Κύπρος: Τέλος μούσια και σκουλαρίκια για τα αγόρια, κολάν και μακιγιάζ για τα κορίτσια

Συμφωνείτε με το υπουργείο παιδείας της Κύπρου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 9.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 34 82.9%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 3 7.3%

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συμφωνώ με έναν προλαλησαντα, σε τι ακριβώς αποσκοπεί η θεσμοθέτηση του συγκεκριμένου νομου, εφοσον έχουν περάσει οι εποχές που τα παιδιά δεν είχαν αλλες επιλογές; Δηλαδή να "κατακρεουργησουμε" και την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου; Δεν λέω ότι είναι σωστό να πηγαίνει ο άλλος με τα εσώρουχα στο σχολικό χώρο, αλλά όλα με ένα μέτρο. Σε τι θα βοηθήσει ακριβώς δε καταλαβαίνω. Θα καλυτερευσει η παρεχόμενη παιδεία; θα σταματήσει το μπουλινγκ;
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
ΥΓ. Επειδή ευτυχώς ή δυστυχώς βλέπω καθημερινά πολλούς εφήβους, αμφιβάλλω ότι παίρνουν στυλιστικές συμβουλές απ'τον Μπραντ Πιτ.

Επιτέλους κάποιος χριστιανός το είπε! Κανείς μα κανείς που γνωρίζω δεν ασχολείται με το τι φόρεσε ο Μπραντ ο Πιτ ή η Ριάνα, πόσο μάλλον σε τέτοιο βαθμό ώστε να αντιγράψει την ενδυμασία τους! Η ενοχοποίηση των διασημοτήτων για τη σημερινή αντίληψη περί της μόδας για μένα είναι γελοία και καθιστά την εξεύρεση των πραγματικών αιτιών του προβλήματος ακόμα δυσκολότερη. Σε σχετική έρευνα που διεξήχθη φέτος στην τάξη μου, σχετικά με τα αίτια του προβλήματος αυτού, οι διάσημοι βρίσκονταν στην πάτο της λίστας. Φαντάσου η διαφήμιση είχε πιο πολλές ψήφους! Που ανάθεμα αν έχει διαφημιστεί ποτέ κάτι που θεωρείται από την πλειοψηφία στην μόδα. Οι νέοι επηρεάζονται κυρίως από τον κοινωνικό τους περίγυρο άκα σχολείο, φροντιστήριο. Με άλλα λόγια, ο Μάκης και ο κάθε Μάκης θα προσπαθήσει να μοιάσει στον κάγκουρα του σχολείου, ο οποίος ρίχνει εύκολα κορίτσια και όχι στον ξεπεσμένο ηθοποιό, με τον οποίο δεν ασχολείται απολύτως κανένας. Η Μαρία θα προτιμήσει να βάλει το στενό μαύρο παντελόνι που θα της τονίζει τον κώλο (παρντόν κιόλας), χαμηλοκάβαλο/ ψιλοκάβαλο (δε ξέρω και ποιο είναι ποιο λολ) παρά να επιχειρήσει να μοιάσει στην Λέιντι την Γκάγκα η οποία ντύνεται λες και είναι από άλλο πλανήτη ή σαν κάθε πορνίδιο του ίνσταγκραμ, το οποίο τα πετάει όλα έξω/φοράει μόνο μίνι. Η κατάσταση πάντως στα σχολεία δεν είναι τόσο τραγική με την ενδυμασία. Τουλάχιστον στο δικό μου, ποτέ δεν παρατήρησα κάτι το εξτρίμ. Οι μισοί, μεταξύ των οποίων και ο υπογράφων, ερχόμασταν ντυμένοι τέρμα απλά, με τις φόρμες και τα φούτερ μας, ενώ οι άλλοι μισοί ήταν ντυμένοι το ίδιο σχεδόν, πάντως όμως τηρώντας τους κώδικες ενδυματολογίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μα οι ενδυματολογικές επιλογές του κάγκουρα είναι αίσχος. Όσο για το κάθε Μαράκι που θέλει να τονίσει την κωλάρα της και φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι που στο τέλος θα φτάσει στο λαιμό από το σφίξιμο στην γεννητική περιοχή, τι ακριβώς θέλει να δείξει; Σε ποιον; Ή μάλλον πέφτει ανταγωνισμός μεταξύ των Μαρακίων ποια θα είναι όμορφη για ποιον παπάρα; Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι ο άνθρωπος σαν είδος έχει μεγαλύτερο θέμα αυτοεπιβεβαίωσης σε βαθμό ναρκισσισμού που το ανάγει μόδα. Ή ντύνεσαι σαν κάγκουρας ή πουτανίδιο ή δεν είσαι νορμάλ άνθρωπος...Ουστ
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μα οι ενδυματολογικές επιλογές του κάγκουρα είναι αίσχος. Όσο για το κάθε Μαράκι που θέλει να τονίσει την κωλάρα της και φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι που στο τέλος θα φτάσει στο λαιμό από το σφίξιμο στην γεννητική περιοχή, τι ακριβώς θέλει να δείξει; Σε ποιον; Ή μάλλον πέφτει ανταγωνισμός μεταξύ των Μαρακίων ποια θα είναι όμορφη για ποιον παπάρα; Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι ο άνθρωπος σαν είδος έχει μεγαλύτερο θέμα αυτοεπιβεβαίωσης σε βαθμό ναρκισσισμού που το ανάγει μόδα. Ή ντύνεσαι σαν κάγκουρας ή πουτανίδιο ή δεν είσαι νορμάλ άνθρωπος...Ουστ


Ωραία άστο ν αλλον να είναι Κάγκουρας νάρκισσιστης ή να θέλει ν δείξει την κωλαρα. Εσένα τι σε ενοχλεί; Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται (και μέσω της ένδυσης) όπως επιθυμεί. Δεν αφορά κανεναν μας οι επιλογές των υπολοίπων από τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τη ζωή μας. Τώρα όσον αφορά το ναρκισσισμό (το μόνο ελάττωμα από τα 3 παραπάνω π ανέφερες) ας φροντίσει ο καθένας ξεχωριστά αλλά και το σχολειο για την μόρφωση του ώστε αυτός να αποφευχθεί. (Δεν διαφωνώ ότι λόγω της βιομηχανίας της μόδας δίνεται βάση στο φαινεσθαι αλλά ο καθένας -είτε Η επιλογή του είναι συνειδητή είτε οχι(μαζοποιημενο άτομο)- ας κάνει ό,τι επιθυμεί. Δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε. Μόνο να διαφωνούμε-από μέσα μας-με την επιλογή του)
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ωραία άστο ν αλλον να είναι Κάγκουρας νάρκισσιστης ή να θέλει ν δείξει την κωλαρα. Εσένα τι σε ενοχλεί; Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται (και μέσω της ένδυσης) όπως επιθυμεί. Δεν αφορά κανεναν μας οι επιλογές των υπολοίπων από τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τη ζωή μας. Τώρα όσον αφορά το ναρκισσισμό (το μόνο ελάττωμα από τα 3 παραπάνω π ανέφερες) ας φροντίσει ο καθένας ξεχωριστά αλλά και το σχολειο για την μόρφωση του ώστε αυτός να αποφευχθεί. (Δεν διαφωνώ ότι λόγω της βιομηχανίας της μόδας δίνεται βάση στο φαινεσθαι αλλά ο καθένας -είτε Η επιλογή του είναι συνειδητή είτε οχι(μαζοποιημενο άτομο)- ας κάνει ό,τι επιθυμεί. Δεν μπορούμε να τον κατακρίνουμε. Μόνο να διαφωνούμε-από μέσα μας-με την επιλογή του)

Η δημοκρατία πρέπει να είναι αμφίδρομος σεβασμός. Έχω κάθε δικαίωμα να μην βλέπω αυτό που δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να περπατώ να κοιτάζω μόνιμα ή στο δάπεδο ή στο ταβάνι για να αποφεύγω το αίσχος. Επειδή κάποιος φοράει κάτι δεν σημαίνει ότι έχει το ακαταλόγιστο. Η αισθητική είναι δικαίωμα αλλά και υποχρέωση προς το κοινωνικό σύνολο. Κρίνω αυτό που δεν μου αρέσει. Όταν όμως ενοχλεί η άποψή μου σημαίνει ότι δεν είναι δημοκρατία. Σημαίνει ότι υπάρχει συγκεκαλυμμένο πρόβλημα που το παρουσιάζουμε ως μόδα, αφού έτσι γίνεται. Τι σημαίνει ότι γιατί αφού έτσι γίνεται εσένα γιατί σου πέφτει λόγος; Δεν ζω στη σπηλιά.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Μα οι ενδυματολογικές επιλογές του κάγκουρα είναι αίσχος. Όσο για το κάθε Μαράκι που θέλει να τονίσει την κωλάρα της και φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι που στο τέλος θα φτάσει στο λαιμό από το σφίξιμο στην γεννητική περιοχή, τι ακριβώς θέλει να δείξει; Σε ποιον; Ή μάλλον πέφτει ανταγωνισμός μεταξύ των Μαρακίων ποια θα είναι όμορφη για ποιον παπάρα; Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι ο άνθρωπος σαν είδος έχει μεγαλύτερο θέμα αυτοεπιβεβαίωσης σε βαθμό ναρκισσισμού που το ανάγει μόδα. Ή ντύνεσαι σαν κάγκουρας ή πουτανίδιο ή δεν είσαι νορμάλ άνθρωπος...Ουστ

Ακόμα και αν διαφωνούμε με τις "αισθητικές" αντιλήψεις ορισμένων ανθρώπων, αυτό δεν νομιμοποιεί την απαγόρευση της ελεύθερης έκφρασης και τον αποκλεισμό τους από την εκπαιδευτική διαδικασία.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μα οι ενδυματολογικές επιλογές του κάγκουρα είναι αίσχος. Όσο για το κάθε Μαράκι που θέλει να τονίσει την κωλάρα της και φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι που στο τέλος θα φτάσει στο λαιμό από το σφίξιμο στην γεννητική περιοχή, τι ακριβώς θέλει να δείξει; Σε ποιον; Ή μάλλον πέφτει ανταγωνισμός μεταξύ των Μαρακίων ποια θα είναι όμορφη για ποιον παπάρα; Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι ο άνθρωπος σαν είδος έχει μεγαλύτερο θέμα αυτοεπιβεβαίωσης σε βαθμό ναρκισσισμού που το ανάγει μόδα. Ή ντύνεσαι σαν κάγκουρας ή πουτανίδιο ή δεν είσαι νορμάλ άνθρωπος...Ουστ

Φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι όσο κοντό θέλει γιατί έτσι της αρέσει. Και για να θυμίζει σε άντρες με τέτοιες αντιλήψεις ότι όλος αυτός ο θυμός στα ποστ τους πηγάζει από το γεγονός ότι δεν θα κοιμηθεί μαζί τους το βράδυ το Μαράκι (ή το κάθε Μαράκι).
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ακόμα και αν διαφωνούμε με τις "αισθητικές" αντιλήψεις ορισμένων ανθρώπων, αυτό δεν νομιμοποιεί την απαγόρευση της ελεύθερης έκφρασης και τον αποκλεισμό τους από την εκπαιδευτική διαδικασία.
Μα να μη ξυρίσει ο Μάκης/Τάκης/Μπάμπης το μούσι; Αφού είναι κλαρίνο και ενοχλεί τον npb.
Επίσης όταν δίναμε (once upon a time) ενδοσχολικές με 35 βαθμούς δεν έπρεπε να πάω με την μπούρκα μη τυχών δαιμονιστεί το απροσάρμοστο με το σορτσάκι;

oh mon dieu :no:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το σορτσάκι από όσο γνωρίζω δεν φοριέται λόγω ζέστης. Γιατί το ίδιο σορτσάκι φοράνε και οι Γερμανιδούλες με 10 βαθμούς θερμοκρασία. Οι λόγοι είναι άλλοι που απλά λόγω μαζοποιημένης λογικής οι κοπέλες δεν δημοσιοποιούν, δεν παραδέχονται.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ποιες Γερμανίδες ρε μαν θα μας τρελάνεις; Πριν είχες πρόβλημα με τα πίρσινγκ σε αγόρια/κορίτσια τώρα έπιασες τα σορτσάκια και το στιλ του κάγκουρα. Που τίποτα απολύτως από αυτά δεν στέκει για να διώξεις κάποιο παιδί από το σχολείο.
Το σορτσάκι είναι ρούχο όπως η φούστα, η βερμούδα, το μακρύ τζιν και η φούτερ. Επειδή εσύ έπιασες το Μαράκι που φοράει έξτρα κοντό σορτς (αναρωτιέμαι αν έχεις παράδειγμα στο μυαλό σου ή αν απλά είναι της φαντασίας σου) το έκανες κανόνα και υπερασπίζεσαι (?) το εν λόγω μέτρο που κουβαλάει ένα σωρό περιπτώσεις μαζί του.

Αν ένα αγόρι έχει μακρύ μαλλί και σκουλαρίκι να το πετάξουμε από την τάξη. Ενοχλεί την παράδοση το μήκος του μαλλιού.
Αν η κοπέλα φοράει στενό τζιν να την διώξουμε γιατί το μάτι σου πέφτει στον κώλο της.
Αν αποφασίσει η άλλη να γίνει ξανθιά να την αποβάλουμε επειδή έχει ο προφέσοςρας πρόβλημα με τη βαφή.
Αν ο κάγκουρας προτιμάει το μούσι και το ζελέ στα μαλλιά να τον πλακώσουμε στο ξύλο.

Όλα αυτά υπερασπίζεσαι εσύ τόση ώρα ξεκάθαρα λόγω προσωπικών σου κόμπλεξ για την εμφάνιση σου ή την εμφάνιση της τύπισσας που δεν σε κάθεται ούτε με προεδρικό διάταγμα.

get a life
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ή άσπρο ή μαύρο. Η Ελληνική απάντηση. Όχι, δεν μιλάω για αναχρονισμό στον πολιτισμό. Πολιτισμός είναι και σήμερα. Απλά όχι αμερικανισμός (με κόστος Κίνας).


H πολιτισμική ηγεμονία και επιρροή της Αμερικής στον ανεπτυγμένο κόσμο (για να μην πω παγκόσμια), δεν είναι κάτι που έγινε τώρα. Υπάρχει από το τέλος του Β'ΠΠ και προφανώς έχει γεωπολιτικά αίτια.

Αν είναι να το χρησιμοποιούμε αυτό ως δικαιολογία για να απαγορεύσουμε θεμελιώδη δικαιώματα τότε ας απαγορεύσουμε και τα burgers, το ραπ, τις χολυγουντιανίζουσες ταινίες, τα μιμς, το corporate ντύσιμο, και ένα εκατομμύριο άλλα πράγματα
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα θα γίνει από τα αγαπημένα μου threads. Both sides extra triggered.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
άντε και καλό μεσαίωνα ορκς

Επόμενο update:

"Επιστροφή σχολείων αρρένων και θηλέων"

Μα οι ενδυματολογικές επιλογές του κάγκουρα είναι αίσχος. Όσο για το κάθε Μαράκι που θέλει να τονίσει την κωλάρα της και φοράει εκείνο το τζιν σορτσάκι που στο τέλος θα φτάσει στο λαιμό από το σφίξιμο στην γεννητική περιοχή, τι ακριβώς θέλει να δείξει; Σε ποιον; Ή μάλλον πέφτει ανταγωνισμός μεταξύ των Μαρακίων ποια θα είναι όμορφη για ποιον παπάρα; Η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νομίζω ότι ο άνθρωπος σαν είδος έχει μεγαλύτερο θέμα αυτοεπιβεβαίωσης σε βαθμό ναρκισσισμού που το ανάγει μόδα. Ή ντύνεσαι σαν κάγκουρας ή πουτανίδιο ή δεν είσαι νορμάλ άνθρωπος...Ουστ


Λοιπόν εσένα εδώ και πολύ καιρό σε βλέπω να λες κατι τέτοια πράγματα που στο τελός μπορεί όντως να πιστέψω πως κατάγεσαι από Mordor. Ακου να δεις εδώ καλέ μου χριστιανέ.Σου είπα ποτέ εγώ κάτι για σένα;για την θρησκεία σου;για τον τρόπο που ζεις;Οχι;

Τότε εσύ γιατί επικρίνεις τις αποφασείς των νέων;
Σε πειράξε αν εγώ έχασα την παρθενιά μου στα 16;
Σε πείραξε που οι κοπελές θέλουν να δειχνόνται;
Σε πείραξε που ο νέος θέλει να αφήσει μούσι;
Σε πειραξε που οι νέοι έχουν έντονα σεξουαλικά αισθημάτα εξαιτιάς της εφηβείας τους;
Σε πειραξε που ο ενας φοραει nike ,ο αλλος adidas και ο αλλος lacoste επειδη οι τοπικες μας εταιριες αδυνατουν να συμμετασχουν στον ανταγωνισμο ως αποτελεσμα την αδυναμια της Ελλαδας να πρωτοπορησει κάπου εκτός απο την στασιμότητα μας σαν χώρα;
Μήπως σε πείραξαν και οι διαφορετικές μας απόψεις,αν είναι βρε πουλάκι μου να γυρίρουσμε στο παλιο καλο και τιμιο και πολυ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΕΣΣΔ κιολας ;
Τι σε πείραξε ακριβώς; Να φανταστω μίσος και ζήλεια που δεν σου κάθεται ούτε ιερόδουλη; ή μήπως σε ενοχλεί και αυτό γιατί είναι "δουλειά του σατανά" ; Άφησε τους νεόυς και κάθε νέους να κάνουν ότι θέλουν,αυτή ειναι η γενιά τους.Εσύ τι ζόρι τραβάς είναι το πρόβλημα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Επικοινώνησα με Κύπριο εκπαιδευτικό και με διαβεβαίωσε ότι τέτοιο θέμα επίσημα από το υπουργείο παιδείας δεν υπάρχει. Ίσως η είδηση αφορά κάποιο σύλλογο γονέων ή κάτι παρόμοιο.
2) Μου φαίνεται γελοίο κάποιοινα θέλουν να γυρίσουμε 70χρόνια πίσω, στην εποχή που οι μαθήτριες φορούσαν την απαίσια ποδιά με γιακαδάκι ως τον αστράγαλο και τα αγόρια κουστούμι με γραβάτα και πάνω στο εντελώς κουρεμένο κεφάλι τους το βλακώδες πηλήκιο.
3) Πάντως για να δημοσιεύει η εν λόγω φυλλάδα τέτοιο άρθρο, λέτε να ετοιμάζουν και για εδώ κάτι παρόμοιο για το ντύσιμο των μαθητών;

 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παλύ καλή κινηή εκ μέρους της κυπριακής κυβέρνησης. Τοώντι οι αρχές έχουν εκφυλιστεί ο καθένας φοράει ότι θέλει, οι δε ανισότητες που αφορούν κοινωνικά και οικονομικά ζητήματα έχουν αυξηθεί, διότι οι φτωχοί μαθητές ΄δεχονται μπουλινγκ που έχουν abibas αντι για adidas κτλ. Εκτός αυτού, τα κοράσια προκαλούν με τα στενά παντελόνια και τα στενά τζιν με αποτέλεσμα οι μαθητεέ να μην είναι συγκεντρωμένοι στη διδασκαλία. Οι δε νεομοντερνισμοί των χιπιδοαναρχικών από την πλευρά των αρρένων προκαλεί ταραχές στο σχο9λείο και την αίσθηση της αγέλης
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στις 2 τελευταιες ταξεις του δημοτικου ζουσα στην Κυπρο οπου φοιτουσα σε δημοσιο σχολειο. Προσωπικα , το θεμα της στολης δε με απασχολουσε και για να ειμαι ειλικρινης μου ειχε λυσει τα χερια . Δεν εψαχνα καθε πρωι τι να βαλω, το ντυσιμο μου περιοριζοταν απλα στο αν εχει ζεστη ή κρυο , αν εχουμε γυμναστικη ή οχι . Οποτε για εμενα η στολη σαν μετρο εχει τα θετικα της αλλα και τα αρνητικα που αναφερατε πιο πανω.

Τωρα αν ισχυουν οσα γραφονται , τα θεωρω ηλιθιότητες. Με τι κριτήρια μπορεις να ξεχωρησεις την εντονη ανταύγεια απο τη μη εντονη και το ιδιαιτερο κουρεμα απο το καθώς πρεπει . Ελεος!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου για το θέμα ως άτομο που βίωνε τον ''ενδυματολογικό συντηρητισμό'' στο σχολικό του περιβάλλον. Στο σχολείο μου, με εντολή ενός απολιθωμένου Διοικητικού Συμβουλίου, τα κορίτσια είναι υποχρεωμένα να φορούν φούστα, διότι το παντελόνι είναι ''αρμόζον σε άνδρες μόνο'' και ''ανήθικο, αφού διαγράφει το γυναικείο σώμα''. Αυτή η προσπάθεια περιορισμού, πιστέψτε με, έχει οδηγήσει στα αντίθετα αποτελέσματα. Τα κορίτσια φορούν κολλητές φούστες ή μίνι φούστες, οι οποίες διαγράφουν το γυναικείο σώμα περισσότερο από τα παντελόνια, σε αρκετές περιπτώσεις και προκλητικά.
Αυτό που θέλω να αποδείξω με το παραπάνω παράδειγμα είναι ότι ο καθορισμός ενδυματολογικού κώδικα (μάλλον ο περιορισμός oρισμένων ενδυμάτων) όχι μόνον είναι παράλογος, αφού αντιβαίνει στο αναφαίρετο δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης, αλλά και αναποτελεσματικός, αφού οδηγεί σε ακρότητες ως απόρροια αντιδράσεων και όχι στην καταστολή τους. Είναι αυτονόητο, τέλος, ότι η πρακτική αυτή είναι πέρα για πέρα παρωχημένη και προσιδιάζει σε απολυταρχισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
άντε και καλό μεσαίωνα ορκς

Επόμενο update:

"Επιστροφή σχολείων αρρένων και θηλέων"




Λοιπόν εσένα εδώ και πολύ καιρό σε βλέπω να λες κατι τέτοια πράγματα που στο τελός μπορεί όντως να πιστέψω πως κατάγεσαι από Mordor. Ακου να δεις εδώ καλέ μου χριστιανέ.Σου είπα ποτέ εγώ κάτι για σένα;για την θρησκεία σου;για τον τρόπο που ζεις;Οχι;

Τότε εσύ γιατί επικρίνεις τις αποφασείς των νέων;
Σε πειράξε αν εγώ έχασα την παρθενιά μου στα 16;
Σε πείραξε που οι κοπελές θέλουν να δειχνόνται;
Σε πείραξε που ο νέος θέλει να αφήσει μούσι;
Σε πειραξε που οι νέοι έχουν έντονα σεξουαλικά αισθημάτα εξαιτιάς της εφηβείας τους;
Σε πειραξε που ο ενας φοραει nike ,ο αλλος adidas και ο αλλος lacoste επειδη οι τοπικες μας εταιριες αδυνατουν να συμμετασχουν στον ανταγωνισμο ως αποτελεσμα την αδυναμια της Ελλαδας να πρωτοπορησει κάπου εκτός απο την στασιμότητα μας σαν χώρα;
Μήπως σε πείραξαν και οι διαφορετικές μας απόψεις,αν είναι βρε πουλάκι μου να γυρίρουσμε στο παλιο καλο και τιμιο και πολυ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΕΣΣΔ κιολας ;
Τι σε πείραξε ακριβώς; Να φανταστω μίσος και ζήλεια που δεν σου κάθεται ούτε ιερόδουλη; ή μήπως σε ενοχλεί και αυτό γιατί είναι "δουλειά του σατανά" ; Άφησε τους νεόυς και κάθε νέους να κάνουν ότι θέλουν,αυτή ειναι η γενιά τους.Εσύ τι ζόρι τραβάς είναι το πρόβλημα....


Στην Δημοκρατία έχω δικαίωμα να διαφωνώ με όλα τα παραπάνω και να απαιτώ αυτό το δικαίωμα να γίνεται σεβαστό ειδάλλως δεν είναι Δημοκρατία άποψης. Το πρόβλημά σου όμως να θέτεις αυτές τις ερωτήσεις, στις επιστρέφω γιατί δεν μίλησα γι' αυτά τα θέματα που ρωτάς. Νομίζω ότι έχεις άλλου είδους πρόβλημα και αν είσαι άντρας υπάρχει και ο διάλογος. Όχι μια κουράδα-post και δρόμο. Όσο για το θέμα της ιερόδουλης ή τι μου κάθετε ή όχι, νομίζω δεν σε αφορά όπως και το τι κάνει ο καθένας δεν αποτελεί δημόσια ανακοίνωση. Υπάρχει και η διακριτικότητα ξέρεις, αν και αυτή δεν αποτελεί "παλαιομοδίτικη" νοοτροπία (μπορεί να έχω χάσει την ιστορία). Αν η εποχή κρίνεται από τι κάθεται ή δεν κάθεται στον καθένα, ας λύσουμε πρώτα την υποκρισία που λέγεται ομοφοβία, όταν οι περισσότεροι ετεροφυλόφιλοι το κανελώνουν το ριζόγαλο κρυφά από τις κοπέλες τους και το παίζουν τιμητές σεξουαλικής προτίμησης. Καθρεπτάκι σε ότι κρίνουμε ως επιλογές και αν αυτό που προτείνουμε το έχουμε επιλέξει ως αποτέλεσμα σκέψης ή λόγω κοινωνικής μαζικής αποδοχής επειδή δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις να στηρίζονται οι επιλογές. Η άποψη είναι άλλο πράγμα. ;)

Παραπάνω θέτω έναν προβληματισμό περί μαζοποιημένης εμφάνισης σε μια κοινωνία χυλού σκέψης και απουσία σεβασμού στο διαφορετικό, στην προβληματισμένη άποψη. Αν αυτό δεν γίνεται κατανοητό τότε τίθεται ερώτημα λογικής κατανόησης του γραπτού λόγου από τους "εκνευρισμένους" συνομιλητές. Από όσο ξέρω τα νεύρα λύνονται με άλλες μεθόδους, βιολογικές και όχι σε φόρουμ. Φιλικά.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το σορτσάκι από όσο γνωρίζω δεν φοριέται λόγω ζέστης. Γιατί το ίδιο σορτσάκι φοράνε και οι Γερμανιδούλες με 10 βαθμούς θερμοκρασία. Οι λόγοι είναι άλλοι που απλά λόγω μαζοποιημένης λογικής οι κοπέλες δεν δημοσιοποιούν, δεν παραδέχονται.

Στην Δημοκρατία έχω δικαίωμα να διαφωνώ με όλα τα παραπάνω και να απαιτώ αυτό το δικαίωμα να γίνεται σεβαστό ειδάλλως δεν είναι Δημοκρατία άποψης. Το πρόβλημά σου όμως να θέτεις αυτές τις ερωτήσεις, στις επιστρέφω γιατί δεν μίλησα γι' αυτά τα θέματα που ρωτάς. Νομίζω ότι έχεις άλλου είδους πρόβλημα και αν είσαι άντρας υπάρχει και ο διάλογος. Όχι μια κουράδα-post και δρόμο. Όσο για το θέμα της ιερόδουλης ή τι μου κάθετε ή όχι, νομίζω δεν σε αφορά όπως και το τι κάνει ο καθένας δεν αποτελεί δημόσια ανακοίνωση. Υπάρχει και η διακριτικότητα ξέρεις, αν και αυτή δεν αποτελεί "παλαιομοδίτικη" νοοτροπία (μπορεί να έχω χάσει την ιστορία). Αν η εποχή κρίνεται από τι κάθεται ή δεν κάθεται στον καθένα, ας λύσουμε πρώτα την υποκρισία που λέγεται ομοφοβία, όταν οι περισσότεροι ετεροφυλόφιλοι το κανελώνουν το ριζόγαλο κρυφά από τις κοπέλες τους και το παίζουν τιμητές σεξουαλικής προτίμησης. Καθρεπτάκι σε ότι κρίνουμε ως επιλογές και αν αυτό που προτείνουμε το έχουμε επιλέξει ως αποτέλεσμα σκέψης ή λόγω κοινωνικής μαζικής αποδοχής επειδή δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις να στηρίζονται οι επιλογές. Η άποψη είναι άλλο πράγμα. ;)

Παραπάνω θέτω έναν προβληματισμό περί μαζοποιημένης εμφάνισης σε μια κοινωνία χυλού σκέψης και απουσία σεβασμού στο διαφορετικό, στην προβληματισμένη άποψη. Αν αυτό δεν γίνεται κατανοητό τότε τίθεται ερώτημα λογικής κατανόησης του γραπτού λόγου από τους "εκνευρισμένους" συνομιλητές. Από όσο ξέρω τα νεύρα λύνονται με άλλες μεθόδους, βιολογικές και όχι σε φόρουμ. Φιλικά.

Αυτό ήθελα να ακούσω .Είπες το key word. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτο που συστήνεις εσύ ξέρεις τι είναι; ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΑ. Δεν δέχεσαι το γεγονός ότι δεν είμαστε πια 1950 αλλα 2019 και θα πρέπει λοιπόν να σέβεσαι και τις άλλες απόψεις και όχι να προσπαθείς να κάνεις την δικιά σου να υπερισχύσει...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top