Κόμπλεξ με τα Αγγλικά

Greg_97

Νεοφερμένος

Ο Greg_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γεια σας, είμαι καινούριος στο ischool και έφτιαξα τον συγκεκριμένο λογαριασμό γιατί έχω ένα σοβαρό για εμένα θέμα. Σπουδάζω φαρμακευτική σε ελληνικό πανεπιστήμιο και η σχέση μου με την αγγλική γλώσσα δεν είναι η καλύτερη. Μπορεί ως μαθητής πάντα να ήμουν καλός, αλλά στο κομμάτι των ξένων γλωσσών θεωρώ ότι υστερώ κάπως. Να αναφέρω ότι έχω το Β2 και μπορώ να καταλάβω αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορώ να τα εκφράσω στον προφορικό και τον γραπτό λόγο με άνεση (και δεν αναφέρομαι σε καθημερινές συζητήσεις, αλλά για θέματα που αφορούν την επιστήμη μου). Στεναχωριέμαι πάρα πολύ γιατί βλέπω ότι τα περισσότερα παιδιά χειρίζονται με άνεση μία ή και δύο ξένες γλώσσες ενώ εγώ όχι. Ακόμη και τα επιστημονικά papers για τις εργασίες στη σχολή μου πρέπει να μελετήσω τα περνάω στο google translate και έχοντας δίπλα και το αγγλικό κείμενο προσπαθώ να βγάλω μία άκρη. Δεν έχω χρήματα για φροντιστήρια ξένων γλωσσών και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να αναφερθώ στο συγκεκριμένο ζήτημα καθώς θεωρείται δεδομένο πως ένας φοιτητής 23 ετών μπορεί να χειριστεί καλά την αγγλική γλώσσα. Νιώθω πολύ άσχημα γιατί πηγαίνω σε συνέδρια με άλλους συμφοιτητές μου που είναι στα αγγλικά και καταλαβαίνω πολύ λίγα πράγματα. Πολλοί φίλοι μου θέλουν να συνεχίσουν με μεταπτυχιακά και διδακτορικά εκτός Ελλάδος, ενώ εγώ φοβάμαι να αρθρώσω λέξη στα αγγλικά. Δεν ξέρω πως μπορώ να διαχειριστώ την κατάσταση. Πλησιάζω προς το πτυχίο και πραγματικά αγχώνομαι όταν βλέπω σε πολλά μεταπτυχιακά να απαιτείται η άριστη γνώση των αγγλικών. Με πιάνει κρύος ιδρώτας...
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλημέρα φίλε , εγώ θα σου συνιστούσα , εφόσον δεν έχεις λεφτά τώρα , να τελειώσεις τη σχολή σου να βρεις μια δουλειά και μετά να ξεκινήσεις φροντιστήρια για Proficiency που θα έχεις μια χ οικονομική δυνατότητα. Το θέμα λύνεται αρκετά εύκολα μην αγχώνεσαι , αρκεί να έχεις θέληση για μάθηση :) .
 

eua55

Νεοφερμένος

Η eua55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και εγω πιστεύω είναι καλύτερα να τελειώσεις και μετά να προσπαθήσεις για τα αγγλικά σου.. βλέπε ξένα βιντεάκια στο YouTube και βλέπε ταινίες ξένες χωρίς υπότιτλους .. ότι καταλάβεις σιγά σιγά τίποτα δεν γίνεται σε μια μέρα .. θα τα καταφέρεις δεν είναι και δύσκολο απλά να βάλεις στόχο .. αλλά όχι τώρα μόλις τελειώσεις για να επικεντρωθείς σε αυτό !!! Καλή επιτυχία
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι καινούριος στο ischool και έφτιαξα τον συγκεκριμένο λογαριασμό γιατί έχω ένα σοβαρό για εμένα θέμα. Σπουδάζω φαρμακευτική σε ελληνικό πανεπιστήμιο και η σχέση μου με την αγγλική γλώσσα δεν είναι η καλύτερη. Μπορεί ως μαθητής πάντα να ήμουν καλός, αλλά στο κομμάτι των ξένων γλωσσών θεωρώ ότι υστερώ κάπως. Να αναφέρω ότι έχω το Β2 και μπορώ να καταλάβω αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορώ να τα εκφράσω στον προφορικό και τον γραπτό λόγο με άνεση (και δεν αναφέρομαι σε καθημερινές συζητήσεις, αλλά για θέματα που αφορούν την επιστήμη μου). Στεναχωριέμαι πάρα πολύ γιατί βλέπω ότι τα περισσότερα παιδιά χειρίζονται με άνεση μία ή και δύο ξένες γλώσσες ενώ εγώ όχι. Ακόμη και τα επιστημονικά papers για τις εργασίες στη σχολή μου πρέπει να μελετήσω τα περνάω στο google translate και έχοντας δίπλα και το αγγλικό κείμενο προσπαθώ να βγάλω μία άκρη. Δεν έχω χρήματα για φροντιστήρια ξένων γλωσσών και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να αναφερθώ στο συγκεκριμένο ζήτημα καθώς θεωρείται δεδομένο πως ένας φοιτητής 23 ετών μπορεί να χειριστεί καλά την αγγλική γλώσσα. Νιώθω πολύ άσχημα γιατί πηγαίνω σε συνέδρια με άλλους συμφοιτητές μου που είναι στα αγγλικά και καταλαβαίνω πολύ λίγα πράγματα. Πολλοί φίλοι μου θέλουν να συνεχίσουν με μεταπτυχιακά και διδακτορικά εκτός Ελλάδος, ενώ εγώ φοβάμαι να αρθρώσω λέξη στα αγγλικά. Δεν ξέρω πως μπορώ να διαχειριστώ την κατάσταση. Πλησιάζω προς το πτυχίο και πραγματικά αγχώνομαι όταν βλέπω σε πολλά μεταπτυχιακά να απαιτείται η άριστη γνώση των αγγλικών. Με πιάνει κρύος ιδρώτας...
Καταρχάς, οι πιο πολλοί Έλληνες χειρίζονται ικανοποιητικά ( αυτό έχει μεγάλη διαφορά από το τέλεια ή τον βαθμό του πανεπιστημίου, και άλλο να μιλάς άλλο να γράφεις και να διαβάζεις..) τα αγγλικά (οι νέοι φυσικά γιατί οι μεγαλύτεροι..) και την δεύτερη ξένη γλώσσα την έχουν απλά για μόστρα δίχως να μπορούν να επικοινωνήσουν σε αυτήν.

Μετά, μίλησες για κόμπλεξ. Μακάρι όλα σου τα κόμπλεξ να είναι τέτοιου είδους. Γιατί φτιάχνονται παρά πολύ εύκολα.

Βλέπεις, παχύσαρκους να αισθάνονται άσχημα για το σώμα τους και να παραπονιούνται, εσύ παραπονιέσαι για τα αγγλικά σου. Η λύση είναι απλή, στην πρώτη περίπτωση χάσε κιλά, μέσω υγιεινής διατροφής άσκησης κλπ και στην δεύτερη περίπτωση κάτσε μάθε αγγλικά. Κανένας ξένος δε γεννήθηκε μιλώντας άπταιστα αγγλικά, όλοι όσοι την μάθαμε σαν δεύτερη γλώσσα μοχθησαμε για αυτό.

Υπάρχουν στην ζωή δύο κατηγορίες πραγμάτων
α) αυτά που αλλάζουν και κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να τα αλλάξεις
β) αυτά που δεν αλλάζουν που πρέπει αναγκαστικά να αποδεχτείς

Το να μην ξέρεις καλά αγγλικά λοιπόν δεν είναι κάτι που δεν αλλάζει και σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να σου δημιουργεί κόμπλεξ.

Δουλειά απλά θέλει. Κάτσε 1 χρόνο και μάθε και δεν θα έχεις κόμπλεξ πια.
Αν δεν έχεις χρήματα, στο διαδίκτυο υπάρχει αυθονο υλικό για self study.

Στο Facebook, έχει ομάδες που μπορείς να μιλάς με native speakers.

Δες ταινίες, άκου μουσική, διάβασε άρθρα στα αγγλικά, χτίστο σταδιακά.

Και αν λες πως δεν έχεις χρήματα, κάτσε ένα καλοκαίρι δούλεψε και βγάλε κάποια. Επένδυση κάνεις. Κόψε από άλλες ασχολίες σου πχ καφέ, ρούχα και δώσε έμφαση σε αυτό που θες να κάνεις.

Άσχετα, που νομίζω ότι υπάρχουν και δωρεάν τμήματα για φοιτητές.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα γενικά και ειδικά στο κομμάτι του να βρεις ομάδες με native και μη speakers. Βρες μια ενεργή ομάδα με θέμα που σε ενδιαφέρει, δες τι γράφουν στα ποστ, απάντα σε σχόλια. Πολλές φορές ακόμα κι αυτοί που έχουν Γ2 στα αγγλικά έχουν το ίδιο πρόβλημα γιατί δεν έκαναν ποτέ εξάσκηση πραγματική μετά την απόκτησή του. Και σίγουρα δεν είσαι ο μόνος νέος που δεν ξέρει καλά αγγλικά. Τώρα όσον αφορά το ακαδημαϊκό κομμάτι, πάντα θα χρειάζεσαι λεξικό γιατί προϋποθέτει ειδική ορολογία! Υπομονή.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι καινούριος στο ischool και έφτιαξα τον συγκεκριμένο λογαριασμό γιατί έχω ένα σοβαρό για εμένα θέμα. Σπουδάζω φαρμακευτική σε ελληνικό πανεπιστήμιο και η σχέση μου με την αγγλική γλώσσα δεν είναι η καλύτερη. Μπορεί ως μαθητής πάντα να ήμουν καλός, αλλά στο κομμάτι των ξένων γλωσσών θεωρώ ότι υστερώ κάπως. Να αναφέρω ότι έχω το Β2 και μπορώ να καταλάβω αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορώ να τα εκφράσω στον προφορικό και τον γραπτό λόγο με άνεση (και δεν αναφέρομαι σε καθημερινές συζητήσεις, αλλά για θέματα που αφορούν την επιστήμη μου). Στεναχωριέμαι πάρα πολύ γιατί βλέπω ότι τα περισσότερα παιδιά χειρίζονται με άνεση μία ή και δύο ξένες γλώσσες ενώ εγώ όχι. Ακόμη και τα επιστημονικά papers για τις εργασίες στη σχολή μου πρέπει να μελετήσω τα περνάω στο google translate και έχοντας δίπλα και το αγγλικό κείμενο προσπαθώ να βγάλω μία άκρη. Δεν έχω χρήματα για φροντιστήρια ξένων γλωσσών και η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να αναφερθώ στο συγκεκριμένο ζήτημα καθώς θεωρείται δεδομένο πως ένας φοιτητής 23 ετών μπορεί να χειριστεί καλά την αγγλική γλώσσα. Νιώθω πολύ άσχημα γιατί πηγαίνω σε συνέδρια με άλλους συμφοιτητές μου που είναι στα αγγλικά και καταλαβαίνω πολύ λίγα πράγματα. Πολλοί φίλοι μου θέλουν να συνεχίσουν με μεταπτυχιακά και διδακτορικά εκτός Ελλάδος, ενώ εγώ φοβάμαι να αρθρώσω λέξη στα αγγλικά. Δεν ξέρω πως μπορώ να διαχειριστώ την κατάσταση. Πλησιάζω προς το πτυχίο και πραγματικά αγχώνομαι όταν βλέπω σε πολλά μεταπτυχιακά να απαιτείται η άριστη γνώση των αγγλικών. Με πιάνει κρύος ιδρώτας...
Καλημέρα, με το Β2 ειναι λογικο να εχεις θεμα. Αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, θα σου ελεγα να γραφτεις σε καποιες ομαδες οπως το Language exchange club στις οποιες μετεχουν πολλοι native speakers Αγγλικων. Επισης, μηπως να εβλεπες το διδασκαλειο ξενων γλωσσων στην Ιπποκρατους (αν εισαι Αθηνα)? Ξερω οτι εχει χαμηλα διδακτρα για ολο το χρονο για φοιτητες, νομιζω 350 ευρω η χρονια. Σιγουρα δεν ειναι η πρωτη επιλογη απο αποψη ποιοτητας, αλλα δες μηπως τα καταφερεις. Επισης, ενα Ερασμους με λιτη ζωη θα σε βοηθουσε σε χωρα που δεχεται Β2. Και γενικα προσπαθησε να αποκτησεις τριβη, δες πχ Tedx που εχει ευχαριστα θεματα και ποικιλα, σημερα ειναι δυσκολο να μην εξοικειωθει καποιος με τα Αγγλικα ακομη και αν δεν εχει χρηματα. Απλα περα απο το θεμα της επαρκειας στην ξενη γλωσσα, μηπως εχεις και καποια φοβια με τις ξενες γλωσσες? Και γω ειχα και ενω ειχα παρει το Proficiency του Cambridge με υψηλο βαθμο, ενιωθα οτι υστερουσα σε σχεση με αλλους που χειριζονταν τη γλωσσα σαφως καλυτερα. Τωρα που ζω εξωτερικο και μετα απο το μεταπτυχιακο μου εχω φτασει στο ιδανικο για εμενα επιπεδο. Κατα τα αλλα ομως, στις αλλες γλωσσες, οσα πτυχια κ να παρω, εχω φοβια και ολοι μιλανε καλυτερα. Θελω να πω οτι και γω υστερω στο κομματι του ακουστικου και του προφορικου. Αλλα ολα αυτα μαθαινονται με εξασκηση. Παρολα αυτα θα σε συμβουλευα αφου θες μεταπτυχιακο (αλλα και για οποιαδηποτε δουλεια πλεον στον επιστημονικο κλαδο) να κατευθυνθεις πρωτα προς αποκτηση C2, δυστυχως ειναι μονοδρομος, στην αναγκη δουλεψε για να το κανεις, ειναι απαιτουμενο παντου. Και μετα θα ερθει η πραγματικη εξοικειωση μεσα απο τα παραπανω που ειπα. Αλλα πτυχιο οπωσδηποτε.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα :),

Μην απελπίζεσαι δεν υπάρχει λόγος!

Θεωρώ πως και πτυχίο να πάρεις στα Αγγλικά δεν θα σε ωφελήσει και κάπου ιδιαίτερα από την άποψη ότι λίγο πολύ τα αγγλικά για τα πτυχία που απαιτείται να γνωρίζει ο υποψήφιος είναι τυποποιημένα.

Native speaker δεν γίνεσαι σε τέτοιες ηλικίες (η προφορά είναι αυτή που δεν μπορείς να αποκτήσεις κυρίως) αλλά δεν είναι κάτι που χρειάζεται να σε απασχολεί δεν το απαιτεί κανείς ούτε αποτελεί πουθενά πρόβλημα.

Απταιστα αγγλικά αν δεν πας να ζήσεις σε χώρα όπου μιλάνε την γλώσσα κάποια χρόνια τουλάχιστον, δεν μαθαίνεις. Πρέπει να έχεις καθημερινή επαφή με τη γλώσσα από όλες τις απόψεις (ομιλία, γραφή, διάβασμα κλπ).
Θεωρώ πολύ περισσότερο θα σε βοηθήσει να βλέπεις/ακούς/διαβάζεις αγγλικά κείμενα, βιντεο στο YouTube, βιβλία, συνομηλείς με άτομα που μιλάνε αγγλικά, από το να πας να δώσεις για πτυχίο. Τα πτυχία πλέον απλώς για τον τύπο κυρίως τα παίρνουμε. Αγγλικά μαθαίνεις με την εξάσκηση.

Σίγουρα δεν θα παρακολουθήσεις 1-2 μήνες αγγλικά βίντεο/ταινίες και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τα πάντα, αλλά σιγά σιγά θα βελτιώνεσαι. Δεν υπάρχει και λόγος να σε αγχώνει τρομερά η ταχύτητα προόδου. Λόγω της εξάσκησης παρουσίαζουμε διαφορές στην ικανότητα γραφής/ανάγνωσης κλπ. Συνήθως διαβάζουμε} καταλαβαίνουμε αυτά που ακούμε} γράφουμε } μιλάμε.

Με εξάσκηση θα βελτιωθούν. Επίσης, είναι διαφορετικά να ακούς αγγλικά από κάποιον Άγγλο, Αυστραλό, Αμερικανό, Βέλγο, Ιταλό :P
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Η πιο οικονομική λύση είναι το διδασκαλείο ξένων γλωσσών του εκπα (αν είσαι Αθήνα). Αν είσαι σε περιφερειακό πανεπιστήμιο, φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει και εκεί . Από εκεί και πέρα υπάρχουν ιστοσελίδες για self-study, ειδικά βιβλία, ταινίες, ντοκιμαντέρ, ομιλίες στο TEDx. Σίγουρα πάντως δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται και γι΄αυτό δεν πρέπει ούτε να ντρέπεσαι ούτε να απογοητεύεσαι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι καινούριος στο ischool και έφτιαξα τον συγκεκριμένο λογαριασμό γιατί έχω ένα σοβαρό για εμένα θέμα. Σπουδάζω φαρμακευτική σε ελληνικό πανεπιστήμιο και η σχέση μου με την αγγλική γλώσσα δεν είναι η καλύτερη. Μπορεί ως μαθητής πάντα να ήμουν καλός, αλλά στο κομμάτι των ξένων γλωσσών θεωρώ ότι υστερώ κάπως. Να αναφέρω ότι έχω το Β2 και μπορώ να καταλάβω αρκετά πράγματα, αλλά δεν μπορώ να τα εκφράσω στον προφορικό και τον γραπτό λόγο με άνεση (και δεν αναφέρομαι σε καθημερινές συζητήσεις, αλλά για θέματα που αφορούν την επιστήμη μου).

Φτιάξε skype να κάνουμε πρακτική στην ομιλία. Ξεκίνα με αγγλική βιβλιογραφία φαρμακευτικής και θα με θυμηθείς. Απέκτησε εξοικείωση με τη γλώσσα με έμμεσο τρόπο και όχι με εκμάθηση ξερών λέξεων. Η ακαδημαϊκή γλώσσα είναι υψηλού επιπέδου και θα σε βοηθήσει με διπλό όφελος: θα γίνεις καλύτερος επιστήμονας και θα μαθαίνεις Αγγλικά ακόμη και την ειδική ορολογία της φαρμακευτικής. Καλά, 23 είσαι ...εδώ υπάρχουν άνθρωποι όπου στα 50 τους ξεκινάνε και τέταρτη ξένη γλώσσα. Όλα είναι θέμα κινήτρου.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, νομίζω τα έχουν πει όλα. Πάρε αν θες και μια καλή γραμματική να κάνεις λίγο επανάληψη μόνος σου. Στο ίντερνετ υπάρχει αρκετό υλικό για εξάσκηση. πχ Υπάρχει αυτό το site: https://writeandimprove.com/ όπου μπορείς να γράψεις εκθέσεις και στις διορθώνουν. Υπάρχουν και άλλα site με ασκήσεις γραμματικής και λεξιλογίου. Επίσης δες βιντεάκια στο youtube ή TEDx και ειδικά αν υπάρχουν στον τομέα σου θα είναι ακόμα καλύτερα, μετά ταινίες ή σειρές που σου αρέσουν. μπορείς πχ να βάλεις μια ταινία ή σειρά που έχεις ξαναδεί και ξέρεις τι γίνεται αλλά τώρα να την δεις χωρίς υπότιτλους. Διάβαζε βιβλία και άρθρα (απλά, καθημερινά αλλά και επιστημονικά) στα αγγλικά. Πάλι εδώ αν είναι κάποιο βιβλίο που έχεις ξαναδιαβάσει στα ελληνικά διάβασε το και στα αγγλικά. Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις με πολύ δύσκολα βιβλία, ξεκίνα με πιο βατά και στη συνέχεια αυξάνεις τη δυσκολία. Αν πας σε ένα βιβλιοπωλείο ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν σε αυτό. Ή αν ξέρει κάποιος να σου προτείνει συγκεκριμένα βιβλία. Ο Harry Potter θεωρείται από αρκετούς εύκολο σαν βιβλίο, έχει βέβαια αρκετά βιβλία, δεν είναι 1 μόνο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Να προσθέσω ότι σε πολλά κοινωνικά φροντιστήρια γίνονται και μαθήματα ξένων γλωσσών - που πάνε κανονικά για εξετάσεις κ.λπ. - επομένως μπορείς να εξετάσεις και για αυτήν την εναλλακτική.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλημέρα! Αυτό που σου λέει ο @nPb θα σε βοηθήσει πάρα πολύ, θα αποκτήσεις ευχέρεια στην επιστημονική βιβλιογραφία και στην επιστημονική γλώσσα. Επίσης, όταν έχεις ελεύθερο χρόνο, μπορείς να δεις σειρές ή ταινίες με αγγλικούς υποτίτλους. :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά το να δει ταινίες και να ακούσει μουσική δεν θα τον βοηθήσει πουθενά. Ο φίλος λέει πως έχει τo B2.

Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσει να διαβάζει μυθιστορήματα στα αγγλικά και έτσι θα βελτιώσει το λεξιλόγιο του. Τώρα όσον αφορά την ορολογία, κανονικά θα έπρεπε να του παρέχονται δωρεάν μαθήματα στη σχολή του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top