Κουκουλοφόροι

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Το πιο πιθανο ειναι να πεθανω πριν τα 30, και δεν εχω καταλαβει γιατι ο κοσμος ξεχναει αυτο που λενε ζωη, και αναλωνεται και καταστρεφει την ιδια την υποσταση και την υπαρξη του με ανουσιες δραστηριοτητες, αγχος και ανταγωνισμο.

με τις μαλακίες που γράφεις λέω να το επισπεύσεις μέχρι τα 25 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγω δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω , που να φανταστω οτι ενα απλο "μην γινεσαι λαζοπουλος" θα οτι σε φτασει στο να μην μου απαντησεις.
Τουτο μου φαινεται πολυ υποπτο , το απωδιδω στο οτι δεν εχεις επιχειρηματα ή αν εχεις τοτε απλα πιστευεις οτι εγω δεν μπορω να κατανοησω ή κατι παρομοιο.
Γνωριζω οτι απλωνες μια πλευρα του "σπασιματος" , σε ειδα σε απλωνεις και τις αλλες σε διαφορες συζητησεις , εχω διαβασει το θεμα απο την αρχη.
Ο ορος "νιωθω σωστα" δεν περιοριζεται μονη στην ψυχολογια τον συναντας και σε διαφορα , οπως πολιτικη λογοτεχνια ,πχ πολιτικη αναλυση απο το πανεπιστημιο της οξφορδης.Δεν χρειαζεται εξηγηση ειναι αυτονοητο , ουτε τα βιβλια της οξφορδης μπαινουν στο κοπο να το εξηγησουν.
Ποια γεγονοτα ή φαινομενα αφηνει να εκτυλίσσονται αυτη η διαβολικη κοινωνια που χτυπανε το παιδι?
Δεν νομιζω κανεις να διαφωνει οτι οι κουκουλοφοροι αφορμη ψαχναν.
Θα ταν καλυτερα να λεγες αριθμο για τον αριθμο των παιδιων ή μια προσεγγιση.

Εμενα να δεις ποσα υποπτα αλλα πανω σου μου φαινονται. Ναι, θεωρω οτι εμεις οι δυο δε μπορουμε να επικοινωνησουμε, δεν θελω να απαντησω.
Οκ ρε beautiful loser, δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιος ορος, δεν τον εχω συναντησει ποτε μου, και διαβαζω πολλη ψυχολογια, τι να κανουμε?ευχαριστω για την κατανοηση.
Ποια γεγονοτα αφηνει να εξελισσονται?
Λοιπον: siemens, ομολογα, κουμπαριλικια, φτηνη τηλεοραση, μεσημεριανα, προπαγανδα, ρατσισμος, διεφθαρμενοι πολιτικοι, σκατα παιδεια, μαλακες μπατσοι, χαλια ποιοτητα ζωης και δε συμμαζευεται.
Δεν ξερω τον ακριβη αριθμο.
Ξερω οτι ειναι σιγουρα 20 τετοια θυματα τα τελευταια 15 χρονια.

Ναι, ομολογουμενως αν υπηρχαν αυτοι θα ηταν αρκετά δικαιολογημένοι. Αυτο που περιγραφεις απ'τους χουλιγκαν και τους ανιψιούς βουλευτών που φορανε κουκούλες απέχει πάρα πολύ. Δεν ξερω για ποιον ειναι η πρόκληση, παντως οταν του αλλουνου του σπανε τον κοπο του μη νομιζει οτι ενδιαφερεται αν ειναι αναρχικος, κουκουλοφορος, χουλιγκαν, αντεξουσιαστής. Με το ιδιο ενστικτο αυτοσυντηρησης και με το δικαίωμα της αυτοάμυνας θ'ανοιξει το κεφαλι οποιουδήποτε. Όσο για τη Βουλή, αυτη δεν προκειται να καεί ποτέ γιατι αν χρειαστει θα κατεβουν και άρματα να την προστατεύσουν κι αυτο το γνωριζεις φανταζομαι, όπως όλοι.

ναι καλα, νομιζεις αμα θελουν να καψουν την βουλη , δε μπορουν ε??
ενταξει τι να σου πω.
Και για το μνημειο του αγνωστου στρατιωτη λεγαν το ιδιο. Και καψαν το φυλακιο.

Ιn flames gn, με συγχωρείς, αλλά θα ήθελα να παρεισφρήσω και να κάνω ένα σχόλιο:
Κάψε, αλλά πήγαινε να βρεις το αυτοκίνητο-λιμουζίνα του πρωθυπουργού ή του προέδρου της Βουλής ή του υπουργού οικονομικών ή εσωτερικών και δεν ξέρω και γω πώς λέγονται αυτοί, επίσης του αρχηγού της αστυνομίας, επίσης του δείνα βιομηχάνου με τις φοροαπαλλαγές, τη Βουλή ακόμα κάνε τη γυαλιά-καρφιά. Όχι , όμως, την περιουσία κάποιου που μπορεί να είναι πατέρας ενός φίλου σου, κάποιου από το λαό , όπως είσαι εσύ. Σπάσε τα όλα, αλλά διοχέτευσε το θυμό σου σε αυτόν που φταίει και, ίσως, τότε έρθω κι εγώ να συνδράμω. Κάποιοι νόες βάζουν το λαό να τσακώνεται κι έτσι προωθούν τα σχέδιά τους. Μας αντιμετωπίζουν όλους σα μαριονέτες, καθοδηγούν τα βήματά μας. Κάνε την αρχή ΕΚΕΙ -τότε θα τους σπάσει ο τσαμπουκάς- και τότε θα θεωρήσω ότι αξίζει ο αγώνας σου. Τότε είναι που πραγματικά θα φοβηθούν.
Έπίτρεψέ μου να σου πω: Αφυπνήσου. Αφού είσαι αγωνιστής απόδειξέ μου το πολεμώντας "τον πραγματικό εχθρό" κι εγώ στ' αλήθεια θα είμαι μαζί σου και θα σε ευχαριστήσω κιόλας.
:bye::bye:

μα ρε παιδια ελεος. Αυτους εννοω και γω να καψουμε.
Οταν λεω καιμε περιουσιες, ΕΝΝΟΩ πολυεθνικες, τραπεζες, ακριβα αυτοκινητα πλουσιων...δεν εννοω το μπακαλικο του κυρ Μιχαλη της γειτονιας.ΕΛΕΟΣ.
Μα γιατι να κανω αναφορα στα πλουσια οικοπεδα και στις mercedes.?
εννοω πλουσιες περιουσιες, διεφθαρμενων., ειτε πολιτικων ειτε μεγαλοκαρχαριων , ειτε βιομηχανων ξερω γω.Αυτα πρεπει να αφανιστουν γιατι ειναι απορροια της λυσας για υλικο ευδαιμονισμο και ψευτο-επιδειξη.Απλο.

Αν ημουν εσυ, φιλε in flames, θα προτιμουσα να καταστρεψω συμβολα της οικονομίστικης ταξης που παγκοσμίως ξεπουλάει τα πάντα για να καλοπερνάει μια ελίτ. Παρ'ολο που η Αλ Κάιντα ειναι μια κοινή τρομοκρατική ομάδα, ο συμβολισμος της κατάρρευσης των δύο πύργων ηταν πολυ μεγαλύτερος απο οποιαδηποτε καταστροφη μικρομεσαίων. Θα μου πεις, το ιδανικο θα ηταν καποιος να θυσιαζόταν μονο αν το ήθελε ο ιδιος, αλλα μερικες φορές δε γινεται και το καταλαβαίνω. Ο συμβολισμός μιας πράξης ομως εχει τεραστια σημασια. Θα σε παραδεχομουν αν κατάφερνες να γκρεμισεις συθέμελα ολες τις bussines districts του πλανήτη. Το Canary Wharf στο Λονδίνο, το Defense στο Παρίσι, το Μανχάταν, το Levent της Πόλης, ολοκληρο το νεόπλουτο Dubai και τόσα άλλα. Όχι ομως να καις και να σπας το μαγαζάκι που καλλιστα θα μπορουσε να εχει ο πατέρας σου. Αυτο αδερφε δεν εχει κανενα συμβολισμό, το βλεπω περισσοτερο σαν εμφυλιο πόλεμο παρα σαν αντιδραση στις ελίτ των νεόπλουτων. Καψε τραπεζες και πολυεθνικές, όχι τα καθημερινά όνειρα του συμπολιτη σου, που στην τελικη βρισκεται κι αυτος στην ίδια μοίρα. Το να σπας το μαγαζακι ενος μικροεμπόρου εχει μεγαλη διαφορα απ'το να σπας την Porsche Cayenne του νεοπλουτου φιγουρατζη, αν και οφειλω να παραδεχτω οτι πολλες φορές οι ρολοι μπορει και να ταυτίζονται. Το πιο αισχρο, το πιο τρισαθλιο πραγμα που έγινε το Δεκέμβρη, κατι που θετει στο στοχαστρο την κληρονομιά, την περηφάνια και τα λεφτά του ελληνικού λαού ηταν ο βανδαλισμός εναντίον της Ακαδημίας Αθηνών και φυσικα οι μεγαλες καταστροφες στα πεζοδρόμια. Πραγματικά εχω την απορια (να μου τη λύσεις) ποιον ακριβώς στοχευει μια τετοια πραξη, οταν στην τελικη αυτος που θα χρησιμοποιησει το πεζοδρόμιο θα ειναι ο μετανάστης, η γριούλα, ο συνταξιούχος, ο μαθητής, ο φοιτητης κι ο διαδηλωτής. Ο άλλος που τα'χει, θα παρει το αμάξι του, το ταξι του, το σοφέρ του, το ελικόπτερό του ή το αεροπλάνο του, μην εχεις την εντυπωση οτι θα τον ενοχλήσει καθόλου το οτι εσπασες το πεζοδρόμιο-τοπο εκθεσης της πραμάτιας του Νιγηριανού μεταναστη ή το πεζοδρόμιο-τόπο στησιματος στην ουρα του συνταξιουχου του ΟΓΑ προς πληρωμη των αστρονομικών 360 ευρώ.


ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.



Παιδια, νομιζω καταλαβατε ολοι τι λεω, σας παρακαλω, μη μενετε στα ιδια, και μη ρωτατε τα ιδια πραγματα αν θελετε να κυλησει η συζητηση και να μην κανουμε φαυλους κυκλους.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
πάω στοίχημα, ούτε παστίτσιο δεν μπορείς να κάψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
και γιατί να πεθάνεις πρίν τα 30,

δέν είναι λίγο αντιφατικό το πρώτο που λές οτι θα πεθάνεις με το δεύτερο?


γιατι πολυ φοβαμαι οτι κανεις δεν ζει σαν ανθρωπος μεχρι τα 30 του, και δεν θελω να μην προλαβω και γω να ζησω.


με τις μαλακίες που γράφεις λέω να το επισπεύσεις μέχρι τα 25 :)


εσυ τωρα τι μιλας? νεκρος δεν εισαι?

αντε πανε να βγαλεις ψευτικες φωτογραφιες και να κανεις βουτιες με τις χαζογκομενες στις διακοπες σου, και "ζησε" τη ζωη σου, και παρατα με.;)
-----------------------------------------
πάω στοίχημα, ούτε παστίτσιο δεν μπορείς να κάψεις.

μπα, δεν το καιω...μια χαρα μαγειρευω.
Αντιθετα μπορω να στο φερω στη μαπα σου ανετα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
αντε πανε να βγαλεις ψευτικες φωτογραφιες και να κανεις βουτιες με τις χαζογκομενες στις διακοπες σου, και "ζησε" τι ζωη σου, και παρατα με.;)

Ακριβώς. Χαζογκόμενες με μικροσκοπικά μαγιό. Και νεκρούς ανασταίνουν. :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.

Πρόσεχε θα πνιγείς, και μετά θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία του κράτους που θες να κάψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πρόσεχε θα πνιγείς, και μετά θα σε τρέχουν στα νοσοκομεία του κράτους που θες να κάψεις.

Μπα,δεν παιζει αγχος. . . Απλα εκοψα τη λεξη επειδη δεν αξιζει να την αναφερω ολοκληρη, ετσι την λεω παντα.:P

ποτε δεν ειπα οτι θελω να καψω νοσοκομεια.
Μερικους γιατρους απο κει μεσα που κλεβουν περιουσιες για να γιατρεψουν, και πατουν τον ορκο του Ιπποκρατη, χαλαρα τους καιω ομως...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εμενα να δεις ποσα υποπτα αλλα πανω σου μου φαινονται. Ναι, θεωρω οτι εμεις οι δυο δε μπορουμε να επικοινωνησουμε, δεν θελω να απαντησω.
Οκ ρε beautiful loser, δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιος ορος, δεν τον εχω συναντησει ποτε μου, και διαβαζω πολλη ψυχολογια, τι να κανουμε?ευχαριστω για την κατανοηση.
Ποια γεγονοτα αφηνει να εξελισσονται?
Λοιπον: siemens, ομολογα, κουμπαριλικια, φτηνη τηλεοραση, μεσημεριανα, προπαγανδα, ρατσισμος, διεφθαρμενοι πολιτικοι, σκατα παιδεια, μαλακες μπατσοι, χαλια ποιοτητα ζωης και δε συμμαζευεται.
Δεν ξερω τον ακριβη αριθμο.
Ξερω οτι ειναι σιγουρα 20 τετοια θυματα τα τελευταια 15 χρονια.



ναι καλα, νομιζεις αμα θελουν να καψουν την βουλη , δε μπορουν ε??
ενταξει τι να σου πω.
Και για το μνημειο του αγνωστου στρατιωτη λεγαν το ιδιο. Και καψαν το φυλακιο.



μα ρε παιδια ελεος. Αυτους εννοω και γω να καψουμε.
Οταν λεω καιμε περιουσιες, ΕΝΝΟΩ πολυεθνικες, τραπεζες, ακριβα αυτοκινητα πλουσιων...δεν εννοω το μπακαλικο του κυρ Μιχαλη της γειτονιας.ΕΛΕΟΣ.
Μα γιατι να κανω αναφορα στα πλουσια οικοπεδα και στις mercedes.?
εννοω πλουσιες περιουσιες, διεφθαρμενων., ειτε πολιτικων ειτε μεγαλοκαρχαριων , ειτε βιομηχανων ξερω γω.Αυτα πρεπει να αφανιστουν γιατι ειναι απορροια της λυσας για υλικο ευδαιμονισμο και ψευτο-επιδειξη.Απλο.




ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.



Παιδια, νομιζω καταλαβατε ολοι τι λεω, σας παρακαλω, μη μενετε στα ιδια, και μη ρωτατε τα ιδια πραγματα αν θελετε να κυλησει η συζητηση και να μην κανουμε φαυλους κυκλους.
:thanks:


Όχι, δεν προκειται να κάψει κανείς τίποτα. Να εισαι, δυστυχώς, βεβαιος οτι θα καψουν ευκολότερα τα μισα σπιτια της Αθήνας, παρά τη Βουλή, μην τρεφεις αυταπάτες. Στην Αθηνα μένω και γνωριζω πως φρουρειται το πολιτικο κέντρο της χώρας. Μονο αυτό, δυστυχώς.
Κάψαν το φυλάκιο του επιστάτη των ευζώνων. Το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη ή τους εύζωνους, οποιος τους αγγίξει, προσωπικα δεν θα εχω κανενα προβλημα να τον εκτελέσουν με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν ειναι δυνατον να ισοπεδώνονται τα πάντα με διαφορες προφάσεις. Οκ, μεχρι ενα σημειο συμφωνω μαζί σου, αλλα το παρατραβάς και νομιζω χωρις λογο κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όχι, δεν προκειται να κάψει κανείς τίποτα. Να εισαι, δυστυχώς, βεβαιος οτι θα καψουν ευκολότερα τα μισα σπιτια της Αθήνας, παρά τη Βουλή, μην τρεφεις αυταπάτες. Στην Αθηνα μένω και γνωριζω πως φρουρειται το πολιτικο κέντρο της χώρας. Μονο αυτό, δυστυχώς.
Κάψαν το φυλάκιο του επιστάτη των ευζώνων. Το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη ή τους εύζωνους, οποιος τους αγγίξει, προσωπικα δεν θα εχω κανενα προβλημα να τον εκτελέσουν με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν ειναι δυνατον να ισοπεδώνονται τα πάντα με διαφορες προφάσεις. Οκ, μεχρι ενα σημειο συμφωνω μαζί σου, αλλα το παρατραβάς και νομιζω χωρις λογο κιολας.

Οκ, γνωμη σου. Σεβαστη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εμενα να δεις ποσα υποπτα αλλα πανω σου μου φαινονται. Ναι, θεωρω οτι εμεις οι δυο δε μπορουμε να επικοινωνησουμε, δεν θελω να απαντησω.
Οκ ρε beautiful loser, δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιος ορος, δεν τον εχω συναντησει ποτε μου, και διαβαζω πολλη ψυχολογια, τι να κανουμε?ευχαριστω για την κατανοηση.
Ποια γεγονοτα αφηνει να εξελισσονται?
Λοιπον: siemens, ομολογα, κουμπαριλικια, φτηνη τηλεοραση, μεσημεριανα, προπαγανδα, ρατσισμος, διεφθαρμενοι πολιτικοι, σκατα παιδεια, μαλακες μπατσοι, χαλια ποιοτητα ζωης και δε συμμαζευεται.
Δεν ξερω τον ακριβη αριθμο.
Ξερω οτι ειναι σιγουρα 20 τετοια θυματα τα τελευταια 15 χρονια.
Η ερωτηση μου ηταν "Ποια γεγονοτα ή φαινομενα αφηνει να εκτυλίσσονται αυτη η διαβολικη κοινωνια που χτυπανε το παιδι?" , τι σχεση εχουν ολα κεινα που γραψες , ειναι ασφαλως καποια πραγματα που θελουμε να αποφυγουμε ,αλλα στην συγκεκριμενη συζητηση δεν εχουν θεση.
Ας κανω μια υποθεση εδω , εννοεις πως μετα απο αυτο το τραγικο περιστατικο ειναι ασεβεια προς το νεκρο να υφιστανται ακομα τα αρρωστα φαινομενα της κοινωνιας που οδηγησαν εκει.
Αν τουτο θες να πεις τοτε δεν συμφωνω , ο ανθρωπος που το σκοτωσε ειχε ψυχολογικα προβληματα ,το συστημα του χε δωσε κεινη την δυνατοτητα να κανει αυτην την ενεργεια , σε ενα αλλο συστημα μπορει μην εχει τουτη την δικαιοδοσια(αυθαιρεσια) , το συστημα δεν τον πηρε απο το χερι και τον οδηγησε κει , απλα λογο της δομης του τον αφησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αρχιζω και αμφιβαλλω σημαντικα αν μιλαμε την ιδια γλωσσα..ειλικρινα που στο διαλο βγηκαν αυτα τα συμπερασματα,ποιος ειπε για καψιμο περιουσιας του λαου,αναφερθηκε πουθενα οτι καινε καποιοι οτι να ναι,ειδικα οταν μιλαμε για αντιεξουσιαστες-αναρχικους,ειδικα απο τους μεγαλυτερους εδω περιμενα να ξερουν οτι κυριως σκοπος "αφανισμου"ειναι καθετι που πρεσβευει τον καπιταλισμο πχ τραπεζες και παρομοιους φορεις οχι μαγαζια πολιτων που ουδεμια σχεση εχουν.Μα αν εκαιγαν περιουσια αθωων ανθρωπων θα ταν να σαν πηγαιναν κοντρα σε αυτα που πιστευουν,ελεος...Που ειδατε να καιγεται μικρομαγαζο,μη μου πειτε τωρα για τα indersport την καραπολυεθνικη,προσωπικα δεν ειδα τπτ καμενο εκτος απο τραπεζες και κτηρια τυπου δημαρχειο κλπ κλπ.Καποιος ειπε"μη μου καις το αυτοκινητο"σορρυ αλλα ποιος στο καψε ρε φιλε?Εσυ πως την εχεις δει πανε να κανουν μια πορει και λενε "ας καψουμε το αυτοκινητο του ταδε;"αν ειναι δυνατον δλδ το πως μπορει να εξελιχθει μια διαμαρτυρια κανεις δεν μπορει να το ξερει ουτε καν οι ιδιοι απο τη στιγμη που αποτελει μια αυθορμητη αντιδραση,αλλα οχι εχουν σκοπο να καψουν αυτοκινητα σαθωων ανθρωπων,επισης η χρησιμοτητα της μολοτοφ που πολυ εκαναν λογω για καψιμο εχει επισης αλλον ενα το ρολο του "να ανοιγει το δρομο",ναι ακριβως ναι τον ανοιγει οταν δεν υπαρχει τροπος διαφυγεις και υπαρχει σοβαρος κινδυνος,οταν οι αλλοι εχουν πανω τους ενα σωρο εξοπλισμο(ματ κλπ κλπ) δεν θα καθισουν οι αλλοι απραγοι.Εχω βαρεθει αυτη την αηδιαστικη μανια των ΜΜΕ και μερικων αλλων να προσπαθουν να εντυπωθει ο αναρχισμος ως κατι περισσοτερο απο μια λεξη για την βια.Κατι το οποιο διαπιστωσα προσφατα απο εναν συμφοιτητη μου ο οποιος ελεγε πως οι αναρχικοι ειναι μια αλλη λεξη για τον χουλιγκανισμο,ταυτιζε τις δυο αυτες εννοιες.Σαφωςκαι δεν ισχυει αυτο, οι αναρχικοι δεν ειναι περισσοτερο βιαιοι απο οποιονδηποτε αλλον και οι πραγματικοτητα ειναι πως λογω της πολιτικης τους και του ιδεολογικου υποβαθρου τους ειναι στην ουσια τους και ολο και λιγοτερο βιαιοι.Μιλαμε για μαχη ιδεων,για μαχη για μια πιο καλης ποιοτητας και ελευθερης ζωης,αυτο συνεπως δεν μπορει να εξασφαλιστει απο μια μειονοτητα,δεν γινεται με επιβολη αυτο,δεν μπορεις τον αλλο με το ζορι να τον κανεις ελευθερο.Καταλαβαινεται οτι και μονο την ιδεολογικη βαση των αναρχικων να κοιταξουμε η βια καταρριπτεται,μιλαμε για μαχη εναντια του συστηματος και οτι αυτο αντιπροσωπευει οχι μαχη εναντια πολιτων.Οταν ο αλλος σου ασκει βια με τους νομους και την πολιτικη του εε τι θα κανεις μα δεν θα αντιδρασεις το ιδιο?Η βια οποτε περιοριζεται σε αυτους που την ασκουν οχι στον συνανθρωπο σου που ειναι επισης ενα θυμα,οποτε κοψτε αυτη την καραμελα με το καψιμο ξενης περιουσιας.Και στο κατω κατω το υπουργειο δεν ειναι ξενη περιουσια ολοι το πληρωνουμε,αυτοι εξαρτωνται απο μας οχι εμεις απο κεινους εμεις τους βαλαμε εκει πανω (οχι μονο πολιτικους αλλα και μεγαλοκαρχαριες) εμεις θα τους κατεβασουμε,φυσικα υπαρχουν και αλλοι τροπο εκτος απο τους βιαιους οταν ομως δεν μπορεις να το επιτυχεις με τον "καλο"και ο αλλος σε "πατα"καθημερινα θα αντιδρασεις αναλογως.Ο αναρχισμος πολιτικη εκφραση ειναι οχι ουτοπια ουτε χουλιγκανισμος,ετσι συμφερει ομως να τον παρουσιαζουν καποιοι.Εχετε δει ποτε να γνωστοποιουνται ειρηνικες διαδηλωσεις?Συναυλιες αλληλεγγυης?Αλλες ανθρωπιστικες πραξει αναρχικων?ΟΧΙ.Φυσικα και δεν εχουν λογο να διαφημιστουν τετοιες πραξεις ουτε την αναγκη της επιδειξης εχουν,αλλα οταν παρουσιαζουν ενα χωρο να παρουσιαζουν την πληρη αληθεια και ολες τις οψεις του, ολες τις πλευρες οχι μονοπλευρα,οχι μονο τα καλα και συμφεροντα...
Μονο εγκληματια δεν τον βγαλατε τον ανθρωπο δλδ ελεος...και ποσες φορες εξηγησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγω ειχα παει στο κεντρο της αθηνας και δηλωνω πως ειδα κατεστραμενα μικρομαγαζια , ειχα γνωστους στο υπουργειο οικονομιας και οικονομικων που παν για τα τηλεφωνο απο τα ορισμενα ατομα που καναν οι κουκουλοφοροι , ολοκαυτωμα το μιρκο μαγαζι τους και ληστεψαν διαφορα.
Μιλησα μαλιστα στο υπουργειο με το ιδιο το ατομο που συνταξε ενα ειδος νομοσχεδιου για αποζημιωσεις , εκεινο περι 10.000 ευρω στις μικροεπιχειρησεις + 10.000- 200.000 για το 50%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν "αναφέρθηκε" απλώς, διαπιστώθηκε η "καταστροφή της περιουσίας του λαού".
Α, μάλλον για Εκάλη πήγαιναν αλλά έχασαν το δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Η ερωτηση μου ηταν "Ποια γεγονοτα ή φαινομενα αφηνει να εκτυλίσσονται αυτη η διαβολικη κοινωνια που χτυπανε το παιδι?" , τι σχεση εχουν ολα κεινα που γραψες , ειναι ασφαλως καποια πραγματα που θελουμε να αποφυγουμε ,αλλα στην συγκεκριμενη συζητηση δεν εχουν θεση.
Ας κανω μια υποθεση εδω , εννοεις πως μετα απο αυτο το τραγικο περιστατικο ειναι ασεβεια προς το νεκρο να υφιστανται ακομα τα αρρωστα φαινομενα της κοινωνιας που οδηγησαν εκει.
Αν τουτο θες να πεις τοτε δεν συμφωνω , ο ανθρωπος που το σκοτωσε ειχε ψυχολογικα προβληματα ,το συστημα του χε δωσε κεινη την δυνατοτητα να κανει αυτην την ενεργεια , σε ενα αλλο συστημα μπορει μην εχει τουτη την δικαιοδοσια(αυθαιρεσια) , το συστημα δεν τον πηρε απο το χερι και τον οδηγησε κει , απλα λογο της δομης του τον αφησε.


μα δεν ειναι ενα παιδι, ειναι πολλα. Απο ΠΑΛΙΑ ζηταμε παιδεια πχ, και δεν υπαρχει. Τα παιδια ειναι οι αφορμες. Αρα η κοινωνια με το να μη μας ικανοποιει τα αιτηματα, χτυπαει τα πτωματα των παιδιων, οχι εμεις. Αυτο λεω και δε με καταλαβαινεις εδω και ωρα. Εχουν πολλη σχεση τα οσα αναφερω, απλα δεν θελεις να το σκεφτεις.
το συστημα διορισε τον ανθρωπο αυτον και χιλιους αλλους ψυχακηδες σε αστυνομια και στρατο, το συστημα σκοτωσε τον Αλεξη, το συστημα σκοτωσε τον Γεωργιανο που αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε ψυχολογους, γιατι αν ειχε ψυχολογους μπορει να μην ειχαμε τετοιες συνεπειες, το συστημα μας κανει να αγανακταμε με την χαλια παιδεια του, το συστημα φταιει που βγαινουμε στους δρομους και καιμε, εμεις κανουμε το συστημα, αρα εμεις φταιμε ΟΛΟΙ ΓΑΜΩΤΟ.



ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ??? ΤΙΙΙΙ????




Ελευθερια Σε Ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μα δεν ειναι ενα παιδι, ειναι πολλα. Απο ΠΑΛΙΑ ζηταμε παιδεια πχ, και δεν υπαρχει. Τα παιδια ειναι οι αφορμες. Αρα η κοινωνια με το να μη μας ικανοποιει τα αιτηματα, χτυπαει τα πτωματα των παιδιων, οχι εμεις. Αυτο λεω και δε με καταλαβαινεις εδω και ωρα. Εχουν πολλη σχεση τα οσα αναφερω, απλα δεν θελεις να το σκεφτεις.
το συστημα διορισε τον ανθρωπο αυτον και χιλιους αλλους ψυχακηδες σε αστυνομια και στρατο, το συστημα σκοτωσε τον Αλεξη, το συστημα σκοτωσε τον Γεωργιανο που αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε ψυχολογους, γιατι αν ειχε ψυχολογους μπορει να μην ειχαμε τετοιες συνεπειες, το συστημα μας κανει να αγανακταμε με την χαλια παιδεια του, το συστημα φταιει που βγαινουμε στους δρομους και καιμε, εμεις κανουμε το συστημα, αρα εμεις φταιμε ΟΛΟΙ ΓΑΜΩΤΟ.
Οι ψυχολογοι δεν ειναι πανακεια ινφλειμς , ειναι ανακριβεια να λες οτι καποιος αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε ψυχολογους.
Παλι δεν απαντησες στην ερωτηση μου.
Η κοινωνια με το να μην ικανοποιει τα αιτηματα σας χτυπαει τα νεκρα παιδια?Κεινα εχουν πεθανει εσεις τα φερνετε στο προσκηνιο και δεν τα αφηνεται να ξεκουραστουν. Η κοινωνια ειναι ενα συστημα δεν μπορει απο την μια μερα στην αλλη να αλλαξει τα παντα επειδη καποιος το ζητησε , φυσικα ομως και ορισμενα ατομα δεν θελουν να κινηθουν προς τα εκεινη διοτι ισως φυγει η βολη τους , απο την αλλη ισως και να μην γνωριζουν.Αν τα ατομα που κυβερνανε δεν κοιτανε τα συμφεροντα του λαου σαφως και πρεπει να φυγουν απο την εξουσια.Οι εννοιες δεν ειναι φαντασματα που σκοτωνουν , οι ανθρωποι σκοτωνουν , ανθρωποι τον διορισαν , απλα το συστημα λογο της δομης του αφησε να γινει κατι τετοιο.Κεινοι που τον διορισαν δεν ειχαν τετοιο σκοπο , ουτε ο αστυνομικος που σκοτωσε ειχε εκεινο τον σκοπο οταν πηρε στα χερια του ενα μερος εξουσιας (δεν μιλαω για την νυχτα του φονου αλλα για τον διορισμο του).
Προφανως οταν καποιος κανει μια ενεργεια δεν θα ειμαι τοσο επιπεδος ωστε να κατηγορησω το εκαστοτε συστημα , μα θα ψαξω για την υποδομη που οδηγησε την σκεψη στην πραξη.
Δεν νομιζω ινφλειμς πως εννοεις το τελευταιο που γραφεις " το συστημα φταιει που βγαινουμε στους δρομους", εχεις και αλλες επιλογες , δεν εισαι αθυρμα του τι νιωθεις για το συστημα .
Επισης θα σου πω να μην λες σε μενα "Αυτο λεω και δε με καταλαβαινεις εδω και ωρα" ενω αρνεισαι να απαντησες στα μισα που λεω και μαλιστα το δηλωνεις με σθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οι ψυχολογοι δεν ειναι πανακεια ινφλειμς , ειναι ανακριβεια να λες οτι καποιος αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε ψυχολογους.
Παλι δεν απαντησες στην ερωτηση μου.
Η κοινωνια με το να μην ικανοποιει τα αιτηματα σας χτυπαει τα νεκρα παιδια?Κεινα εχουν πεθανει εσεις τα φερνετε στο προσκηνιο και δεν τα αφηνεται να ξεκουραστουν. Η κοινωνια ειναι ενα συστημα δεν μπορει απο την μια μερα στην αλλη να αλλαξει τα παντα επειδη καποιος το ζητησε , φυσικα ομως και ορισμενα ατομα δεν θελουν να κινηθουν προς τα εκεινη διοτι ισως φυγει η βολη τους , απο την αλλη ισως και να μην γνωριζουν.Αν τα ατομα που κυβερνανε δεν κοιτανε τα συμφεροντα του λαου σαφως και πρεπει να φυγουν απο την εξουσια.Οι εννοιες δεν ειναι φαντασματα που σκοτωνουν , οι ανθρωποι σκοτωνουν , ανθρωποι τον διορισαν , απλα το συστημα λογο της δομης του αφησε να γινει κατι τετοιο.Κεινοι που τον διορισαν δεν ειχαν τετοιο σκοπο , ουτε ο αστυνομικος που σκοτωσε ειχε εκεινο τον σκοπο οταν πηρε στα χερια του ενα μερος εξουσιας (δεν μιλαω για την νυχτα του φονου αλλα για τον διορισμο του).
Προφανως οταν καποιος κανει μια ενεργεια δεν θα ειμαι τοσο επιπεδος ωστε να κατηγορησω το εκαστοτε συστημα , μα θα ψαξω για την υποδομη που οδηγησε την σκεψη στην πραξη.
Δεν νομιζω ινφλειμς πως εννοεις το τελευταιο που γραφεις " το συστημα φταιει που βγαινουμε στους δρομους", εχεις και αλλες επιλογες , δεν εισαι αθυρμα του τι νιωθεις για το συστημα .
Επισης θα σου πω να μην λες σε μενα "Αυτο λεω και δε με καταλαβαινεις εδω και ωρα" ενω αρνεισαι να απαντησες στα μισα που λεω και μαλιστα το δηλωνεις με σθενος.


σου απαντησα ΤΡΕΙΣ φορες , δες τα τρια τελευταια ποστ. Εσυ δεν βλεπεις την απαντηση.

Τι με νοιαζει η δομη μωρε?
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΠΙΣΩ???

οι αρμοδιοι που κανουν την δομη, που ειναι???
εχω παραπονα απο κεινους και απο οσους δεν αντιδρουν.

Οκ λαθος εκφραση, ηθελα να το διορθωσω αλλα με προλαβες, η ελλειψη ψυχολογων ηταν ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ της αυτοκτονιας ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ. Υπηρχαν κι αλλες. Νταξ. Το χουμε πει.


Αλλα γενικα βλεπω οτι το συστημα, που το φτιαχνουν ατομα και λειτουργει με ατομα, αφηνει περιθωρια ανεπανορθωτων βλαβων.
Τα παιδια πεθαναν, δεν αλλαζει η κατασταση σε μια μερα,σιγουρα. Αλλα πρεπει να γινονται αγωνες πασης φυσεως. Διαδηλωσεις ειναι μια μορφη αυτων των αγωνων. (τωρα δεν αναφερομαι σε σπασιματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Αλλα γενικα βλεπω οτι το συστημα, που το φτιαχνουν ατομα και λειτουργει με ατομα, αφηνει περιθωρια ανεπανορθωτων βλαβων. .

Το σύστημα αποτελείται από ανθρώπους που ψήφισαν και οι γονείς σου. Αυτοί επειδή έχουν ελλειπή μόρφωση και ελληνική νοοτροπία άφησαν χαλαρά το σύστημα ελέγχου της αστυνομίας και γενικά τους κρατικούς μηχανισμούς στην τύχη τους και έτσι μπήκαν άτομα μέσα που δεν έπρεπε. Έτσι λόγω της αμέλειας τους βρέθηκε ένας ψυχάκιας που κάποιον θα έτρωγε κάποια στιγμή. Το παιδί όπως και όλους τους άλλους νεκρούς που πέθαναν από ατυχείς συγκυρίες δεν θα τους φέρει κανείς πίσω γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Το σύστημα αποτελείται από ανθρώπους που ψήφισαν και οι γονείς σου. Αυτοί επειδή έχουν ελλειπή μόρφωση και ελληνική νοοτροπία άφησαν χαλαρά το σύστημα ελέγχου της αστυνομίας και γενικά τους κρατικούς μηχανισμούς στην τύχη τους και έτσι μπήκαν άτομα μέσα που δεν έπρεπε. Έτσι λόγω της αμέλειας τους βρέθηκε ένας ψυχάκιας που κάποιον θα έτρωγε κάποια στιγμή. Το παιδί όπως και όλους τους άλλους νεκρούς που πέθαναν από ατυχείς συγκυρίες δεν θα τους φέρει κανείς πίσω γιατί ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.

Το συστημα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ....


Το θεμα δεν ειναι αν τους φερει κανεις πισω, τωρα τελος εκεινοι. Το θεμα ειναι οτι ειμαστε απαραδεκτοι και μονο που πεθαναν.

Το καταλαβες αυτο? ή θελεις να στο ζωγραφισω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
σου απαντησα ΤΡΕΙΣ φορες , δες τα τρια τελευταια ποστ. Εσυ δεν βλεπεις την απαντηση.

Τι με νοιαζει η δομη μωρε?
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΠΙΣΩ???

οι αρμοδιοι που κανουν την δομη, που ειναι???
εχω παραπονα απο κεινους και απο οσους δεν αντιδρουν.

Οκ λαθος εκφραση, ηθελα να το διορθωσω αλλα με προλαβες, η ελλειψη ψυχολογων ηταν ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ της αυτοκτονιας ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ. Υπηρχαν κι αλλες. Νταξ. Το χουμε πει.


Αλλα γενικα βλεπω οτι το συστημα, που το φτιαχνουν ατομα και λειτουργει με ατομα, αφηνει περιθωρια ανεπανορθωτων βλαβων.
Τα παιδια πεθαναν, δεν αλλαζει η κατασταση σε μια μερα,σιγουρα. Αλλα πρεπει να γινονται αγωνες πασης φυσεως. Διαδηλωσεις ειναι μια μορφη αυτων των αγωνων. (τωρα δεν αναφερομαι σε σπασιματα).
Σου ξαναειπα , ασε το παιδι στην ησυχια του , κανεις δε θα το φερει πισω.
Αν εσενα δεν σε νοιαζει η δομη , εμενα με ενδιαφερει.
Η αντιδραση δεν ειναι μονο να βγαινεις στους δρομους (δεν μιλαω εδω μονο για σπασιματα) , ειναι και να φερνεις αντισταση σε κατι που διαφωνεις , ειναι μελετας το συστημα και την οικονομια οπως μεγαλα μυαλα(στους οποιους συμπεριλαμβανονται και αναρχικοι ), ωστε το συστημα να γινει μη-ιεραρχικο και να τεθουν κολεκτιβιστικες βασεις.
Το συστημα επισης της αναρχιας ειναι φτιαγμενο απο ατομα , ειναι οικονομικες και κοινωνικες θεωρησεις απο φιλοσοφους που επηρεαστηκαν απο ορισμενα εργατικα κινηματα που εφαρμοζαν πειραματικα κολεκτιβιστικα οικονομικα συστηματα.Οταν η δομη ομως ειναι ανιση , σιγουρα γινονται "ανεπανορθωτες βλαβες" ,αυτες μπορουν να περιοριστουν , σιγουρα ειναι κατι το ακατορθωτο το ιδανικο , οπου ολοι οι ανθρωποι ειναι ευτυχισμενοι , ομως μπορουμε με μελετη της κοινωνιολογιας και της οικονομιας να βελτιωσουμε τις σχεσεις των ανθρωπων πρακτικα ετσι ωστε να μην υπαρχει υποσταση που να οδηγησει κεινο το ατομα σε καταστροφικης φυσης ενεργειες.
Τελος , ειναι διαφορετικο πραγμα η υποσταση που οδηγησε ενα μυαλο στο να σκοτωσει ενα νεαρο αθωο αγορι και η εξουσια που του εδωσε την δυνατοτητα, χωρις την εξουσια η υποσταση θα να εκδηλωνοταν αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top