Κουκουλοφόροι

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Απόλυτα σωστό σε βρίσκω!!!!!!!!Κουκουλοφόροι=Προβοκάτορες της εκάστοτε κυβέρνησης
Καμία απολύτως σχέση με δίκαιους αγώνες,αναρχικές ιδεολογίες,και ειρηνικές διαμαρτυρίες.Τους χρησιμοποιούν οι κυβερνήσεις για να αποπροσανατολίζουν τον κόσμο.Ο μέσος καταστηματάρχης που θα βλεπει την περιουσία του να καταστρέφετε θα σκεφτεί ''Α!Τα κωλόπαιδα πάλι βγήκαν να διαδηλώσουν...πάλι θα τα κάνουν λαμπόγιαλο...και αν οι αστυνόμοι δεν μπορούν να επιβάλουν τάξη θα την επιβάλω εγω!!!!!''
Και βέβαια,πέρνωντας ως παράδειγμα την προηγούμενη κυβέρνηση, θα ξεχαστούν ομόλογα,Ζαχόπουλοι και οποιαδήποτε άλλα σκάνδαλα.....
Η αναρχία είναι μια ιδεολογία με κύριο δόγμα της την αρχή της μη βίας.
Όσο για τους ανθρώπους στο σώμα της ΕΛ.ΑΣ;Λοιπόν πιστεύω ότι από εκεί μέσα μπορείς να βγείς είτε "μπάτσος" είτε αστυνομικός.Και στο χερι και το μυαλό του καθενώς από αυτούς,είναι τι από τα δύο θα καταλήξουν.Δυστηχώς η σαπίλα και η πλήση εγκεφάλου καλά κρατεί, και από τα ΜΜΕ αλλά και από την προσωπική μου εμπειρία μόνο "μπατσους" έχω συναντήσει....
Προφανως κατι δεν εχεις καταλαβει καλα...η κουκουλα χρησιμοποιειται για να μην ερχεται ο καθε μαλακας μετα που ξερει οτι εισαι μιας ιδεολογιας και σε κατηγορει για καθετι που γινεται,ειναι αναγκαια οταν υπαρχει η νοοτροπια να μην σεβεται κανεις το οτι υποστηριζεις μια ιδεολογια,ενα κινημα που καποιοι το θεωρουν σαχλο απλα για να μην εισαι φακελωμενος τι αλλο μπορεις να κανεις οταν υπαρχει πληρη ανελευθερια;Φυσικα και ενας νοημων ανθρωπος δεν παει να χτυπησει μαγαζι του καθε κακομοιρη που βγαζει το ψωμι του αλλα συμβολικους στοχους.Οταν χρησιμοποιειται βια δεν μπορει να μην υπαρξει αντιβια ειναι κατι σαν νομος δρασης-αντιδρασης, μια φυσικη συνεπεια της καθημερινης βιας.Οσο για τους ρουφιανους εμμισθους κονδυλοφορους των μμε παντα θα εξυπηρετουν τα οποια συμφεροντας του εκαστοτε συστηματος και οσο καποιοι τα πιστευουν τυφλα η πλυση εγκεφαλου θα συνεχισει να υφισταται.
"αλλοι κρυβονται πισω απο κουκουλες και αλλοι πισω απο οφ σορ εταιρειες"
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=lZqKAv6zmLc[/ame]

"Και φόρεσε κουκούλα ωσάν σε πρίζουνε
Σε κάθε αναμπουμπούλα μη σε γνωρίζουνε."

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Προφανως κατι δεν εχεις καταλαβει καλα...η κουκουλα χρησιμοποιειται για να μην ερχεται ο καθε μαλακας μετα που ξερει οτι εισαι μιας ιδεολογιας και σε κατηγορει για καθετι που γινεται,ειναι αναγκαια οταν υπαρχει η νοοτροπια να μην σεβεται κανεις το οτι υποστηριζεις μια ιδεολογια,ενα κινημα που καποιοι το θεωρουν σαχλο απλα για να μην εισαι φακελωμενος τι αλλο μπορεις να κανεις οταν υπαρχει πληρη ανελευθερια;Φυσικα και ενας νοημων ανθρωπος δεν παει να χτυπησει μαγαζι του καθε κακομοιρη που βγαζει το ψωμι του αλλα συμβολικους στοχους.Οταν χρησιμοποιειται βια δεν μπορει να μην υπαρξει αντιβια ειναι κατι σαν νομος δρασης-αντιδρασης, μια φυσικη συνεπεια της καθημερινης βιας.Οσο για τους ρουφιανους εμμισθους κονδυλοφορους των μμε παντα θα εξυπηρετουν τα οποια συμφεροντας του εκαστοτε συστηματος και οσο καποιοι τα πιστευουν τυφλα η πλυση εγκεφαλου θα συνεχισει να υφισταται.
"αλλοι κρυβονται πισω απο κουκουλες και αλλοι πισω απο οφ σορ εταιρειες"
https://www.youtube.com/watch?v=lZqKAv6zmLc

"Και φόρεσε κουκούλα ωσάν σε πρίζουνε
Σε κάθε αναμπουμπούλα μη σε γνωρίζουνε."

:P


Βασικα συνεχίζω ακόμα να πιστεύω πως ο κάθε επαναστάτης δεν χρειάζετε κουκούλα για να κρύβει την ιδεολογία του.Ένας επαναστάτης δεν θα χτυπήσει τον μέσο μαγαζάτορα,συμφωνώ...Και βέβαια όσο αναφορά την κουκούλα πιστεύω ότι από τη στιγμή που η χώρα μας θεωρείται δημοκρατική,δεν υπάρχει δηλαδή καταπίεση των ελευθεριών των πολιτών και των ιδεολογιών τους,δεν δικαιολογείται.Με κάθε επιφύλαξη,αλλά δεν νομίζω ότι αν πάρεις μέρος σε μια πορεία(πάντα ειρηνική) δεν θα έρθει ο Α ή ο Β να σου ζητήσει το λόγο....Στη χώρα μας πάντα,που ακόμα και αν είναι σαθρή η πολιτική της κατάσταση,συνεχίζεται να θεωρείται δημοκρατικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και οι κουκολοφόροι που βγήκαν από το Υπουργείο Εξωτερικών και τα έκαναν γυαλιά-καρφιά όταν είχε επισκεφτεί ο Πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπιλ Κλίντον την Αθήνα; :hmm: :P


...και οι κουκουλοφόροι που βγαίνουν από το Υπουργείο Τρομοκρατίας (ή Προστασίας Πολίτη ή Δημόσιας Τάξης) ποιον εξυπηρετούν; :hmm: :D Μήπως το γνωστό-άγνωστο και "αόρατο-ορατό" παρακράτος; :hmm:

Αυτό το παρακράτος που σε εξαφανίζει και σε αποτελειώνει αν πεις δημοσίως την γνώμη σου που "καίει" πρόσωπα και φανερώνει αλήθειες ή "αγγίξεις" πολιτικά πράγματα "σκοπίμως" άθιχτα που βολεύουν κάποια "τομάρια" που το παίζουν "στυλοβάτες" και "εκφραστές" της κληρονομικής δημοκρατίας;

Θα θεωρήσω ότι όλοι πασχίζουμε για το καλό της ουσιαστικής δημοκρατίας, αν πάψει να υπάρχει η ΚΥΠ και η Αμερικάνικη Πρεσβεία..:)

Ας θυμηθούμε την μπουνιά-σιδηρογροθιά του αθλητικογράφου Συρίγου επειδή "άνοιξε" το στόμα του...:hmm:


πωπω μεγάλες κουβέντες...

δε νομίζω ο πρόσφυγας που κάνει πλιάτσικο επειδή δεν έχει να φάει να είναι τρομοκράτης.

κουκουλοφόρος σημαίνει : χωρίς ταυτότητα.

και αντεξουσιαστές (όχι αναρχικοί) είναι κουκουλοφόροι , και ταξιτζήδες και νεοναζί και χρυσαυγίτες , και μπάτσοι , και μαθητές , και άστεγοι , άποροι , φοιτητές , ό,τι θέλεις.

δε βγήκαν κουκουλοφόροι απο ομίλους ή ομάδες να παίξουν βρωμόξυλο στους δρόμους.

ας μην τα εκτελούμε όλα λοιπόν γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
δε λέω οτι δε στήνονται παιχνίδια.
αλλά ρε παιδί μου αυτή η ισοπέδωση με ξενερώνει.

όσο περι τρομοκρατίας , είναι ένα μεγάλο ζήτημα που καλύτερα να το ανοίγαμε σε άλλο θέμα..



είμαι στον κήπο και σκάβω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω τουσ σιχαινομαι πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Βασικα συνεχίζω ακόμα να πιστεύω πως ο κάθε επαναστάτης δεν χρειάζετε κουκούλα για να κρύβει την ιδεολογία του.Ένας επαναστάτης δεν θα χτυπήσει τον μέσο μαγαζάτορα,συμφωνώ...Και βέβαια όσο αναφορά την κουκούλα πιστεύω ότι από τη στιγμή που η χώρα μας θεωρείται δημοκρατική,δεν υπάρχει δηλαδή καταπίεση των ελευθεριών των πολιτών και των ιδεολογιών τους,δεν δικαιολογείται.Με κάθε επιφύλαξη,αλλά δεν νομίζω ότι αν πάρεις μέρος σε μια πορεία(πάντα ειρηνική) δεν θα έρθει ο Α ή ο Β να σου ζητήσει το λόγο....Στη χώρα μας πάντα,που ακόμα και αν είναι σαθρή η πολιτική της κατάσταση,συνεχίζεται να θεωρείται δημοκρατικη.

Το αν φανερωνεσαι και συνεπως στιγματιζεσαι ιδεολογικα ειναι το μονο σιγουρο και αν οχι στις μεγαλες πολεις, σιγουρα στις μικροτερες. Το τι "κυρωσεις" θα εχεις απο την ιδια την κοινωνια, οπως πχ εργασιακες, ειναι ενα θεμα που πρεπει να απαλακτουμε αν θελουμε να λεγομαστε δημοκρατικη χωρα.

Αν και θα συμφωνισω οτι κανενας επαναστατης δεν χρειαζεται την κουκουλα ουτε την καλυψη, γιατι απλα ο ρολος που ο ιδιος επελεξε δεν ειναι ουτε να σπαει την βιτρινα, ακομα και απο τραπεζα, ουτε να βριζει τους μπατσους, γιατι αυτοι δεν ειναι ο στοχος του. Αν το κανει τοτε απλα φαινεται οτι δεν τον ενδιαφερει να αλλαξει την κατασταση, απλα τον ενδιαφερει να "διαφερει" και ειναι "επαναστατης" οπως ο ιδιος το αντιλαμβανεται.

Απλα πιστευω πως ενα συνηδοποιημενος επαναστατης τον ενδιαφερει να ξεκινησει μια αναρχη επανασταση εχοντας στο πλευρο του οχι μονο τους ομοϊδεατες του αλλα ολοκληρη την αγανακτησμενη κοινωνια.

Εμενα παντως οι περισσοτεροι αναρχικοι και κυριως αντιεξουσιαστες μου θυμιζουν πιο πολυ αγανακτισμενα κωλοπαιδα που γουσταρουν να τα σπανε και να κανουν φασαριες παρα πραγματικους επαναστατες, αλλα στην ελλαδα εκτος απο τους πολιτικους που μας αξιζουν εχουμε και τους επαναστατες που μας αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Βασικα συνεχίζω ακόμα να πιστεύω πως ο κάθε επαναστάτης δεν χρειάζετε κουκούλα για να κρύβει την ιδεολογία του.Ένας επαναστάτης δεν θα χτυπήσει τον μέσο μαγαζάτορα,συμφωνώ...Και βέβαια όσο αναφορά την κουκούλα πιστεύω ότι από τη στιγμή που η χώρα μας θεωρείται δημοκρατική,δεν υπάρχει δηλαδή καταπίεση των ελευθεριών των πολιτών και των ιδεολογιών τους,δεν δικαιολογείται.Με κάθε επιφύλαξη,αλλά δεν νομίζω ότι αν πάρεις μέρος σε μια πορεία(πάντα ειρηνική) δεν θα έρθει ο Α ή ο Β να σου ζητήσει το λόγο....Στη χώρα μας πάντα,που ακόμα και αν είναι σαθρή η πολιτική της κατάσταση,συνεχίζεται να θεωρείται δημοκρατικη.

δεν εχει σημασια το τι θεωρειται, αλλα το τι πραγματικα ειναι. αυτη τη στιγμη υπαρχει καταπιεση και των πολιτων και των ιδεολογιων (δεν μπορει να μπαινει η αστυνομια να κανει κατασχεση σε υπολογιστη επειδη εχει πιθανοτατα αναρχικα κειμενα μεσα), η δημοκρατια δεν ειναι ακριβως αυτο που θα οριζα εγω, καθως δημοκρατια αντιπροσωπων χωρις οποιαδηποτε συμμετοχη των πολιτων στη λειψη αποφασεω, καθως και με μια παρατημενη και διεφθαρμενη τοπικη αυτοδιοικηση δεν νομιζω να μπορει να υπαρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
καθως δημοκρατια αντιπροσωπων χωρις οποιαδηποτε συμμετοχη των πολιτων στη λειψη αποφασεω, καθως και με μια παρατημενη και διεφθαρμενη τοπικη αυτοδιοικηση δεν νομιζω να μπορει να υπαρξει.

στην χώρα μας δεν ισχύει κάτι τέτοιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
στην χώρα μας δεν ισχύει κάτι τέτοιο; :hmm:

αυτο εννοω,

δεν γινεται να ονομαζεται δημοκρατικο ενα τετοιο πολιτευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
δεν εχει σημασια το τι θεωρειται, αλλα το τι πραγματικα ειναι. αυτη τη στιγμη υπαρχει καταπιεση και των πολιτων και των ιδεολογιων (δεν μπορει να μπαινει η αστυνομια να κανει κατασχεση σε υπολογιστη επειδη εχει πιθανοτατα αναρχικα κειμενα μεσα), η δημοκρατια δεν ειναι ακριβως αυτο που θα οριζα εγω, καθως δημοκρατια αντιπροσωπων χωρις οποιαδηποτε συμμετοχη των πολιτων στη λειψη αποφασεω, καθως και με μια παρατημενη και διεφθαρμενη τοπικη αυτοδιοικηση δεν νομιζω να μπορει να υπαρξει.

Συμφωνώ.Και βεβαια εδώ ταιριάζει το: "Ο κάθε λαός έχει τους πολιτικούς που του αξίζουν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
H προκυρηξη ενος κουκουλοφορου
«Δεν έχω να εξομολογηθώ ούτε να απολογηθώ για τίποτε. Εσείς, οι άλλοι, οι θεσμικοί, πρέπει να απολογηθείτε για ένα σωρό πράγματα. Ακούς εκεί ׃ ʽʼ Η δημοκρατία δεν φοράει κουκούλα!ʼʼ. Το λένε και με στόμφο και δεν κοκκινίζουν…

Όλο το πολιτικό τους σύστημα φορά μια κουκούλα μέχρι τους αστραγάλους. Ας βγάλουν αυτοί τις κουκούλες τους, κι ύστερα συζητάμε για τη δική μου.


Λέω ψέματα ; Θα στα πω με τη σειρά, για να καταλάβεις με πόσους κουκουλοφόρους διασταυρώνεσαι κάθε μέρα χωρίς να το παίρνεις πρέφα.

Πας στη τράπεζα, αμέριμνος, για να πληρώσεις ένα λογαριασμό, ή να σηκώσεις λεφτά από το ΑΤΜ – εμένα, άσε με , πες ότι σηκώνω όλο το ΑΤΜ. Με το που περνάς την πόρτα, μία κάμερα που δεν την παίρνεις είδηση στρέφεται πάνω σου. Με το που κάθεσαι φάτσα-κάρτα απέναντι από την οθόνη του μηχανήματος, άλλη μία κάμερα σε γράφει. Δεν ξέρεις ποιος σε παρατηρεί, ποιος σε καταγράφει, αλλά πες μου, τι άλλο από κουκουλοφόρος είναι ο τύπος που είναι κρυμμένος στα κοντρόλ κι όλοι οι άλλοι που τον πληρώνουν; Κουκούλα Νο , λοιπόν, η τράπεζα.

Ήρθαν οι εκπτώσεις, κι εσύ είσαι μες τη καλή χαρά που καθυστέρησε ο χειμώνας και θα πας να τα σκάσεις, να τσακίσεις την πιστωτική σου για ΄΄τρεντι΄΄ κουρελαρία που δεν θα φορέσεις του χρόνου, αλλά τώρα. Μπαίνεις στο πολυκατάστημα (δεν δίνεις σημασία στους κουκουλοφόρους που καταγράφουν τις κινήσεις σου στο τμήμα γυναικείων εσωρούχων, τι δουλεία έχεις εκεί κοτζαμ άντρας;), σαρώνεις τους πάγκους τα ράφια, στενάζουν τα δοκιμαστήρια και τελικά πας κατάφορτος στο ταμείο για τη λυπητερή. Βγάζεις την κάρτα και μόλις περάσει από το μαγικό μηχανάκι, όλα τα καλούδια που διάλεξες έχουν περάσει στο καταναλωτικό σου προφίλ, καταρτισμένο από έναν κουκουλοφόρο που ούτε ξέρεις πού βρίσκεται, ούτε για ποιόν δουλεύει. Έπειτα από μερικές εβδομάδες, ο κουκουλοφόρος της πίστωσης και του εμπορίου μπορεί να σου στείλει καμιά καρτούλα με μία ευκαιρία για χαμηλότοκο προσωπικό δάνειο ή εκπτωτικό κουπόνι αγορών, κι εσύ θʼ αναρωτιέσαι ׃ ˝ Μα, που με ξέρουν, αυτοί; ˝. Ξέρουν τα πάντα για σένα, δεν ξέρεις τίποτα για αυτούς.

Για να μη μου πεις πως έχω προκατάληψη με τους τραπεζίτες και τους εμπόρους -όχι ότι δεν έχω -, θα σε πάω αλλού. Πες μου πόσα ξέρεις γιʼαυτούς που ελέγχουν όλο το πλούτο αυτής της χώρας; Τι ξέρεις για τους περίφημους θεσμικούς επενδυτές που αγοράζουν και πουλάνε αβέρτα μετοχές και αποφασίζουν πότε θα ανέβει ή θα κατέβει το Χρηματιστήριο; Έχεις δει τις φάτσες τους;

Όχι, γιατί κρύβονται πίσω νόστιμες, αγγλοσαξονικές επωνυμίες, βρίσκονται στα νησιά Κείμαν ή στη Λιβερία ή στο Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη, αθέατοι πίσω από τις εταιρικές τους κουκούλες. Τι ξέρεις για τα πραγματικά αφεντικά ανώνυμων εταιριών, που κρύβονται πίσω από τα ακριβοπληρωμένα διοικητικά συμβούλια και τους χιλιάδες, εκατομμύρια ανυποψίαστους μικρομετόχους; Α, ναι. Μπορεί να τους βλέπεις καμιά φορά σε κοσμικές στήλες, να χαριεντίζονται με μοντέλες και τραγουδιάρες ή να μετέχουν σε φιλανθρωπικά γκαλά. Αλλά τους βλέπεις όταν κλείνουν τις κρατικές προμήθειες, όταν χρηματοδοτούν κόμματα και πολιτικούς, όταν κινητοποιούν τα λόμπι τους για να αποσπάσουν μία ευνοϊκή νομοθετική ρύθμιση, πλασαρισμένη σαν τελευταία λέξη της μεταρρύθμισης;

Χαμπάρι δεν παίρνεις ! Όλοι προστατευμένοι πίσω από αχυράνθρωπους , κάτω από τη κουκούλα της ανώνυμης εταιρείας και της δημοκρατίας των μετόχων. Θέλεις κι άλλα ; Καλά μην πούμε τα αυτονόητα, για τις κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας, για τους κουκουλοφόρους της αμερικάνικης πρεσβείας που σκανάρουν τη μισή Αθήνα, για τους έμμισθους και αμίσθους ρουφιάνους του κράτους, για τους μυστικούς, για τους υποκλοπείς, για τους μπάτσους χωρίς διακριτικά που μας κάνουν παρέα στις διαδηλώσεις όταν δεν μας ξεμοναχιάζουν στις γωνίες για να μας σαπίσουν στο ξύλο, για τους κρανοφόρους με τα χημικά, για τις κρυφές κάμερες των Τήλε-ρουφιάνων, για τους δορυφόρους που μας παρακολουθούν από ψηλά, για τους ξένους πράκτορες που κάνουν απαγωγές υπόπτων κατά βούληση, για τις μυστικές πτήσεις και φυλακές της CIA, για την ξεφτίλα της κουκούλας που έχει φορέσει εδώ και χρόνια όλη η Ευρωπαϊκή Ένωση για να είμαστε υποτίθεται, ασφαλείς απέναντι στους κουκουλοφόρους τρομοκράτες. Και οι κουκουλοφόροι της (αν)ασφάλειας δεν θα βγάλουν ποτέ το ενδυματολογικό τους αξεσουάρ.

Να σου θυμίσω και το άλλο : Σου λέει κάτι η φράση ʽʼ ποιος κυβερνάει αυτό τον τόπο;ʼʼ . Κάτι σου λέει, γιατί την είπε ένας υπεράνω ιστορικής υποψίας δικός σας. Έχεις ακούσει πιο κραχτή καταγγελία για τη δημοκρατία της κουκούλας εδώ και 40 χρόνια; Έλα ντε, ακόμη κι αυτοί που κυβερνάνε αυτό τον τόπο αναρωτιούνται ποιος πραγματικά τον κυβερνάει, κρυμμένος κάτω από την κουκούλα. Ο θείος μπορεί να εννοούσε το παλάτι, τους Αμερικανούς, τους βιομήχανους, ο ανιψιός που είχε την ίδια απορία 40 χρόνια μετά , ταʼ ριξε στους νταβαντζήδες. Αλλά μήπως τόλμησε να πει ονόματα; Μούγκα στη στρούγκα… Τώρα τα βρίσκουμε μια χαρά με τους κουκουλοφόρους της πραγματικής εξουσίας , έγιναν σύμμαχοι του μεταρρυθμιστικού έπους. Το μόνο που χαλάει τη μανέστρα είναι πέντε μολότωφ σε κάδους σκουπιδιών και σε αυτοκίνητα και μια ρουκέτα. Σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου. Εγώ μπορεί να είμαι ένας προβοκάτορας, δεν με χαλάει ο χαρακτηρισμός, αλλά και όλα τα αυτοκίνητα, όλα τα μηχανάκια τραπεζών που έχουμε κάψει, όλα τα τζάμια που έχουμε σπάσει, όλες τις βιτρίνες που έχουμε απαλλοτριώσει εδώ και 20 χρόνια να βάλεις , δεν φτάνουν ούτε στο ένα χιλιοστό της ζημίας που προκαλούν οι κουκουλοφόροι της εξουσίας με μια ιδιωτικοποίηση, μία νομοθετική ρύθμιση εμπρησμού των δασών, μία τροπολογία καταπάτησης των ακτών, ένα σκάνδαλο στις κρατικές προμήθειες, έναν σικέ διαγωνισμό ή το διαρκές ξάφρισμα δισεκατομμυρίων ευρώ που χάνουν το δρόμο από τις Βρυξέλλες μέχρι την Αθήνα.

Λοιπόν, η συμφωνία είναι αυτή. Την κουκούλα θα τη βγάλω όταν τη βγάλουν και όλοι αυτοί που κυβερνάνε αυτό τον τόπο, ερήμην μας και ερήμην σας, κάθε φορά που τους υπογράφετε λευκή εκλογική επιταγή.

Στο κάτω κάτω , μπορεί να με θεωρήσεις ένα αναγκαίο κακό. Η «δημοκρατία της κουκούλας» παράγει πολύ θυμό, πολλή οργή, που εσύ, ο καθωσπρέπει αστός, ο φιλήσυχος μικροαστός, ο νομιμόφρων προλετάριος, δεν μπορείς να εκδηλώσεις , την κρατάς μέσα σου κι αν εείσαι στη μέση ηλικία, κινδυνεύεις κι από έμφραγμα. Άσε με εμένα, λοιπόν, να κάνω τη βρωμοδουλεία. Με κουκούλα ή χωρίς, δεν έχει και πολλή σημασία. Σε προειδοποιώ, πάντως, κάποτε μπορεί να τη χρειαστείς κι εσύ. Έχουμε μακρύ χειμώνα μπροστά μας, και δεν μιλάω για τον καιρό…»

Απο καποιον απο το INDYMEDIA

Γιατι οι μεγαλυτεροι κουκουλοφοροι δεν κρυβονται πισω απο μαντηλια αλλα απο οφ σορ εταιρειες και ποτε κανεις δεν τους κατατρεχοι ουτε τους διωκει ενω κλεβουν καθημερινα ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.Γιατι μπορει η διακυβερνηση μια χωρας να ειναι μια μορφη εξουσιας αλλα δεν ειναι η μονη, αυτοι που κινουν τα πραγματικα νηματα και ασκουν υπουλα εξουσια ειναι πολυ πιο επικινδυνοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να είμαι ένας προβοκάτορας, δεν με χαλάει ο χαρακτηρισμός, αλλά και όλα τα αυτοκίνητα, όλα τα μηχανάκια τραπεζών που έχουμε κάψει, όλα τα τζάμια που έχουμε σπάσει, όλες τις βιτρίνες που έχουμε απαλλοτριώσει εδώ και 20 χρόνια να βάλεις , δεν φτάνουν ούτε στο ένα χιλιοστό της ζημίας που προκαλούν οι κουκουλοφόροι της εξουσίας με μια ιδιωτικοποίηση, μία νομοθετική ρύθμιση εμπρησμού των δασών, μία τροπολογία καταπάτησης των ακτών, ένα σκάνδαλο στις κρατικές προμήθειες, έναν σικέ διαγωνισμό ή το διαρκές ξάφρισμα δισεκατομμυρίων ευρώ που χάνουν το δρόμο από τις Βρυξέλλες μέχρι την Αθήνα.
Γαματο επιχειρημα δεν μπορω να πω ,εγω μπορει κανω αυτο αλλα εσυ κανεις το αλλο.
Τις ζημιες και των δυο ομαδων πληρωνει το ελληνικο δημοσιο και αυξανεται το spread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Γαματο επιχειρημα δεν μπορω να πω ,εγω μπορει κανω αυτο αλλα εσυ κανεις το αλλο.
Τις ζημιες και των δυο ομαδων πληρωνει το ελληνικο δημοσιο και αυξανεται το spread.

η πιο σωστά τεκμηριωμένη άποψη σε όλο το topic...:):iagree:

μπράβο :no1:
-----------------------------------------
H προκυρηξη ενος κουκουλοφορου


...και γιατί να πιστέψω αυτό, γιατί να πιστέψω το άλλο ή το παράλλο; ....γενικά αυτά τα θέματα (αλάνθαστες απόψεις) που βγαίνουν καθημερινά με εκθετικό ρυθμό από κάθε μορφή τύπου, απ' όλες τις μεριές σαν κατανομή αερίου; :hmm: τι αντάλλαγμα, θα έχω αν τα πιστέψω όλα αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Γαματο επιχειρημα δεν μπορω να πω ,εγω μπορει κανω αυτο αλλα εσυ κανεις το αλλο.
Τις ζημιες και των δυο ομαδων πληρωνει το ελληνικο δημοσιο και αυξανεται το spread.

η πιο σωστά τεκμηριωμένη άποψη σε όλο το topic...:):iagree:

μπράβο :no1:
-----------------------------------------


...και γιατί να πιστέψω αυτό, γιατί να πιστέψω το άλλο ή το παράλλο; ....γενικά αυτά τα θέματα (αλάνθαστες απόψεις) που βγαίνουν καθημερινά με εκθετικό ρυθμό από κάθε μορφή τύπου, απ' όλες τις μεριές σαν κατανομή αερίου; :hmm: τι αντάλλαγμα, θα έχω αν τα πιστέψω όλα αυτά;
Την παλευετε καθολου ή μπαααα;μαλλον μπα..Πρωτον παρεθεσα ενα κειμενο σχετικο με το θεμα που μ αρεσε και διατυπωνε ωραια καποια πραγματα τα οποια ηθελα να πω οποτε προτιμησα το κειμενο δεν ειπα σε κανενα να πιστεψει τπτ ειδα ενα κειμενο που ελεγε οσα ηθελα να πω και το εβαλα απο κει και περα στα @@ ποιανου του αρεσει και ποιανου οχι εμενα μ αρεσε το βαλα ποσως με ενδιαφερει αν δεν σ αρεσει και διαφωνεις δικαιωμα σου..Και κοψτε αυτη την μαλακια και οι δυο σας γτ δεν ειναι τυχαιο που πεσατε να με κραξετε και οι 2.Το οτι εχετε προσωπικα μαζι μου δεν σας δινει το δικαιωμα σε καθε ποστ μου να προσπαθειτε να βρειτε πατηματα απλα και μονο για να μου την πειτε,.συνεννοηθηκαμε?Οτι προβλημα προσωπικο εχετε μαζι μου πμ ή μσν μη βγαζετε τα "απωθημενα" σας σε καθε ευκαιρια που εκφραζω μια αποψη ειλικρινα το βαρεθηκα αυτο,να σκεφτομαι αα μη γινει αυτο μη γινει το αλλο..γουσταρα το βαλα δεν ειπα σε κανεναν να το αποδεκτει ουτε να πεισω θελω ελεος πια εδω μεσα το χουμε ξεφτιλισει με το που παει καποιος να ποσταρει κατι... δεν ειστε δικαστες ουτε εχετε καμια δικαιοδωσια να με ειρωνευεστε ειδικα εσυ npb και το κανεις τωρα τελευταια σε καθε ποστ μου,αν εχεις προβληματα να εκτονωνεσαι αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
RazorbladeDream μηπως υπερβαλλεις λιγο; Το κειμενο σχολιασαν δεν ειπαν κατι για σενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Την παλευετε καθολου ή μπαααα;μαλλον μπα..Πρωτον παρεθεσα ενα κειμενο σχετικο με το θεμα που μ αρεσε και διατυπωνε ωραια καποια πραγματα τα οποια ηθελα να πω οποτε προτιμησα το κειμενο δεν ειπα σε κανενα να πιστεψει τπτ ειδα ενα κειμενο που ελεγε οσα ηθελα να πω και το εβαλα απο κει και περα στα @@ ποιανου του αρεσει και ποιανου οχι εμενα μ αρεσε το βαλα ποσως με ενδιαφερει αν δεν σ αρεσει και διαφωνεις δικαιωμα σου..Και κοψτε αυτη την μαλακια και οι δυο σας γτ δεν ειναι τυχαιο που πεσατε να με κραξετε και οι 2.Το οτι εχετε προσωπικα μαζι μου δεν σας δινει το δικαιωμα σε καθε ποστ μου να προσπαθειτε να βρειτε πατηματα απλα και μονο για να μου την πειτε,.συνεννοηθηκαμε?Οτι προβλημα προσωπικο εχετε μαζι μου πμ ή μσν μη βγαζετε τα "απωθημενα" σας σε καθε ευκαιρια που εκφραζω μια αποψη ειλικρινα το βαρεθηκα αυτο,να σκεφτομαι αα μη γινει αυτο μη γινει το αλλο..γουσταρα το βαλα δεν ειπα σε κανεναν να το αποδεκτει ουτε να πεισω θελω ελεος πια εδω μεσα το χουμε ξεφτιλισει με το που παει καποιος να ποσταρει κατι... δεν ειστε δικαστες ουτε εχετε καμια δικαιοδωσια να με ειρωνευεστε ειδικα εσυ npb και το κανεις τωρα τελευταια σε καθε ποστ μου,αν εχεις προβληματα να εκτονωνεσαι αλλου..



Εχεις συνδρομα καταδιωξης κοπελιτσα μου; Ελεος πια..δεν την παλευεις...Επειδη τα αριστερίστικα συνθηματα σου ειναι εντελως μετεωρα απεναντι στη σοβαροτατη επιχειρηματολογια που παντα φροντιζει να κανει ο beautiful loser κανεις σαν παιδακι που καταλαβαινει οτι ο μεγαλος εχει δικιο λογω εμπειριας αλλα ειναι too stuborn κι αρχιζει να τσιριζει...Δεν ειναι αξιο αναφορας οτι με καλυπτει απολυτα αυτη η επιχειρηματολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σοβαροτατη επιχειρηματολογια που παντα φροντιζει να κανει ο beautiful loser

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ





...χα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Αποψη σου...γελοια τη θεωρω, αλλα άποψη σου.

PS: My bad για το edit...παρεξηγησις...δν εχει σημασια ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λες "σπασαμε", "απαλλοτριωσαμε", "καναμε", "ραναμε"...Λυσε μου την απορια, για να ξερω κι εγω τι ειδους ανθρωπος εισαι...Ανηκεις σε καποια τετοια εγκληματικη οργανωση (και αρα μιλας με τη φωνη της) ή απλα ετσι αρεσκεσαι να νομιζεις (για να θεωρεις οτι εισαι ενδιαφερουσα υποσταση), συνεπως μιλάς με τη φωνη της επιπολαιοτητας;
αχεμ, νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει καλα το κειμενακι που εδωσε η razor:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεσμευομαι να το καταλαβω αμεσως μολις το καταλαβει και η ιδια δικε μου...Εκτος αυτου, κι επειδη εισαι offtopic, ο σχολιασμος μου δεν αφορα καν εκει που νομιζεις. Προσγειωσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κοιτα να δεις, δεν νομιζω οτι μπορεις να με πεις καν offtopic, οταν εσυ προσβαλεις την κοπελια. νομιζω οτι η ιδια εχει καταλαβει το νοημα του κειμενου, και, ας δεχτω οτι δεν αναφερεσαι με το "καναμε ραναμε" και τις λοιπες φλυαρίες, εχει καποια σημεια το οποιο πρεπει να σε προβληματισει. ετσι και αλλιως, δεν ειναι οι "τρομοκρατικες οργανωσεις" αυτες που βλαπτουν την αγορα και την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top