Κριτήρια επιλογής σχολής

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το μόνο που φοβάμαι -και αυτό είναι που τροφοδοτεί και το δίλημμα μου- είναι το ενδεχόμενο να το μετανιώσω και να παρατήσω τη σχολή μου, αυτό.

Η αγγλική φιλολογία είναι εύκολη σχολή και δεν νομίζω να είναι δύσκολη η ψυχολογία οπότε ποιος ο λόγος να τις παρατήσεις; Δε θα γίνει με τίποτα αυτό. Άσε που θα σου αρέσει και η Θεσσαλονίκη όπως αρέσει σε όλους που πηγαίνουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η αγγλική φιλολογία είναι εύκολη σχολή και δεν νομίζω να είναι δύσκολη η ψυχολογία οπότε ποιος ο λόγος να τις παρατήσεις; Δε θα γίνει με τίποτα αυτό. Άσε που θα σου αρέσει και η Θεσσαλονίκη όπως αρέσει σε όλους που πηγαίνουν εκεί.

Και για τις δύο σχολές έχω ακούσει ότι είναι δύσκολες ειδικά για την ψυχολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και για τις δύο σχολές έχω ακούσει ότι είναι δύσκολες ειδικά για την ψυχολογία..

Την αγγλική την τελείωσε το καλοκαίρι ένας φίλος μου στα 4 χρόνια και σχεδόν όλη η παρέα του τελείωσε μέχρι μισό χρόνο max παραπάνω. Εντάξει θέλει να διαβάσεις κείμενα αλλά πέρα από αυτό μου είπε ότι δεν έχει άλλη δυσκολία. Για ψυχολογία δεν ξέρω.

Αν δεν διαβάζεις πουθενά προφανώς και θα σου φαίνονται όλα δύσκολα, αν πηγαίνεις σχολή στα περισσότερα μαθήματα και διαβάζεις εξεταστικές τότε δε θα έχεις θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,539 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ θα επέλεγα αυτο που μου αρέσει και θα έφευγα στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά εγώ θα επέλεγα αυτο που μου αρέσει και θα έφευγα στο εξωτερικό.

Επειδή ας πούμε το εξωτερικό είναι η γη της επαγγελίας όπου μπορείς να πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις τίποτα. Grow up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή ας πούμε το εξωτερικό είναι η γη της επαγγελίας όπου μπορείς να πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις τίποτα. Grow up.

Δε φταίνε οι μαθητές που η κυβερνήσεις συνεχίζουν να δίνουν τόσες θέσεις εισακτέων σε αυτές τις σχολές. Η κοινωνία της Ελλάδας πρέπει να εξελιχθεί. Οι μαθητές είναι θύματα εδώ πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή ας πούμε το εξωτερικό είναι η γη της επαγγελίας όπου μπορείς να πληρώνεσαι χωρίς να προσφέρεις τίποτα. Grow up.

Και εδω βρισκεται η καρδια του ζητηματος. Το θεμα δεν ειναι πως οι θεωρητικες σχολες δν εχουν νοημα στην ελλαδα. Δεν εχουν νοημα γενικα. Ειδικοτητες οπως οι κοινωνιολογοι/ανθρωπολογοι εχουν δουλεια μονο σε γραφειοκρατικες θεσεις του δημοσιου και επηρεζουν αρνητικα τη κοινωνια με διαφορους τροπους, οι φιλολογοι γινονται καθηγητες με σχετικα λιγα λεφτα καθως αυτην την αξια προσφερουν(δεν ισχυει για τους ψυχολογους). Απλα θελουν ολοι να ειναι επιστημονες και θελουν ολοι να λενε στους αλλους τι χρειαζονται και τι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δε φταίνε οι μαθητές που η κυβερνήσεις συνεχίζουν να δίνουν τόσες θέσεις εισακτέων σε αυτές τις σχολές. Η κοινωνία της Ελλάδας πρέπει να εξελιχθεί. Οι μαθητές είναι θύματα εδώ πέρα.

Ως σωστή ντραμα κουιν πολύ γουστάρω που είμαι θύμα. Αλλά μάλλον δε θα έπρεπε. Πάντως Γενικά υποτίθεται ότι είναι μια χρονιά η τρίτη λυκείου που καταλαβαίνουμε τι θέλουμε να κάνουμε με τη ζωή μας, κάνουμε σχέδια για το μέλλον και το επάγγελμα κυρίως που θα ασκήσουμε, βάζουμε κάπως τη ζωή μας σε μια τάξη. Επομένως, ή κάτι πάει πολύ στραβά μ εμένα, ή όλα αυτά είναι μπούρδες και όλοι οι υπόλοιποι είναι τόσο ανίδεοι όσο κι Εγώ(αν και μάλλον το πρώτο ισχύει γιατί λίγους ξέρω σαν εμένα να πηγαίνουν όπου λάχει(εμεις οι βλάχοι, είμαι και μισή βλαχα))

Και εδω βρισκεται η καρδια του ζητηματος. Το θεμα δεν ειναι πως οι θεωρητικες σχολες δν εχουν νοημα στην ελλαδα. Δεν εχουν νοημα γενικα. Ειδικοτητες οπως οι κοινωνιολογοι/ανθρωπολογοι εχουν δουλεια μονο σε γραφειοκρατικες θεσεις του δημοσιου και επηρεζουν αρνητικα τη κοινωνια με διαφορους τροπους, οι φιλολογοι γινονται καθηγητες με σχετικα λιγα λεφτα καθως αυτην την αξια προσφερουν(δεν ισχυει για τους ψυχολογους). Απλα θελουν ολοι να ειναι επιστημονες και θελουν ολοι να λενε στους αλλους τι χρειαζονται και τι οχι.

Μήπως είσαι λίγο μονομερής; κάτι ψιλά απόλυτος; ντάξει ρε αδερφέ δεν είμαστε όλοι γεννημένοι μαθηματικές διάνοιες, να πάμε κατά καιάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,539 μηνύματα.
Όχι να κάτσω στην Ελλάδα με 25% ανεργία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όχι να κάτσω στην Ελλάδα με 25% ανεργία .

Σ αυτο γνώμη μου είναι μην το βάλεις και στόχο κιόλας να φύγεις.. προσπάθησε κι εδώ και δες το εξωτερικό σαν έσχατη λύση. Ειδικά άμα είσαι και Ηπειρώτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Όχι να κάτσω στην Ελλάδα με 25% ανεργία .

Το κάθε κράτος ζητάει συγκεκριμένες ειδικότητες δεν είνα περνάω στην σχολή που γουστάρω και μου αρέσει και φεύγω εξωτερικό γιατί εκεί κάποιος θα με μαζέψει και θα μου βρεί δουλειά.Ναι υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση του πολίτη απο το κράτος και ναι σε πολλές περιπτώσεις η συμπεριφορά του πολίτη προς πολίτη είναι πολύ διαφορετική απο ότι εδώ αλλά αυτό δεν λέει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,539 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι από την ήπειρο αν και έχω ρίζες ο μπαμπάς μου είναι από την Χίο και η μαμά μου είναι μισή από την Γαλλία από τον παππού μου και μισή από Γιάννενα από την γιαγιά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εδω βρισκεται η καρδια του ζητηματος. Το θεμα δεν ειναι πως οι θεωρητικες σχολες δν εχουν νοημα στην ελλαδα. Δεν εχουν νοημα γενικα. Ειδικοτητες οπως οι κοινωνιολογοι/ανθρωπολογοι εχουν δουλεια μονο σε γραφειοκρατικες θεσεις του δημοσιου και επηρεζουν αρνητικα τη κοινωνια με διαφορους τροπους, οι φιλολογοι γινονται καθηγητες με σχετικα λιγα λεφτα καθως αυτην την αξια προσφερουν(δεν ισχυει για τους ψυχολογους). Απλα θελουν ολοι να ειναι επιστημονες και θελουν ολοι να λενε στους αλλους τι χρειαζονται και τι οχι.

Το πρόβλημα είναι πως συγχέουμε την μόρφωση με την επαγγελματική δεξιότητα εδώ στην Ελλάδα και γι'αυτό βλέπουμε αυτά τα τραγελαφικά. Μόρφωση έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου για να την αποκτήσεις. Μπορείς να διαβάσεις όσο Αριστοτέλη, Ντοστογιέφσκι και Φρόιντ θέλεις. ΔΕΝ χρειάζεται να τα διαβάσεις αυτά στο πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο σου προσφέρει ένα οργανωμένο πακέτο γνώσεων και αυτές θα πρέπει να προσανατολίζονται σε δεξιότητες που μπορούν να σου προσφέρουν μια δουλειά, όχι σε γενικόλογη "μόρφωση" την οποία μπορείς να αποκτήσεις σε δεύτερο πτυχίο αφού έχεις κάποια επαγγελματική δεξιότητα ή ακόμα καλύτερα μόνος σου.

Αλλά όταν υπάρχουν αυτιά που χρίζουν χαιδέματος, σανός που χρίζει κατανάλωσης, πολιτικοί που χρίζουν ψήφου και δημόσιο χρήμα που χρίζει σπατάλης οι συνθήκες είναι ικανές για εμφάνιση τέτοιων καταστάσεων.

Ως σωστή ντραμα κουιν πολύ γουστάρω που είμαι θύμα. Αλλά μάλλον δε θα έπρεπε. Πάντως Γενικά υποτίθεται ότι είναι μια χρονιά η τρίτη λυκείου που καταλαβαίνουμε τι θέλουμε να κάνουμε με τη ζωή μας, κάνουμε σχέδια για το μέλλον και το επάγγελμα κυρίως που θα ασκήσουμε, βάζουμε κάπως τη ζωή μας σε μια τάξη. Επομένως, ή κάτι πάει πολύ στραβά μ εμένα, ή όλα αυτά είναι μπούρδες και όλοι οι υπόλοιποι είναι τόσο ανίδεοι όσο κι Εγώ(αν και μάλλον το πρώτο ισχύει γιατί λίγους ξέρω σαν εμένα να πηγαίνουν όπου λάχει(εμεις οι βλάχοι, είμαι και μισή βλαχα))

Δεν πάει κάτι στραβά με σένα. Οι περισσότεροι νέοι δεν έχουν ιδέα τι δηλώνουν, τι θέλουν να κάνουν και γιατί στα 18. Απλά πάνε κάπου που νομίζουν ότι θα τους αρέσει και μετά περνάνε 5-7 χρόνια κουτσοπερνώντας μαθήματα με 5 για να βγούνε μετά στην αγορά ανεργίας με μηδενικές δεξιότητες και να κλαίνε τη μοίρα τους ή να ονειρεύονται ηρωικές εξόδους Μεσολογγίου σε χώρες του εξωτερικοί όπου ρέει άφθονο το μέλι και το γάλα.

Μήπως είσαι λίγο μονομερής; κάτι ψιλά απόλυτος; ντάξει ρε αδερφέ δεν είμαστε όλοι γεννημένοι μαθηματικές διάνοιες, να πάμε κατά καιάδα;

Αν ήθελες να κερδίσεις το Fields Medal στα μαθηματικά μάλλον θα σου λέγαμε να το ξανασκευτείς γιατί κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να είσαι γεννημένη διάνοια για να το καταφέρεις. Δεν ισχύει το ίδιο με το να καταφέρεις να περάσεις και να τελειώσεις μια θετική σχολή. Το μόνο που χρειάζεται για να αποκτήσεις το μαθηματικό υπόβαθρο που θέλουν αυτές οι σχολές είναι α) να μην είσαι τελείως ραδίκι σε θέμα μυαλού και β) να έχεις όρεξη για διάβασμα. Και αν έχεις όρεξη για διάβασμα και δουλειά τελειώνοντας θα έχεις και δεξιότητες και μια χαρά επαγγελματική αποκατάσταση και χρόνο να διαβάζεις ότι φιλολογία θες.
Anyway, στην τελική αν όντως δεν θες να καταβάλεις καμία προσπάθεια για θετικές μην δίνεις καθόλου και πήγαινε σε μια σχολή κομμωτικής ή μαγειρικής. Τελειώνοντας θα είσαι σε άπειρα καλύτερη θέση από τους αποφοίτους θεωρητικών σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Με γειωσες ρε φίλε, καλύτερα κομμωτικη από αγγλική φιλολογία; αν είπε ένα σωστό πράγμα ο Πλάτωνας είναι κάτι ανάλογο με το σημερινό "έκαστος στο είδος του". Εξάλλου αν αυτό εφαρμοζόταν και στις επιλογές μας σε σχολές ίσως να μπορούσα να μπω φιλολογία επειδή η σχολή θα ήταν λιγότερο κορεσμένη και δε θα ήταν μέσα όσοι δεν έπιασαν τη νομική η την ψυχολογία
. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θα έκανα καν τον κόπο να πάω θετική, παρόλο που ξέρω ότι θα μπορούσα να γράψω μέχρι και 14-15 αν διάβαζα πολύ. Αλλά το παίρνω από την εξής οπτική, δε νιώθω ότι είμαι εγώ για τέτοιες σχολές. Θα ναι λες και κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Εγώ είμαι μπλα μπλα ανάλυση, γλωσσολογία.. ενθουσιάζομαι να μαθαίνω τις ρίζες και τις ετυμολογικά συγγενείς των λέξεων. (Ήξερες ότι ο αριθμός και η αρμονία παράγονται από την ίδια ρίζα; αραρισκω το ρήμα.) Τι να μου πεις εμένα για στατιστικές και πιθανότητες και ταλαντώσεις. Θα ήμουν δυστυχισμένη αν δε μάθαινα ότι turris στα λατινικά σημαίνει πύργος και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό τυρσις! Λέω πολλά καμιά φορά όταν παθιαζομαι, ίσως και κενά πράγματα αλλά δεν με ελέγχω. Αλλά και τι να το κάνω τόσο πάθος γι αυτό το αντικείμενο αν είναι να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με γειωσες ρε φίλε, καλύτερα κομμωτικη από αγγλική φιλολογία; αν είπε ένα σωστό πράγμα ο Πλάτωνας είναι κάτι ανάλογο με το σημερινό "έκαστος στο είδος του". Εξάλλου αν αυτό εφαρμοζόταν και στις επιλογές μας σε σχολές ίσως να μπορούσα να μπω φιλολογία επειδή η σχολή θα ήταν λιγότερο κορεσμένη και δε θα ήταν μέσα όσοι δεν έπιασαν τη νομική η την ψυχολογία
. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θα έκανα καν τον κόπο να πάω θετική, παρόλο που ξέρω ότι θα μπορούσα να γράψω μέχρι και 14-15 αν διάβαζα πολύ. Αλλά το παίρνω από την εξής οπτική, δε νιώθω ότι είμαι εγώ για τέτοιες σχολές. Θα ναι λες και κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Εγώ είμαι μπλα μπλα ανάλυση, γλωσσολογία.. ενθουσιάζομαι να μαθαίνω τις ρίζες και τις ετυμολογικά συγγενείς των λέξεων. (Ήξερες ότι ο αριθμός και η αρμονία παράγονται από την ίδια ρίζα; αραρισκω το ρήμα.) Τι να μου πεις εμένα για στατιστικές και πιθανότητες και ταλαντώσεις. Θα ήμουν δυστυχισμένη αν δε μάθαινα ότι turris στα λατινικά σημαίνει πύργος και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό τυρσις! Λέω πολλά καμιά φορά όταν παθιαζομαι, ίσως και κενά πράγματα αλλά δεν με ελέγχω. Αλλά και τι να το κάνω τόσο πάθος γι αυτό το αντικείμενο αν είναι να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ;..

Ωραία τότε πήγαινε κομμωτική ώστε να αποκτήσεις μια δεξιότητα που θα βάζει φαί στο τραπέζι σου και μετά μάθε όσες ρίζες ρημάτων θέλεις. Αυτό που προσπαθώ να σε κάνω να δεις είναι πως οι σπουδές μπορεί να είναι είτε ο χόμπυ σου ( φιλολογία ) είτε η δουλειά σου (θετικές). Αν θες να σπουδάσεις σαν χόμπυ κάντο, αλλά πρώτα κοίτα να αποκτήσεις μια δεξιότητα που να σε συντηρεί (όπως π.χ κομμωτική). Έτσι σκέφτεται ο νοήμον άνθρωπος ανεξαρτήτως κλάδου (ναι δεν υπάρχουν πολλοί σήμερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ωραία τότε πήγαινε κομμωτική ώστε να αποκτήσεις μια δεξιότητα που θα βάζει φαί στο τραπέζι σου και μετά μάθε όσες ρίζες ρημάτων θέλεις. Αυτό που προσπαθώ να σε κάνω να δεις είναι πως οι σπουδές μπορεί να είναι είτε ο χόμπυ σου ( φιλολογία ) είτε η δουλειά σου (θετικές). Αν θες να σπουδάσεις σαν χόμπυ κάντο, αλλά πρώτα κοίτα να αποκτήσεις μια δεξιότητα που να σε συντηρεί (όπως π.χ κομμωτική). Έτσι σκέφτεται ο νοήμον άνθρωπος ανεξαρτήτως κλάδου (ναι δεν υπάρχουν πολλοί σήμερα).

Έτσι σκέφτεται ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με στοιχειώδη λογική , όμως όποιος το εφαρμόζει είναι μάλλον πλήρως αποκομμένος από τα συναισθήματά του. Πρωταρχικά ερχομενων καλών των πραγμάτων θα βγάλω μια σχολή και αν δε με βγάλει όντως πουθενά οπως πιστεύεις για τις θεωρητικές σχολές, τότε ναι η ανάγκη θα με κάνει να σκεφτώ και την κομμωτικη. Εκτός αυτού, μιλάς για μια δεξιότητα που συντηρεί. Δε θεωρώ ότι η κομμωτικη κι η μαγειρική το κάνουν αυτό, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα και έχοντας το μισό σόι της μάνας μου κομμώτριες και αισθητικούς. Όσο θα με συντηρήσει η κομμωτικη άλλο τόσο θα κάνει και ένα ιδιαίτερο μάθημα π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με γειωσες ρε φίλε, καλύτερα κομμωτικη από αγγλική φιλολογία; αν είπε ένα σωστό πράγμα ο Πλάτωνας είναι κάτι ανάλογο με το σημερινό "έκαστος στο είδος του". Εξάλλου αν αυτό εφαρμοζόταν και στις επιλογές μας σε σχολές ίσως να μπορούσα να μπω φιλολογία επειδή η σχολή θα ήταν λιγότερο κορεσμένη και δε θα ήταν μέσα όσοι δεν έπιασαν τη νομική η την ψυχολογία
. Αυτός είναι και ο λόγος που δε θα έκανα καν τον κόπο να πάω θετική, παρόλο που ξέρω ότι θα μπορούσα να γράψω μέχρι και 14-15 αν διάβαζα πολύ. Αλλά το παίρνω από την εξής οπτική, δε νιώθω ότι είμαι εγώ για τέτοιες σχολές. Θα ναι λες και κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Εγώ είμαι μπλα μπλα ανάλυση, γλωσσολογία.. ενθουσιάζομαι να μαθαίνω τις ρίζες και τις ετυμολογικά συγγενείς των λέξεων. (Ήξερες ότι ο αριθμός και η αρμονία παράγονται από την ίδια ρίζα; αραρισκω το ρήμα.) Τι να μου πεις εμένα για στατιστικές και πιθανότητες και ταλαντώσεις. Θα ήμουν δυστυχισμένη αν δε μάθαινα ότι turris στα λατινικά σημαίνει πύργος και προέρχεται από το αρχαιοελληνικό τυρσις! Λέω πολλά καμιά φορά όταν παθιαζομαι, ίσως και κενά πράγματα αλλά δεν με ελέγχω. Αλλά και τι να το κάνω τόσο πάθος γι αυτό το αντικείμενο αν είναι να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ;..

Ο πλατωνας λειτουργουσε σε επιπεδα που ειναι αδυνατο για τους περισσοτερους να καταλαβουν και δεν εδινε συμβουλες για νεους ελληνες. Δεν χρειαζεται να πας θετικη απλα ή σπουδασε κατι που μπορει να προσφερει ουσιαστικο νοημα στη ζωη των αλλων(και αρα μπορεις να βγαλεις χρηματα) οπως ψυχολογια ή νομική, ή επίλεξε να προσπαθεις σε λιγα χρονια να βρεις δουλεια στην ακαρπη αγορα εργασιας των καθηγητων καθε ειδους ή πηγαινε σε θεωρητικο τμημα αλλά αποφασισε να κανεις τα αδυνατα δυνατα ωστε να εισαι απ τις λιγες που θα προσπαθησει για ακαδημαικη καριερα.

Το σημαντικοτερο που δε μπορω να περασω απο δω ειναι πως οι καθηγητες σου στο σχολειο ή στο φροντιστηριο ειναι στην καλυτερη ανιδεοι για το πως θα διαμορφωθει το επαγγελματικο μελλον. Πραγματα οπως social skills, marketing(όχι αυτο που μαθαινεις μεσα στα πανεπιστημια), social media κλπ εχουν πολυ περισσοτερη αξια απο ενα πτυχιο αγγλικης φιλολογιας ή ιστορικου. Οι περισσοτεροι ανθρωποι θελουμε δε θελουμε θα καταληξουμε να κανουμε κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που σπουδασαμε και αν δε σπουδασαμε ή παρατησαμε τη σχολη θα κανει μηδαμινη διαφορα. Αν θες θα βρεις τροπο να αξιοποιησεις τις δικες σου κλισεις, δεν χρειαζεται να μαθεις μαθηματικα και φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι σκέφτεται ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με στοιχειώδη λογική , όμως όποιος το εφαρμόζει είναι μάλλον πλήρως αποκομμένος από τα συναισθήματά του. Πρωταρχικά ερχομενων καλών των πραγμάτων θα βγάλω μια σχολή και αν δε με βγάλει όντως πουθενά οπως πιστεύεις για τις θεωρητικές σχολές, τότε ναι η ανάγκη θα με κάνει να σκεφτώ και την κομμωτικη. Εκτός αυτού, μιλάς για μια δεξιότητα που συντηρεί. Δε θεωρώ ότι η κομμωτικη κι η μαγειρική το κάνουν αυτό, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα και έχοντας το μισό σόι της μάνας μου κομμώτριες και αισθητικούς. Όσο θα με συντηρήσει η κομμωτικη άλλο τόσο θα κάνει και ένα ιδιαίτερο μάθημα π.χ.

Μια χαρά συντηρείται μια κομμώτρια. Αν είσαι μάλιστα και λίγο έξυπνη και καλή μπορείς να κάνεις και πελάτες σε καλές συνοικίες της Αθήνας και να παίρνεις χοντρό χρήμα. Έχω φίλο κομμωτή στην Αθήνα που βγάζει 2κ+ το μήνα. Τα ιδιαίτερα δυστυχώς είναι dead, επειδή όλοι των θεωρητικών σχολών κάνουν ιδιαίτερα και επειδή κανείς τους δεν έχει καμία άλλη προοπτική, οι τιμές μόνο θα πέφτουν στο μέλλον καθώς όλο και περισσότεροι θεωρητικοί μαζεύονται. Anyway, εγώ σου έδωσα μερικά τιπς για το που να κινηθείς με βάση το δικό μου σκεπτικό και το τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου. Το τι θα κάνεις είναι up to you. Καλή τύχη ότι και νάνε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε και κομμώτρια μπορεί να γίνει και η κουτσή Μαρία, σε λίγο θα έχουμε κομμωτές σε κάθε στενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Έτσι σκέφτεται ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με στοιχειώδη λογική , όμως όποιος το εφαρμόζει είναι μάλλον πλήρως αποκομμένος από τα συναισθήματά του. Πρωταρχικά ερχομενων καλών των πραγμάτων θα βγάλω μια σχολή και αν δε με βγάλει όντως πουθενά οπως πιστεύεις για τις θεωρητικές σχολές, τότε ναι η ανάγκη θα με κάνει να σκεφτώ και την κομμωτικη. Εκτός αυτού, μιλάς για μια δεξιότητα που συντηρεί. Δε θεωρώ ότι η κομμωτικη κι η μαγειρική το κάνουν αυτό, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα και έχοντας το μισό σόι της μάνας μου κομμώτριες και αισθητικούς. Όσο θα με συντηρήσει η κομμωτικη άλλο τόσο θα κάνει και ένα ιδιαίτερο μάθημα π.χ.


To ιδιαίτερο ή το να γίνεις καθηγήτρια σε φροντιστήριο δεν απαιτεί πτυχίο αγγλικής φιλολογίας μόνο αν θες να διοριστείς σε δημόσιο σχολείο όταν τελικά αποφασίσουν να προσλάβουν και φυσικά εκεί δεν προσέχει κανένας μάθημα τον τοίχο κοιτάνε όλοι.Εμείς κοιτάγαμε το κωλαράκι της μιλφάρας απέναντι που μας έκανε μάθημα και τα πιο γκάγκα παίζανε στο κινητό ή μιλάγανε fb κρύβοντας το κινητό μέσα σε κασετίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top