Λάτρεις της χημείας προσέλθετε!

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δεν πειραζει!!! Αλεξανδρε μου βαζεις αλλη μια;

μπα άλλη φορά. Πάω να διαβάσω γιατί γράφω φυσική κατεύθυνσης στο φροντ αύριο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
μπα άλλη φορά. Πάω να διαβάσω γιατί γράφω φυσική κατεύθυνσης στο φροντ αύριο :/:

Φυσικη:eek::eek: Καημενε!!! Καλο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
στοιχειομετρία έχεις κάνει εκεί στην γερμανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας βάλω μία:

Έχεις στη διάθεσή σου όσο νεράκι θέλεις καθώς και 16 gr NaCl. Θέλω λοιπόν να φτιάξεις ένα διάλυμα 2 % w/w χρησιμοποιώντας όλο το NaCl. Πόσο νερό θα χρειαστείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λοιπον σε 300 g ζαχαρονερου περιεχονται 6 g ζαχαρη ποση ζαχαρη περιεχεται σε 100?
Νομιζω λυνετε ετσι:
6/300 = χ/100 => 600/300 = 2 g w/w ?

Ας βάλω μία:

Έχεις στη διάθεσή σου όσο νεράκι θέλεις καθώς και 16 gr NaCl. Θέλω λοιπόν να φτιάξεις ένα διάλυμα 2 % w/w χρησιμοποιώντας όλο το NaCl. Πόσο νερό θα χρειαστείς;

μηπως πρεπει πρωτα να βρω ποσα γραμμαρια NaCI αντοιστοιχουν σε 2% w/w?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μηπως πρεπει πρωτα να βρω ποσα γραμμαρια NaCI αντοιστοιχουν σε 2% w/w?

Ξέχασα να πω πως έχεις και ζυγαριά. :P

Είναι γνωστή η ποσότητα των gr NaCl (16)

Tip: βρες πρώτα την ποσότητα ολόκληρου του διαλύματος:
Στ 100 gr δτος 2 gr NaCl
Σε χ.___________ 16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ξέχασα να πω πως έχεις και ζυγαριά. :P

Είναι γνωστή η ποσότητα των gr NaCl (16)

Tip: βρες πρώτα την ποσότητα ολόκληρου του διαλύματος:
Στ 100 gr δτος 2 gr NaCl
Σε χ.___________ 16

χ=6 σε 6 γραμμαρια αντιστοιχουν 16 γραμμαρια NaCI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
χ=6 σε 6 γραμμαρια αντιστοιχουν 16 γραμμαρια NaCI
Μηπως χ=800 g Δ/τος [καποιο λαθος εκανες στις πραξεις!!!]!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χ=6 σε 6 γραμμαρια αντιστοιχουν 16 γραμμαρια NaCI

Εσύ θα μου πεις αν είναι σωστό. Έχεις, όπως λες, 6 γρ νερό και σε αυτά βάζεις 16 γρ NaCl. Είναι η συγκέντρωση 2 % w/w;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ας βάλω μία:

Έχεις στη διάθεσή σου όσο νεράκι θέλεις καθώς και 16 gr NaCl. Θέλω λοιπόν να φτιάξεις ένα διάλυμα 2 % w/w χρησιμοποιώντας όλο το NaCl. Πόσο νερό θα χρειαστείς;

Θα παραθέσω μία λύση με σύμβολα με απλό αλλά διαφορετικό πνεύμα από την μεθοδολογία που αναπτύσσεται στα σχολικά βιβλία.

Έστω C η κατά βάρος περιεκτικότητα του διαλύματος (καθαρός αριθμός), m η μάζα της διαλυμένης ουσίας (NaCl) και M η μάζα του διαλύτη (νερό). Η συνολική μάζα του διαλύματος είναι Mtot=M+m. Η περιεκτικότητα κατά βάρος ορίζεται από την σχέση:



Γνωρίζουμε στη στο συγκεκριμένο παράδειγμα ότι C=2%=0,02 και m=16 gr=0,016 kg. Επιλύοντας ως προς M υπολογίζουμε τη μάζα του νερού:



Επομένως προκύπτει:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μηπως χ=800 g Δ/τος [καποιο λαθος εκανες στις πραξεις!!!]!!!
Nαι καλα λες εγω μπερδευτικα και αντι για 800 εγραψα το σκεπτικο μου!
Εσύ θα μου πεις αν είναι σωστό. Έχεις, όπως λες, 6 γρ νερό και σε αυτά βάζεις 16 γρ NaCl. Είναι η συγκέντρωση 2 % w/w;

οχι αφου εκανα λαθος πραξη!

Θα παραθέσω μία λύση με σύμβολα με απλό αλλά διαφορετικό πνεύμα από την μεθοδολογία που αναπτύσσεται στα σχολικά βιβλία.

Έστω C η κατά βάρος περιεκτικότητα του διαλύματος (καθαρός αριθμός), m η μάζα της διαλυμένης ουσίας (NaCl) και M η μάζα του διαλύτη (νερό). Η συνολική μάζα του διαλύματος είναι Mtot=M+m. Η περιεκτικότητα κατά βάρος ορίζεται από την σχέση:



Γνωρίζουμε στη στο συγκεκριμένο παράδειγμα ότι C=2%=0,02 και m=16 gr=0,016 kg. Επιλύοντας ως προς M υπολογίζουμε τη μάζα του νερού:



Επομένως προκύπτει:

τι ειναι ΑΥΤΟ?:eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαι καλα λες εγω μπερδευτικα και αντι για 800 εγραψα το σκεπτικο μου!


οχι αφου εκανα λαθος πραξη!

:) και κάνοντας την αφαίρεση 800-16=784 γρ νερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:) και κάνοντας την αφαίρεση 800-16=784 γρ νερό

Ηταν δυσκολη αλλα αφου εσπασα το μυαλο μου και εβαλα τα πραγματα κατω την ελυσα!:clapup::spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
τι ειναι ΑΥΤΟ?:eek::eek:
Μια πολυ ωραια λυση αλλα πολυ μαθηματικοποιημενη για το επιπεδο του Γυμνασιου. Εξυπνη προσεγγιση, μου αρεσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηταν δυσκολη αλλα αφου εσπασα το μυαλο μου και εβαλα τα πραγματα κατω την ελυσα!:clapup::spasiklas:

Μπράβο!! :clapup: Όντως, αυτή ήταν δυσκολούτσικη, για Β γυμνασίου αλλά την κατάφερες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μια πολυ ωραια λυση αλλα πολυ μαθηματικοποιημενη για το επιπεδο του Γυμνασιου. Εξυπνη προσεγγιση, μου αρεσει!!!

Τι εννοεις εξυπνη προσεγγιση; Ποιανου; δεν καταλαβα!

Μπράβο!! :clapup: Όντως, αυτή ήταν δυσκολούτσικη, για Β γυμνασίου αλλά την κατάφερες! ;)

Μου αρεσει πολυ η χημεια οποτε δυσκολα ευκολα θα τα λυσω! Με ευκολια ή οχι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Τι εννοεις εξυπνη προσεγγιση; Ποιανου; δεν καταλαβα!
Ειναι εξυπνη γιατι δεν ασχολειτε αμεσα με τη μεθοδο των τριων αλλα μεσω τυπων καταληγει στο ζητουμενο.Πολυ ωραιο και βολικο για τις θετικες επιστημες!!!;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ειναι εξυπνη γιατι δεν ασχολειτε αμεσα με τη μεθοδο των τριων αλλα μεσω τυπων καταληγει στο ζητουμενο.Πολυ ωραιο και βολικο για τις θετικες επιστημες!!!;););)

ννννναααααιιιι!!! Οταν μαθω να τα κανω ολα αυτα! Θα κανω περιφανη την χημικο μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top