[Κορίτσια] Συμβουλές ομορφιάς και περιποίησης

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
γεια σας! το θεμα απευθυνεται κυριως στα κοριτσια του forum και εχει να κανει με συμβουλες για την περιποιηση του προσωπου, το βάψιμο και το ξεβαψιμο. το πως επιλεγει δηλαδη το καθε κοριτσι να φροντισει την ευαίσθητη αυτη περιοχη του προσωπου. εγω για παραδειγμα βαζω μια κρεμα πρωι και βραδυ ενω φροντιζω συχνα πυκνα να κανω και κα8αρισμο με κρεμα. υπαρχουν ομως και γνωστα μου ατομα που δεν ασχολουνται καθολου ενω ξερω και άλλα που μεχρι και σε αισθητικό πανε! γενικα θα με ενδιέφερε να ακουσω τι κανετε εσεις και αν χρησιμοποιητε καποια κρεμα ή αν κανετε κα8αρισμο. επισης θα με ενδιεφερε να ακουσω τι περιεχει το νεσεσερ καθε κοριτσιου και διαφορους τροπους για ανώδυνο ξεβαψιμο, ειδικα των ματιων που το μολυβι -εμενα προσωπικα- με βασανιζει μεχρι να βγει:P

υ/γ αν υπαρχει παρόμοιο θεμα, ζητω συγνωμη...

Σημείωση διαχειριστή:
Το θέμα πλέον περιλαμβάνει και την περιποίηση του σώματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Για ξεβάψιμο εγώ χρησιμοποιώ το γαλάκτωμα της Βισί από το φαρμακείο που λέει 3 σε 1.Είναι γαλάκτωμα, λοσιόν και καθαρίζει επίσης το πρόσωπο από μέικ απ.Αλείφεις όλο σου το πρόσωπο και μετά με βαμβακάκι που το αφαιρείς.Δεν τσούζουν καθολου τα μάτια. Είναι εύκολο στη χρήση, γρήγορο και απλό. Καθαρίζει σε βάβος και τονώνει την επιδερμίδα. Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Για ξεβάψιμο εγώ χρησιμοποιώ το γαλάκτωμα της Βισί από το φαρμακείο που λέει 3 σε 1.Είναι γαλάκτωμα, λοσιόν και καθαρίζει επίσης το πρόσωπο από μέικ απ.Αλείφεις όλο σου το πρόσωπο και μετά με βαμβακάκι που το αφαιρείς.Δεν τσούζουν καθολου τα μάτια. Είναι εύκολο στη χρήση, γρήγορο και απλό. Καθαρίζει σε βάβος και τονώνει την επιδερμίδα. Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου:) η κρεμα αυτη κανει και για αδιάβροχα μολυβια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
γεια σας! το θεμα απευθυνεται κυριως στα κοριτσια του forum και εχει να κανει με συμβουλες για την περιποιηση του προσωπου, το βάψιμο και το ξεβαψιμο. το πως επιλεγει δηλαδη το καθε κοριτσι να φροντισει την ευαίσθητη αυτη περιοχη του προσωπου. εγω για παραδειγμα βαζω μια κρεμα πρωι και βραδυ ενω φροντιζω συχνα πυκνα να κανω και κα8αρισμο με κρεμα. υπαρχουν ομως και γνωστα μου ατομα που δεν ασχολουνται καθολου ενω ξερω και άλλα που μεχρι και σε αισθητικό πανε! γενικα θα με ενδιέφερε να ακουσω τι κανετε εσεις και αν χρησιμοποιητε καποια κρεμα ή αν κανετε κα8αρισμο. επισης θα με ενδιεφερε να ακουσω τι περιεχει το νεσεσερ καθε κοριτσιου και διαφορους τροπους για ανώδυνο ξεβαψιμο, ειδικα των ματιων που το μολυβι -εμενα προσωπικα- με βασανιζει μεχρι να βγει:P

υ/γ αν υπαρχει παρόμοιο θεμα, ζητω συγνωμη...
Εγώ πλένω το πρόσωπό μου με ενα σαπούνι και κάπου κάπου βάζω και μια κρέμα για την ακμή. Ξεβάφομαι με μαντιλάκια για το πρόσωπο και τα μάτια Πομ Πον, είναι λίγο δύσκολο να βγει τελείως το μολύβι απο τα μάτια αλλά με λίγη υπομονή....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
γεια σας! το θεμα απευθυνεται κυριως στα κοριτσια του forum και εχει να κανει με συμβουλες για την περιποιηση του προσωπου, το βάψιμο και το ξεβαψιμο. το πως επιλεγει δηλαδη το καθε κοριτσι να φροντισει την ευαίσθητη αυτη περιοχη του προσωπου. εγω για παραδειγμα βαζω μια κρεμα πρωι και βραδυ ενω φροντιζω συχνα πυκνα να κανω και κα8αρισμο με κρεμα. υπαρχουν ομως και γνωστα μου ατομα που δεν ασχολουνται καθολου ενω ξερω και άλλα που μεχρι και σε αισθητικό πανε! γενικα θα με ενδιέφερε να ακουσω τι κανετε εσεις και αν χρησιμοποιητε καποια κρεμα ή αν κανετε κα8αρισμο. επισης θα με ενδιεφερε να ακουσω τι περιεχει το νεσεσερ καθε κοριτσιου και διαφορους τροπους για ανώδυνο ξεβαψιμο, ειδικα των ματιων που το μολυβι -εμενα προσωπικα- με βασανιζει μεχρι να βγει:P

υ/γ αν υπαρχει παρόμοιο θεμα, ζητω συγνωμη...


το τι θα χρησιμοποιησεις για τον καθαρισμο και τη περιποιηση του προσωπου,εξαρταται απο τον τυπο του δερματος.Το δερμα μου ειναι μεικτο,κυριως ομως λιπαρο,γι αυτο χρησιμοποιω σαπουνι σε μορφη υγρου της the body shop καθημερινα και μετα βαζω λοσιον.αποφευγω να βαζω ενυδατικη επειδη ενισχυει τη λιπαροτητα.κανω απολεπιση μια με 2 φορες την εβδομαδα και μασκα για λιπαρα δερματα μια φορα την εβδομαδα.αυτο που προσεχω πολυ ειναι το ξεβαψιμο.χρησιμοποιω κυριως γαλακτωμα αλλα οταν βαριεμαι χρησιμοποιω μαντιλακια.

επειδη ρωτας για αδιαβροχο μολυβι,στο εμποριο υπαρχουν παρα πολλα προιοντα ντεμακιγιαζ για αδιαβροχα προιοντα για ολους τους τυπους δερματος.απλα κοιταξε να ταιριαζει σε σενα για να εχεις το μεγιστο αποτελεσμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
μπορει να ακουστει λιγακι χαζο αλλα πως μπορουμε να ξερουμε τον τυπο του δερματος μας?
υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να το καταλαβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θυμάμαι πριν 1 χρόνο είχα πέσει τυχαία στο φαρμακείο σε κάποιες τύπισες από τη Vichy οι οποίες έκαναν ένα τεστ με κάτι patches που μου κόλλησαν στο δέρμα, για να δουν τον τύπο του και το πόσο ενυδατωμένο είναι. Φυσικά και ο δερματολόγος σου μπορεί να στο πει.
Γενικά όμως, αν το δέρμα σου "τραβάει", φαίνεται να σπάει, ξεφλουδίζεται εύκολα είναι ξηρό. Το νιώθεις ότι είναι αφυδατωμένο.
Αντίθετα αν γυαλίζει πολύ εύκολα, αν βλέπεις ότι πλένεσαι και μετά από λίγο έχεις "λάδι" στην επιδερμίδα είναι λιπαρό. Ε τα κανονικά γενικά δνε έχουν προβλήματα. Πάντως μπορεί να έχεις μικτή επιδερμίδα και αυτό είναι πολύ συνηθισμένο. Δηλαδή λιπαρό Τ (μύτη, πιγούνι, μέτωπο και κάτω από τα μάτια) και ξηρά μάγουλα. Εκεί δυσκολεύει το πράγμα. Γενικά πρέπει να το περιποιούμαστε το δέρμα μας(τα λέω και σε μένα), και να προσαρμόζουμε τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε ανάλογα με τις ανάγκες του. π.χ. το χειμώνα βάζουμε πιο βαριές κρέμες, ενώ το καλοκαίρι συνήθως πιο ελαφριά τζελς. Επίσης το αν θα είναι λιπαρό το δέρμα δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι ενυδατωμένο. Ακόμα και τα άτομα με λιπαρή επιδερμίδα πρέπει να χρησιμοποιούν κάποια ελαφριά κρέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποια καλή ενυδατική κρέμα προσώπου?Όχι βαριά αλλά ελαφριά και για λιπαρή επιδερμίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McΜαρια

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καμία κρέμα ή ξεβαφτικό καθώς δεν βάθομαι και η επιδερμίδα μου είναι ξηρή.Το μέικ-απ καταστρέφει το δέρμα και εντείνει ή δημιουργεί το πρόβλημα "ακμή".Το μολύβι και η σκιά κουράζει τα μάτια,η μαάκαρα αφυδατώνει και καταστρέφει τις βλεφαρίδες.Οποιοδήποτε ξεβαφτικό δημιουργεί ρυτιδες διπλα στα ματια με αποτελεσμα να φαινομαστε μεγαλυτερες.Αλλα γενικα θεωρω οτι ειμαστε ωραιες ετσι οπως ειμαστε ειδικα στην ηλικια μας χωρις μεικ απ.Πιστευω οτι φαινομαστε γελοιες με βαψιμο..το φυσικο ειναι παντα ομορφοτερο!

Μια ενυδατικη κρεμα παντα βοηθα την επιδερμιδα ειδικα το χειμωνα.Τουλαχιστον τις ξηρες επιδερμιδες.

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
γεια σας! το θεμα απευθυνεται κυριως στα κοριτσια του forum και εχει να κανει με συμβουλες για την περιποιηση του προσωπου, το βάψιμο και το ξεβαψιμο. το πως επιλεγει δηλαδη το καθε κοριτσι να φροντισει την ευαίσθητη αυτη περιοχη του προσωπου. εγω για παραδειγμα βαζω μια κρεμα πρωι και βραδυ ενω φροντιζω συχνα πυκνα να κανω και κα8αρισμο με κρεμα. υπαρχουν ομως και γνωστα μου ατομα που δεν ασχολουνται καθολου ενω ξερω και άλλα που μεχρι και σε αισθητικό πανε! γενικα θα με ενδιέφερε να ακουσω τι κανετε εσεις και αν χρησιμοποιητε καποια κρεμα ή αν κανετε κα8αρισμο. επισης θα με ενδιεφερε να ακουσω τι περιεχει το νεσεσερ καθε κοριτσιου και διαφορους τροπους για ανώδυνο ξεβαψιμο, ειδικα των ματιων που το μολυβι -εμενα προσωπικα- με βασανιζει μεχρι να βγει:P

υ/γ αν υπαρχει παρόμοιο θεμα, ζητω συγνωμη...
Καθαρισμό κάνω ναι,μία φορά την εβδομάδα περίπου.

Γενικά φοράω πάντοτε ενυδατική κρέμα,αφού πλυθώ το πρωί ,δεν κάνω κάτι παραπάνω για να πώ την αλήθεια.

Δεν είχα ποτέ και κάποιο πρόβλημα ακμής or sth,είμαι τυχερή σε αυτό.

Όσο για το μολύβι που λες,ναι το μαύρο ειδικά,θέλει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο μέχρι να βγεί.
Πάντως κι εγώ χρησιμοποιώ αυτό που λέει και η Εύα της Vichy,είναι πάρα πολύ καλό!

Τώρα τι περιέχει το νεσεσέρ μου? :P

Βασικά έχω,1-2 σκιές σε σκούρο χρώμα και 1 σε πιό απαλό,ένα ενυδατικό κραγιονάκι για τα χείλη (προτιμώ από αυτή τη σειρά :inlove: )χωρίς χρώμα και μαύρο μολύβι,τίποτα παραπάνω. =/

Δεν νομίζω πως χρειάζεται και κάτι άλλο βασικά, στην ηλικία μας τουλάχιστον,θα ήταν υπερβολή δηλαδή. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω πλενω το προσωπο μου με ενα σαπουνι απο βιολογικο χαμομηλι και φοραω μια ενυδατικη κρεμα προσωπου απο ριζα σκουτελαριας για λιπαρες επιδερμιδες σε μορφη τζελ πρωι-βραδυ.Για τα ματια χρησιμοποιω ενα ντεμακιγιαζ ματιων με χαμομηλι.Επισης μια φορα την εβδομαδα κανω πιλινγκ για λιπαρες επιδερμιδες ή μια μασκα με λεμονι.

Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποια καλή ενυδατική κρέμα προσώπου?Όχι βαριά αλλά ελαφριά και για λιπαρή επιδερμίδα.

Εγω χρησιμοποιω την sebospecific της yvesrocher που ειναι για λιπαρες επιδερμιδες.Ειναι παρα πολυ καλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ πλένομαι πρωί-βράδυ πάντα, με ένα τζελ του Κορρέ για νεανικές επιδερμίδες. Μία φορά την εβδομάδα κάνω και τη μάσκα της ίδιας σειράς.
Ενυδατική βάζω μόνο πριν βαφώ, διότι δε μου αρέσει η αίσθηση που αφήνει στο δέρμα μου..
Ξεβάφομαι με ένα γαλάκτωμα στο πρόσωπο και έπειτα βάζω τονωτική λοσιον. Αυτά τα 2 είναι της Sensitiva και μου αρέσουν πολύ! Όσον αφορα τα μάτια, χρησιμοποιώ της ίδιας σειράς ξεβαφτικό το οποίο ωστόσο δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Γενικώς για τα μάτια δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο ακόμη, καλύτερη δουλειά νομίζω πως κάνουν τα μαντηλάκια!
Αυτά από εμένα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
σας λυπάμαι...τόσος κόπος...

ΥΓ: εγώ απλά κοιτάζω στον καθρέφτη και λέω "πάλι κούκλος είσαι αγόρι μ" και φεύγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
πφφφ κρεμες και βλακειες -.- ....θα συμφωνησω με τον απο πανω
παω στον καθρεπτη και λεω ''μα καλα παλι θεα εισαι εσυ.....γκομεναρα μου ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει να με περιποιούμαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Για το πρόσωπο και το στόμα:

~ Ο πολτός από αβοκάντο με μια κουταλιά μέλι μπορεί να γίνει πολύ καλή ενυδατική μάσκα προσώπου κάνοντας το δέρμα λείο και λαμπερό.

~ Μάσκα προσώπου για λάμψη: 1/2 τριμμένο μήλο, 1 κουταλάκι του γλυκού γιαούρτι, 1 κουταλάκι του γλυκού μέλι

~ Επίσης για λάμψη: Βράζουμε 2 κουταλιές της σούπας ρύζι σε 1/4 του λίτρου νερό. Το αφήνουμε να κρυώσει και το απλώνουμε στο πρόσωπο

~ Μάσκα προσώπου κατά της χαλάρωσης: Ξεφλουδίζεις ένα μήλο και το πολτοποιείς στο μπλέντερ. Προσθέτεις μια κουταλιά κρέμα γάλακτος, μια κουταλιά μέλι και μια κουταλιά αλεύρι βρώμης. Τα ανακατεύεις καλά όλα μαζί μέχρι να γίνουν πηχτή κρέμα. Απλώνεις στο πρόσωπο και το λαιμό, περιμένεις για 20 λεπτά και ξεβγάζεις με χλιαρό νερό.

~ Μάσκα καθαρισμού για μπιμπίκια και σπυράκια: μία μεγάλη κουταλιά μαγιά μπύρας, μια κουταλιά δυνατό αφέψημα από άνθη λεβάντας και μια κουταλιά δυνατό αφέψημα θυμαριού. Την αφήνουμε 15-20 λεπτά και ξεπλένουμε.

~ Για την ακμή: βράζουμε χαμομήλι, σουρώνουμε και αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Σαπουνίζουμε πρώτα καλά το πρόσωπο και ξεπλένουμε με το νερό του χαμομηλιού.
Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και με λεβάντα ή θυμάρι.

~ Επίσης για την ακμή: καθαρίζουμε σκελίδες σκόρδου και τις χτυπάμε καλά μέχρι να γίνουν σαν αλοιφή. Βάζουμε λίγη από την αλοιφή πάνω στα σπυράκια, για 5-10 λεπτά και μετά ξεπλένουμε.

~ Μάσκα για ανοιχτούς πόρους: ένα ασπράδι αυγού καλά χτυπημένο, μια κουταλιά της σούπας αραβοσιτέλαιο και μια κουταλιά της σούπας αλεύρι. Την αφήνουμε κι αυτή για 15-20 λεπτά και ξεπλένουμε.

~ Ωμές φέτες πατάτας, ξεκουράζουν τα πρησμένα μάτια.

~ Αν απλώσεις ασπράδι αυγού στην περιοχή Τ (μέτωπο, μύτη, πηγούνι), απομακρύνει την λιπαρότητα και τονώνει το δέρμα. Το αφήνεις 10 λεπτά και ξεβγάζεις με νερό.

~ Τονωτική μάσκα: πλένουμε και χτυπάμε καλά φρέσκιες φράουλες, μέχρι να γίνουν σαν αλοιφή. Αλώνουμε στο πρόσωπο και αφήνουμε για περίπου 10-15 λεπτά. Ξεπλένουμε με κρύο νερό και σκουπίζουμε απαλά.

~ Για τα μαύρα στίγματα: ζεσταίνουμε μέλι και απλώνουμε στο πρόσωπο. Αφήνουμε για 10-15 λεπτά και ξεπλένουμε με ζεστό νερό και μετά με κρύο.

~ Για τα μαύρα στίγματα: τρίβουμε καλά με μια φέτα φρέσκιας ντομάτας και ξεπλένουμε με χλιαρό νερό.

~ Για καθαρισμό του μακιγιάζ, βάζουμε γάλα ή γιαούρτι σε βαμβάκι και τρίβουμε απαλά. Ξεπλένουμε με χλιαρό νερό.

~ Μέλι στα σκασμένα χείλη.

~ Όλοι ξέρουμε ότι το αγγούρι κάνει πολύ καλό στο δέρμα έτσι; Όταν ωριμάσει και κιτρινίσει η φλούδα του, μπορούμε να πάρουμε το χυμό του που φρεσκάρει το πρόσωπο, το λευκαίνει και καταστρέφει τα μπιμπίκια. Το ξύνουμε στον τρίφτη με τη φλούδα αφού προηγουμένως, το έχουμε πλύνει καλά για να καθαρίσει. Κατόπιν, το περνάμε από το τρυπητό για να πάρουμε το χυμό του. Τον χυμό τον τοποθετούμε σε ένα μπουκάλι το οποίο αφήνουμε μερικές μέρες στον ήλιο. Έτσι, έχουμε το αγγουρόνερο με το οποίο κάνουμε νυχτερινές πλύσεις.

~ Για τα πρησμένα μάτια, φτιάξτε κομπρέσα με 4 κουταλάκια χυμό φρέσκιας και άγουρης ντομάτας. Ξεπλύνετε με κρύο νερό, μετά από 15 περίπου λεπτά.

~ Για τους μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια, κόψτε ένα φρέσκο σύκο στην μέση και βάλτε ένα μισό σε κάθε μάτι, για 10-15 λεπτά.

~ Για την κακοσμία του στόματος, μασάτε καθημερινά λίγα φρέσκα φύλλα σέλινου ή δυόσμου.

~ Αντί για οδοντόπαστα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πολτοποιημένες, φρέσκιες φράουλες.

~ Για λεύκανση των δοντιών, τρίβουμε φρέσκα φύλλα δυόσμου στα δόντια.

Για τις ρυτίδες:

~ Κυπαρίσσι: Βράζουμε τα πριονίδια και από το νερό που περισσεύει πλένουμε το πρόσωπο. Καθαρίζει το πρόσωπο και του δίνει λάμψη κι επίσης μαλακώνει το δέρμα.

~ Μυρτιά: Παίρνουμε δυο χούφτες μυρτιά και τα στουμπίζουμε, τα βάζουμε σε πήλινο κανάτι με ρακί. Μετά από 7-8 μέρες σουρώνουμε. Με αυτόν τον ελαιώδη χυμό κάνουμε πλύσεις προσώπου. Έτσι διασκορπίζονται οι ρυτίδες και το πρόσωπο αποκτά λάμψη και γυαλάδα.

Για τα μαλλιά:

~ Για λαμπερά μαλλιά: Στύβεις μισό λεμόνι σε μισό λίτρο νερό. Μετά το λούσιμο, βρέχεις με το 'χυμό' λεμονιού που έχεις ετοιμάσει τα μαλλιά και το αφήνεις να δράσει για 2 λεπτά. Μετά τα ξεπλένεις καλά.

~ Μάσκα θρεπτική: ένα κρόκο αυγού, τέσσερις κουταλιές της σούπας ηλιέλαιο, μισό ώριμο αβοκάντο και ένα κουταλάκι του γλυκού χυμό λεμονιού. Την απλώνουμε σε στεγνά μαλλιά, τυλίγουμε με ζεστή πετσέτα και την αφήνουμε μισή ώρα.

~ Μάσκα για πρωτεΐνες: χτυπάμε το ασπράδι ενός αυγού, μέχρι να γίνει αφρός και προσθέτουμε 5 κουταλιές γιαούρτι. Απλώνουμε σε δόσεις στα μαλλιά και ξεπλένουμε μετά από 15 περίπου λεπτά.

~ Για την ψαλίδα: ανακατεύουμε πολύ καλά 1 κουταλάκι μέλι, 2 κουταλάκια ελαιόλαδο και έναν κρόκο αυγού. Απλώνουμε το μίγμα στις άκρες των μαλλιών, σε δόσεις. Τυλίγουμε με καπελάκι μπάνιου για περίπου μισή ώρα. Ξεπλένουμε καλά και μετά χρησιμοποιούμε κανονικά το σαμπουάν μας.

~ Για την πιτυρίδα: βράζουμε μίγμα με 1 κούπα νερό, 1 κούπα μηλόξυδο και μια χούφτα φρέσκα φύλλα μέντας ή δυόσμου. Σουρώνουμε τα φύλλα και αφήνουμε να κρυώσει. Κάνουμε μασάζ στο τριχωτό της κεφαλής και αφήνουμε να στεγνώσει, χωρίς να ξεπλύνουμε.

~ Κυπαρίσσι: Άμα θέλετε να μαυρίσετε τα μαλλιά σας, αφήστε τις βαφές! Βράζουμε μια χούφτα πριονίδια σε 1 λίτρο νερό ή και λίγο περισσότερο. Σουρώνουμε και λουζόμαστε.

~ Για λάμψη στις φυσικές καστανές ανταύγειες: βράζουμε μια ολόκληρη και αξεφλούδιστη πατάτα σε νερό. Αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Με μπαμπάκι ή πινέλο περνάνε στα μαλλιά το νερό, προσέχοντας όμως να μην πάει στο δέρμα. Αφήνουμε για περίπου 20 λεπτά και ξεπλένουμε καλά.

~ Για λάμψη στις φυσικές ξανθιές ανταύγειες: βράζουμε χαμομήλι και το αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Σαπουνιζόμαστε πρώτα καλά με το σαμπουάν μας και το ξεπλένουμε με το χαμομήλι.

~ Για λάμψη στις φυσικές κόκκινες ανταύγειες: βράζουμε δυνατό μαύρο καφέ (σκέτο φυσικά) και τον αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Σαπουνιζόμαστε πρώτα καλά με το σαμπουάν μας και το ξεπλένουμε με τον καφέ.

~ Για να σκουρύνουμε τα γκρίζα: βράζουμε φλούδες πατάτας, σουρώνουμε και αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Σαπουνιζόμαστε πρώτα καλά με το σαμπουάν μας και ξεπλένουμε με το νερό.

~ Για ενδυνάμωση στα λεπτά μαλλιά: βράζουμε φρέσκο δεντρολίβανο, σουρώνουμε και αφήνουμε να κρυώσει, φτάνοντας σε θερμοκρασία δωματίου. Σαπουνιζόμαστε πρώτα καλά με το σαμπουάν μας και ξεπλένουμε με το νερό.

~ Για απαλά μαλλιά με όγκο, λουζόμαστε με βρόχινο νερό.

Για τα χέρια και το σώμα:

~ Για βελούδινα χέρια ανακατεύουμε 1/3 της κούπας γλυκερίνη με 2/3 της κούπας ροδόνερο και με το μείγμα που θα πάρουμε κάνουμε απαλό μασάζ στα χέρια καθημερινά. Άμα περισσέψει και τίποτα, το φυλάμε στο ψυγείο για επόμενη χρήση.

~ Για να δυναμώσουμε τα νύχια, χτυπάμε καλά έναν κρόκο αυγού και βυθίζουμε τα νύχια μας μέσα, για περίπου 5 λεπτά.

~ Για δυνατά νύχια, χωρίς παρανυχίδες: ζεσταίνουμε λίγο φυτικό λάδι και βυθίζουμε τις άκρες των δαχτύλων για περίπου 5 λεπτά. Σκουπίζουμε το λάδι και κάνουμε για λίγο ελαφρό μασάζ.

~ Για την κυτταρίτιδα, κάνουμε ελαφρό μασάζ με μια κούπα λεμονιού στην προβληματική περιοχή. Αφήνουμε 1-2 λεπτά και ξεπλένουμε με καθαρό νερό. Αποφεύγουμε όμως τις ευαίσθητες περιοχές!!

~ Πολύ αποτελεσματικό αποσμητικό για τα πόδια, είναι το εξής: ρίξτε μερικά φλυτζάνια τοματοχυμό σε μια λεκάνη με νερό και μουλιάστε τα πόδια σας για τουλάχιστον 15 λεπτά.

~ Αποσμητικό για τα πόδια: τρίψτε λίγο φρέσκο βασιλικό ή δυόσμο ή μέντα και ανακατέψτε τον με απλή πούδρα. Πουδράρετε μʼ αυτό, το εσωτερικό των παπουτσιών, προτού τα φορέσετε.
Εναλλακτικά, μπορείτε να ανακατέψετε αιθέριο έλαιο βασιλικού, δυόσμου ή μέντας με πούδρα (2 σταγόνες ελαίου ανά 1 κουταλιά πούδρας), και να αφήσετε να στεγνώσει, προτού την χρησιμοποιήσετε.

~ Λίγος χυμός σέλινου ή μαϊντανού στο νερό του μπάνιου, μπορεί να απομακρύνει αποτελεσματικά διάφορες δυσάρεστες οσμές.

~ Αποτελεσματικό αποσμητικό για το σώμα, είναι η μαγειρική σόδα! Προσθέστε λίγη στο νερό του μπάνιου και μετά το μπάνιο, αφού σκουπιστείτε, βάλτε λίγη στις μασχάλες.

~ Αποσμητικό για το σώμα: προσθέστε στον χυμό 24 ραπανιών, 1/4 του κουταλιού, γλυκερίνη. Ανακατέψτε καλά. Ψεκάστε ή τρίψτε λίγο στις μασχάλες. Το μίγμα διατηρείται στο ψυγείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
το τελευταιο μηνα χρησιμοποιω τα προιοντα ΚΟΡΡΕΣ για τη καθαριοτητα του προσωπου μου και μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!! επειδη εχω λιπαρο προσωπο χρειαζεται καθημερινη καθαριοτητα, χωρις ομως να αφυδατωνεται...ρωτηστε το φαρμακοποιο σας, αυτος ξερει!:P


~ Μέλι στα σκασμένα χείλη.
το μελι το εχω δοκιμασει...κανει οντως θαυματα στα χειλη:clapup: ε, μετα ...το τρως φυσικα!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα τα χείλη μου, ξεραίνονται συχνά και είμαι συνεχώς με ένα Liposan στο χέρι κάθε που μου φεύγει, τσουπ ξαναβάζω...
Ε, και νταξ θα ήθελα να μην είναι πια τόσο πολύ αυτή η κατάσταση...'

Λέτε το μέλι να βοηθήσει; Δεν είναι σκασμένα, όπως π.χ παθαίνουμε το χειμώνα από το κρύο, αλλά ξεραίνονται.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στα χείλη ΠΑΝΤΑ βγάζω τα πετσάκια. :redface:
Καμία συμβουλή παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στα χείλη ΠΑΝΤΑ βγάζω τα πετσάκια. :redface:
Καμία συμβουλή παίζει;

Και εγώ.Και δεν το θέλω αυτό...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top