Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μπα μην το λές.
Τα ποσοστά επιτυχίας του Δεκεμβρίου ήταν αρκετα ενθαρρυντικά περ. 61% για το FCE,52% για το CAE και 49% για το CPE...;)
επειδη ακριβως ητν η πρωτη εξεταστικη με τη νεα μορφη......δε σημαινει οτι σε καθε εξεταστικη θα γινεται αυτο.....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
επειδη ακριβως ητν η πρωτη εξεταστικη με τη νεα μορφη......δε σημαινει οτι σε καθε εξεταστικη θα γινεται αυτο.....:bye:

Συμφωνώ! Και μην ξεχνατε, την 1η χρονια που βγηκε το ΚΠγ, ΟΛΟΙ περασαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
επειδη ακριβως ητν η πρωτη εξεταστικη με τη νεα μορφη......δε σημαινει οτι σε καθε εξεταστικη θα γινεται αυτο.....:bye:

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που ακούω!
Δεν νομίζω το Cambridge να ανεβοκατεβάζει το στανταρτ των θεματων για να χει καλα ποσοστα επιτυχίας.
Και επειδη δηλ. ηταν πρωτη εξεταστικη σημαίνει οτι εβαλαν γελοια?
Και ομως τα ποσοστα επιτυχίας τους ειναι σχεδον ιδια με του Ιουνίου 2008.
FCE:60% περ
CAE:50% περ
CPE:45% περ(στο CPE δεν ειχε revised)
Aρα οσοι περνούσαν τον Μαιο περασαν και τωρα στο περίπου.Ασχετα αν το φορματ τους αλλαξε καπως.;)

Συμφωνώ! Και μην ξεχνατε, την 1η χρονια που βγηκε το ΚΠγ, ΟΛΟΙ περασαν!

Νομιζεις...:P
50% επιτυχια είχε.
34000 υποψηφιοι ηταν και περασαν 17000 περίπου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ενω τις υπολοιπες χρονιες επεαν οι υπιψηφιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantin

Νεοφερμένος

Ο gavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα για το κπγ β2 αγγλικων μαιου 2009?παιδια το μονο δυσκολο ειναι τα phrasal verbs που εχει μεσα ολα τα αλλα ειναι ευκολα(σχετικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τα αποτελεσματα απο το ΚΠΓ 15-20 Ιούλιου να περιμενεις να βγουν.
Καλη σου επιυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
To οτι παιρνουν TIPS/BONUS για καθε μαθητη που στέλνουν?
Κατα 90% ΝΑΙ!Δεν ειμαι και 100% σίγουρος αλλα η καθηγητρία μας στο σχολείο αυτο ισχυρίζεται.Και αυτο με καποιά λογική στέκει.Αφού σου στέλνω μαθητες-πελατες να βγάλω και γω το κατιτις μου.Ειναι που είναι και τα εξεταστρα εξωφρενικα!(150-180 ευρω που ζηταν δεν ειναι και λίγα)
Τετοιο παιχνίδι παίζουν και οι εκδοτικοι οίκοι.
Στελνουν βιβλια-δειγματα δωρεαν στα ΚΞΓ και μετα τα χρεωνουν στον μαθητη για χρυσο!Δηλ. κάποιο έλεος.42 ευρω για ενα βιβλιο 120 σελιδων!!!!??? Δεν παμε καλα....
Το τι και αν θα πάρει ο καθηγητής σας παιδιά είναι κ λίγο στο δικό σας χέρι. Να αγοράζετε βιβλία μόνοι σας από βιβλιοπωλεία (εκτός κ αν σας τα δίνουν δωρεάν ή με εκπτωση, οπότε είναι υπέρ σας) και να ρωτάτε τον καθηγητή σας αν από τα εξέταστρα που θα πληρώσετε θα επιστραφεί σε αυτόν κάποιο ποσό. Δεν το κάνουν όλοι οι φορείς.Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το τι και αν θα πάρει ο καθηγητής σας παιδιά είναι κ λίγο στο δικό σας χέρι. Να αγοράζετε βιβλία μόνοι σας από βιβλιοπωλεία (εκτός κ αν σας τα δίνουν δωρεάν ή με εκπτωση, οπότε είναι υπέρ σας) και να ρωτάτε τον καθηγητή σας αν από τα εξέταστρα που θα πληρώσετε θα επιστραφεί σε αυτόν κάποιο ποσό. Δεν το κάνουν όλοι οι φορείς.Προσωπικά είμαι ενάντια σε κάτι τέτοιο.

Kαι καλά κάνεις και εισαι εναντιων αγαπητή μου.
Το ποια χρηματα παίρνει ο καθε καθηγητης ειναι απιθανο να ξερουμε.
Eδω καθηγητρια απο φροντηστηριο στην Κοζανη πήρε 195 ευρω εξεταστρα για το καθε παιδί για να δώσει Cambridge CPE ενω τα εξεταστρα ειναι 180 ευρω...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Κανένας δεν παίρνει τίποτα χωρίς το οκ του εξεταστικού φορέα. Συνήθως για όσους φορείς το κάνουν, επιστρέφουν ποσοστό των εξετάστρων στον καθηγητή. Λεω πάλι πως δεν το κάνουν όλοι.
Εγω απλά πιστεύω πως για τη δουλειά μου πληρώνομαι, γι' αυτό εισπράτω διδακτρα και με τα εξέταστρα δεν έχω καμία δουλειά. Αν μπορώ να γλυτώσω κάτι, να το κάνω για τον μαθητή μου κι όχι εισπράτωντας από εκείνον. Να ρωτάτε λέω πάλι... Κακό δεν είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ναι αλλα θα μας απαντησουν? Και αν ναι, θα μας πουν την αληθεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αν νιωθει καλά να πει ψέματα.... Τουλάχιστον ας ξέρει ως καθηγητής πως κι εσείς έχετε μια ιδέα για το τι μπορεί να γίνεται. Δεν κάνουν όλοι κάτι τέτοιο. Μάλλον πολλοί απέχουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αν νιωθει καλά να πει ψέματα.... Τουλάχιστον ας ξέρει ως καθηγητής πως κι εσείς έχετε μια ιδέα για το τι μπορεί να γίνεται. Δεν κάνουν όλοι κάτι τέτοιο. Μάλλον πολλοί απέχουν :)

Σονια μου στο χρήμα κανεις δεν λέει όχι.
Εγω ξερω οτι πολλα φροντηστηρια σιγουρα δεν δεχονται να κάνουν κατι τέτοιο,αλλά τουλαχιστον να μην τους τσιγκλάμε εμεις για να το λενε,οταν παίρνουν καποιο ΤΙΡ/μπονους,αλλα να το λενε ξεκαθαρα ρε παιδί μου.Οχι με υπεκφυγές.
Για αυτο σνομπάρουν το ΚΠΓ?:mad:
Γιατι δεν παίρνουν μήπως το ΤΙΡ τους?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σονια μου στο χρήμα κανεις δεν λέει όχι.
Εγω ξερω οτι πολλα φροντηστηρια σιγουρα δεν δεχονται να κάνουν κατι τέτοιο,αλλά τουλαχιστον να μην τους τσιγκλάμε εμεις για να το λενε,οταν παίρνουν καποιο ΤΙΡ/μπονους,αλλα να το λενε ξεκαθαρα ρε παιδί μου.Οχι με υπεκφυγές.
Για αυτο σνομπάρουν το ΚΠΓ?:mad:
Γιατι δεν παίρνουν μήπως το ΤΙΡ τους?:mad:
κατι τετοιο πρεπει να παιζει......................................................................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
κατι τετοιο πρεπει να παιζει......................................................................................................................
Και ειμαι 100% σιγουρος οτι κατι τετοιο παιζει.
Δεν υπάρχει αμφιβολία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
πιστευετε πως θα εχουν βγαλει γ2 στο κπγ το 2010 οπως αναφερουν στην ιστοσελιδα τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
πιστευετε πως θα εχουν βγαλει γ2 στο κπγ το 2010 οπως αναφερουν στην ιστοσελιδα τους?

Δεν το νομίζω να γινει κατι τετοιο.
Μονο λένε.Οπως λέγανε και για τα διαβαθμισμένα τεστ (Β1/Β2,Γ1/Γ2)
Πιστευω πως εντος 3ετιας θα κάνουν κατι απο οτι λένε και υποσχονται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θεωρώ πως το να βγει επίπεδο γ2 έχει να κάνει κ με το θέμα της επάρκειας.
Επίσης δεν είναι μόνο το κρατικό που αρνείται να επιστρέψει χρήματα από τα εξεταστρα στους καθηγητές. Κι άλλοι φορείς δεν μπαίνουν σε αυτή τη λογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θεωρώ πως το να βγει επίπεδο γ2 έχει να κάνει κ με το θέμα της επάρκειας.
Επίσης δεν είναι μόνο το κρατικό που αρνείται να επιστρέψει χρήματα από τα εξεταστρα στους καθηγητές. Κι άλλοι φορείς δεν μπαίνουν σε αυτή τη λογική

Κοιτα αγαπητη Σονια μου.
Το Κρατικο καλα κανει και δεν επιστρεφει μερος των exam fees.
Αλλα αυτο που είναι εντελως τρελο ειναι τα εξωφρενικα εξεταστρα που ζητάνε οι φορείς,όπως και επίσης το όλο κολπο ,που υπάρχει φαυλος κύκλος φροντηστηριούχων-εκδοτικων οικων και εκδοτικών φορέων.
Τουλαχιστον να ξερουμε ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι μερος των εξεταστρων παίρνουν και τα φροντηστήρια και οχι να ξαχνουμε τους φορείς για να μαθουμε το τι παίζει.;)
Κατα τα άλλα ειμαι ΚΑΤΑ αυτης της πρακτικης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gallikou

Νεοφερμένος

Η gallikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ημουν καθηγητρια γαλλικων για 10 χρονια στο κξγ το οποιο πλεον μου ανηκει και μπορω να σας πω τα ακολουθα:
H αλήθεια είναι πως τα εξεταστρα τα οποια ζητουν οι διαφοροι φορεις πλην του κρατικου ειναι απαραδεκτοι! 180 ευρω για Γ2? Μην τρελαθουμε! Ειδικα όταν για τα ιδια διπλωματα σε αλλες χώρες οι ιδιοι φορείς ζητούν πολύ μα πολύ λιγότερα χρήματα!
Μπορώ όμως να σας πω κατηγορηματικά πως όχι:nono: τα κξγ δεν επωφελουνται με μπονους οι οπως αλλιως θελετε να το πείτε απο τα εξέταστρα. Αποδειξη πως το Cambridge πλεον τεινει προς εξαφανηση στην ελληνικη αγορα και πως προς την ίδια κατευθυνση αλλα με πιο αργούς ρυθμούς ακολουθεί και το Michigan.
Το κπγ δεν σνομπάρετε απο τα κξγ - τουλαχιστον οχι σε οτι αφορα το δικο μου κξγ - όμως πρεπει να γνωριζετε το εξης: προκειμενου ενα κξγ να μπορει να λειτουργησει τμήματα πρέπει να είναι εφοδιασμένο και με ύλη η οποια θα καλύψει τον καθηγητη και κατα συνεπειαν το μάθημα. Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει σε ο,τι αφορα το κπγ γιατι τα μόνα βιβλία που υπάρχουν απο εκδοτικούς οίκους σε ο,τι το αφορούν ειναι βιβλια που έχουν μονο τεστ. Τέτοιου τύπου βιβλία οχι μονο δεν μπορούν να καλείψουν τον καθηγητή ωστε να βγάλει μια ύλη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να καλείψουν τον μαθητή.
Ενημερωτικα να σας πω πως σε ο,τι αφορα σπουδες στο εξωτερικο κανένα πανεπιστημειο δεν αποδεχεται το Γ2 ασχετως με αν αυτο ονομάζεται KPG, Michigan, Cambridge, Edexcel.... τα πανεπιστημεια στην Αμερική απαιτούν το TOEFL και τα αγγλικά πανεπιστημεια απαιτουν το IELTS.
Δυστυχως όλος αυτος ο ντόρος που γίνεται γυρω απο τα διπλώματα είναι ελληνική καινοτομία γιατί τα διπλωματα αγγλικών, γαλλικών...όλων τον φορέων αφορούν μόνο την μοριοδότηση σας μελλοντικά στο δημόσιο! Στο εξωτερικό τα διπλώματα αυτά είναι προαιρετικά και δεν χρησιμοποιουνται απο τις εταιρίες. Αυτές περνουν τον κάθε υποψηφιο για δουλεια απο αξιολογηση της ξενης γλώσσας μεσω συνεντευξης, εφοσον θεωρουν πως ενας ανθρωπος που έκανε αγγλικά στα 15 του δεν μπορεί στα 30 του και μη εχοντας για 15 χρόνια επαφή με την γλώσσα να συνεχίζει να την ξέρει τόσο καλά....
Ευχομαι σε όλους του υποψηφιους του Μαιου καλή επιτυχία ανεξαρτήτως του διπλώματος που δίνεται.
Μην ξεχνάτε: δεν αποφασίζει το κάθε κξγ για εσας, πριν τις εγγραφές ζητηστε να σας παραχωρήσουν ενα τεστ απο κάθε φορεα, δείτε το, καντε το... κρίνεται τα αποτελεσματα σας και με την βοηθεια του καθηγητη σας επιλεξτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ημουν καθηγητρια γαλλικων για 10 χρονια στο κξγ το οποιο πλεον μου ανηκει και μπορω να σας πω τα ακολουθα:
H αλήθεια είναι πως τα εξεταστρα τα οποια ζητουν οι διαφοροι φορεις πλην του κρατικου ειναι απαραδεκτοι! 180 ευρω για Γ2? Μην τρελαθουμε! Ειδικα όταν για τα ιδια διπλωματα σε αλλες χώρες οι ιδιοι φορείς ζητούν πολύ μα πολύ λιγότερα χρήματα!
Μπορώ όμως να σας πω κατηγορηματικά πως όχι:nono: τα κξγ δεν επωφελουνται με μπονους οι οπως αλλιως θελετε να το πείτε απο τα εξέταστρα. Αποδειξη πως το Cambridge πλεον τεινει προς εξαφανηση στην ελληνικη αγορα και πως προς την ίδια κατευθυνση αλλα με πιο αργούς ρυθμούς ακολουθεί και το Michigan.
Το κπγ δεν σνομπάρετε απο τα κξγ - τουλαχιστον οχι σε οτι αφορα το δικο μου κξγ - όμως πρεπει να γνωριζετε το εξης: προκειμενου ενα κξγ να μπορει να λειτουργησει τμήματα πρέπει να είναι εφοδιασμένο και με ύλη η οποια θα καλύψει τον καθηγητη και κατα συνεπειαν το μάθημα. Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει σε ο,τι αφορα το κπγ γιατι τα μόνα βιβλία που υπάρχουν απο εκδοτικούς οίκους σε ο,τι το αφορούν ειναι βιβλια που έχουν μονο τεστ. Τέτοιου τύπου βιβλία οχι μονο δεν μπορούν να καλείψουν τον καθηγητή ωστε να βγάλει μια ύλη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να καλείψουν τον μαθητή.
Ενημερωτικα να σας πω πως σε ο,τι αφορα σπουδες στο εξωτερικο κανένα πανεπιστημειο δεν αποδεχεται το Γ2 ασχετως με αν αυτο ονομάζεται KPG, Michigan, Cambridge, Edexcel.... τα πανεπιστημεια στην Αμερική απαιτούν το TOEFL και τα αγγλικά πανεπιστημεια απαιτουν το IELTS.
Δυστυχως όλος αυτος ο ντόρος που γίνεται γυρω απο τα διπλώματα είναι ελληνική καινοτομία γιατί τα διπλωματα αγγλικών, γαλλικών...όλων τον φορέων αφορούν μόνο την μοριοδότηση σας μελλοντικά στο δημόσιο! Στο εξωτερικό τα διπλώματα αυτά είναι προαιρετικά και δεν χρησιμοποιουνται απο τις εταιρίες. Αυτές περνουν τον κάθε υποψηφιο για δουλεια απο αξιολογηση της ξενης γλώσσας μεσω συνεντευξης, εφοσον θεωρουν πως ενας ανθρωπος που έκανε αγγλικά στα 15 του δεν μπορεί στα 30 του και μη εχοντας για 15 χρόνια επαφή με την γλώσσα να συνεχίζει να την ξέρει τόσο καλά....
Ευχομαι σε όλους του υποψηφιους του Μαιου καλή επιτυχία ανεξαρτήτως του διπλώματος που δίνεται.
Μην ξεχνάτε: δεν αποφασίζει το κάθε κξγ για εσας, πριν τις εγγραφές ζητηστε να σας παραχωρήσουν ενα τεστ απο κάθε φορεα, δείτε το, καντε το... κρίνεται τα αποτελεσματα σας και με την βοηθεια του καθηγητη σας επιλεξτε.

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ!
Θέλω να πιστεύω πως όλοι οι καθηγητές ξενων γλωσσων εχουν την ίδια αποψη με την δική σου αν και δεν το νομίζω.

Τεσπα...

Παιδια 10 μερες ακομα για το ΚΠΓ!
Αντε καλη επιτυχία σε ΟΛΟΥΣ μας!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top