Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
marirena, γιατι δεν κατεβαζεις τα θεματα του υπουργειου; ειναι πολυ χρησιμα- εκ των ων ουκ ανευ, για να προετοιμαστεις για το κπγ. εγω εδωσα γαλλικα β2 τον περασμενο μαϊο. ειναι αξιοσημειωτο οτι τα θεματα των γαλλικων β2 μού φανηκαν ευκολοτερα σε σχεση με τα θεματα των ιταλικων β2 (συγκρινω ολες τις εξεταστικες) - παρ' ολο που ιταλικα γνωριζω καλυτερα απο γαλλικα. θεωρω οτι στην εκθεση λειτουργει ιδιαιτερα επιβοηθητικα η εκφωνηση. εγω κατεβασα ολα τα θεματα του internet, αγορασα και 2-3 βιβλια προτοιμασιας για το κπγ, ειχα και μια μεθοδο για το σπιτι. διαβασα 4 μηνες (εκανα γαλλικα, ομως, στο σχολειο, γυμνασιο-λυκειο) και περασα. εδινα μαζι με μια κοπελα που μου ειπε οτι διαβασε κι εκεινη με τα θεματα του internet-περασε κι αυτη. εγω ειχα λιγη δυσκολια στα προφορικα γιατι δεν εχω μιλησει πολυ γαλλικα (αφου δεν ειχα δασκαλο), κι εκει πηρα μετριο βαθμο. ειναι πολυ σημαντικο η προετοιμασια να γινει συμφωνα με το στυλ του κπγ. νομιζω οτι στο listening εκφωνουν 3 συγκεκριμενα προσωπα, τα ιδια παντα, οποτε αν εξοικειωθεις με την προφορα τους, θα τα πας πολυ καλα. εγω, τωρα, θελω να προετοιμαστω για τα ισπανικα, αλλα ποιος καθεται να διαβασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω πάντως παιδια δεν βλεπω να κανω προετοιμασία για το ΚΠΓ Αγγλικα Γ1 γιατί πολυ απλα δεν με αναλαμβάνει να μου κανει προετοιμασια η καθηγητρια μου!
Λετε να χω ελπίδες η μπππαααα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Εγω πάντως παιδια δεν βλεπω να κανω προετοιμασία για το ΚΠΓ Αγγλικα Γ1 γιατί πολυ απλα δεν με αναλαμβάνει να μου κανει προετοιμασια η καθηγητρια μου!
Λετε να χω ελπίδες η μπππαααα???
Γιατι να μην εχεις εγω τι νομιζεις οτι εκανα ελυσα 2-3 τεστ μονη μου γτ ηθελα εχω κατι αφου ειχα κοπει στο προφισιενσι...ευκολο ειναι μην ανησυχεις...εμενα μονο τα κενα μου την εσπαγαν αλλα σιγα!
ασε που εχει πολυ ευκολη εκθεση σχεδον στη δινει στο πιατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηλενα

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω θα δωσω β1 στα γαλλικα το μαιο!λετε να περασω?περυσι που ειχα δωσει α1 το περασα με 85%!και μονο με τρεισ μηνες προετοιμασιας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Eγώ θα δώσω β2 για γερμανικά!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι να μην εχεις εγω τι νομιζεις οτι εκανα ελυσα 2-3 τεστ μονη μου γτ ηθελα εχω κατι αφου ειχα κοπει στο προφισιενσι...ευκολο ειναι μην ανησυχεις...εμενα μονο τα κενα μου την εσπαγαν αλλα σιγα!
ασε που εχει πολυ ευκολη εκθεση σχεδον στη δινει στο πιατο

Ας ελπισουμε να ειναι ετσι οπως τα λες γτ η δικια μ tutor δεν με αναλαμβανει να με κανει προετοιμασια λεει,γιατι το ΚΠΓ το διεξαγει το ΥΠΕΠΘ!
Τι να πω Θεε μου.Ο καθενας με τον πονο του.Ουτως η αλλως θα σηκωθω να φυφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Ας ελπισουμε να ειναι ετσι οπως τα λες γτ η δικια μ tutor δεν με αναλαμβανει να με κανει προετοιμασια λεει,γιατι το ΚΠΓ το διεξαγει το ΥΠΕΠΘ!
Τι να πω Θεε μου.Ο καθενας με τον πονο του.Ουτως η αλλως θα σηκωθω να φυφω.
Οτι να ναι η δικια σου ακου αιτιολογια..μην ανησυχεις ειναι βατο πτυχιο...λιγο να λυσεις περισσοτερο για το στυλ...ασε στα προφορικα ετυχε και μπηκα με ενα πιτσιρικι και τα ειδα ολα ισα που προλαβαινα να μιλησω διαφωνουσε με ολα!χωρια που επιασαν θεμα ταμπου για μενα το γαμο που δν ειμαι καθολου αυτου του σκηνικου και το αλλο να χει πορωθει!προσεξε με ποιον θα μπεις...
αναγκαστηκα να διακοψω ειπα δν με αφησες να ολοκληρωσω τετοια φαση!
κατεβασε απο το νετ και λυσε κανε και 2-3 λιστενινγκκαι ολα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στα προφορικα μπορεις να μου εξηγησεις λίγο την ολη κατασταση και όλη την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω σε καθε παρτ?
πχ στο δευτερο παρτ.Ο καθε υποψηφιος εχει διαφορετικες ερωτησεις?
Παντα για Αγγλικα Γ1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
γτ η δικια μ tutor δεν με αναλαμβανει να με κανει προετοιμασια λεει,γιατι το ΚΠΓ το διεξαγει το ΥΠΕΠΘ!
Τι να πω Θεε μου.Ο καθενας με τον πονο του.Ουτως η αλλως θα σηκωθω να φυφω.
Δεν παμε καλα...Να της πεις οτι ειναι δουλεια της...Ελεος...Αν και συμφωνω και στο ξαναλεω ισως πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την πιθανοτητα να φυγεις απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιθανότητα να φυγω???
Αν ειναι δυνατον να εφευγα ακομα και σημερα!
Το τι εχω ακουσει απο αυτην δεν λεγεται!
Για αυτο αν εδωσε καποιος απο σας προφορικα αγγλικα Γ1 να μου εξηγησει αν ειναι δυνατον την εξεταστικη διαδικασια στο προφορικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Στα προφορικα μπορεις να μου εξηγησεις λίγο την ολη κατασταση και όλη την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω σε καθε παρτ?
πχ στο δευτερο παρτ.Ο καθε υποψηφιος εχει διαφορετικες ερωτησεις?
Παντα για Αγγλικα Γ1!
ναι βρε γ1 ειναι διαφορετικες ερωτησεις αλλα συζητανε κιολας μεταξυ και ζητανε τη γνωμη σου για το θεμα του αλλου..μεσα ειναι 2 εξεταστες ο ενας ρωταει κ ο αλλος σημειωνει...ετσι ηταν οταν εδωσα και το lower cabridge σου δειχνουν και εικονα με το θεμα...δν ειναι δυσκολο
τα κλασσικα σε ρωτανε για τον εαυτο σου οικογενεια κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Στα προφορικα μπορεις να μου εξηγησεις λίγο την ολη κατασταση και όλη την διαδικασια γιατι δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω σε καθε παρτ?
πχ στο δευτερο παρτ.Ο καθε υποψηφιος εχει διαφορετικες ερωτησεις?
Παντα για Αγγλικα Γ1!
στην αρχη σου κανουν 2-3 ερωτησουλες,π.χ. πως σε λενε ,τι δουλεια κανεις, το επελεξες να το σπουδασεις αυτο που σπουδασες( ή τυχαια περασες), ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της εργασιας σου ,κ.λ.π.αν ψαξεις στα θεματα του κπγ, στα προφορικα δινει παραδειγματα ερωτησεων. για παραδειγμα, αν εισαι μαθητης τι σε ρωτανε ή αν εισαι εργαζομενος, αναλογα. στο δευτερο μερος, σου δειχνει μια εικονα και σου λεει να τη σχολιασεις. η ιδιαιτεροτητα του γ1 σε σχεση με το β2 ειναι οτι στο β2 ξεκιναει ο εξεταστης τη συζητηση, σου δινει μια ιδεα για το τι να πεις. στο γ1, ομως, σε αφηνει μονο σου να ξεκινησεις, δεν κανει πολλες ερωτησεις. εδω πρεπει μονος σου να παραγεις το λογο - γι΄αυτο πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος και ομιλητικος.
στο τριτο μερος σου δινει ενα κειμενο στα ελληνικα, οπου πρεπει να το μεταφρασεις στα αγγλικα, οχι,ομως, κατα λεξη. απλα, να μεταφερεις το νοημα σχολιαζοντας το ταυτοχρονα. τα θεματα του internet θα σε βοηθησουν πολυ για να καταλαβεις το στυλ των εξετασεων, το οποιο ειναι διαφορετικο απο του cambridge ή του michigan -εννοω, η πρωτη ενοτητα, τα κειμενα. επισης, χρειαζεται ευχερεια στο λεξιλογιο, για ολες τις ενοτητες. οι ερωτησεις του καθε υποψηφιου ειναι διαφορετικες. στο τριτο μερος οπου σου ζητανε να μεταφρασεις, σου λενε: " φαντασου οτι θελεις να εξηγησεις στον διπλανο σου τι λεει το ελληνικο κειμενο. πως θα του το πεις;" σου ζητανε λιγο και να σχολιασεις το κειμενο του αλλου ( γιατι μοιαζει με το δικο σου-π.χ. εορτασμος της μερας του πατερα και εορτασμος της μερας της μητερας αντιστοιχα). ελπιζω να σε βοηθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ναι βρε γ1 ειναι διαφορετικες ερωτησεις αλλα συζητανε κιολας μεταξυ και ζητανε τη γνωμη σου για το θεμα του αλλου..μεσα ειναι 2 εξεταστες ο ενας ρωταει κ ο αλλος σημειωνει...ετσι ηταν οταν εδωσα και το lower cabridge σου δειχνουν και εικονα με το θεμα...δν ειναι δυσκολο
τα κλασσικα σε ρωτανε για τον εαυτο σου οικογενεια κλπ

στην αρχη σου κανουν 2-3 ερωτησουλες,π.χ. πως σε λενε ,τι δουλεια κανεις, το επελεξες να το σπουδασεις αυτο που σπουδασες( ή τυχαια περασες), ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της εργασιας σου ,κ.λ.π.αν ψαξεις στα θεματα του κπγ, στα προφορικα δινει παραδειγματα ερωτησεων. για παραδειγμα, αν εισαι μαθητης τι σε ρωτανε ή αν εισαι εργαζομενος, αναλογα. στο δευτερο μερος, σου δειχνει μια εικονα και σου λεει να τη σχολιασεις. η ιδιαιτεροτητα του γ1 σε σχεση με το β2 ειναι οτι στο β2 ξεκιναει ο εξεταστης τη συζητηση, σου δινει μια ιδεα για το τι να πεις. στο γ1, ομως, σε αφηνει μονο σου να ξεκινησεις, δεν κανει πολλες ερωτησεις. εδω πρεπει μονος σου να παραγεις το λογο - γι΄αυτο πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος και ομιλητικος.
στο τριτο μερος σου δινει ενα κειμενο στα ελληνικα, οπου πρεπει να το μεταφρασεις στα αγγλικα, οχι,ομως, κατα λεξη. απλα, να μεταφερεις το νοημα σχολιαζοντας το ταυτοχρονα. τα θεματα του internet θα σε βοηθησουν πολυ για να καταλαβεις το στυλ των εξετασεων, το οποιο ειναι διαφορετικο απο του cambridge ή του michigan -εννοω, η πρωτη ενοτητα, τα κειμενα. επισης, χρειαζεται ευχερεια στο λεξιλογιο, για ολες τις ενοτητες. οι ερωτησεις του καθε υποψηφιου ειναι διαφορετικες. στο τριτο μερος οπου σου ζητανε να μεταφρασεις, σου λενε: " φαντασου οτι θελεις να εξηγησεις στον διπλανο σου τι λεει το ελληνικο κειμενο. πως θα του το πεις;" σου ζητανε λιγο και να σχολιασεις το κειμενο του αλλου ( γιατι μοιαζει με το δικο σου-π.χ. εορτασμος της μερας του πατερα και εορτασμος της μερας της μητερας αντιστοιχα). ελπιζω να σε βοηθησα.

Παιδια ΧΙΛΙΑ ευχαριστω και στους δυό σας!:no1::no1:
Με κατατοπίσατε!;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
teo πηρες τελικα την αποφαση να δωσεις κρατικο? δε θα προσπαθησεις το fce?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι θα δωσω το Κρατικο Γ1!
Εχω ηδη EDEXCEL LEVEL 3 WITH MERIT.
Δεν θα κατσω να σκασω με το fce!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamteam

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Παραδείσι (Ρόδος). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εγκυρα και τα δυο διπλωματα και το Γ1 πιο ψηλα στο european common framework ara GO AHEAD LAD...Bring it ON...Best of Luck from us All...ετσι παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marirena

Νεοφερμένος

Η Μαριρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θα δώσω το μάιο γαλλικά β2. μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι η βάση για να περάσεις και τι ακριβώς γίνεται αν συμψηφίζονται δηλαδή τα μέρη του κ.λ.π? ευχαριστώ, καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η βαση ειναι 60% και ναι όλα τα μερη συμψηφιζονται αρκει να εχεις το 30% της συνολικής επίοδοσης σε κάθε παρτ της εξετασης.πχ 8/25,9/30,8/25 σε ριντιγκ,εκθεση,και ακουστικο ταυτοχρονα!
Καλη επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marirena

Νεοφερμένος

Η Μαριρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αλέξια, έχεις πολύ δίκιο. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Κι εγώ έχω κατεβάσει όλα τα θέματα και τα περασμένα τεστ που υπάρχουν στο ίντερνετ, ευτυχώς υπάρχουν αρκετούτσικα, και είμαι επίσης κάπως έτσι, έκανα μικρή τρία χρόνια γαλλικά και τα έπιασα ξανά τώρα στα 28 μου, κάνω μαθήματα περίπου 3 μήνες τώρα, βέβαια έχω πολύ καλή δασκάλα και επίσης προσπαθώ να χρησιμοποιώ ο,τιδήποτε δηλαδή ταινίες, τραγούδια, ποίηση, λογοτεχνία κ.λ.π εκτός από το κλασσικό διάβασμα. Νομίζω πως έτσι επιτυγχάνεται πλήρης κατανόηση της γλώσσας σε μικρότερο χρονικό διάστημα. Θα δούμε λοιπόν. Καλή επιτυχία στα Ισπανικά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Με την θέληση όλα γινονται παιδιά!
Κατα την γνωμη μου τπτ δεν ειναι αδυνατο για τον ανθρωπο.
Και συγχαρητήρια σε όλους μας που μπορέσαμε να πετυχουμε τους στόχους μας!!!:no1:
Τεσπα.2 1/2 μηνες περιπου γα το ΚΠΓ Μαιος 2009...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top