Κτηνιατρική ή Βιολογικό;

orchidaceae

Νεοφερμένος

Η orchidaceae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ποια από τις δύο σχολές θεωρείτε πως προσφέρει καλύτερες προοπτικές στον εργασιακό τομέα με τα σημερινά δεδομένα;
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Η Κτηνιατρική
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ποια από τις δύο σχολές θεωρείτε πως προσφέρει καλύτερες προοπτικές στον εργασιακό τομέα με τα σημερινά δεδομένα;
Κτηνιατρική πολύ καλή αποκατάσταση καλύτερη και από ιατρική/οδοντιατρική
Κάποια στιγμή ανοίγεις και δικό σου ιατρείο στο βιολογικό δεν σου δίνει δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου εργαστήριο
 

orchidaceae

Νεοφερμένος

Η orchidaceae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κτηνιατρική πολύ καλή αποκατάσταση καλύτερη και από ιατρική/οδοντιατρική
Κάποια στιγμή ανοίγεις και δικό σου ιατρείο στο βιολογικό δεν σου δίνει δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου εργαστήριο
Η καλύτερη αποκατάσταση από ιατρική και οδοντιατρική από πού προκύπτει;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Οσον αφορά τους κτηνίατρους σε αντίθεση με άλλα επαγγέλματα υγείας δεν έχουν την δυνατότητα να βρουν θέσεις εργασίας σε νοσοκομεία (Για την Ελλάδα αναφέρομαι). Ένας γιατρός μπορεί να ανοίξει εργαστήριο ή να βρει δουλειά σε νοσοκομείο. Ο δρόμος ενός κτηνίατρου είναι μονόδρομος και είναι το άνοιγμα ιατρίου ζώων.

Επίσης σχετικά με τα ιατρεία ζώων, το τελευταίο διάστημα αρκετές πόλης εμφανίζουν κορεσμό. Ο κόσμος που έχει κατοικίδια ζώα ή κτηνοτροφικά δεν είναι αρκετός και παραμένει σταθερός. Οι περισσότεροι πάνε τα ζώα τους στο ιατρείο μια φορά το τρίμηνο. Οπότε αν βρίσκεσαι σε μια περιοχή που απεγνωσμένα χρείαζεται ιατρείο ζώων τότε θα υπάρξει αποκατάσταση.

Υ.Γ Οι βιολόγοι είναι σε χειρότερη μοίρα μιας που οι σχολές τους είναι πολυάριθμες και οι θέσεις περιορισμένες.

Οπότε λέμε Νοσηλευτής> Ιατρός> Φαρμακοποιός > Λοιπά επαγγέλματα υγείας > Κτηνιατρική >>> Βιολογία
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ο νοσηλευτής ειναι καλύτερα απο τον γιατρο;

Δεν το λεω ειρωνικά απλα μου εκανε εντύπωση @Nick234
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Ο νοσηλευτής ειναι καλύτερα απο τον γιατρο;

Δεν το λεω ειρωνικά απλα μου εκανε εντύπωση @Nick234
Σε θέματα αρχικής επαγγελματικής αποκατάστασης

Υ.Γ Τα στοιχεία είναι πάντα για την Ελλάδα κι όχι άλλης χώρας. Επισης λεγοντας επαγγελματική αποκατάσταση εννοώ χρονική και όχι χρηματική. Ένας γιατρός μπορεί να αργήσει να διοριστεί σε μια καλή δουλειά και να ανεβεί (Στο δημόσιο) σε αντίθεση με έναν νοσηλευτή. Αν ο γιατρός ανοίξει ένα ιατρείο ασφαλώς και θα έχει αρκετη καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Οσον αφορά τους κτηνίατρους σε αντίθεση με άλλα επαγγέλματα υγείας δεν έχουν την δυνατότητα να βρουν θέσεις εργασίας σε νοσοκομεία (Για την Ελλάδα αναφέρομαι). Ένας γιατρός μπορεί να ανοίξει εργαστήριο ή να βρει δουλειά σε νοσοκομείο. Ο δρόμος ενός κτηνίατρου είναι μονόδρομος και είναι το άνοιγμα ιατρίου ζώων.

Επίσης σχετικά με τα ιατρεία ζώων, το τελευταίο διάστημα αρκετές πόλης εμφανίζουν κορεσμό. Ο κόσμος που έχει κατοικίδια ζώα ή κτηνοτροφικά δεν είναι αρκετός και παραμένει σταθερός. Οι περισσότεροι πάνε τα ζώα τους στο ιατρείο μια φορά το τρίμηνο. Οπότε αν βρίσκεσαι σε μια περιοχή που απεγνωσμένα χρείαζεται ιατρείο ζώων τότε θα υπάρξει αποκατάσταση.

Υ.Γ Οι βιολόγοι είναι σε χειρότερη μοίρα μιας που οι σχολές τους είναι πολυάριθμες και οι θέσεις περιορισμένες.

Οπότε λέμε Νοσηλευτής> Ιατρός> Φαρμακοποιός > Λοιπά επαγγέλματα υγείας > Κτηνιατρική >>> Βιολογία
Μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα όπως και ένας βιολόγος και υπάρχουν κτηνιατρικά νοσοκομεία

Μπορεί να ασχοληθεί και με κτηνοτροφία υδατοκαλλιεργεια κλπ
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Μπορεί να ασχοληθεί με την έρευνα όπως και ένας βιολόγος και υπάρχουν κτηνιατρικά νοσοκομεία

Μπορεί να ασχοληθεί και με κτηνοτροφία υδατοκαλλιεργεια κλπ
Δεν νομίζω να υπάρχουν αρκετά κτηνιατρικά νοσοκομεία, στην επαρχία τουλάχιστον δεν έχω ακουσει για τέτοια περίπτωση. Οι θέσεις σε υδατοκαλλιέργειες κτλ είναι αρκετά περιορισμένες. Με την ερευνα ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί στο κλάδο του φυσικά όμως και παλι οι θέσεις είναι περιορισμένες. Για να γίνεις ερευνητής θα χρειαστεί αρκετά χρόνια

Υ.Γ Αναφέρομαι σε στοιχεία του εσωτερικου
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Θα πω εγω τι ειδα καθαρα απο τον κύκλο μου, συνεπώς κάποιου του χώρου θα ξερει καλύτερα.

Βιολογία εχω ακούσει οτι για Ελλάδα ειναι πολυ δύσκολα τα πράματα.

Κτηνιατρική υπάρχουν δουλειές όμως δεν υπάρχει αντιστοιχία της δουλειάς που καταβάλει κάποιος σε σχέση με τον μισθό που λαμβάνει.

Γενικα με τοση ετεροαπασχόληση και ανεργία στην Ελλάδα τείνουμε να εξιδανικευουμε οποιαδήποτε σχολή εχει αποκατάσταση.

Οταν μου έλεγε γνωστή μου νεαρη αποφοιτη κτηνιατρικής οτι για 1000€ δεν αξίζει να κανει αυτη τη δουλειά κι για αυτο θα φύγει εξωτερικό- και όντως έφυγε- εμενα, φοιτήτρια φιλολογίας τοτε, με οποιαδήποτε δουλειά στον τομεα μου να μοιάζει απιαστο όνειρο, μου ειχε κάνει μεγαλη εντύπωση.

Πλέον καταλαβαίνω.
Και εδω που τα λεμε αν εχεις μείνει μονος συνειδητοποιείς οτι τα 1000€ καθολου πολλα για Ελλαδα δεν ειναι, ποσο μαλλον για ένα τέτοιο επάγγελμα

Και στην ιατρική ισχύει αυτό που λεω, απλα στην ιατρική πιο εύκολα έχει κάποιος την δυνατότητα να ανέβει σε αντίθεση με την κτηνιατρική που υπάρχει ενα ταβανι χρημάτων.

Αν σε ενδιαφέρει να μείνεις ελλαδα λοιπόν σαφέστατα κτηνιατρική, αν θες γενικά να φύγεις εξω καλα εισαι με οτιδήποτε επιλέξεις.

Κλισε αλλα μαλλον θα πρεπει να επιλέξεις οποίο σε ενδιαφέρει παραπάνω 😊
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κτηνιατρική φυσικά.Δεν τίθεται σύγκριση.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικα, εξαρταται τι σκεφτεσαι να κανεις στο μελλον, αν θελεις να μεινεις Ελλαδα ή εξωτερικο. Τωρα απο αυτα που μεχρι στιγμης εχω δει, δε θα προτεινα σε καποιον ουτε το βιολογικο ουτε την φαρμακευτικη. Κτηνιατρικη, Χημικο, βιολογικων εφαρμογων και βιοτεχνολογιων, βιοπληροφορικη και ισως βιοχημεια ή μοριακη βιολογια ανοιγουν περισσοτερες πορτες συγκριτικά με το βιολογικο που ναι μεν εχει πολλα να ασχοληθεις αλλα ειδικα στην Ελλαδα ειναι αρκετα κορεσμενο επαγγελμα.

Απο κτηνιατρικη σκεψου περα απο ιατρειο μπορεις να ασχοληθεις και με τα τροφιμα και με χιλια δυο αλλα πραγματα. Σαν σχολη ξερω οτι ειναι ισως περισσοτερο απαιτητική και απο την ιατρικη γιατι φαντασου πρεπει να τα ξερεις ολα για καθε οργανισμο.

Τελος, να σου πω και για τη σχολη που τελειωσα εγω, βιοιατρικων επιστημων ή τεχνολογων ιατρικων εργαστηριων. Ωραια σχολη, βρισκεις σιγουρα δουλεια στην Ελλαδα αλλα ελαχιστα τα χρηματα, αρκετες απαιτησεις και μπολικο στρες(στον ιδιωτικο τομεα αυτα). Ωστοσο, αν στο τελος επιλεξεις βιολογικο ειτε τη σχολη μου και θελεις να μεινεις Ελλαδα θα σου προτεινα ενα μεταπτυχιακο πανω στην εξωσωματική γονιμοποιηση. Ετσι, θα καταφερεις να πληρωνεσαι μια χαρα.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως εγώ ξέρω φίλη μου που έχει τελειώσει βιολογικό στο Ηράκλειο με μεταπτυχιακό στη συνέχεια στην εξωσωματική γονιμοποίηση και δουλεύει σε ένα ιατρείο με 500€... Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και όλοι εκμεταλλεύονται..
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πάντως εγώ ξέρω φίλη μου που έχει τελειώσει βιολογικό στο Ηράκλειο με μεταπτυχιακό στη συνέχεια στην εξωσωματική γονιμοποίηση και δουλεύει σε ένα ιατρείο με 500€... Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και όλοι εκμεταλλεύονται..
Τί να πω, εγώ όταν είδα τα πράγματα στα ιδιωτικά εργαστήρια στην πρακτική μου αποφάσισα να δοκιμάσω να κάνω μεταπτυχιακό έξω και να το παλέψω για εξωτερικό. Έτσι κι αλλιώς αυτό σκεφτόμουν αλλά όταν είδα τα πράγματα στον ιδιωτικό τομέα πώς είναι τρόμαξα και είπα όχι ευχαριστώ. Δημόσιο καί πάλι δημόσιο, ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν στον ιδιωτικό τομέα στον δικό μου κλάδο που σου δίνουν ικανοποιητικό μισθό. Θα το έκανα στην έσχατη περίπτωση που δεν έβρισκα αλλού δουλειά .
Τις προάλλες συζητούσα με έναν μικροβιολογο, πολύ καλό άνθρωπο τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου. Με ρώτησε τι σπουδάζω και του είπα ότι πήρα πτυχίο, αυτός ήθελε να εργαστώ εκεί. Όταν λοιπόν του είπα ότι φεύγω εξωτερικό για μεταπτυχιακό μου είπε ότι καλύτερα καί ότι αν παίρνω 800€ σαν τεχνολόγος θεωρούμαι πλούσια. Για να παίρνω τέτοιο μισθό όμως πρέπει να δουλεύω πόσο καιρό με 550 καί 700€ και πάλι σιγά τον μισθό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top