένα μηχανικό, ενώ τις θέσεις προγραμματιστών τις δώσανε σε αποφοίτους ΑΕΙ, προφανώς για να τους πληρώνουν και λιγότερα.

Και για να επιβεβαιώσω τα λόγια των συναδέλφων(χαχαχ) στο άλλο topic, η σχολή θέλει όντως πολλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top