Κοπάνες!

Κάνετε κοπάνες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 226)
  • Συνέχεια

    Ψήφοι: 25 11.1%
  • Πού και πού

    Ψήφοι: 100 44.2%
  • Σπάνια

    Ψήφοι: 57 25.2%
  • Μία φορά μονο

    Ψήφοι: 19 8.4%
  • Δεν έχω κάνει και θέλω να κάνω

    Ψήφοι: 12 5.3%
  • Με τίποτα

    Ψήφοι: 13 5.8%

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν και άλλα σημεία στίξης εκτός απ'το θαυμαστικό και τα αποσιωποιητικά.


Ίσως βέβαια να είχες κάνει κοπάνα στο μάθημα που τα δίδασκε.

Από ειρωνεία βλέπω σκίζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω κοπανες το πολυ να εκανα μια φορα το μηνα στο γυμνασιο. Μετα στο λυκειο καπως εντατικοποιηθηκε, και στη Γ λυκειου απλα εκανα 2 πρωτες ωρες κατευθυνση και πηγαινα σπιτι, ολη τη χρονια. Οι καθηγητες στη γενικη παιδεια με ξερανε μονο απο το απουσιολογιο.:P
Από ειρωνεία βλέπω σκίζουμε...
Λεει κατι καλα ωστοσο,ωρες ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω στο γυμνασιο σχεδον καθολου..στην πρωτη λυκειου χαχα συνεχωσ..εφτασα να εχω 112 απουσιεσ στο τελοσ!!!χαχα:Dεκανα και στη δευτερα καποιεσ τριτη οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλα σημεία στίξης εκτός απ'το θαυμαστικό και τα αποσιωποιητικά.


Ίσως βέβαια να είχες κάνει κοπάνα στο μάθημα που τα δίδασκε.
Ώπα φίλε,χαλάρωσε και φρέναρε λίγο.....ούτως ή άλλως είσαι :offtopic:!!!!!!!Όσο για τις κοπάνες,αχ τί μου θυμήσατε τώρα....ε ντάξει μη φανταστείτε ότι έκανα πολλές,αλλά εκείνους τους ύπνους της πρώτης ώρας τους ευχαριστιέσαι όσο τίποτα άλλο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Συνήθως κάνω αρκετές κάθε χρόνο...
Τα πρωινά στα μπουγατσάδικα και μετά δεύτερη ώρα μάθημα!!!
Αλλά πάντα προσέχω να μην μου προκαλέσει πρόβλημα ο αριθμός απουσιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγω δεν έχω κάνει ακομα γιατί ο γυμνασιαρχης έπαιρνε πάραυτα τηλέφωνο στο σπιτι σου αν παρατηρούσε τέτοιο συμβάν και γενικα δεν υπήρχε τρόπος να φυγεις.Τωρα στο λυκειο κάτι θα κανω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εγώ στο γυμνάσιο δεν έκανα καμία!! Στο λύκειο έκανα κάμποσες προς το τέλος της χρονιάς, ειδικά στα Αγγλικά και στα Θρησκευτικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Βασικά φέτος έλειπα στο πρώτο 4μηνο για να διαβάσω αγγλικά proficiency και στο δεύτερο για να διαβάσω γαλλικά Dalf C1. Ευτυχώς, τα πήρα και ξεμπέρδεψα. Πέρα από αυτά... αν καμιά φορά βαριόμουν απλά δεν πήγαινα σχολείο.

Μάλιστα, στην αρχή της χρονιάς είχαμε έναν τύπο στην γυμναστική που ήταν όλη μέρα smartphone, φραπές και ακουστικά. Τύχαινε να έχουμε γυμναστική τελευταίες ώρες και γι'αυτό αφού έβαζε απουσίες ο απουσιολόγος φεύγαμε. Δυστυχώς όμως άφησε το τμήμα μας και πήρε ένα άλλο. Μετά μας πήρε μια #%$^&* που ήθελε να φοράς κάθε φορά φόρμα και σε εκβίαζε συνέχεια πως θα σου βάλει απουσία. Για σπάσιμο εγώ και η φίλη μου φορούσαμε τζιν...

Στο γυμνάσιο πάλι πήρα μονοήμερη επειδή είχα φύγει την 2η ώρα. :P Εκείνη ήταν ομαδική κοπάνα. Ωραίες στιγμές... Επίσης, όταν ξέραμε πως θα μας βάλει τεστ η καθηγήτρια της γεωγραφίας δεν έμπαινε σχεδόν κανείς. Ααα και σε απεργίες, αποχές σχεδόν πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο ούτε καν .
Στην Ά Λυκείου το ξεφτύλισα το θέμα. :P
Και φέτος έκανα αρκετές αλλά μόνο στα Γενικής Παιδείας. Ειδικα στα Μαθηματικά :P .Η Χημεία μ' άρεσε και αν δε βαριόμουν καθόμουν.
Ο φυσικός μας έβγαζε έξω απο μόνος του χωρίς απουσία της Θεωρητικής γιατί μιλούσαμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το σχολειο στο κεντρο του Πειραια, με πολλα μαγαζια, καφετερειες και Everest, πρωτη ωρα μαθηματικα, δεν ηθελε και πολυ να γινει το κακο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ηταν παρασκευη, μια συνηθισμενη χειμωνιακη μερα,αρκετη βροχη απο πολυ πρωι και μπολικο κρυο. Ξυπναω λοιπον χωρις καμια απολυτως διαθεση για μαθημα και ξεκιναω να ετοιμασω την τσαντα μου για το σχολειο. Ετοιμαζομαι λοιπον και φευγω με τον πατερα μου για το σχολειο. Κανουμε περιπου 5-10 λεπτα να φτασουμε γιατι μενω και λιγο μακρια . Φτανω λοιπον και παω κατευθειαν στην ταξη να κατσω με την παρεα μου να πουμε τι καναμε χθες . Σε μια στιγμη λοιπον αναφερει ο ξαδερφος μου γιατι δεν φευγουμε ρε τρελε? Αρχιζω και το επεξεργαζομαι εγω λοιπον στο μυαλο μου. Λεω με ειδε κανεις? Μπα,ερχομαι νωρις συνηθως και περναω σχεδον απαρατήρητος.Θα παρουν τηλεφωνο τους γονεις μου? Δεν νομιζω, εκεινη την εποχη ετσι και αλλιως δεν ειχα την αισθηση του φοβου στο σχολειου οχι θεμα να πειραζω τους συμμαθητες μου και τετοια απλα δεν φοβομουν στο να κανω πλακες. Τι εχω να χασω? Απολυτως τιποτα δυστηχως η ευτηχως. Ολα τα εκανα στα ιδιαιτερα οποτε το σχολειο μου ηταν παντελως αδιαφορο. Μετα απο λιγο λοιπον λεω ναι εχουμε φυγει! Ξεκιναμε λοιπον και φευγουμε απο το σχολειο ησυχα και ωραια,περναμε απο το περιπτερο παιρνουμε οτι μας ερχετε στο μυαλο για να φαμε και παμε σπιτι του ξαδερφου μου(Σπιτι μου δεν μπορουσαμε διοτι μενω και μακρια σε σχεση με τον ξαδερφο μου που ειναι σχεδον 5-10 λεπτα με ποδια ομως). Καθομαστε λοιπον και απλα ηταν οτι καλυτερο! Ηταν 8 το πρωι και νιωθαμε τοσο ωραια που οι αλλοι καναν μαθημα και εμεις παιζαμε :redface: . Ολα αυτα 3η γυμνασιου,απο τοτε ολες τις παρασκευες φευγαμε :DDD Δεν ξερω πως γινοταν αλλα στον ελενχο ελεγε οτι ειχαμε κανει 14 απουσιες ενω επρεπε να ειναι πανω απο 80 κανονικα. Η μας αγαπουσαν η απλα ηταν υπεροβολικα χαζοι.Φτανοντας λυκειο λοιπον υπαρχει μια συνηθεια του σχολειου να παιρνει τηλεφωνα οταν οι μαθητες εφευγαν. Αυτο λοιπον μας εκανε να μην φευγαμε τοσο. Βεβαια,και παλι παιρναμε αδεια οτι και καλα ειμασταν αρρωστοι η μας πονουσε η κοιλια :P Καλως κακως οταν τελειωσεις το σχολειο θα σου μεινουν 2-3 πραγματα και αυτα δεν θα ειναι τα μαθηματα θα ειναι οι εκδρομες,οι κοπανες,οι πλακες ,οι συμμαθητες,οι πενταημερες . Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον που μου μενει μια χρονια ακομα.. Το εκανα λιγο ιστοριουλα αλλα ετσι ενιωθα. Θα ηθελα να ακουσω και αλλες ιστοριες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Στο λύκειο έκανα αρκετές. Επειδή οι τελευταίες ώρες ήταν μαθήματα που τα βαριόμουν πολύ, μερικές φορές έφευγα. Στη β λυκείου, είχα φτάσει τις 90+. Και εκεί που ήμουν οριακά και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα κάνω άλλες,ένα ωραίο πρωί,πηγαίνοντας με το ποδήλατο στο σχολείο με μια φίλη μου,σκίστηκε ένα λεπτό παντελόνι που φορούσα στο γόνατο :redface: :hehe: Γυρίζω πάλι σπίτι,λέμε οκ,ας χάσουμε την πρώτη ώρα. Αλλά μετά βαρεθήκαμε να γυρίσουμε πάλι στο σχολείο,οπότε πήραμε τα ποδήλατα και πήγαμε παραλία :P
Στην γ λυκείου τώρα, τις τελευταίες ώρες είχαμε κάτι μαθήματα γενικής και θέλαμε να φύγουμε στο τετράωρο. Το σχολείο μου είχε δύο πόρτες, και γενικά είχε φύλακες. Στην πίσω πόρτα καθόταν μερικές φορές οι καθηγητές γιατί είχε παγκάκια απ'έξω. Οπότε προσεκτικά εμείς να μην μας δει κανείς, είδαμε το πεδίο ελεύθερο και πάμε να βγούμε από την πίσω πορτα. Ε και μόλις την ανοίγουμε, ήταν από πίσω 5-6 καθηγητές στα παγκάκια,μαζί με τον λυκειάρχη και την φύλακα. :hehe: Αλλά μεταξύ αστείου και σοβαρού τους πείσαμε και μας αφησαν να φύγουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Έχουν περάσει χρόνια βέβαια, αλλα ίσως και να είναι η αιτία που στην τάξη μου δεν είχα πολλούς φίλους(βασικά όλοι μου οι φίλοι από άλλες τάξεις ήταν): δεν έχω συμμετάσχει ποτε μου σε ομαδική κοπάνα, και είμαι ακόμα και σήμερα περήφανος γι αυτό. Είμαι περήφανος που ενώ όλη η τάξη με τα μπουφάν και τις τσάντες στέκονται μπροστά στην πόρτα, εγώ συνεχίζω ακάθεκτος να κάνω επανάληψη στα Μαθηματικά, ακούγοντας κάποια στιγμή "παιδιά καθίστε πάλι κάτω, ο Γραναζι δε φεύγει". Είμαι περήφανος που αντί να με επιβραβεύσουν οι γονείς μου γι αυτό, με ρώτησαν απλά γιατί δεν έφυγα κι εγώ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επειδή οι τρεις ωραίες της τάξης δε γουστάρουν να κάνουν μάθημα την τελευταία ώρα, στην προτελευταία όταν φύγει ο καθηγητής φωνάζουν "είστε να φύγουμε οοοοοολοιιιιι την τελευταία ώρα;", οι μισοί λένε ναι, οι άλλοι μισοί κάντε ό, τι θέλετε, και εγώ να είμαι ο μόνος που να λέει ξεκάθαρα όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά κάποιος σαν νέος να κάνει μια "τρέλα", όχι επειδή το επιθυμεί, αλλα επειδή είναι καθιερωμένο(όπως προσπαθούσαν να με μεταπείσουν). Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η τρέλα πρέπει να αποτελέσει σώνει και καλά στοιχείο αναρχικής συμπεριφοράς. Μηπως υπαρχει έκπτωση στις ωριαιες αποβολες όταν τις παίρνουν πολλοί, για παράδειγμα η ωριαία γίνεται μισάωρη, οπως στις μαζικες παραγγελίες κρέατος από εστιατόρια(και μην αναφέρει κανεις το παραμύθι ότι αν είναι όλοι απωντες δεν παίρνει κανεις απουσία); Μήπως όλα αυτά είναι πρόφαση για τη δειλία απέναντι στην ατομική κατσαδα λόγω κοπανας(η οποία είναι βέβαια δυσανάλογα πιο δυσβάσταχτη από την ομαδική);

Ποιες είναι οι απόψεις σας για την ομαδική κοπάνα και πως συμπεριφερόσασταν σε τέτοιες περιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
εφευγα και μετα χαρας κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τσιλλαρε. Μετά από λίγα χρόνια θα κοιτάς πίσω και θα δεις ότι δεν είχε και μεγάλη σημασία τελικά αν ήσουν αυτός που αντιστεκόταν περήφανα!!11 στις ομαδικές κοπάνες. Προσωπικά, αν και πάντα ήμουν η καλή μαθήτρια και ήσυχη σχετικά, πάντα ήμουν μέσα σε κοπάνες και άλλες φορές παρακινούσα εγώ τους άλλους να κάνουν. Θυμάμαι με πολύ χαρά τις κοπάνες στη β λυκείου,του είχα δώσει και κατάλαβε τότε (είχα περάσει τις 90 απουσίες συνολικά) (να ανοίγεις την μεγάλη πίσω πόρτα για να την κοπανήσεις και ξαφνικά να βλέπεις ότι οι μισοί καθηγητές ήταν μαζεμένοι εκεί πίσω για να καπνίσουν...αξία ανεκτίμητη :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Oι κοπάνες ήταν για κάποιους μερακλήδες η πρώτη γνωριμία με...την αριστερά. ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Έχουν περάσει χρόνια βέβαια, αλλα ίσως και να είναι η αιτία που στην τάξη μου δεν είχα πολλούς φίλους(βασικά όλοι μου οι φίλοι από άλλες τάξεις ήταν): δεν έχω συμμετάσχει ποτε μου σε ομαδική κοπάνα, και είμαι ακόμα και σήμερα περήφανος γι αυτό. Είμαι περήφανος που ενώ όλη η τάξη με τα μπουφάν και τις τσάντες στέκονται μπροστά στην πόρτα, εγώ συνεχίζω ακάθεκτος να κάνω επανάληψη στα Μαθηματικά, ακούγοντας κάποια στιγμή "παιδιά καθίστε πάλι κάτω, ο Γραναζι δε φεύγει". Είμαι περήφανος που αντί να με επιβραβεύσουν οι γονείς μου γι αυτό, με ρώτησαν απλά γιατί δεν έφυγα κι εγώ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επειδή οι τρεις ωραίες της τάξης δε γουστάρουν να κάνουν μάθημα την τελευταία ώρα, στην προτελευταία όταν φύγει ο καθηγητής φωνάζουν "είστε να φύγουμε οοοοοολοιιιιι την τελευταία ώρα;", οι μισοί λένε ναι, οι άλλοι μισοί κάντε ό, τι θέλετε, και εγώ να είμαι ο μόνος που να λέει ξεκάθαρα όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά κάποιος σαν νέος να κάνει μια "τρέλα", όχι επειδή το επιθυμεί, αλλα επειδή είναι καθιερωμένο(όπως προσπαθούσαν να με μεταπείσουν). Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η τρέλα πρέπει να αποτελέσει σώνει και καλά στοιχείο αναρχικής συμπεριφοράς. Μηπως υπαρχει έκπτωση στις ωριαιες αποβολες όταν τις παίρνουν πολλοί, για παράδειγμα η ωριαία γίνεται μισάωρη, οπως στις μαζικες παραγγελίες κρέατος από εστιατόρια(και μην αναφέρει κανεις το παραμύθι ότι αν είναι όλοι απωντες δεν παίρνει κανεις απουσία); Μήπως όλα αυτά είναι πρόφαση για τη δειλία απέναντι στην ατομική κατσαδα λόγω κοπανας(η οποία είναι βέβαια δυσανάλογα πιο δυσβάσταχτη από την ομαδική);

Ποιες είναι οι απόψεις σας για την ομαδική κοπάνα και πως συμπεριφερόσασταν σε τέτοιες περιπτώσεις;

Και εγώ έτσι έκανα στο γυμνάσιο, στην Α' Λυκείου έκανα τις πρώτες μου κοπάνες. Από την Β' και μετά με έβλεπαν στην καφετέρια που πηγαίναμε και μου έφερναν κατευθείαν φραπέ μέτριο χωρίς να ρωτήσουν...

Γενικά κάνεις ότι σου αρέσει αλλά δε χρειάζεται να σηκώνεις και σημαία...προφανώς δεν θα πιστολιάσεις κατεύθυνση αλλά αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις πως η αμπελοφιλοσοφία του θεολόγου(και του κάθε θεολόγου) την τελευταία ώρα δεν έχει απολύτως καμία ουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Παιδιά, όταν λέμε ότι έχουν περάσει χρόνια, εννοώ ότι είμαι πλέον τριτοετής φοιτητής.

Και λέγοντας κοπάνα - ομαδική η όχι - δεν εννοώ στο λυκειο(εκεί δεν υφίσταται ο όρος κοπάνα διότι σύμφωνα με το νόμο έχεις 114 απουσίες εκ των οποίων 50 αδικαιολόγητες, οποτε δεν παραβιάζεις κανένα κανόνα). Μιλάω για Γυμνάσιο, όπου το σχολείο είναι υποχρεωτικο(δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα, έχω πάει σε ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό, εκεί στο Γυμνάσιο η αδικαιολόγητη απουσία σήμαινε ραβασάκι στους γονείς και πρόστιμο). Εννοείται πως στο λύκειο έκανα απουσιες(ειδικά στη 3η), αλλα ποτε ομαδικές, μόνος μου, όταν ήθελα να διαβάσω.

Και εν πάρει περιπτώσει δεν είναι το θέμα τι έχουμε τελευταία ώρα και αν έχει νόημα η όχι, το θέμα είναι: 1.) να μάθουμε να σεβόμαστε τους κανόνες, οι οποίοι δεν πρέπει αναγκαστικά να μας αρέσουν πάντα 2.) οποίος δεν έχει μάθει από μικρός να δρα αυτοβούλως, δυσκολα θα το μάθει μεγαλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προτρέπετε κάποιον να κάνει κοπάνα ενώ δεν θέλει. Λυπάμαι γι αυτά που ακούω.

- Το σχολείο οφείλει να ενημερώνει τους γονείς ακόμα και για αδικαιολόγειτες απουσίες. Μιλάμε για ανήλικους που δεν ξέρουν τι κάνουν. Είχα συμμαθητή που σκοτώθηκε με μηχανακι ενώ έκανε κοπάνα και οι καθηγητές είχαν ποινικές ευθύνες.
- Το να προτρέπεται κάποιον να την κοπανήσει γιατί το κάνουν όλοι οι υπόλοιποι είναι αντίστοιχο σαν να το προτρέπεται να καπνίσει.
- Γραναζι κάνε αυτό που θεωρείς σωστό για να τα έχεις. Σημασία είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Οι κοπάνες είναι μια από τις χαρές των παιδικών μας χρόνων. Καλώς ή κακώς κάποια πράγματα που τα κάναμε σε τέτοια ηλικία δεν θα τα ξανακάνουμε ποτέ. Ο χρόνος πίσω δεν γυρνά.
Πάντα θα υπάρχουν ατομικές, ομαδικές ή ημιομαδικές κοπάνες. Άλλοτε γιατί απλά βαριόμαστε να πάμε σχολείο, άλλοτε γιατί ξενυχτίσαμε, θέλαμε να διαβάσουμε, να πάμε μονοήμερη ή 3ήμερο αλλού, να πάμε στο γήπεδο, να πάμε για καφέ, μια βόλτα, να σπάσουμε πλάκα, για λόγους ανάγκης, επειδή δεν γουστάρουμε την φάτσα του καθηγητή...χίλιοι δυό λόγοι.
Δεν είναι ούτε κακό ούτε περίεργο να συμβαίνει. Δεν κάνεις κοπάνα μόνο και μόνο γιατί έτσι "ορίζει ο δεκάλογος του μαθητή".

δεν έχω συμμετάσχει ποτε μου σε ομαδική κοπάνα, και είμαι ακόμα και σήμερα περήφανος γι αυτό.
Είναι κατανοητό να μην γούσταρες να κάνεις κοπάνες αλλά όχι να βγαίνεις σε ένα forum και να μας λες ότι είσαι "υπερήφανος" για κάτι τέτοιο. (Προφανώς δεν εννοώ ότι θα έπρεπε "ντρέπεσαι" για αυτό, αλλά απλά να μην σε απασχολεί).


Από την Β' και μετά με έβλεπαν στην καφετέρια που πηγαίναμε και μου έφερναν κατευθείαν φραπέ μέτριο χωρίς να ρωτήσουν...
Μα καλά κι εσύ, φραπέ;;;;

Προτρέπετε κάποιον να κάνει κοπάνα ενώ δεν θέλει. Λυπάμαι γι αυτά που ακούω.
Παρντόν;
Το παλικάρι άρχισε να κατακρίνει όσους κάνουν κοπάνες. Προφανώς όσοι το κάνουν έχουν λόγο, όποιος κι αν είναι αυτός είναι δικό τους πρόβλημα. Και δεν θα βάλει κανένας κανέναν να κάνει κάτι με το ζόρι μέσω .... φόρουμ..

Είχα συμμαθητή που σκοτώθηκε με μηχανακι ενώ έκανε κοπάνα και οι καθηγητές είχαν ποινικές ευθύνες.
Περιστατικά υπάρχουν πολλά, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο καθηγητής καλύπτεται αν δηλώσει απών τον μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top