Κόμπλεξ κατωτερότητας

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το κόμπλεξ κατωτερότητας??
Πώς μπορεί κάποιος να το ξεπεράσει και τι επιπτώσεις μπορείνα έχει αυτό στην ζωή κάποιου γενικότερα?
Εκθέστε απόψεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
απλά δεν ασχολείσαι με το ηλίθιο κομπλεξικό και του περνάει αυτόματα. Εγώ αυτό κάνω. Δε δίνω σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απλά δεν ασχολείσαι με το ηλίθιο κομπλεξικό και του περνάει αυτόματα. Εγώ αυτό κάνω. Δε δίνω σημασία.

μαλλον δεν ξερεις τι ειναι το κομπλεξ κατωτεροτητας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τον ακριβή ορισμό, έχω μια γενική ιδέα στο περίπου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κομπλεξ κατωτεροτητας εχουν αυτοι που θεωρουν τους εαυτους τους κατωτερους απο τους αλλους, ισως και χωρις κανενα πραγματικο λογο, απλως εχουν διαστρεβλωμενη εικονα για τους εαυτους τους. Εγω πιστευω τις περισσοτερες φορες ετσι ειναι, δεν μπορουν να καταλαβουν την πραγματικοτητα και να κατανοησουν τις ικανοτητες τους και νομιζουν οτι οι αλλοι ειναι ολοι ανωτεροι απο αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αυτα τα ατομα χρειαζονται ψυχολογικη υποστηριξη.ολοι καποιοι μας περνανε μια τετοια φαση,αλλοι μακροπρεθεσμη,αλλοι βραχυπροθεσμη αλλα συνηθως την ξεπερνανε.ειναι παλι ατομα που ειναι ετσι παντα.υπαρχει βεβαια και το αντιθετο ακρο,κομπλεξ....ανωτεροτητας!!!:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
επισης πιστευω στην ενθαρρυνση αυτων των ατομων και τν προσπαθεια μας να τα κανουμε να νιωθουν πιο ανετα ωστε να μν αισθανονται κατωτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το κόμπλεξ κατωτερότητας??
Πώς μπορεί κάποιος να το ξεπεράσει και τι επιπτώσεις μπορείνα έχει αυτό στην ζωή κάποιου γενικότερα?
Εκθέστε απόψεις!!!!

Είναι άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση και χαμηλό κοινωνικό επίπεδο...άτομα κυρίως από χωρισμένες οικογένειες!!!!
Έχω ακούσει ότι αυτά τα άτομα καλό θα είναι να πάνε να μάθουν μία πολεμική τέχνη γιατί όσο κουφό και αν ακούγεται διδασκόμενος μία πολεμική τέχνη μαθαίνεις τον αυτοσεβασμό,την αυτοεκτίμηση,τον αυτοέλενχο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν προέρχονται κατ'ανάγκη από χωρισμένους γονείς....
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τις πολεμικές τέχνες..Δεν το γνώριζα....
Ένα άτομο με κόμπλεξ κατωτερότητας είναι και ένα άτομο αντικοινωνικό...πιστεύει πως δεν ανήκει σε κάποια ομάδα ανθρώπων όπως για παράδειγμα μία παρέα...
Νιώθει πολύ διαφορετικό και πολλές φορές καταπιέζει τον εαυτό του να πιστεύει τα χειρότερα για την προσωπικότητά του, το είναι του..
Εσείς τι συμβουλές θα προτείνατε σε ένα τέτοιο άτομο?
Και τι πιστεύετε πως προώθησε το άτομο αυτό να νιώθει τόσο άσχημα και να συμπεριφέρεται ως ''κατώτερο''..........:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν προέρχονται κατ'ανάγκη από χωρισμένους γονείς....
Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τις πολεμικές τέχνες..Δεν το γνώριζα....
Ένα άτομο με κόμπλεξ κατωτερότητας είναι και ένα άτομο αντικοινωνικό...πιστεύει πως δεν ανήκει σε κάποια ομάδα ανθρώπων όπως για παράδειγμα μία παρέα...
Νιώθει πολύ διαφορετικό και πολλές φορές καταπιέζει τον εαυτό του να πιστεύει τα χειρότερα για την προσωπικότητά του, το είναι του..
Εσείς τι συμβουλές θα προτείνατε σε ένα τέτοιο άτομο?
Και τι πιστεύετε πως προώθησε το άτομο αυτό να νιώθει τόσο άσχημα και να συμπεριφέρεται ως ''κατώτερο''..........:hmm:

Ε αν εχει εστω και λιγους φιλους, καλο θα ηταν να τους μιλησει. Τυχαινει μια φιλη μου αυτο τον καιρο να εχει κατι αντιστοιχο και οταν μου λεει πως βλεπει τον εαυτο της μπορω να την κανω να καταλαβει οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα, και πιστευω αυτο τη βοηθαει αρκετα.
Αν παλι δεν υπαρχουν αυτοι οι φιλοι, μια βοηθεια απο ειδικο ποτε δεν κανει κακο. Ή αν εχει καλες σχεσεις με τους γονεις ωστε να ανοιγεται ετσι ευκολα σε αυτους τοτε κι αυτο ειναι καλη ιδεα.
Παντως πιστευω τις περισσοτερες φορες αυτα τα ατομα αυθυποβαλουν τους εαυτους στους στην κατωτεροτητα, την αποτυχια. Σκεφτονται οτι ειναι αποτυχημενοι και δεν προσπαθουν να βελτιωθουν, ή παρατουν την προσπαθεια βελτιωσης με το παραμικρο λαθος. Ή ακομα μπορει να θετουν πολυ υψηλους στοχους, με αποτελεσμα να το πανε στο αλλο ακρο, επομενως απογοητευονται που δε μπορουν να το καταφερουν. Θελει ενα βημα τη φορα ωστε να αυξηθει η αυτοπεποιθηση σιγα σιγα.

Οσο για το τι το προκαλεσε, δε ξερω.. ισως ο χαρακτηρας του ατομου, αν κανει πολλη αυτοκριτικη, ή διαφορα περιστατικα στη ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μα αφού είμαι η καλύτερη γιατί να έχω κόμπλεξ κατωτερότητας?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ε αν εχει εστω και λιγους φιλους, καλο θα ηταν να τους μιλησει. Τυχαινει μια φιλη μου αυτο τον καιρο να εχει κατι αντιστοιχο και οταν μου λεει πως βλεπει τον εαυτο της μπορω να την κανω να καταλαβει οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα, και πιστευω αυτο τη βοηθαει αρκετα.
Αν παλι δεν υπαρχουν αυτοι οι φιλοι, μια βοηθεια απο ειδικο ποτε δεν κανει κακο. Ή αν εχει καλες σχεσεις με τους γονεις ωστε να ανοιγεται ετσι ευκολα σε αυτους τοτε κι αυτο ειναι καλη ιδεα.
Παντως πιστευω τις περισσοτερες φορες αυτα τα ατομα αυθυποβαλουν τους εαυτους στους στην κατωτεροτητα, την αποτυχια. Σκεφτονται οτι ειναι αποτυχημενοι και δεν προσπαθουν να βελτιωθουν, ή παρατουν την προσπαθεια βελτιωσης με το παραμικρο λαθος. Ή ακομα μπορει να θετουν πολυ υψηλους στοχους, με αποτελεσμα να το πανε στο αλλο ακρο, επομενως απογοητευονται που δε μπορουν να το καταφερουν. Θελει ενα βημα τη φορα ωστε να αυξηθει η αυτοπεποιθηση σιγα σιγα.

Οσο για το τι το προκαλεσε, δε ξερω.. ισως ο χαρακτηρας του ατομου, αν κανει πολλη αυτοκριτικη, ή διαφορα περιστατικα στη ζωη του.
Χαααχ; Ψυχολογία σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
αυτο θα το εκλαβω ως κοπλιμεντο ομως :P

Anarki, ου ου!!!
Που είσαι παιδάκι μου? Κάνε ένα ban να έρθουν στα ίσια τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Το τι προώθησε ένα άτομο να κάνει τέτοια πράγματα και να νιώθει έτσι πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές είναι και οι ίδιοι οι φίλοι του και γενικά τα άτομα που συναναστρέφεται περισσότερο. Για παράδειγμα, ένα συγκεκριμένο άτομο μπορεί να λαμβάνει συνεχώς σαρκαστικά σχόλια/ειρωνικά σχόλια που να γίνονται μόνο για πλάκα, και λόγω του σοβαρού και δύστροπου χαρακτήρα του να τα εκλαμβάνει ως προσβλητικά. Και έτσι συνήθως αυτού του είδους σχόλια/πράξεις συσσωρεύονται στη συνείδηση του και του δημιουργούν σταδιακά κόμπλεξ κατωτερότητας. Αυτό συμβαίνει συνήθως στα άτομα με αδύναμο χαρακτήρα, που συνήθως είναι ντροπαλά και χαμηλού προφίλ. Η διαφορετικότητα, επίσης, μπορεί πάντα να συμβάλλει στη δημιουργία κόμπλεξ κατωτερότητας, γιατί συχνά οι περισσότεροι άνθρωποι τείνουν να ακολουθούν συγκεκριμένα πρότυπα και ιδέες και κατακρίνουν τους ανθρώπους που διαφέρουν είτε λόγω εμφάνισης είτε λόγω προσωπικότητας. Αυτό που σίγουρα θα βοηθούσε μία τέτοια κατάσταση είναι η συμβουλή ψυχολόγου ή η συζήτηση με αγαπημένα πρόσωπα (κολλητούς, γονείς κτλ.), ώστε το άτομο αυτό να αρχίσει να αγαπάει τον εαυτό του σιγά σιγά και να ξεπεράσει το κόμπλεξ κατωτερότητας που νιώθει, αφού στην τελική όλοι είμαστε άνθρωποι με διαφορετικά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μου έχει τύχει ποτέ σε γνωστό, αλλά είναι πρόβλημα που ανοίγει το άτομο σε κάθε είδους εκμετάλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δυστηχως πρεπει να ειμαι πασχων και απο οτι φαινεται αυτη η κατασταση με εχει φερει πολλες φορες σε ακραιες για εμενα καταστασεις αυτοκαταστροφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εγω για τις κοπελες το βρισκω πολυ λογικο να το εχουν πολλες.
Και εξηγουμαι:
Δυστυχως, οι γυναικες γαλουχουνται απο πολυ μικρες για το πως να ειναι... γκομενες και τιποτε αλλο.
Βλεπε την αλληλουχια μπαρμπι--->κατερινα--->κοσμοπολιταν (aka ο βουρκος)
Χαρακτηριστικο ειναι το ποση ωρα συζητανε για καθε λεπτομερεια του εκαστοτε γκομενου μεταξυ τους.
Ειναι επομενως ευκολο να νιωσουν κομπλεξ κατωτεροτητας (η -ακομα χειροτερα- ανωτερωτητας) λογο εμφανισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,025 μηνύματα.
Εγω για τις κοπελες το βρισκω πολυ λογικο να το εχουν πολλες.
Και εξηγουμαι:
Δυστυχως, οι γυναικες γαλουχουνται απο πολυ μικρες για το πως να ειναι... γκομενες και τιποτε αλλο.
Βλεπε την αλληλουχια μπαρμπι--->κατερινα--->κοσμοπολιταν (aka ο βουρκος)
Χαρακτηριστικο ειναι το ποση ωρα συζητανε για καθε λεπτομερεια του εκαστοτε γκομενου μεταξυ τους.
Ειναι επομενως ευκολο να νιωσουν κομπλεξ κατωτεροτητας (η -ακομα χειροτερα- ανωτερωτητας) λογο εμφανισης.
Καλά, με την ίδια λογική ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τους άντρες. :P
Οι άντρες καλούνται να είναι γυμνασμένοι, εύσωμοι, με καθαρά και γυαλιστερά μαλλιά, καθαρό και όμορφο πρόσωπο, λευκά δόντια και γενικά "cool τυπάκια". :P

Έχω ακούσει πολλές ιστορίες από έφηβους που ένιωθαν κόμπλεξ κατωτερότητας επειδή η κοπέλα τους ήταν ομορφότερη (με το σκεπτικό "εγώ ο κατώτερος εμφανισιακά με αυτή τη θεά; " ).

Δυστυχώς αυτά τα αυστηρά πρότυπα των ΜΜΕ δημιουργούν σοβαρά προβλήματα στη νεολαία και στην ψυχολογία των εφήβων κατά τη δύσκολη αυτή ηλικία...


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top